Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nevezik itt egyesek a...

Miért nevezik itt egyesek a fajtatiszta törzskönyvnélküli kutyát fajtajellegű keveréknek? Az a pontos lexikoni megnevezése? /Kritikákat nem kérek, választ szeretnék/

Figyelt kérdés

Egyébként számomra azért érthetetlen ez a kifejezés, mert ha jól tudom egy drága teszttel bizonyítható akár százalékos pontossággal a kutya fajtája.

Vagy csak a papíros kutyákat nevezhetjük így? Valaki felvilágosítana?



2012. márc. 7. 05:01
1 2 3 4 5
 21/49 A kérdező kommentje:

Tehát akkor csak nem hivatalosan nevezhetem a genetikai teszttel rendelkező kutyámat fajtatisztának?


Erről mutatnál egy jogszabályt kedves #16-os válaszoló? Egyébként kritikát nem kértem, amint azt olvashattad a kérdésben,vagy csak értelmezni nem tudod?

2012. márc. 7. 23:14
 22/49 anonim ***** válasza:
81%

Attól, h valami teszttel bizonyítható, tk még nem jár vele.


Tegyük fel h valakinek van egy tk-s apától és tk-s anyától egy kölyke, amire nem kértek ki tk-t. Akkor a kölyök fajtajellegű keverék. Ha tk-s, akkor bizony fajtatiszta. Ha apa és/vagy anya is tk nélküli volt, akkor már csak "mezei" keverék. Persze végig egy fajtáról beszélünk, nem két fajta keresztezéséről.

2012. márc. 11. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/49 anonim ***** válasza:
40%

Milyen jogszabályt szeretnél? Jóhogy nem mindjárt alkotmányba foglaljuk! :) Amúgy nevezheted a kutyádat fajtatisztának, nevezheted keveréknek, nevezheted egyedi és megismételhetetlen különleges fajtának, engem nem zavar. Én is mondtam már a kutyámra, hogy keverék, pedig törzskönyves. Még azt is meg tudom mondani, hogy melyik 3 fajtából készült. Anyósomék szerint meg fajtatiszta a keverékük és nem dőlt össze a világ. Mindenki azt mond a kutyájára amit nem szégyell. Egy dolgot érts meg: ha HIVATALOS helyen mondod, hogy fajtatiszta, akkor ott ez senkit sem fog meghatni, kérni fogják a törzskönyvet és nem fogadnak el semmiféle tesztet sem de még a becsület szavad se elegendő! Haverok közt, vagy nekünk itt interneten meg azt mondassz, amit akarsz, nincs jelentősége. Aki ért hozzá, az úgyis tudja hova tegye.


Arra viszont érdekes módon senki sem válaszolt, hogy ott a belinkelt teszt fajta felsorolásában melyik vizsláról is van szó?

2012. márc. 11. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/49 anonim ***** válasza:
63%

szia!


Ezt én sem értem, hogy mi ez a fajtajellegű keverék szöveg. 1990 óta folyamatosan olvasom a kutyás szaklapokat, de én még ezzel a kifejezéssel nem találkoztam.

Én a mudimat úgy vettem, hogy nincsen törzskönyve. (Sőt,nem is kell törzskönyves kutya, mert megjártam már egy betegessel.) De az apja, anyja mudi volt. Azok szülei is azok voltak, sőt, minden őse csak mudi volt (persze a fajta kitenyésztése után :)) ).

Tehát nekem van egy fajtatiszta kutyám, csak nem tudom bizonyítani. De miért kellene bizonyítani? Nem fogom tenyészteni. De attól még nem keverék! Ez hülyeség.


Nekem ez a véleményem, kérlek, ne pontozzatok le érte, de ez tényleg így van.


Volt már keverék kutyám, na, ő semmilyen fajtára nem hasonlított.


De a mostani kutyám nem keverék, csak nincs törzskönyve. És ez nem ugyan az!!


Ezt a kifejezést, hogy fajtajellegű keverék, én még csak itt láttam, ezen a fórumon. De biztos, hogy valami tenyésztő találta ki.

2012. márc. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/49 anonim ***** válasza:
54%

A magyar jogszabály szerint (bár csak a magyar fajtákra vonatkozóan írták ki) nem szedhető ebadó a törzskönyvezett magyar fajták után.


Ezek szerint a törvény alapján a tk. nélküli pl. mudi, nem számít fajtatisztának.


Tény, hogy a törvény nem használja a fajtajellegű keverék kifejezést, de fajtatiszta kutyának csak a törzskönyvezett kutyát ismeri el. Ebből egyenesen következik, hogy a tk nélküli kutya nem fajtatiszta, hanem keverék (és, hogy a kedves kérdezőnek is igaza legyen valóban NEM FAJTAJELLEGŰ KEVERÉK, HANEM KEVERÉK.)


Győzd meg a törvényalkotókat, ha másként gondolod. A fajtajellegű jelzőt a tk nélküli keverék kutyákra csak mint minőségjelzőt alkalmazzuk. Ha nem akarod, nem kell együtt használni a két kifejezést. Legyen a Te kutyád csupán KEVERÉK.

2012. márc. 11. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/49 anonim ***** válasza:
70%

Így igaz,ahogy az előző írta. Ezt a kifejezést egy tenyésztő találhatta ki. Úgy gondoljátok,hogy a kutya faj esetében a fajta definíciója eltér a többi állatfajtól?

"A fajta fajon belül egységes jellegű állatok

csoportja, amelyeket meghatározott alaki,

szervműködésbeli tulajdonságok és bélyegek

határolnak el a faj többi egyedétől, illetve

fajtájától, és amelyek ezeket a tulajdonságokat

hasonló körülmények között átörökítik

ivadékaikra."

"FAJTÁTLAN (korcs):fajtajelleget nem mutat."


Tudom,hogy le leszek pontozva,mert a sok könyvelő,fodrász vagy hasonló foglalkozású tenyésztő született tudással rendelkezik és ezt természetesen tovább is örökítik az utódaikba. Mindenki hülye,aki genetikát,biológiát tanul egyetemen.

Itt nem arról van szó,hogy bárki a szaporítókat akarja segíteni, itt csak a kérdező meg akarja tudni,hogy ezzel a névvel kell-e illetni a törzskönyvnélküli fajtatiszta kutyákat.

Törzskönyv nélkül is lehet fajtatiszta.Az csak egy papír.

2012. márc. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/49 anonim ***** válasza:

A jogszabály azért van így fogalmazva,mert különben nem lenne megfogható.Bárki mondhatná a kutyájára,hogy magyar fajta. Ez csak tovább bonyolítaná az adó beszedését,mert minden egyes kutyához kynológust kéne hívni és kifizetni a szakértői díjat.

A fajta egy biológiai fogalom!

2012. márc. 11. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/49 anonim ***** válasza:
100%
a legjobb az amikor ugy van letörzskönyveztetve a kutya, hogy ráfedezett egy másik hasonló fajta is.
2012. márc. 11. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/49 anonim ***** válasza:
88%
Ennyi erővel igy is bárki mondhatja, hogy fajtatiszta és nem lehet megfogni, nem lehet számonkérni rajta. Épp ezért lényeges a papír, hogy ne "csak mondja", hanem bizonyítsa is! Kutyáknál csak akkor lesz egy keverékből "fajta", amikor a fajtagondozó szervezet vagy az FCI elismeri azt fajtának. Tehát sokkal inkább elvi fogalom, mint biológiai, bár tény, hogy jól kézzelfogható biológiai jegyek alapján kategorizálják be a fajtákat. De mondani nem elég, ha nem ismered a felmenőit, akkor a továbbiakban semmi jelentősége sincs, hogy fajtatiszta vagy sem. Szóval papír, papír, papír! Különben keverék.
2012. márc. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/49 anonim ***** válasza:
100%

Tehát ezek szerint a MEOE megalakulása előtt nem létezett puli fajta Magyarországon vagy az FCI megalakulása előtt nem volt egyetlen kutyafajta se Európában. Komolyan ennyire bürokratikus ország vagyunk?

Ha valaki ad egy papírt és rányom egy pecsétet attól fajta lesz? Teljesen mindegy,hogy hazugság vagy nem?

2012. márc. 11. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!