Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutya fajta lenne jó...

Melyik kutya fajta lenne jó munkakutyának, házörzönek és állatokra vigyázni? Közepes testü kutya fajta lenne a legjobb Német juhásznál kissebb!

Figyelt kérdés
2012. márc. 11. 16:22
1 2 3 4
 11/31 Kinga117 ***** válasza:
27%

Ez egy nagy tévedés. Nem lehet minden kutyát megtanítani őrző-védőzni. Fogatni meg lehet tanítani, de arra, hogy őrízzen és védjen, arra sajnos nem. Főleg nem, egy öntörvényűbb fajtát – gondolok itt pl. husky stb. Tesómnak pl. az van, és a futáson és a szárnyas állatokon kívül más nemigen érdekli. Való igaz, hogy a viador múlttal rendelkező kutyák tenyésztésénél fő kritérium a jó idegrendszer, és az emberrel szemben agresszív példányok „kiszelektálása”. Viszont, mikor az intelligenciáról beszéltem, pont arra gondoltam, hogy, ha van egy kutyád, és házőrzőként tartod, elvárod tőle, hogy az idegeneket ne fogadja farokcsóválva. Ezzel szemben azt is elvárod, hogy a gyerekeid a szomszéd gyerekeivel nyugodtan tombolhassanak az udvaron sikongatós fogócskát játszva, anélkül, hogy a kegyetlenül DNS-be ivódott ösztöntől vezérelt kutyád szájába kerülnének, csak mert „bántották” a saját gyerekeit. /Kaptam 12 évesen egy kaukázusi juhászt. Csak az alap dolgokat tanítottam meg neki: ül, fekszik, marad, helyedre. Rajtam kívül nem etette más, így gondot okozott, ha osztálykirándulásra mentem, akkor Balu nem evett három napig, mert nem tőlem kapta az ételt. Egyszer mikor oltásra vittük – mivel faluban lakom, ez közösségi esemény volt -, apa félt, hogy a többi kutyától eldurran az agya, és a potom 80 kg kutyám, úgy szalad el velem, mintha csak egy darab vatta akadt volna a pórázára, így elkérte a pórázt. Balu nem volt túl éles eszű kutyus, de mikor észrevette, hogy kinél a póráz, lefeküdt az út közepére, és onnan sehova tovább. Nem lehetett rá haragudni, hiszen csak én sétáltattam. Ellenben a barátaim nem jöhettek a (test)-közelembe. 14 évesen majdnem megkaptam életem első csókját, egy sráctól, akinek amúgy rottija volt, és együtt sétáltattuk őket. A nap egyenlege: egy majdnem puszi, egy szakadt farmer rövidnadrág, és egy vérzőcombú, leforrázott fiú. Balunak szerencsére jó hosszú élete volt, 14 évet élt így, hogy foggal-körömmel őrzött engem, mint egy kincset./

A munkám miatt két éve vagyok rászorulva, hogy állandó „testőröm” legyen. Miután megismertem a stafford képességeit, gyors észjárását, nem volt kérdés, hogy milyen fajtát képezzünk ki erre a célra. Játék volt, míg kiképeztük Diégót. Ma már viszont tudja, hogy az, ha vigyáz rám, nem játék. Nincs ember, akiben jobban bíznék, és nem alaptalanul. Sosem hagyott még cserben, pedig megtehette volna. A párom rengeteg munkakutyát képezett már, rengeteg célra, és egy stafford tudja, miért „futkározik” a jószág körül. Viszont az első kutyaharapást a nagyapámék pulijától kaptam, aki a munkáját a tanya körül tökéletesen elvégezte, ám, hogy én a család szerves részét képezem-e, abban már nem volt biztos. A kérdező egy „kombinált” középtermetű kutyafajtára kért ötletet.

Azt hittem, ennek az oldalnak az a lényeg, hogy, ha feltesznek egy kérdést, akkor a legjobb tudásod szerint válaszolsz, és, ha másnak is van válasza, akkor ő is leírja, imigyen a kérdező majd elgondolkodik a lehetőségeken. Elhiszem, hogy „állatokra vigyázó kutyákkal” foglalkozol, nyilván neked is vannak tapasztalataid. Miért nem tudod elfogadni, hogy másnak is vannak tapasztalatai és még inkább véleménye?

2012. márc. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:

Én is pont ezt mondtam az őrző-védő kutyákról, csak máshogy fogalmaztam meg. Ugyanis a foglalkozást őrző-védőzésnek hívják, akkor is ha nem őrző-védő kutyával csinálják, én pedig erre utaltam itt, nem a funkcióra.

El tudom fogadni más véleményét, de ezek a fajták amiket írtál szerintem egyértelműen nem illenek a leírásba. Tipikusan annak a válaszolónak érzem, aki minden válaszba be akarja erőltetni a saját kedvencét (igaz intelligensebb formában mint a többség). "Milyen házőrzőt vegyek?" Goldent! Nekem is az van és imádom! :)" Stb... Persze okosak meg csodálatosak de akkor is. Az én pásztorkutyáim is meg lehet tanítani vadászni, de azért nem fogom ajánlgatni őket ha például egy hivatásos vadász ideír, hogy milyen kutyát vegyen. Vannak fajták amik erre születtek, ergó ők tökéletesek rá. Miért kell olyan fajtát belekényszeríteni ami nem erre született? Az meg egyenesen vicces, hogy még a terlésbe is bele akarod kényszeríteni. Jó hogy nem már a staffi a terelésben is jobb mint a terelőkutyák, és utóbbiak bújjanak el... A terléshez ösztön kell. Amelyik fajtát nem erre használták, annak miért lenne? Amelyikben nincs ösztön az sosem fog igazából terelni. Ennyi. Már csak a külleme sem erre termett. Az igazi munka más mint elszórakozgatni pár órát és aztán menni a gazdival aludni az ágyba. Nem hiába van a pásztorkutyák többségének hosszú szőre.

Arról nem is beszélve, hogy ha jól értettem 1 db kaukázusiról van szó (ami nem is tudom hogy jön ide, itt nem ajánlotta senki) és 1 db puliról amiből semmilyen következtetést nem lehet levonni. Minket egyszer őrjöngve megugatott egy bullterrier, majd amikor a kis mudim visszavakkantott rá, elbújt a gazdi lába mögé... Mégsem vonok le egy kutyából semmit. Egyik kutya sem jó mindenre, tehát kompromisszumot kell kötni. Olyan kutya nincs amelyik tökéletesen megfogja az életedre törő betörőt is, és amikor nem ezt teszi akkor meg terápiáskutyaként működik a családban és a harmadfokú unokatesód is örömmel fogadja mert 4 éve egyszer látta és megtanulta, hogy családtag... Valamelyikben nem lesz tökéletes. Azon kívül például a kérdező sehol sem említette, hogy a gyerekeket is szeretni kell a kutyának.

2012. márc. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:

* a kényszerítést nem fizikailag értettem természetesen.

Emellett szerintem egyértelmű, hogy az általad említett kaukázusi és puli nem voltak rendesen nevelve.

2012. márc. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 Kinga117 ***** válasza:
0%
Igen, egy kaukázusit, és egy pulit említettem, mert kicsi a hely. A nagybátyjaim közül ketten juhászok Nagyivánban. Nem fajtatiszta pumival, vagy mudival dolgoznak, főleg a két fajta valamilyen keverékével. Jó kutyák, nem mondom, de őrzés-védést nem bíznék rájuk, bár való igaz, hogy megugatnak boldog-boldogtalant. Jó kutyák, szó se róla. Bár, mi 3. helyet szereztünk meg a már említett terelőversenyen egy igen: stafforddal. Vicces, hogy általánosítasz. Bár, attól még elképzelhető, hogy értesz, ahhoz, amit csinálsz. Ezek szerint, még ahhoz is, amit mások csinálnak. Az én kutyám munkakutya, naponta 8-10 órát dolgozik mellettem, ám, ha hazaérünk nem bújik az ágyamba, mint egy öleb. Arra nem is ajánlottam volna. Arra inkább egy csivavát. Még mielőtt megkérdezné bárki, hogy jött ide a csivava - hiszen nem is említette itt senki -, én megemlítem, hogy a kaukázusira az őrző-védők tipizálása miatt hivatkoztam. Valóban itt a kérdező nem mondta, hogy a kutyának szeretni kell a gyerekeket. De, ha meghatároznánk a tökéletes házőrző fogalmát, fogadok, lennének emberek - talán nem is kis számban, akiknek szerepelne az elvárásai között, hogy ne egye már meg a gyerekeit. Végezetül, nem tudom, honnan vetted, hogy nagyapóék pulijának nem feltétlenül kellett ismernie engem. A fél gyerekkoromat náluk töltöttem. Amúgy nagypapám gulyás volt még a régi TSz. rendszerben, és komondorokkal dolgozott. Úgyhogy hozzájuk is volt szerencsém bőven. Igazat adok neked, nem létezik kutya, amelyik minden célra megfelel. Viszont van fajta, ami többoldalú. Ha dolgoztál már állatokkal, ezt biztosan elismered. Felesleges személyes sértésnek venni, hogy vannak emberek más véleményen is, mint a tied, és ahelyett, hogy a legjobb tudásod szerint válaszolnál, a másik meggyőződésében keresed a hibát. Elhiszem, hogy jó kutyáid vannak. Bízom benne, hogy a kérdezőnek be is fognak válni.
2012. márc. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 Kinga117 ***** válasza:
0%
Ugyanakkor, a kérdező nem említette, hogy neki terelőkutya kell. A mi kutyánkról csak példaként meséltem.
2012. márc. 11. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 Kinga117 ***** válasza:
Abban is igazat adok neked, hogy a két kutyus nem volt jól nevelve. Mindkettő ösztönszerűen tette, amit tett. A kaukázusim veleszületett természetességgel vigyázott rám, a puli pedig ugyanezzel a képességgel tartotta a tanyán a birkákat. 12 évesen még nem voltam kutyakiképző. XD
2012. márc. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Az amstaff tényleg sokoldalú, de a kérdésből nem sok derül ki, de nekem nem egy rövid szőrű, kifejezetten ember centrikus kutya jut róla eszembe. Személyvédelemre, hogy valakit kísérgessen ok, arra, hogy este a gazdit házon belül védje, esetleg napközben kintről is elrettenti a batolakodót odáig szintén jó.

De valószínűnek tartom, hogy ha valaki házőrzőt keres, akkor nem 'nappali műszakos' kutyára gondol, nem olyan rövid szőrű fajtát szeretne venni, aminek az a legjobb tartásmód, ha este a gazdájával bent pihenhet. Hanem egy olyat, aki bírja a téli hideget, nyári meleget, nem kívánja magának annyira a gazda közelségét és boldogan őrzi kint az udvaron a portát, amíg a családja a házban pihen. Az amstaff viszont tipikusan Nem ilyen!

Német juhásznál kisebb testű kutyát, aki ténylegesen jó házőrző nem igazán lehet találni. Jelző kutyát már annál inkább:mudi, puli, pumi..., de egy csahosabb keverék is tökéletesen el tudja látni ezt a feladatot.

2012. márc. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 Kinga117 ***** válasza:
0%
Abból, amit írtál, leszűrtem, hogy volt egy amerikai staffordshire terriered, ami nappal őrizte a házat, téged és az udvart. Éjszaka... nem tudom, mit csinált, lényeg, hogy megzavarta az este, és már nem őrizte a házat. Ráadásul még a lakásban is tartottad, mert a te staffod kívül esett minden természet alkotta törvényen, és nem nőtt aljszőrzet a bundázatában télen. Senki nem állította, hogy mindenkinek ezt a fajtát kell választania. Én nem állítom - veled ellentétben -, hogy a kutyavilág legtökéletesebb alkotása az általad favorizált faj(-ok). Ami hosszú szőrű és a többi, és a többi. Bár, az is igaz, hogy kitartásban, akármilyen szélsőséges körülmények között esküszöm inkább erre a fajtára, mint akármilyen "teremtés koronájára". Amit már csak nem értek, hogy akkor most megfelel-e házőrzésre, vagy sem? Mindenesetre a számok alapján levonhatok bizonyos következtetést, több staffordot hoznak hozzánk őrző-védő kiképzésre, (az átlagember nyilván a házát és az udvarát akarja védeni), mint pulit, vagy pumit, bár kétségtelenül jó jelzőkutyák. Sőt, az utóbbi pár évben, ha összevetjük a kaukázusival, a rottweilerrel, a dobermannal - a német juhásszal meg főleg -, akkor legalább 4-szer akkora számban dolgoztunk ilyen kutyusokkal, pontosan az intelligenciájuk miatt. Ez tény. Ezt akárki akármikor is próbálja megcáfolni, nem tudja, mert a legjobb őrző-védő kutyák, ugyanis vág az eszük, mint a beretva. :D Az én válaszom azért volt helytálló, mert nem tipikus terelőkutyára irányuló kérdés volt, (noha, még egyszer mondom, még ez sem kizárt a stafford esetében). A kérdés munkakutyára, házőrzésre, és állatok őrzésére tendálódott. Én erre ajánlottam egy olyan fajtát, ami tapasztalataim alapján ezekre a legtökéletesebben felel meg. Én amúgy mindent szeretek, ami kutyából van, szóval nem lehet azzal vádolni, hogy szerelmese vagyok a fajtának. Természetesen, ettől még lehet a válaszomat vitatni. Ettől szép az élet! :D
2012. márc. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

Itt szerintem te vagy az aki általánosítasz, kicsit lekezelsz, úgy hogy nem értesz hozzá és hogy nem is illik a kutyád a kérdésbe. "Megugatnak boldog boldogtalant" de azért jó kutyák. Ez aztán a nagy szakértelem. Hát képzeld el, hogy egy jólnevelt ilyen típusú kutya nem ugat meg boldog boldogtalant, és engem már számtalanszor megvédtek erre irányuló kiképzés nélkül, akarta már megölni őket rottweiler (sz/r környéken lakunk...) mégis itt vagyunk még.

Én először is azt nem értem, hogy engedhetnek a bírók terelő versenyre egy nem terelő kutyát. Eleve hogy engedhetnek ösztönpróbázni ilyen kutyát. Mert ugye anélkül nem lehet versenyezni... Hát elég szomorú, mondhatom. Valószínűleg nem volt valami magas szintű és nehéz verseny. Ahová mi járunk terelni ott a birkák be vannak tanítva hogy menjenek bármi után ami a szemük előtt van. Erről ennyit. A másik az, hogy a puli és a kaukázusi mellett a te kutyád is csak 1 db, nagy valószínűséggel ettől függetlenül a többi nem alkalmas erre. Még a pásztorkutyáknak sincs mindig terelő ösztöne.

Igen vannak kutyák akik sokoldalúak. Az általam említettek (mudi, puli, pumi) pont ilyenek. Alkalmasak a legtöbb sportra amire fizkailag képesek, agility, frizbi, engedelmes, flyball, obedience, ismerek olyat aki IPO-zik, lehet velük vadászni, én szánt is húzattam a a kutyáimmal, házat őriztetni, állatokat terelni, a legtöbb akit ismerek kisgyerekekkel él, láttam köztük segítő, terápiás kutyát... Ez nem elég sokoldalú? De azért nem fogok felháborodni, ha azt mondják, hogy a husky jobb szánhúzó, a vizsla meg jobb vadász.

Szerintem itt te vagy az akinek fáj, hogy a kutyája nem jó mindenre.

2012. márc. 11. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
(remélem nem tévesztettél össze más írókkal-százalékot figyelni kéne) Megsúghatom miért staffit visznek őrző-védőzni? Hát kérlek szépen azért mert divatkutya és a magyar fajtákat a halál se ismeri, van amelyik szinte kihalás közelében van/volt. Ennyit erről. Ennek semmi köze a kutya képességeihez, csak az ember ismeretéhez, ízléséhez.
2012. márc. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!