Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kenel köhögés? Valaki ért...

Kenel köhögés? Valaki ért hozzá vagy volt már ilyen betegséggel tapasztalata?

Figyelt kérdés

1. Tünetei?

2. Menyire súlyos betegség?

3. Hogyan kezelik?

4. Menyire ragájos a többi állatra nézve (más kutyák, cicák, hörcsög stb)?

5. Mennyi idegi tart?



köszi a válaszokat elôre is :)


2012. márc. 17. 11:00
 1/6 anonim ***** válasza:

A kutyák fertőző légcső és hörgőgyulladását "kennel köhögésnek" nevezzük. Ez egy összefoglaló elnevezés, hiszen a betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek azonban megegyeznek: a kutya rendszerint láztalan, élénk, eszik, iszik, azonban erősen köhög.

Kennel köhögés


A kutyák fertőző légcső és hörgőgyulladását "kennel köhögésnek" nevezzük. Ez egy összefoglaló elnevezés, hiszen a betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek azonban megegyeznek: a kutya rendszerint láztalan, élénk, eszik, iszik, azonban erősen köhög. A köhögés lehet száraz, de akár nedves ("produktív") is, amikor a beteg fehér, habos váladékot köhög (szinte öklendezik) fel, amit sok gazdi hányásnak gondol. Esetenként szövődményként tüdőgyulladás is kialakulhat, illetve a másodlagos fertőzések miatt gennyes orrfolyás, kötőhártya gyulladás is jelentkezhet - ilyenkor természetesen a kutya már bágyadt, lázas, étvágytalan lehet.



kennel-kohoges

A kennel köhögés legyengíti a kutya szervezetét



Hogyan alakul ki a kennel köhögés?


A légutak egyik legfontosabb védekező mechanizmusa az úgynevezett "mucociliáris rendszer": a légutak belsejét olyan (ún. csillós) hámsejtek borítják,melyek felületén apró, mikroszkopikus szőrszálakhoz hasonló képletek vannak, amelyek összehangolt módon a külvilág felé hajtják a felületükön lévő vékony nyálkaréteget. Ebbe a nyálkába a külvilágból bejutott apró részecskék beleragadnak, majd az előbb említett módon a nyálkával együtt a külvilág felé haladnak, majd távoznak (akár köhögéssel, tüsszentéssel, akár anélkül). Ez a rendszer károsodhat stressz, magas porkoncentráció, cigarettafüst, rossz szellőzés, hideg, vagy éppen fertőző okokból kifolyólag. Ebben az esetben akadály nélkül juthatnak le a mélyebb légutakba egyéb kórokozók (baktériumok) is, amelyek tovább súlyosbítják a betegséget. Kennel köhögés esetén tehát a kutya társaitól kapja el a betegséget, cseppfertőzéssel. A lappangási idő 2-14 nap.



Milyen kórokozók okozzák a betegséget?


Számos vírus képes felső légúti megbetegedést - kennel köhögést - okozni. A fontosabb kórokozók a következők: kutyák parainfluenza vírusa, adenovírusa (2-es típus), szopornyica vírusa, herpeszvírusa, reovírusa (1,2,3-as típus), légzőszervi coronavírusa (2-es típus). A másodlagos bakteriális fertőzést leggyakrabban a Bordetella bronchiseptica nevű baktérium okozza, de előfordulnak Pseudomonas, Pasteurella, Klebsiella, Escherichia, Streptococcus és Mycoplasma fajok is. Újabban (2004-ben, Floridában bukkant fel először versenyagarak között) a kutyák influenza vírusa (H3N8) is okoz megbetegedéseket, de jelentős járvány még nem alakult ki.



Fertőző-e más fajokra a kennel köhögés?


A fent említett gyakrabban előforduló vírusok rendszerint csak a kutyákat betegítik meg, a Bordetella bronchiseptica nyúlra, macskára, tengerimalacra veszélyes lehet, embert azonban csak ritkán fertőz (csak erősen legyengült immunrendszer esetén). Fontos tudni, hogy a gyógyult kutyák még hónapokig üríthetik a kórokozó baktériumot, ezzel továbbra is fertőzhetik társaikat.

2012. márc. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Google a barátod, minden fent van erről a betegségről a neten. Tényleg.
2012. márc. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Tudom, el is olvastam ôket... de kiváncsi lennék személyes tapacstalatokra is..
2012. márc. 17. 11:04
 4/6 anonim ***** válasza:

Kimaradt a kezelési lehetőség:


Milyen kezelési lehetőségek vannak?


A betegség sokszor magától is elmúlik, mint embereknél egy “megfázás”. Azonban gyulladáscsökkentőkkel, köhögéscsillapítókkal vagy éppen hurutoldókkal, immunerősítő szerekkel, vitaminokkal, és szükség esetén antibiotikummal a betegség lefolyása gyorsítható, a tünetek (főképp a kínzó köhögés) enyhíthetők. Köhögés esetén feltétlenül érdemes állatorvosnak megmutatni a kutyát, hogy a fentiek ideális kombinációjával a beteg a lehető leggyorsabban felépüljön, és ne alakuljon ki súlyos másodlagos fertőzés, mely aztán akár tüdőgyulladáshoz is vezethet. Fontos a beteg állatok pihentetése, pépes eleség etetése, illetve a kutyatársakkal való találkozások korlátozása, hiszen ne feledjük, fertőző betegségről van szó!

2012. márc. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Állatorvos. Ért is hozzá és tapasztalata is van.


Fertőző légcső és hörgőgyulladás. Általában láztalan, eszik, iszik a kutya,de köhög.

Általában antibiotikummal szokták kezelni.

Több vírus okozhatja. Kutyákra nézve fertőző, de van olyan vírus ami nyúlra, macskára, tengerimalacra veszélyes lehet. Tünetek megszűnése után is üríthetnek kórokozókat egy ideig.

2012. márc. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
a tünetei először ugy szoktak kezdődni, hogy ugy köhög a kutyus, mintha valami a torkán akadt volna. Kezelés hiján ez sajnos sulyosbodhat. és amiért nagyon fontos az orvosi ellátás, hogy ennek a betegségnek ha nincs jól kikezelve, lehetnek sulyos szövődményei, ami a kutyus életébe kerülhet. Pl. tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, szivizom gyulladás.
2012. márc. 17. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!