Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha narancsszínű dolog van a...

Ha narancsszínű dolog van a kutyámon, nem lőhetik ki az erdőben? Többi lent!

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nemrég egy gyakorlott kutyástól hallottam ezt, de inkább minél több helyen utána járok... (az erdészt is fel fogom hívni.)


4 kutyám van, és hát bizony a vadról még gyakoroljuk a lehívást... De sosem tudnának elejteni egy őzet, a vaddisznó meg inkább bennünk tenne kárt, mint mi benne...


Szóval csak egy olyan erdőrészre szoktam járni sétáltatni, ahol futók is vannak (tehát ne valami tájvédelmi körzetet képzeljetek el, de már az erdészeté...)

(Budakeszi - Budaörs közötti út, a reptér és a lőtér között.)



De már nem merek odamenni, hiába mondják a kutyások, hogy semmi gáz, legutóbb egy séta alatt kétszer is üldözőbe vettek egy vadat, és rettegek, hogy kilövik őket.


(Pont azért jó az erdőbe menni, mert ott nem kell póráz... - emberre és kutyára egyáltalán nem veszélyesek.)

Egyszerűen nincs más hely, ahol normálisan sétáltathatnék... Pórázon egész nap kulloghatnék velük, semmit nem ér, biciklivel egyiküket nem szabad futtatnom, a többiek meg hiába angyalok, akkor is mindig beszólnak, hogy bombát dobnak a kertbe meg megmérgezik őket meg ilyenek, ha elmegyek a házuk előtt, vagy ha meglátnak stb...

(Ami nonszensz, azért zavarja őket, mert akkor ugat a kutyájuk - az enyémet csak elfutnak a kerítés előtt...)



Szóval ha van rajtuk valami narancsszínű kendő, tényleg nem lőhetik ki őket?


(Hangsúlyozom, nem tudnának utolérni egy őzet, de ha mégis kárt tennének a vadállományban, mert mondjuk gida vagy sérült, öreg őzet elkapnak nyilván kifizetném a kárt...)



Bármilyen megoldás érdekel, akár ha más sétaterepet javasoltok, bármi...

(A közelben lenne egy tökéletes hely, de már túl sokan járnak ki oda meg ott lovasok is vannak és ha az ösvényen találkozunk velük a kutyák megijednek és megugatják őket, akkor megint csak a konfliktus van...)

(Meg sok arra a motoros, crossmotoros meg mittomén mis, ez sem egy ideális dolog.)



Nagyon köszönöm előre is a válaszokat!


2012. márc. 22. 14:20
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha gazda nélkül látják és ráadásul fut is, tök mindegy, mi van rajta, kilőhetik.
2012. márc. 22. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Ha hajtja a vadat, kilőhetik, amúgy nem. Én is a múlt hónapban beszéltem erdésszel, Ő mondta. Ettől függetlenül én is vettem a mi kutyáinknak "láthatósági" mellényt, mert pár hete belefutottunk egy vadászatba.
2012. márc. 22. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én nem tudok sétehelyet javasolni mert Pesttől messze lakom.


De! Azt tudom, hogy tök mindegy mi van a kutyádon, lehet rajta hupilila színű kendő is, ha üldözőbe vesz egy vadat és ezt a vadász észreveszi, gondolkodás nélkül lelövi. Sajnos.

Nem kell ahhoz hogy elkapja, a vadásznak elég annyit látnia hogy fut a vad után.

Sok vadász ismerősöm van és ezt tőlük tudom.

Veszekdtem is velük emiatt párszor, de tudod nagyon "jól" meg tudják védeni a saját igazukat.


Szóval csak biztonságos terepre vidd őket.

2012. márc. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha villognak, mint a karácsonyfa és póráz nélkül akár csak sétálnak akkor is kilőhetik és simán ráfogják, hogy vadat űzött. Vadászterületen hivatalosan csak pórázos séta a megengedett. Bár a vadászok hozzáállásától elég erőteljesen függ a dolog, ártani nem árt, ha veszel és teszel rájuk kutyáknak való láthatósági mellényt, akkor legalább véletlenül sem gondolja senki, hogy kóbor kutyák.
2012. márc. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Kilőhetik,de nehezebben, mert az hiszik vadászhaver kutyája. Az enyémeken is narancssárga nyakörv van,ha az erdőbe megyünk.
2012. márc. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Ettől féltem:(

Annyira utálom, hogy minden séta alatt görcsben van a gyomrom, hogy na most ki fog belénk kötni...

Régen olyan jó kis közösség volt itt, mindenki szerette mindenki kutyáját, tök felesleges volt pórázon sétáltatni őket, senkinek eszébe nem jutott ilyenekért feljelentgetni a másikat, most meg kiköltözött egy csomó újgazdag majom, és ellehetetlenítették itt a kutyázást.


Van egy rakat szocializálatlan ölebük, az nem baj, ha szabadon van és megugatja az enyémet, de ha az én hullanyugodtságú KÁJomat meglátják, akkor máris húzzak onnan. Pedig ő még soha senkire nem támadt, egyszer hitte egy villanyoszlopra, hogy ellenség.:D


és akkor vállalom, hogy minimum minden másnap kutyákat kocsiba pakolom és ott sétálunk - nem kis benzinköltség mellett, és még ezt sem lehet.


Hol sétáltassak már, a holdon???


ááá... bárcsak lenne annyi pénzem, vennék egy birtokot, aztán mindenki befoghatja.:(

2012. márc. 22. 14:41
 7/18 anonim ***** válasza:

Már ha póráz nélkül viszed, úgy h körülötted mászkál kilövik!


Anno tényekben a nő mellett ment a kutyája és azt is kilötték :)

2012. márc. 22. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

A vadászati törvény szerint a lakott helytől 300 méternél jobban eltávoldó, vagy a gazdája irányítása alatt nem álló, illetve a vadat űző kutyát a vadász kilőheti.


Viszont. A falvak, városok környékén általában nem bántják a kutyákat, hiszen egyrészt ott amúgy sem túl sok a vad, másrészt valószínűleg elkóborló, de nem kóbor ebekről van szó, és rengeteg rossz vért szülne, ha a 300 méteres vonalon már lőnék is agyon szegény Bodri kutyust, aki valószínűleg csak valami tüzelő szuka miatt vette a nyakába a határt.


Ráadásul ahova ti jártok, az egy pihenőerdő, ahol a nagy emberi mozgás miatt valószínűleg amúgy sem nagyon vadásznak, egyrészt mert a nagy zavarás a vadnak sem jó tehát nincs is ott annyi vad, másrészt meg pokolian nagy a balesetveszély.


Attól még, hogy nem érik utol a vadat, okoznak bajt, mert ez mindenképp stressz, ha pl. a kölykét, fiókáját, fészkét hátrahagyja lehet, hogy vissza sem megy, vagy vissza sem talál, vagy időközben rátalál egy kóbor macska és elintézi az a fészekaljat. Meg kell tenned mindent, hogy lehetőleg ne vegyék űzőbe a vadat - ezzel tartozol az erdőnek.


A narancsszínű kendő a felismerést szolgálja. Főleg szürkületben nem mindig egyértelmű, hogy mit is lát az ember távcsőben, sokat segít, ha egy ilyen rikító dolog van emberen, kutyán. A vadász addig nem adhat le lövést, míg meg nem győződött arról, hogy kétséget kizáróan felismerte a vadat, és meggyőződött arról, hogy annak kilövésére engedélyt kapott. Tehát a bokor mögött motozó valamire elméletileg nem lövünk, szerencsére gyakorlatilag sem - de mindig vannak balesetek. Vagy épp bérvadászó olaszok. A kendő (ha nem állandóan van feltéve) abban is segít, hogy egyértelmű legyen, hogy ez egy irányítás alatt lévő kutya, amit éppen sétáltatnak.


Tehát valószínűleg kendővel, vagy kendő nélkül sem lövik ki a kutyáidat, több okból sem - igaz, lehetnek helyzetek, amikor megtehetnék éppen. Viszont neked illik mindent megtenned, hogy a kutyák is leszokjanak a vadűzésről, meg a lovasok megugatásáról.


Először is ne engedd, hogy eltávolodjanak a kutyák. Ne maradjanak le semmiképpen, de az ösvényen legfeljebb 15-20 méterre menjenek előre, és mindig várjanak meg ezen a határon, vagy legalábbis várják meg, míg közelebb érsz. Ha oldalra benéznek a fák, bokrok közé, akkor még kevesebb legyen a táv, lásd a kutyát, hogy merre van, és szokja meg, hogy nem mehet el.


A behívásnak minden körülmények közt engedelmeskednie kell, ezt otthon is tudod sulykolni, meg séta közben is lehet gyakorolni. Ha kell, ismételjétek át ezeket egy ideig, közben legyenek otthon is zavaró körülmények (valami zaj, élénk mozgás), de a kutya akkor is tempósan jöjjön be.


Ugyanez igaz a leültetésre, fektetésre - amelyiket tudja. Sokan törekednek arra, hogy a fekszik parancsot a kutya akár vágtában is, gondolkodás nélkül teljesítse, nem lehetetlen, és sok helyzetben szó szerint életmentő lehet.


Ha séta közben a közeledben van, amikor vadat találtok, ültesd le, ha kell, fogd meg a nyakörvénél, míg az állat eltávolodik. Ha sokat gyakorlod vele az alapengedelmességet, akkor egy idő után már egy szavadra helyben marad (bár nagyon fog tipródni). Megtanulja, hogy nem mehet el a vad után. A maradást aztán jutalmazd meg!


Próbálkozhatsz kihúzható pórázzal is, ezzel megakadályozhatod, hogy elmenjen messzire és a figyelmet is könnyebben magadra irányíthatod. De ne te menj utána a póráz mentén, hanem hívd be!

2012. márc. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

A "vadászterületen csak pórázas séta megengedett" egy hülyeség, A települések közigazgatási határán kívül eső terület vadászterület.


Másik még. Gyalogos, kerékpáros nem megy le az ösvényről, vadász nem lő az út irányába. Íratlan alapszabály.

2012. márc. 22. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Igen, sajnos elkeserítő hogy a kutyásokat mindenhonnan kiutálják.


Rám is rosszallóan néz itt a környéken sok ember ha elindulunk sétálni.

Egyik nap is szaglászott a kutyám békésen (már rég túl votunk a futáson, kakin stb.-n) egy nő meg odarikácsol nekem hogy össze lehetne ám szedni.. Kérdezem tőle mégis mit a pisit? Most törölgessem le a fűszálat vagy mit akar?

Neki állt feljebb hogy a kutyaszart mert látta hogy sz@rt a kutyám... Hát... elég érdekes mert én még kutyát nem láttam hogy az orrán jött volna ki.. ugyanis csak az volt lent a kutyámnak, meg még a lábát emelte fel pisilésre de hát a kukacán csak nem sz.ar jön ki...

Na nem köszönte meg ami kiosztást kapott tőlem. Nem az ártatlanul arra sétáló kutyásokra kellene vadásznia hanem 1. arra aki tényleg nem szedi fel 2. találjon magának gvalami hasznosabb elfoglaltásgot minthogy az ablakban lóg.


Bezzeg ha lovasok bejönnek a városba ( bármilyen alkalomból) az nem probléma hogy teleszarják a város főterét és utcáit és hekeig itt bűzlik a lócitrom amíg kínjában meg nem szárad.

2012. márc. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!