Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem tulajdonítanak a mai...

Nem tulajdonítanak a mai tenyésztők egy kicsit túl nagy jelentőséget a kiállítási eredményeknek?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy valaki akár hetente is elmegy kiállításra, de a hét maradék 6 napján csak az számít, hogy mennyire tud együtt élni a kutyával, az, hogy mekkora a fehér foltja, vagy mennyire magasan tűzött a farka, elég keveset számít. Tudom, hogy a jó tenyésztő a jellemet is nézi. De én nem nagyon tudok abban hinni, hogy ez 100%-osan működik. Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen könnyű egy kisebb (nagyobb...) jellembeli hiányosságot elbagatellizálni, ideológiát gyártani hozzá. Olyan hiányosságokat, amik eleve kizárnák a kutyát a tenyésztésből, ha a kutya az eredeti feladatát végezné. Ha minden tenyésztő ennyire figyel a jellemre, miért van egyre több verekedős golden, vihartól félő kuvasz stb? Tegyük fel, hogy minden tenyésztő a fajtáért dolgozik, nincsenek törzskönyves szaporítók. Akkor is úgy gondolom, hogy a csak kiállításra tenyésztésnél könnyen eltorzul a jellem. Mert az egyik kutya még csak egy nagyon kicsit volt rosszabb idegzetű, mint a fajtársai, még nem okozott problémát, de nem szelektálták ki, mert ez még nem olyan nagy baj, csak sajnos a generációk alatt felhalmozódnak a problémák. Én azt mondom, hogy a tenyésztésben a mérhető eredmények számítanak, amit csak rámondunk a kutyára, az nem jelent semmit. Ha tehát én azt mondom, hogy a kutyám jó idegrendszerű, nem kell elhinni. Akkor kell elhinni, amikor minimum egy karakterteszttel bizonyítani tudom, hogy az. Erről a jelenségről beszélek: [link] A cikk a 80-as években íródott, de még mindig ugyanolyan aktuális. Rokonaimnak van egy törzskönyves, jó helyről vett labradorjuk. Szeretnének tőle almot. Csak az a probléma, hogy képességvizsga kell a tenyésztéshez, viszont a kutya semmilyen érdeklődést nem mutat a vízbe dobott tárgy iránt. Milyen labrador az ilyen? A tenyésztőknek, akik hosszú generációkon keresztül kiirtották belőle azt, ami a vadászkutyát vadászkutyává teszi, semmilyen lelkiismeret furdalásuk nincs? És az még csak a jobbik eset, ha a kutya csak az apportkészségét veszíti el, örülhetünk, ha nem jár úgy, mint a cikkben tárgyalt harapós magyar vizsla. De tudom, hiú remény azt megkövetelni, hogy minden tenyészkutyával dolgozzanak, legalább a munkavizsgát tegyék le. Viszont egy BH-vizsgát minden tenyészkutyával le kéne tenni, mert ez megmutatja, hogy a kutya képes megtanulni alapvető vezényszavakat, képes viselkedni városi környezetben. Mert ma már ez sem egyértelmű. Sok tenyésztő természetesnek veszi, hogy a kutyáit másra nem tanítja meg, csak arra, ami a kiállításhoz kell. De a kiállítás sem helyes irányba viszi a fajtákat. Gondolom ezt sokan ismerik: http://www.youtube.com/watch?v=cIaM3hYFszc A műsorral, amiből ez a részlet származik, nem értek mindenben egyet, de azért sok dologban igenis igaza van. Pl. a linkelt részlet nagyon elgondolkodtató. A bíró, aki nyilatkozik, azt mondja, hogy ez a korrekt német juhász testfelépítés, közben a vak is látja, hogy köszönő viszonyban sincs az eredeti fajtával, ráadásul fájdalmai is vannak. Hová halad a kutyás világ? Mi lesz így a fajtákból? Tenyésztők, térjetek már észhez! Azt mondjátok, ne a külső, hanem a belső tulajdonságok alapján válasszunk fajtát. Akkor miért a külső tulajdonságokra szelektáltok?

Ne értsetek félre, nem a kiállítások ellen beszélek. Fontosnak tartom őket, hiszen így nem lehet bármilyen kutyára rámondani, hogy x fajtához tartozik. És az sem lenne jó, ha venni szeretnék pl. egy yorkie-t és felnőtt korára a yorkie-m 50 kilósra nőne. Vagy venni szeretnék egy kuvaszt, hogy őrizze a házamat, de nem nő 20 kilósnál nagyobbra. Sok fajtánál a munka segítségével meg lehet őrizni az eredeti testfelépítést, de sok esetben az eredeti munka már nem léteik vagy nagyon megváltozott. Pl. magyar agár: a pályaversenyzés más felépítést követel meg, mint az igazi vadászat, ezért elkezdtek angol agárra hasonlító kutyák születni. Vagy kánaán kutya: páriakutya volt, ezért a városi környezetben magától nem fog megmaradni az eredeti felépítés, hacsak nem viszik kiállításra. Én is járok kiállításra, bár nem tenyésztek. Kiállításra tenyészteni még mindig sokkal jobb, mint cél nélkül összepároztatni a kutyákat. De ne az legyen a kutya értékének legfőbb meghatározója, hogy hány CAC-ot ért el!



2012. máj. 10. 14:37
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
De igen. Ezzel együtt túlzott jelentősége van a tenyésztőktől származó kutyáknak is.
2012. máj. 10. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
53%
Magyarországon még rosszabb a helyzet, gyakorlatilag fajtajelleg viselkedéseket szelektálnak ki a kutyákból, mert nem az idegrendszert és a viselkedést nézik, hanem csak a küllemet. Már nagyon sok fajta el van rontva. Én személy szerint már csak munkára szelektált kutyát vennék, mert ott mind a küllemi, mind a viselkedés, mind az idegrendszer, mind a munkaképesség vizsgálva van és a szerint szelektálnak, tenyésztenek. Emiatt ritka közöttük eleve a beteg kutya, míg a küllemesek között gyakori sajnos. Csak egymás mellé kell állítani azokat a fajtákat, amelyiken belül van munka és küllem vonal, ég és föld, egyre inkább.
2012. máj. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
54%
Egyetértek Önnel.Járogatok kiállításokra,legutóbb Drezdai kiállításon voltam.Hát....Mindenféle országból jöttek.DE,pl. a Rottweiler fajtánál valami kiábrándító volt az egész.Kicsi fejű,vézna,alacsony,farokcsóválós rotik.A Rhodéziai Ridgeback még mondhatni rosszabb volt.Ott,külsőleg,látott az ember egy pár megfelelő kutyát,de rengeteg volt a behúzott farkú,félős,stresszes.Sajnos,hogy legtöbb tenyésztő csak a külsőt nézi.Tisztelet a kivétel.De írok egy konkrét példát:egyik nemzetközi kiállításon,a Dobermann fajtánál.A három legjobb közül van a választás,ki legyen a nyertes.A favorit,egy gyönyörű kan,pont háttal van a bírónak,amikor az valamiért(még nem a bíráskodás miatt) a gazdihoz közeledik.Elég határozottan és sietve közeledett.A kutya észreveszi,de már nagyon közel a bíró úr.Kitámad,olyan igazi védőösztönnel,amilyent én egy dobitól elvárok,amikor hirtelen egy idegen,minden figyelmeztetés nélkül,túl közel kerül hozzá és a gazdihoz.Kiküldi a ringből,agresszív viselkedés miatt.
2012. máj. 10. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Azt hiszik ha több a kupa, jobban örökit a kutya. ha nem lenne ennyi csalás, még el is hinnám, hogy az a legjobb kutya amelyik 600-szoros fajtagyőztes.
2012. máj. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
A bullmasztiffokat idehaza kizárják szintén agresszív viselkedés miatt. Ha angol bíró van, akkor mosolyog és azt mondja: nagyon jó, hisz ez fajtajelleg.
2012. máj. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

"Kitámad,olyan igazi védőösztönnel,amilyent én egy dobitól elvárok,amikor hirtelen egy idegen,minden figyelmeztetés nélkül,túl közel kerül hozzá és a gazdihoz.Kiküldi a ringből,agresszív viselkedés miatt."

Hmmm... Azért én nem örülnék, ha a kutyám kitámadna utasítás nélkül egy ártatlan, nem rossz szándékkal közeledő idegenre. Mert ugye az utcán sem lehet mindenkitől elvárni, hogy lassan, fegyelmezetten sétáljon, lesznek emberek, akik kiabálnak, futnak vagy akár veszekednek a gazdával, de a kutya nem támadhat ki. Ezt leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, mint hogy én elvárok a mudimtól kitűnő terelőösztönt és fáradhatatlan munkakedvet, de azt nem tűröm, hogy biciklistákat, lovasokat tereljen, mert balesetveszélyes és mert úgy gondolom, hogy a munkához a maximális kontrollálhatóság is hozzátartozik. Persze én nem értek a dobermanhoz meg általában az őrző-védő fajtákhoz, lehet, hogy én tévedek. Amúgy a hozzászólás többi részével 100%-osan egyetértek. Egyébként mudiról szólva: 1-2 éve voltam egy tenyészszemlén, ahol tenyészthető minősítést kapott pár egészen katasztrofális viselkedésű kutya is (agresszív, félős). Pedig még csak azt sem lehet mondani, hogy nagy pénz van a fajtában. Így vigyázunk a magyar fajtáinkra?

"Én személy szerint már csak munkára szelektált kutyát vennék, mert ott mind a küllemi, mind a viselkedés, mind az idegrendszer, mind a munkaképesség vizsgálva van és a szerint szelektálnak, tenyésztenek. Emiatt ritka közöttük eleve a beteg kutya, míg a küllemesek között gyakori sajnos." Ott a pont. Leginkább azt "bírom", amikor kifejezetten egészségtelen tulajdonságokat részesítenek előnyben. Úgy tudom, hogy például border collie-nál és labradornál kifejezetten előny, ha egy kis zsír is van a kutyán. Egyébként borderből mostanában láttam az én megítélésem szerint kifejezetten groteszk megjelenésű kutyákat is.

De nagyon szívesen meghallgatnám most már a másik oldal véleményét is! Ha valahol ilyen kérdést felteszek, általában nagy hallgatás a válasz.

2012. máj. 10. 22:09
 7/21 A kérdező kommentje:
*"Úgy tudom, hogy például border collie-nál és labradornál kifejezetten előny, ha egy kis zsír is van a kutyán." Természetesen ezt a kiállítási ringre értettem, ott előny!
2012. máj. 10. 22:11
 8/21 anonim ***** válasza:

Szerintem sok kiállítási kutya az állatvilág szégyene. o.O

Nekem tk-s amstaffom van.Anyja magyar, apja szerb.Mind a két szülő megtekinthető volt a helyszínen, életükben nem voltak kiállításon, de törzskönyvük van, tenyészszemlések és minden szűrésük negatív.A tenyésztő keményen dolgozik velük minden egyes nap.Az én kutyám is hihetetlenül nyugodt, engedelmes és az első kis füttyre visszajön, pedig alig múlt 18 hónapos.Tökéletes idegrendszer, kitűnő egészség, és küllemre sem utolsó.Sosem volt kiállításon egyik szülő sem, az én kutyámat pedig nem tenném ki ennek soha.

Sosem voltam elájulva a feszesre kihúzott kiállítási kutyáktól.Kit érdekel, hogy hány díj áll a polcon, ha a kutya idegrendszere borzalmas, sőt még kifejezetten buta is.Ismerek ilyen kutyát, egy skót juhászt.Olyan, akár egy robot; csak áll a többi kutya között a futtatón, nem csinál semmit, csak néz és néha felvonyít.Terelni már nem képes, összesz*rja magát, ha birkát lát.Küllemre tenyésztett kutya, és még fedezni is viszik...

2012. máj. 10. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
32%
A Dobermann-os válaszoló vagyok.Pedig egy kutyás emberhez,jó szándékkal közeledő ember figyelmezteti a gazdit,megszólítja,ráköszönt.Ha az embert mondjuk hátulról támadják,a kutya ne csináljon semmit,mert a gazdi nem adott utasítást?Lehet már nem tud,mert a bunkósbot a fején csattant.S akkor a kutya csak álljon,esetleg csóváljon?Mert azon a kiállításon egy Labradort is megszégyenítő alázkodó,barátságos karakterű dobi kapta meg az első helyet...Hát attól a kantól még ingyen sem kellene kölyök.Mert az csak kinézetre volt Dobermann,belsőleg Bernáthegyi.....
2012. máj. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Nem nagyon értek a dobihoz, tehát lehet, hogy tévedek. Lehet, ha láttam volna, hogyan közeledett a bíró, én is másként látnám a helyzetet, mert azért az sem mindegy.


A skót juhászról pedig az a véleményem, hogy nagy kár érte. Az első rendőrkutyák is skót juhászok voltak. Ma már ez elképzelhetetlen. Ráadásul szerintem kifejezetten csúnyák is a mai kutyák.

Ebből: [link]


Ez lett: [link]

Lehet, hogy nincs ízlésem, de nekem az első verzió jobban bejön.

Amúgy tudtátok, hogy kelpie-ből is van már show vonal? Azt a fajtát nem a szépségéért szeretjük és gondolom a küllemvonal megalkotói sem azért szerettek bele. Akkor meg miért...?

2012. máj. 11. 09:56
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!