Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kell tenni, ha szül a kutyám?

Mit kell tenni, ha szül a kutyám?

Figyelt kérdés
Golden retriver kutyusom van. A héten várható az ellése. Teje már jön, elfekszik, de azért még kiszalad a kapuba ugatni:) Mikor tudom, hogy megkezdődik a szülés? És mit tegyek? Hívjak orvost?Vagy megy szépen minden magától?
2009. jún. 28. 19:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
85%
Több jele is van az ellés megindulásának. Első biztos jel, ha a kutya elbizonytalanodik, időnként kapar és zihál, megtagadhatja az ételt, vagy ha eszik kihányja. Ez az időszak a méhszáj tágulásának időszaka. Következő szakaszban gyakoribbak az összehúzódások és erősebbek. Hátsó fele megkeményedik majd ellazul. Az összehúzódások egyre gyakoribbá válnak, míg úgy tűnik a kutya nem is pihen kettő között. Ekkor várható a magzatvíz elfolyása, és a nyákdugó (magzatvízzel teli zsákocska) megjelenése. Ennek szerepe igen fontos, megkönnyíti a kölykök haladását. Előfordulhat ha a kutya sokat nyalogatja magát és a zsákocska kiszakadhat, de ez nem baj. Nemsokkal a nyákdugó megjelenése után megszületik az első kölyök. Szerencsés esetben fejjel előre érkezik, de előfordul, hogy a lába jelenik meg elöszőr. Kölyköt dupla burok védi melyet az anya fogaival felszakít, majd elharapja a köldökzsinórt, és elkezdi tisztogatni, és a kicsi felsír. Ha ez nem történik meg akkor, neked kell kibontanod a burkot és elvágni a köldökzsinórt. Célszerű körömmel eltépni, mivel a vágás hatására erőteljesen vérezhet. Ha mégis ollót használsz, előtt cérnával vagy pamutfonallal kössd el a hasfal fölött kb 2 cm-re és utánna vágd el. A kölyök után érkezik a méhlepény, melyett rakd félre, hogy a szülés után ellenőrizni tudd, ép-e és minden kölyök után kiürült-e a szervezetéből. Bennmaradó placenta méhgyulladást okoz, ezért ha ez történik hívd ki az állatorvost. Ha a kutyusod megeszi a méhlepényt, ez nem baj hasmenést okozhat, de vigyázz többet ne egyen meg. Előfordulhat, hogy a kölyök túl nagy és nem tudja kinyomni. Ekkor segítened kell neki. Puha ronggyal fogd meg a kölyök már kinnlévő nyakát (lábát) és az összehúzódásokkal egy időben gyengéden húzzd kifelé, mígnem előbukkan. Kis vazelinnel bekenheted a péra környékét, hogy segítsd a haladást. Két kölyök érkezése közötti idő kutyánként és szülésként eltérő lehet. Semmi ok az aggodalomra, még ha egy-két óra el is telt, de csak akkor ha kutyád nyugodt és semmi jelét nem látod a rosszullétnek. Amikor összehúzódások a következő kutya érkezésekor felerősődnek, vedd ki a kiskutyát a ládából vagy ahol szül, és helyezd a melegvízes palackkal bélelt kis dobozba. Mert ilyenkor az anyakutya figyelmetlen lehet és megnyomhatja. Ha megszületett visszarakhatod. És csináld ezt minden újabb kölyök érkezésekor. Szülés után elkell látnod az anya kutyát. Itassd meg langyos tejjel, melybe tehetsz szőlőcukrot is, hogy erőre kapjon. Folyamatosan figyeld, hogy a kicsik szopnak-e és adj elég vizet a kutyusodnak. Néhány órával később, fertőtlenítő szeres vizzel egy törölközővel mosd le a kutyát hátsó felét, de ne legyen túlzottan vizes a szőre. Mivel néhány hétig az anya váladékozik, rendszeresen cseréld alatta a törölközőt vagy ami lesz alatta. Fenekét és péráját naponta megkell tiszítani. Első napokban csak könnyen emészthető ételt adj, napi kétszer és mindig legyen előtte víz. Remélem tudtam segíteni. És sok szerencsét és boldogságot kívánok a kicsikhez.
2009. jún. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
45%
Szia!!!!!!Mi tegnap szültünk.!!!!!!!!!!Istenem életem legszebb pillanata volt.A spániel kutyusaim kinti kutyusok.Reggelre,a kutyusom,felásta az udvart.(oda készült fialni).Egész délelőtt nem találta a helyét,nagyon lihegett,ekkor már tudtuk,h. jönni fognak a csöppségek.10-11 körül,elment a nyákdugó.(Nem vártuk még a kiskutyákat,Júl.3-ra voltak kiírva.)Du.1 órakor,megszületett az első.Nagyon ösztönösen,ügyesen megszülte,és felnyalta a kölykét az anya kutya,majd a burkot,szinte azonnal utána megette.(Első ellés)Nem kellett neki segíteni.Szerintem,ne vedd el a burkot előle,mert tuti meg fogja enni.Azt olvastam egyszer,h. ez a burok evés sok "vitamint" tartalmaz az anya számára.Persze ha ott hagyja,akkor el kell venni tőle.1.5 órával később,megszületett a második kölyök.A 3. picúr úgy 4 óra fél öt körül lett meg.Ő sokkal soványabb volt,és nem fejlett ki a hátsó bal lába sem.Ezért jobbnak találtuk,ha inkább nem hagyjuk szenvedni.:( Úgyhogy 2 kiskutya maradt szépek egészségesek. Ja,amikor tegnap délelőtt megfogtam a kutyám hasát,vonyított,úgy fájt neki.Pedig csak simiztem.Az én kutyám már 3 napja tejelt.Gyöngyödzött a teje,nem csepegett.De ha már "jön" a csecséből a tej,akkor az ma holnap megfial.Mi is ebből tudtuk h. korábban jönnek a babáim.Anya,és gyerekek jól vannak,hál istennek.Hidd el észre fogod venni,ha ott az idő.Állatorvosért nem kell azonnal kapálózni,hiszen természetes,ha a kutya liheg.Úgy is látod majd,ha erőlködik,már hosszú órákon át,és nem tudja kitolni,akkor hívd a dokit.Meg ha már vége a szülésnek,és még mindig erőlködik meg belázasodik.Akkor azonnal doki.Sok sikert nektek,hidd el,ügyesen elrendezi a kölykeit,és nem lesz semmi baj.A lázát meg tudod te is mérni,egy sima lázmérővel.Jó babázást.!!!!!!!!!!!!!
2009. jún. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
28%

nahát megint egy hobbi szaporító..

nincs elég dolga a retriever-mentőknek(konkrétan állandó telház)?

inkább fogadtál volna be ideglenesen tőlük kutyát,ahelyett,hogy szaporítasz..

így is elég kutya van..az igazi,disznóólas szaporítók majd szépen rárepülnek a kiskutyákra,jó olcsó hobbi almo a kedvencük..

ezaz 0 szakértelemmel hozunk le almot..

2009. jún. 28. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
50%
Részben igazad van, de részben nem. Szerintem igenis egy kutyusnak megkell engedni, hogy legalább egyszer elljen. Meg honnan tudod, hogy a gazdinak milyen terve van a kutyusokkal? Szerintem csak szereti a kutyáját és szeretni megadni azt a felejthetetlen érzést, hogy anya legyen. Mi ebben a gonoszság?
2009. jún. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
54%

Hát utolsó, te nem vagy normális. Láttál te már nőt örülni szülés közben? Én még nem...

Ezenkívül leülhetnél egy kis bioszt tanulni, akkor egyből nem mondanál olyan marhaságot, hogy a kutya örül az anyaságnak. A kutya ösztönlény, a génjei hajtják, nem a gondos családtervezés foglalkoztatja.

Ezenkívül az Állatorvosi Kamara vélemény is az, hogy szuka kutyának egyáltalán nem szükséges egyszer sem ellenie életében, sem kan kutyának fedeznie. Remélem náluk nem tartod okosabbnak magad... pfff...

Pont az ilyen maradi, felvilágosulatlan, meggondolatlan házi szaporítók miatt van másfél millió gazdátlan kutya az országban, és vannak dugig a menhelyek.

2009. jún. 28. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Első válaszolónak hálás vagyok a pontos felvilágosításért, nagyon szépen köszönöm.

Második válaszolónak szintén köszönök mindent, és gratulálokm a babákhoz!!

Harmadik nem is tudom minek ideíró emberke. Ezt a kérdést nem neked szántam, nem véleményt kértem meg lebaltázást. Tudni szeretnéd magam is állatvédő vagyok, nem örülök a kóbor kutyáknak, és megkönnyezem a pedigree reklámján, mikor szerencsétlen állat bent van a menhelyen. Azért lesznek kiskutyáink, mert a családban, és az ismerősök között is többek kutyát akarnak, így azért történt a pároztatás. Még véletlen sem disznóólban koszos piszkos helyen fog szülni. A kutyáink nálunk családtagok, a lakásba is bejöhetnek. Nem tudom minek kell itt kommentálni és nem megválaszolni a feltett kérdéseket. Meg különben is ítélsz anélkül, hogy ismernéd a háttérkörülményeket. Ez nem szép dolog. Én soha egyetlen állatot nem tettem utcára. Madarakat etetek, macskákat fogadok be az utcáról,lesoványodva, és kimerülten jönnek, én meg megetetem, gyógyszerezem őket hogy meggyógyuljanak. Nem egy éven süncsaládok vették szálláshelyül igénybe a kertünket és még sorolhatnám. Szóval legyél szíves ne írjál nekem ilyeneket, hogy a magam fajták miatt van annyi kóbor kutya.

2009. jún. 28. 22:35
 7/15 anonim ***** válasza:
40%
Egyáltalán nem értek veled egyet kérdező! Ha már annyira akarnak kutyát az ismerőseid és állatvédő lennél, miért nem ajánlottad a menhelyet nekik, ehelyett lehozol egy almot, ezzel is elveszed az esélyt a menhelyes kutyáktól. Szerintem először gondolkoznod kéne, mielőtt állatbarátnak tekinted magad.
2009. jún. 29. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
40%
Na idefigyelj...nem ismered sem a kérdezőt sem engem aki szerinted marhaságokat ír. Szóval ne sértegesd a másikat...a kérdező talán azért jött ide, és azért tette fell a kérdését mert kiváncsi volt és nem arra, hogy mi a ti véleményetek. Szóval itt abbalehet hagyni a sértegetést. Az ilyen embereket utálom akik marha okosnak érzik magukat, és ismeretlenül itt prédikálnak és osztják az észt. Szerintem a kérdező is egyetért velem. Mindenki szereti a kutyáját, és mindenkit elkeserít az a tény, hogy több millió kobór eb van a világon. De nem mi tehetünk róla, hanem a gazdája aki kidobta szívtelen ember. Nincs pénze inkább kidobja a kutyáját az utcára. Ez nagy gonozság elkeserítő. Sok ember pénzért tenyészt. De a kérdező nem azért. Ő a rokonainak adja a kicsiket. És ebbe nincs semmi. Szabad ember azt csinál amit akar, és ebbe te nem szólhatsz bele. Remélem megértetted. Leakarom zárni ezt a vitát, és szerintem a kérdező is unja már az ellenkezést. Köszönjük.
2009. jún. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
78%

Itt pont az a baj kedves , hogy a kérdező felesleges almot hoz le , de még azt sem tudja hogy mit kell tenni ha egy ellés elkezdődik .

MINDEN EMBER AZT ÍRJA HOGY MÁR VAN GAZDÁJA A KICSIKNEK , SZEMMEL TARTOM ŐKET LÁTOGATOM STB...

Ez nagyon rossz duma. Lehet hogy pár picinek lesz igaz családja , de lehet hogy a többi menhelyen fog kikötni , hisz ti magatok is tapasztaljátok hogy sok embernek addig kell kutya amíg kölyök , utána láncra kötik , kidobják , a volt gazdinak meg azt mondják , elszökött , meghalt stb...

És senki ne mondja hogy nincsen igazam , mert ez így van , én is tenyésztő vagyok (MEOE által bejegyzett 6 éve vannak kutyáink ) És hidd el , én nem bántásból mondom de nekem minőségi , tenyészszemlés , és persze Tenyészthető kutyáim vannak , törzskönyvel , chippel , garanciával adom el a piciket . Volt hogy menhelyről szedtem össze ez egyik legjobb kölykömet . Csak mert megunták mert megnőtt. Borzasztó állapotban volt . És pedig nem kevés pénzért vették tőlem .

Erről van szó!


Bocsi ez kissé hosszú lesz , de berakok neked egy szöveget!

:

Felkészülés az ellésre


Az ellésre idejében fel kell készülni. A legfontosabb teendők:


1.


Legalább egy héttel a várható ellés előtt zárja a kutyát oda, ahol meg kívánja elletni. Ez lehetőséget ad neki a környezet megszokására. A kiválasztott hely lehetőleg csendes és nyugodt, valamint könnyen takarítható legyen.

2.


Készítsen ellető ládát, amelyik elég nagy ahhoz, hogy a szuka keresztben is elférjen. Vágjon rá olyan magas bejáratot, hogy a szuka lógó tejmirigyeit ne súrolja és bélelje ki több réteg kartonpapírral vagy újságpapírral, aminek felső rétegét az ellés után könnyen eltávolíthatja. Nagytestű fajták esetében a láda belső oldalára nyomásgátlót is érdemes felszerelni. A kölyköknek alakítson ki egy helyet, amit infralámpával vagy fűtőlappal melegen tud tartani. Ez az ellető láda egyik sarka legyen vagy úgy illesszen egy dobozt a ládához, hogy a szuka találjon hűvösebb helyet magának, ahonnan szemmel tarthatja a kicsinyeit. Vigyázzon arra, hogy a melegítő lámpa ne égethesse meg a kölykökkel foglalkozó anyát, a fűtőlap pedig ne égesse meg a kicsiket. Az előbbit ráccsal, az utóbbit több réteg törülközővel kell elszigetelni.

3.


A vemhesség 8. hetében érdemes hasi röntgenfelvételt készítetni a szukáról, ami lehetővé teszi az alomszám előzetes pontos felmérését. Az ultrahangvizsgálat kevésbé megbízható, gyakori a tévedés, ami a kritikus helyzetben hibás döntésekhez vezethet. Tévedés, hogy ez az egy felvétel árthat a kicsiknek, de a pontos alomszám ismerete az elléskor életmentő lehet.

4.


Hosszúszőrű fajtáknál szükséges lehet a has és a mellkas aljáról levágni a szőrt. A legtöbb szukánál ez felesleges, mert 2 héttel az ellés előtt ez a terület fokozottan vedlik.

5.


Készítsen elő tiszta törülközőket, Betadine oldatot, alkoholt, cérnát vagy fogselymet, ollót, pumpás orrszívót, konyhai mérleget, tejpótló tápszert és cumisüveget. Gond esetére írja fel az állatorvos és az ügyelet telefonszámát, akiket, ha teheti, az ellés előtt hívjon fel, hogy megbeszélhessék a teendőket, ha segítségre van szüksége.


Az ellés


Maga az ellés általában éjszaka történik és 8-24 óra alatt zajlik le. Az eljövetele megjósolható:


1.


A legpontosabban akkor jelezheti előre az ellés időpontját, ha ahhoz közeledve naponta megméri a szuka testhőmérsékletét. Ez általában meglehetősen egyenletes, otthon, nyugalomban 38,2 ± 0,1 Cº. Az ellés előtt viszont mintegy 24 órával 1Cº-al is lecsökken. Ritka, hogy ezt pontosan sikerül "elkapni", vagyis 37,2 Cº-ot mérni, valószínűleg a két érték közötti hőmérsékletet mér majd az ellés napján. Rossz jel az, ha a szuka hőmérséklete 37,2 Cº alá csökken. Ha jól mérte, akkor tanácsos azonnal állatorvoshoz fordulni. Ha viszont 37,2 és 38,0 Cº közötti értéket mér, akkor aznap éjszakára várható az ellés.

2.


A szuka viselkedése is megváltozik az ellés előtti órákban. Nyugtalanná válik, járkál, fekszik-kel. Gyakran kihányja a reggeli eledelét vagy nem is eszik. Kapar és fészket készít. A legtöbbször alaposan "átrendezi" a gondosan előkészített ellető ládát. Az emlőiből tej fejhető ki az első ellés előtti napon az első vemhesség során vagy néhány nappal ez előtt is a már ellett szukáknál.


A legtöbb szuka minden nehézség és segítség nélkül is megellik. A legtöbbször elegendő, ha a tulajdonos figyelemmel kíséri az ellés menetét és csak akkor avatkozik közbe, ha az valóban szükséges. Néhány fajtánál (angol buldog, a mopsz és a Boston terrier) császármetszésre lesz szükség a kölykök nagy feje miatt.


Az ellő szuka liheg, lefekszik vagy vizelő testtartást vesz fel. A kölykök világrahozatala több lépésből áll:


1.


a hasizmok megfeszülése

2.


a vízhólyag megjelenése a pérarésben

3.


a magzat többnyire 10-15 perc alatt átjut a szülőúton és általában burokban jön a világra

4.


az anya felrágja a burkot és kiszabadítja a magzatot, elrágja a köldökzsinórt és tisztára nyalja az újszülöttet.

5.


a magzat felsír és a tejmirigyek irányába törekszik. Ez, különösen az első ellésnél, idegesítheti a szukát, ezért érdemes áttenni a kölyköket az erre a célra előkészített meleg helyre.

6.


a következő magzat megszületésének 1-2 órán belül meg kell történnie. Ha 2 óránál hosszabb idő telik el, hívja fel az állatorvosát!


A teljes méhlepény általában 5-15 perccel a kicsinyek megszületése után távozik el. Ezeket elfogyasztja az anya. 1-2 elfogyasztása után tanácsos a többit elvenni tőle, nehogy emésztési zavart és hasmenést okozzanak. Ez azért is jó, mert így meg tudja számolni.


Ha az anya nem nyitja fel a burkot, akkor a tulajdonosnak kell megtennie. A köldökzsinórt 1-2 cm-re a hasfaltól le kell kötni és a magzatburok felé el kell vágni egy tiszta, Betadine oldattal vagy alkohollal fertőtlenített ollóval. A kicsit finoman, de alaposan át kell dörzsölni. Ezután helyezze a kicsiket a kisebb, fűtött ládába, miután meggyőződött arról, hogy az nem túl meleg. A szoptatásukkal nem kell sietni, ráér akkor is, amikor a szuka már megellett vagy nyugodt, mert hosszabb szünet adódik két kölyök megszületése között.


Ha a kicsi elkékülve jön a világgal próbálja meg az orrszívóval vagy a magzat lóbálásával eltávolítani a magzatvizet a légútaiból és dörzsöléssel lélegeztetni.


Mérje meg az újszülöttek súlyát. Miután az anya befejezte az ellést, abbahagyja az erőlködést és lefekszik. Ilyenkor érdemes kivinni egy gyors vizeletürítésre, majd visszatérve az ellető ládába fektesse le és tegye a hasához a kicsiket. Ha nyugodtan szoptat, a tulajdonos is elmehet pihenni.


vissza a tartalomhoz


Problémák az ellés során


Habár a legtöbb kutya segítség nélkül is könnyen megellik, szükség lehet állatorvosi segítségre. Erre minden esetben gondolni kell, ha


1.


a kutya olyan fajtába tartozik, amely a kölykök nagy feje miatt nem tudnak maguktól megelleni

2.


a kezdeti erőlködés után nem jelenik meg az első kölyök 1-2 órán belül

3.


kölyök akad el a szülőútban

4.


2 óránál hosszabb szünet lép fel két kölyök megszületése között.

5.


az anya hirtelen elesetté, bágyadttá válik vagy 10 percen át tiszta vér folyik a hüvelyből

6.


az anya nem fogadja el a magzatait az ellés után.


Ha be kell nyúlni a szülőútba, akkor előbb alaposan mosson kezet és Betadine oldattal gondosan fertőtlenítse azt. Az elakadt magzatot a szuka erőlködésével egyidőben, finom csavaró mozdulattal igyekezzen kiszabadítani. Leggyakrabban halott magzatról van szó, mert ezek nem segítik aktív mozgással a szülőútba való beilleszkedésüket. Sokszor kiszáradtak vagy víztől puffadtak hatalmasra. Erre a látványra fel kell készülnie vagy szakember segítségét kell kérnie.


Ha szükséges, az állatorvos konzervatív úton vagy műtéttel (császármetszéssel) oldja meg a nehézellést. Ez a vizsgálati lelet alapján minden esetben egyedileg dönti el.

2009. jún. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
35%
Az állatvédő nemcsak a saját állatát védi ( hisz őt nincs mitől), hanem az otthontalanokért tesz: meggyógyítja, biztonságba helyezi és gazdihoz segíti őket. Akár azzal, hogy az ismerőseinek ajánlja őket pl.
2009. jún. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!