Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szabályos a kutyát az...

Hogyan szabályos a kutyát az autóban szállítani? Ha másképpen viszem milyen következménye lehet?

Figyelt kérdés

Néha visszük a párommal a kutyákat az autóban. A két nagy a csomagtérben utazik, ami nincs elkülönítve ráccsal az utastértől. A kölyök kutyus pedig az anyósülés előtt van, ha megnő, majd ő is megy hátra a nagyokhoz.

Ez így szerintem nem éppen szabályos, de hivatalos információt nem találok erről. Se a szállítási szabályokról, se az esetleges büntetés mértékéről.


2012. máj. 28. 23:09
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Nincs rá szabály, arra se, hogy hányat szabad, arra se hogy hogyan. Egyetlen egy szabály van, a megengedett legnagyobb össztömeg! Úgyhogy akár 101 kiskutya is utazhat, ömlesztve!

Esetleg, ha rakománynak vesszük:


"47. § Teherszállítás


(1) Járművet megterhelni oly mértékig szabad, hogy össztömege a megengedett legnagyobb össztömeget ne haladja meg. Olyan gépjárművön, amelynek teherbírását csak a szállítható személyek számával határozták meg, személyenként 10 kilogramm rakomány is szállítható. Ha az ilyen járművel a megengedettnél kevesebb személyt szállítanak, a rakomány súlya annyiszor 68 kilogrammal növelhető, amennyivel a szállított személyek száma a szállítható személyek számánál kevesebb.


(2) A rakományt a járművön - annak belsejében, illetőleg rakfelületén - úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. Gondoskodni kell különösen arról, hogy a rakomány


a) a jármű vezetőjét a szabad kilátásban és a vezetésben, a forgalom többi résztvevőjét pedig a jármű fényjelző berendezéseinek észlelésében ne akadályozza;


b) a jármű ajtajainak, illetőleg a rakfelület oldalfalainak lezárását ne gátolja;


c) egyenletesen és úgy legyen elhelyezve, hogy a jármű stabilitását számottevően ne rontsa;


d) úgy legyen rögzítve, hogy el ne csússzék, le ne essék, ki ne ömöljék, továbbá olyan módon legyen lefedve (letakarva), hogy le ne szóródjék;


e) az elkerülhetetlennél nagyobb zajt, szennyeződést ne okozzon;..."


Más országokban nem tudom szabályozzák-e.

Arról viszont hallottam (de leírva nem láttam), hogy külföldre egyszerre 5 kisállatot lehet vinni. De hogy ez fejenként, vagy kocsinként van-e, azt nem tudom.

2012. máj. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

A KRESZ csak a személyszállítást és a teherszállítást szabályozza.

Kutyára és egyéb állatra nem tér ki.

Állatok szállítása esetében az a követendő szabály, hogy a "a rakományt a járművön - annak belsejében, illetőleg rakfelületén - úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse." Rakomány = állat. :D

2012. máj. 28. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
80%

Ezt találtam:

""A szabály a kreszen alapszik: a kutya tárgynak, rakománynak minősül, és azt írja elő, hogy a rakományt úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, a személy és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. Illetve egy hosszabb felsorolást tartalmaz a gondossági kötelezettségekről. Ezek között nem szerepel, hogy boxban, kikötve kell szállítani. Viszont a kresz mellé kiadtak egy miniszteri indokolást, kresz magyarázatot, ami leírja, hogy a kutyát az utastérben és a csomagtartóban is csak boxban vagy megfelelően rögzítve lehet szállítani. Ez egyfajta jogszabályértelmezés és kötelez. Akkor büntet a rendőr, hogyha a kutya nincs rögzítve vagy nem megfelelően van rögzítve. A rögzítés lehet box, kutya biztonsági öv, hám, stb., ami erre alkalmas. Hogyha a kutya nincs, vagy nem megfelelően van rögzítve, az a közúti szabályok kisebbfokú megsértésének minősül. Szankciója: helyszíni bírság 5.000 Ft-tól 20.000 Ft-ig, ha nem fizeted meg, csekket kapsz, de akkor az összeg min. 40.000 Ft, max. 150.000 Ft. A rendőr dönti el, hogy az összeghaárokon belül mennyire bírságol. "

2012. máj. 29. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó válaszoló!


"Viszont a kresz mellé kiadtak egy miniszteri indokolást, kresz magyarázatot, ami leírja, hogy a kutyát az utastérben és a csomagtartóban is csak boxban vagy megfelelően rögzítve lehet szállítani. Ez egyfajta jogszabályértelmezés és kötelez."


Ezt a miniszteri indoklást (?) kérem linkelni.

2012. máj. 29. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

#3-nak

Erről az indoklásról annyit, hogy mindenki ismer valakit, aki látott olyan embert, aki hallotta valakitől. De senki nem mondja meg, hogy pontosan hol van leírva!

2012. máj. 29. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ.
2012. máj. 29. 09:21
 7/19 anonim ***** válasza:
57%
Ha csak országon belül utaztok így, akkor senkit nem fog érdekleni hogy hol vannak a kutyák! De pl a németneknél csak boxban vagy pedig bekötve utazhatnak kutyák.
2012. máj. 29. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
57%

Nem egy ismerősömet megbüntették helyszíni 5.000,- Ft-ra, mert nem volt kikötve a kutya és a hátsó ülésen fekve utazott.

Lehet kapni pár ezer forintért autós hámot (kutyabiztonságiöv, vagy mi a szösz a neve), de igazából borzalmas minőségű... Én javaslom, hogy akkor inkább egy box-ra ruházz be és azt használd (akár utastérben, akár csomagtartóban). Sokkal drágább, többtízezer forint, de sokkal biztonságosabb egy esetleges balesetnél, mint ha kikötöd - akár hámmal, akár nyakörvnél fogva pórázzal.


Sajnos a kutyásokra az utóbbi időben nagyon rámentek, múltkor engem is meg akartak büntetni nem megfelelő rögzítés miatt (nyakörv+póráz hozzákötve a biztonsági övhöz), de szerencsém volt, és kidumáltam.

2012. máj. 29. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
A miniszteri plusz linkjét én is szívesen venném, mivel megkönnyítené néhány ügyvéd ismerősöm munkáját, most ők rá vannak erre állva, de ilyet egy se talált.
2012. máj. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Szilvi & Argos ***** válasza:
57%

Kedves Kérdező!

Én is nagyon kíváncsi lennék a linkre, mert ilyet csak külföldről hallottam...itthon soha semmilyen leírást nem láttam, hallottam kutyák szállításáról.

A kutyám mondjuk nincs rögzítve, de a csomagtartóban ülve-fekve, vagy az anyósülés előtt ülve-fekve utazik...még senki nem szólt be

2012. máj. 29. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!