Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek, ha a kutya nem...

Mit tegyek, ha a kutya nem hallgat rám?

Figyelt kérdés
Van 1 6 hónapos boxerem. Az a probléma ,hogy nem figyel rám amikor beszélek hozzá lent. Tudom ,hogy az a baj ,hogy nem én domminálok ,de mit tegyek ellene? Nem 1 hülye kutya...nagy ritkán még lent is hallgat rám de itthon mindig. A legfontosabb az lenne ,hogy amikor lent elengedem a futtatóba vagy többi kutyával akkor jöjjön oda amikor szólok neki. Gyakorolni se tudok vele ,mert amikor bsezélek ,hozzá olyan mintha 1 falhoz beszélnék? ötletek,hogy mit csináljak? Nyáron tervezem a kutyasulit de attól függetlenül ezt megszeretném minél hamarabb oldani.

2012. jún. 3. 10:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Hat vedd at a falkavezerseget!

Mikor viszed ki,te mesz ki elobb az ajton(a kutyat leulteted,kimesz,majd kihivod) de ha felall,becsukod az ajtot es visszaulteted,addig csinalod meddig ulve marad.

A porazon te vezesd,ne hagyd hogy huzzon,ne menj utanna!Tanitsd meg lab mellett setalni.

2012. jún. 3. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Mást nem is kell csináljak? És kb. mennyi idő alatt jön rá ,hogy én vagyok a falkavezér?
2012. jún. 3. 11:00
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

hat meg van mit csinalj ezen kivul,pl ne hagyd kunyeralni az asztal korul.

Ne akkor jatsz vele amikor o akar,amikor hozza a labdajat,hanem amikor te akarsz.Ne akkor simogasd mikor odamegy hozzad,de te sose menj hozza!!!Ez nagyon fontos!!Ha valamit akarsz tole,hivd oda!!!Es amikor rateszed a porazt,vard meg mig hozzad megy,megnyugszik,leul es akkor csatolod hozza.


Az ido valtozo,hogy mikor leszel te falkavezer.Toled es a kutyadtol fugg.


Sok szerencset!!!

2012. jún. 3. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! és ha valaki még tud valamit annak szívesen elolvasnám a tanácsát! :)
2012. jún. 3. 11:28
 5/12 anonim ***** válasza:
85%

A kiváltságaidat kell betartatnod a kutyával. Kiváltság a privát terület határa, az "ez az én dolgom" és a közös akció irányítsa.


Privát terület: Te szabod meg, hogy a kutya mikor mehet be a te saját szférádba. Engedély nélkül nem léphet be. Remek dominancia gyakorlat, hogy mikor hazaérsz és belépsz a kapun, küld el rögtön magadtól erélyesen hanggal és testjellel. Ne könyörögj neki, hanem határozottan, néhány szóval, morgással, megfelelő fellépéssel küld el. Ha lenyugodott és leült messzebb tőled, akkor behívhatod, mehet a játék, simogatás, szeretgetés. A falkában az alfa, mikor a magányos portyáról hazaér, nem kezdi el egyesével lecsekkolni a tagokat. A farkasok mennek hozzá és ő ad engedélyt egy kis szájszeglet nyalogatásra, üdvözlésre. Jó technika, ha leraksz a szőnyeg közepére egy széket, leülsz rá és nem engeded, hogy a kutya rálépjen a szőnyegre. Lezavarod róla. Ha már nem próbálkozik, akkor behívhatod, szeretgetheted. Akár megint elküldheted őt utána, hogy több tekintélyt szerezz.

A kutya nem állíthatja fel a saját privát területének határát, különben már nagy gond van.


"Ez az én dolgom": bizonyos cselekvésekben nem vehet részt a kutyád. Ha füvet nyírsz, porszívózol, küld el magadtól őt, ne hagyd, hogy beszálljon ebbe. Azért is fontos ez, mert vannak helyzetek, mikor neked is és neki is veszélyes lenne, ha részt venne a mókában (pl. fűnyírás, villany szerelés, stb.)

Ebbe a kategóriába tartozik az is, ha elmész és egyedül hagyod otthon. Akkor van gond, ha ő ilyenkor hisztizik, rombol. És az már komoly probléma, ha ő állítja fel ezt a kiváltságát és elszökik.

Az etetés is ide sorolható. A falkában először mindig a főnök eszik, a többiek csak messziről figyelnek és várnak a sorukra. Etetéskor tedd le a vacsoráját, vegyél elő néhány szelet kekszet és kezd el a tál fölött enni jóízűen. Ne engedd, hogy megközelítse a kaját, kunyeráljon, megpróbáljon beleenni. Morogd el, védd be az ennivalót. Ha "jóllaktál", hagyd meg a "maradékot" és egy szóval (pl. a tiéd) engedélyezd neki az evést. Akkor csináltad jól a feladatot, ha a kutya még 3-4 alkalommal rád néz és visszakérdez, hogy biztos ehet-e. Nagyon jó technika a japán vacsora is. Ekkor tedd le a saját ennivalódat a földre (persze tálban) és kezd el ott enni. A kutyától megint védd be, ne engedd közel. Szép nyugodtan edd meg a vacsidat és legfeljebb az utolsó falatot hagyd meg a számára. Ha azt is megeszed, az sem gond.


Közös akció a séta, játék, munka, minden, amit együtt csinálok. A te kiváltságod, hogy ezeket elkezd, irányítsd és befejezd. Ha a kutya odaviszi neked a labdát és követeli, hogy dobd el, hagyd figyelmen kívül és csak mikor letett róla, utána egy fél perccel kezd el a játékot. Ha elmentek sétálni, te sétáltasd őt, ne fordítva. Ahogy leelőz, azonnal fordulj meg az ellenkező irányba, lendületesen, szó nélkül, egy rántással. Jellemzően a 3-4. fordulás után már ne fogsz tudni rántani, 7-8 után pedig szépen beáll melléd és nem fog leelőzni.

Ha ezeket a technikákat megfelelően használod, néhány hét alatt komoly pozitív változásokat fogsz észlelni.


A behívásnak van néhány fontos szabálya. Ha hívod, sose menj utána, mert ez a gyengeség jele számára. Mindig hátrálj vagy az ellenkező irányba menj. Egy séta alatt többször hívd magadhoz és utána rögtön engedd vissza a kutyák közé, hogy a behívás ne a pórázra tételt jelentse neki és a séta végét. Célszerű jutalomfalatot használni eleinte, hogy pozitív élmény legyen számára az, hogy be kell mennie hozzád. Később persze ez elhagyható. A hívás megtagadás egyébként az egyik legnagyobb szemtelenség a részéről, közvetlenül a gazda elleni agresszió után áll. Egyébként normálisan büntetést (nem fizikait!) vonna maga után, de míg nem tudsz megfelelően büntetni és a kutya kötődése sem jó az irányodba, ne büntesd, mert valószínűleg csak még több "lúzer helyzetbe" kerülnél.


Ajánlanám, hogy keress fel egy normális sulit, ahol első sorban szabadon dolgoznak a kutyák és téged tanítanak meg, hogy tedd helyre a viszonyotokat, hogy elégítsd ki a kutyád ösztönenergiáit.

És nézz meg néhány részt az Egyik kutya másik nem sorozatból, rengeteget tanulhatsz belőle. :)

2012. jún. 3. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Fúúú :D hát...nagyon köszönöm főleg az utolsó kommentelőnek!
2012. jún. 3. 13:18
 7/12 anonim ***** válasza:

Nem hulyeseg amit az elso irt!

Ha a kutyat hagyja a Kerdezo hogy kimenjen elobb,a kutya azt hiszi hogy o vezeti a Kerdezot.A falkaban is az alfa megy hamarabb,majd utanna a tobbiek.

Ami meg fontos,hogy mikor mesz el/hazaersz ne koszonj a kutyanak!(Az alfa se koszon el a tobbiektol mikor elmegy vadaszni.)

2012. jún. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Az első írta: "Mikor viszed ki,te mesz ki elobb az ajton(a kutyat leulteted,kimesz,majd kihivod) de ha felall,becsukod az ajtot es visszaulteted"

Ez ültetés és helyben maradás trükk a kapuban. Annyira dominancia gyakorlat, mint a kertben leültetni a kutyát. Ez fölösleges hülyeség.

A kapun átlépés szabályát is fel lehet állítani rendesen. Alap járaton úgy kellene kinéznie, hogy mentek ki a kapun és a kutya, mintha gyökeret eresztett volna a lába, tökéletesen magától lestoppol és nem megy tovább. Akkor sem lép ki, ha a gazdi el megy messzire és macskák hordája rohan el a kapu előtt, nyulak, őzek, rókák tucatja kezd pont ott játszani és 30 kg. illatozó sült húst raknak le a földre. Amíg a gazda nem engedélyezi, nem lép ki, szimplán a gazda iránti tekintélyéből. Ennek elérésére egyetlen alkalom kell, egyetlen dolog és egy életre fog szólni a szabály. Viszont az emberek 99,9%-a nem képes helyesen végrehajtani ezt a technikát. A lényeg, nekünk meg van, a kutyám minden egyes kapuban azonnal megáll és míg nem szólok, nem mozdul el. Jó látvány például a suliban, mikor ő áll a kapuban, én már 20 méterre vagyok és még mindig távolodok tőle és kutyák tucatja rohan el mellette kifelé. Csak akkor lép ki, ha hívom. :)

A módszer olyan szinten hatásos, hogy már csak a legreménytelenebb esetekben érdemes használni, mikor már ott tart a gazda, hogy nem tud bánni a kutyával, holnap költözik. Ez az egy alkalom gyökeresen megváltoztatja a kutya-gazda viszonyt, azonnali tökéletes eredmény lesz, ha a gazda jól csinálja. Fizikai behatás persze itt sincs.

2012. jún. 3. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Utolsó,belehaltál volna ha leírod mi is ez a hatásos módszeretek?:D
2012. jún. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

:) Haha! Direkt csináltam! :) Valójában azért nem írtam le, mert tartok tőle, hogy utána jön majd a sok okoskodó, hogy ez tönkre teszi a kutyát, stb.


A módszer lényegében annyi, hogy mikor már valaki oly mértékig dühös a kutyára, amiért nem tud vele mit kezdeni, hogy azt gondolja, vagy ő fog élni, vagy a kutya, de együtt egyszerre biztos nem, mikor már az új szerető családot keresi az ebnek, akkor kell ezt végre hajtani, mert csak akkor lesz olyan állapotban.

Ha az általam felsorolt kiváltságokat nézzük, ez a technika azért ennyire hatásos, mert két kiváltsághoz is tartozik egyedülállóan. Egyfelől a közös akció irányításához, másfelől az "ez az én dolgomhoz".

Az alap, szélsőséges példa az, hogy miután a kutya tönkre tette az új, méreg drága bőr foteleket, szétrágott több hihetetlenül értékes bakelit lemezt, súlyos anyagi károkat okozott a gazdának azzal, hogy lemészárolta a szomszéd csirkéit és mindezt akkor, mikor otthon volt egyedül, vagyis nem büntethető, és ezen felül a gazda még behívni sem tudja a kutyáját soha, nem képes letiltani semmiről, nem tudja egyáltalán kezelni, az emberünk már kellően mérges az ebre ahhoz, hogy azon gondolkozzon, mit fog mondani a családtagoknak, miért nincsen többé kutyája. Ekkor, mikor a közeli menhely számát tárcsázza már, ekkor kell nyugalmat erőltetnie magára, pórázra raknia a kutyát és elindulni sétálni. Persze a domináns egyed kiváltsága, hogy megkezdje a közös akciót, a kutya valahol mélyen, ösztönösen tudja is, hogy a főnök léphet ki előbb. Viszont most hagyni kell, hogy a kutya menjen ki a kapun először, majd a gazda az egész felgyülemlett dühét, minden kis apró szemtelenséget és óriási kárt felidézve, rázúdítja a kutyára, pont, mikor az átlépi a kaput.

Ezt már igen sokan megcsinálták, bizonyított, hogy egy csapásra hatalmas tekintélyt képes szerezni ezzel a gazdi és így a kutya azonnal beáll mögé, már kontrollálható lesz és szófogadó. Viszont hihetetlen könnyű elrontani is, és ha elrontják, azt a kutya megérzi, és csak még egy "lúzer helyzet" lesz a gazdának, még lejjebb sodródik a sorrendben. Ezért nem ajánlják senkinek, mert valószínűleg nem fog sikerülni hatásosan. Az eredményességéhez tényleges kétségbeesés, csalódás és düh kell. Ez a módszer tényleg akkor hatásos, mikor már belátod, hogy így nem tudod tovább magadnál tartani a kutyát és soha többé nem is akarnád látni.

Igaz, én nem jutottam el idáig, de jól ismertem már a kutyák kommunikációját, tudtam, hogyan vagyok képes a legnagyobb hatással lenni a kutyámra és kellően dühös voltam rá akkor. Éppen csak szét tudtam volna tépni őt. Ez elég is lett ahhoz, hogy hatásos legyen a módszer. Úgy 2 éves volt, mikor végrehajtottam ezt a technikát. A kiváltó ok, ami miatt csaknem meg akartam akkor ölni, az volt, hogy súlyosan megharapta az érkező apámat. Mentségére legyen szólva a kutyámnak, a saját területén történt, a területvédő ösztöne hihetetlenül erős és előtte ha kétszer látta az apám, de talán érthetően akkor elborult ettől a viselkedésétől agyam, hisz én is jelen voltam pont és próbáltam őt letiltani. Neki nem volt joga agresszívek lennie a jelenlétemben, akármilyen körülmény is van. Viszont azóta, nagy részt e technikának is köszönhetően, már nincs ilyen gondunk. Nem támad még idegenre sem, mikor vele vagyok és viszonylag könnyen le tudom állítani.

2012. jún. 3. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!