Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Behívás és marad?

Behívás és marad?

Figyelt kérdés

Sziasztok! megint én.

Azt szeretném kérdezni még hogy van a problémásabb kutyám hát ő nem nagyon behívható. Ezt hogyan taníthatnám meg neki??

A marad parancsra is meg szeretném tanítani. Azt hogyan csináljam?


2012. jún. 24. 14:07
1 2
 1/13 Filinger Artemisz ***** válasza:
31%
Szia! (újra) Ezt is szerintem azzal kéne megpróbálni amit a "marad" parancsra írtam. kicsi az eséj hogy elsőre sikerüljön... de ezt minden nap fejlesztheted pl.: otthon ülsz és akarod hogy felhívjon a barátnőd/haverod és erősen kontcentrálsz rá, vagy épp a suliban vagy és kiszemelsz egy embert aki épp nem rád néz és elkezded magadban mondani (majd egyre jobban kihangsújozod magadban a szavakat) hogy nézz rám... és ha sikerül, akkor rád néz, vagy ha ismered akkor oda is jöhet beszélgetni...
2012. jún. 24. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
köszi!!(megint :D)
2012. jún. 24. 14:19
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A behívás alapszabályai:

- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni

- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni

- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának

- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.

- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred

- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!

- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel" (nem árt ha ismeri ezt a vezényszót :o)), majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.

- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"


Nagyjából ennyi. És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!

2012. jún. 24. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

köszönöm a tanácsot!!!

Be fogjuk tartani.

2012. jún. 24. 14:42
 5/13 anonim ***** válasza:

Nagyon jók és igazak, amiket a "ma 14:37"-es válaszoló írt. Annyival egészíteném ki, hogy gyúrj a sorrendben jobb pozíció szerzésére, csinálj dominancia gyakorlatokat (itt nem az ajtóban ültetés trükkre és társaira gondolok). A kutya nem azért nem megy be hozzád ha hívod, mert nem ismeri a vezényszót vagy nem tudja, hogy mit akarsz, hanem azért, mert nem tisztel, nincs tekintélyed. A behívás megtagadás az egyik legnagyobb szemtelenség. Közvetlenül a gazda elleni agresszió után van, csak egy hajszálnyival lemaradva tőle, egyszóval ezt ne hagyd függőben. Ha a kutya nem megy be, akkor egy kis szemmel verés, akár komolyabb megtolás is nyugodtan mehet.


Hogy legyen kedve a behíváshoz, érdemes legalább eleinte jutifalit használni, így számára teljesen pozitív élmény lesz minden egyes alkalom, amikor vissza mehet hozzád.

Még a második válaszoló által írt elbújás mellett remek gyakorlat az is, ha megkérsz ismerőst, rokont, barátot, bárkit, hogy fogja meg a kutyát, míg te elrohansz és közben végig intenzíven hívod őt, majd a jeledre, mikor mondjuk már úgy 20 méterre elfutottál, utánad ereszti. Akár el is bújhatsz valami mögé, de itt persze lásson téged. Jellemzően nagyon lelkesen rohannak ilyenkor a gazdi után a blökik. Ezzel a technikával is nagy mértékben növeled benne azt az érzést, hogy a behívás egyébként egy tök jó buli neki és nem érdemes kihagynia.


Hogyan, milyen módszerrel tanítod a kutyádat? Én klikkeres vagyok, ennek a szellemében mondom el, hogy szokás a helyben maradást tanítani. Lehetőleg ne legyen pórázon, mert ha leveszed róla, sajnos gyakran előfordul, hogy utána már nem veszik annyira komolyan ezt a feladatot a kutyák. Az alap az, hogy ül/fekszik előtted, te kiadod a vezényszót, akár kézjellel is rásegíthetsz már most is, és hátrafelé teszel egyetlen egy lassú lépést, majd azonnal vissza is mész és megy a klikk-kaja. Ilyenkor nem érdemes nagyon hevesen dicsérni az ebet, mert felpörög tőle, mi pedig azt szeretnénk, hogy nyugodt legyen, ne ugráljon, mocorogjon most. Elég egy lassú, nyugtató simi is. Majd ugyan úgy, ül előtted a kutya és megint teszel egy lépést hátra, visszamész, klikk-kaja. Hihetetlen hamar rájön, hogy ha csak ül és nem mocorog, akkor csak úgy potyog a szájába a jutifalat. Ha ellépne, akkor csak pont ugyan arra a helyre, ugyan abba az irányba nézve, ugyan olyan pozícióba tedd vissza és kezd elölről az egészet. Ha pl. ötször megcsinálod ezt, az elég is. Ne várd meg, hogy megunja a gyakorlást és ő hagyjon ott téged. Az utolsó feladatnál legyen extra jutalom és egy kis játék is. Legközelebb érdemes még néhány alkalommal szintén csak egy lépéssel ezt megcsinálni, de utána már elkezdhetsz 2-3 lépést is hátrafelé botorkálni. Ha ez sok a kutyának, akkor még vegyél vissza a tempóból, távolodj el tőle kevesebbet. Így szép fokozatosan lehet növelni a távolságot. Nagyon hamar megérti majd, mi is a feladat. Pl. napi 5-6 gyakorlással 1-2 hét alatt el lehet jutni akár 10-15 méterig is. Én a 20 hónapos kutyámmal szoktam feszegetni a határokat, jelenleg úgy 150 méternél (160 lépésnél) tartunk, persze mindig szabadon van.

A hosszú helyben maradást érdemes külön tanítani. Itt eleinte csak 1-2 lépéssel távolodj el, számolj el lassan mondjuk 5-ig, majd lépj vissza és mehet a klikk-kaja. Ennél az 1-2-3 lépésnél messzebb nem érdemes elmenni, míg mondjuk nincs meg stabilan úgy egy-másfél perc. Utána itt is lehet növelni a távolságot és az időt is, de eleinte csak felváltva. Szintén napi pár gyakorlással 2-3 hét alatt el lehet jutni (tőled és a kutyától függően) 2-3 percig 10-15 méterről. (Mi ennél 40 méternél és 7 percnél tartunk.)

Ha már stabilan megy mind a kettő helyben maradás, már több percig és több 10 méterre is maximálisan, mindig megtartja a felvett pozíciót, akkor ezt be lehet vezetni szabálynak is, a jutalom falat elhagyható.

2012. jún. 24. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
köszi a választ!!
2012. jún. 24. 15:26
 7/13 anonim ***** válasza:

Annyival egészítem ki, hogy nàlunk nincs "marad" parancs, csak màs parancsok feloldàsa.

Hogy értsd, ha én azt mondom a kutyànak, hogy ül, neki addig ülve kell maradnia, amíg nem kap màs parancsot vagy feloldàst.

2012. jún. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Szilvi & Argos ***** válasza:

5-ös Válaszoló: le a kalappal előtted, hogy még van kezed-türelmed ennyit gépelni és szájbarágni :D


Kérdező: millió kérdés van itt is ezekről, ha beírod a keresőbe, hogy behívás, marad, visszahívás, bőven találsz tanácsokat, ahogy a google-lel is :)


Egyébként írásban nem is lehet kutyát oktatni...KUTYAISKOLA!!!

2012. jún. 24. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

köszönöm Alexandra!!

Azt is jó módszer!:) Minden esetre leírom azt is magamnak.

2012. jún. 24. 15:56
 10/13 A kérdező kommentje:

Neked is utolsó!!

A Google-n azért nem néztem mert így biztos vagyok benne hogy tapasztalt gazdiktól kapom a választ és ez valószínűleg már bevált náluk.

2012. jún. 24. 16:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!