Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szabadon követés tanítása,...

Petrusi kérdése:

Szabadon követés tanítása, hogyan?

Figyelt kérdés
Van egy 7 hónapos közép schnauzer szukám.Eddig aktívan tanultuk az alap parancsokat(ül, fekszik, marad...) és apportozni tanítottam, valamint a területvédő ösztönre fektettünk nagy hangsúlyt.Most kezdenénk az engedelmest komolyabban venni. Azért kérdezek itt, mert a környékünkön nincs egy kutyaiskola sem. Több kutyám van, így nem tudom otthon tanítgatni.Minden nap kisétálunk a határba, és negyed órát tanulunk, gyakorlunk. Az lenne a kérdésem, hogy a szabadon követés tanulása előtt hagyjam szaglászni, vagy azonnal kezdjük el.Ha van esetleg tapasztalatotok, vagy már tanítottátok erre a kutyátokat, leírnátok esetleg, hogy hogyan tanítottátok meg kutyusotokat?
2012. aug. 1. 14:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Ladba vagy jutalomfalat, amit a kutya jobban szeret. Pórázon beállítod lábhoz, de előtte nem árt játszani vele. Mindig egy oldalon legyen a kutya. Elindulsz vele, gyorsabb léptekben (nem kell sietni, de ne is szuttyogj). A pórázzal korrigálod, ha szükség van rá, lemaradni nem nagyon szoktak, inkább előre menni vagy el oldalra. De mindig korrigálásnál mond, hogy lábhoz. Csinálhatsz vele egy irányváltást is vagy haladhatsz vele félkörben is. Amíg nem lankad a figyelme dobod neki a labdát vagy jutalomfalatot. Aztán kezded elölről. Utána már csempészhetsz bele egy kis fegyelmezőt is (ül, fekszik, áll). Amikor már szépen csinálja, akkor eldughatod neki a labdát, zsebre, mi áll alá szoktuk tenni, de váltogatni sem árt, juti falatot meg szájba veszem. Ha már szépen megy pórázon, akkor lecseréled a pórázt egy vékony, könnyű pórázra. Ráteszed és lecsatolód róla a sima pórázt. Legtöbbször észre sem veszik, hogy van rajtuk egy könnyű is, ha szépen megy melletted elengeded a pórázt, ha korrigálni kell, újra megfogod. A jutalomfalatot ne vond meg tőle korán, gyakran adagold neki és sokáig tartsd a kezedben, hogy lássa a kutya, mármint ezt úgy értem, hogy ne egy hét után kezd el dugdosni előle. Nem rövid idő. Jó kutyázást:)
2012. aug. 1. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ezt úgy érted, hogy póráz nélkül menjen utánad a kutyád, úgyhogy nem is szólsz neki?:DD
2012. aug. 3. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Igen, úgy értem, hogy pl.:otthon,kint, a határban, az utcán, emberek közt kövessen, stabilan haladjon a bal oldalamon, a környezetre immunisan, természetesen parancsszóra.. Ez engedelmességi vizsgákon szinte alapkövetelmény.
2012. aug. 3. 16:48
 4/7 anonim ***** válasza:

Leírom én hogy szoktam. Nálunk van a szigorúan 'lábhoz', ami azt jelenti, hogy nézzen rám, csak rám, máshova nem nézhet. Ezt úgy tanítottam meg neki, hogy behíváskor mutattam neki a finom falatot, majd kifordultam tőle, és a falatot az orra előtt húzva folytattam utamat. Természetesen jött, hiszen meg szerette volna kapni a kaját:) Mikor a szemembe nézett, klikkeltem. Fokozatosan nyújtottam az időt, amennyi után klikkeltem (mi klikkerezünk), először 1-2 mp-enként, most már 6 mp-nél vagyunk.


A másik fajta szabadon követés, amire gondolsz, ahhoz bizalom és vezéri pozíció kell. Csinálhattam én bármit, amíg nem voltam vezére a kutyámnak, elment macskák, kutyák után, ha nem volt pórázon. Most már szabadon jön mellettem, ha 1-2 lépésre elkalandozik, mondom neki, hogy 'itt jössz', majd pár lépés után adok neki falatot. Már ezt is egyre ritkábban kell. A macskára azért még befeszül, de abszolút elterelhető a figyelme.

2012. aug. 3. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Először rövid pórázon tanítsd meg erre, úgy, hogy ne húzzon. Mikor kezd húzni, fordulj meg és mond lábhoz. Ha ezt tudja, jöhet a szabadonengedés. Használd a lábhoz parancsot, majd indulj el. Ha előre megy, mond, hogy nem vagy amit szoktál. Nekünk elég megmordulni, tudja, hogy az a szidás. Aztán ha szépen jön, simizd meg, majd engedd el a mehetsz paranccsal. Ha ezt nem tudja mit jelent, érdemes suttogva, boldogan mondani, hogy tudja vége a gyakorlatnak. Előtte érdemes játszani vele, lefuttatni, mert egy pörgős kutyát nem fogsz tudni magad mellett sétáltatni. Hogy ne menjen el, az a hagyd parancshoz köthető, ill. ha el akar menni, ugyanúgy nem/szidás.
2012. aug. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én nem tudom...de nekem eddig 2 kutyusom volt! nagyon kiskoruktól csak velem voltak és szabadba is nyugodtan kimehetnék vele póráz nélkül.. :) Hozzám annyira ragaszkodik a kutya, hogy 2 méternél tovább nem megy! és nem tanítottam!! :)
2012. aug. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi utolsó válaszoló, az én kutyusaim is így vannak vele:)De én a vizsgára való felkészítést értem szabadon követés alatt::Azért nagyon köszönöm.
2012. aug. 4. 21:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!