Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tudnék hatni a páromra,...

Hogyan tudnék hatni a páromra, hogy másképp bánjon a kutyájával?

Figyelt kérdés

Amit rólam tudni kell, hogy világéletemben nagy állatbarát voltam, sajnos kutyám saját lakásig nem lehet (pedig nagyon szeretnék egyet), de egy cica mindig volt a családban. Amolyan "kis városban" élek, a párom pedig faluban. Tavasszal magukhoz vettek egy keverék kiskutyát, mert az előző kutyájuk elpusztult (öregség), így kellett egy új házőrző. Ennek persze örültem, hisz így én is "kiélhetem" kutyás vágyaimat :)

Ahogy nőtt a kutyus, ugye bohém volt, játékos, mindenkihez odament simiért (mint minden kiskölyök) a barátomék ezt nem nézték jó szemmel. Mert így nem lesz hamis. "Hamisítani" kell - mondták. Már maga a fogalom furcsa volt a számomra, de a barátom elmagyarázta hogy ezt arra értették, hogy nem fogja megugatni a kapu előtt elhaladó idegeneket. Sok irodalmat olvastam/olvasok a kutyákról, ezért bátorkodtam mondani, hogy nyugi, ha nagyobb lesz akkor kialakul benne az, hogy védje a területét (a házat), tehát nem kell "hamisítani" vagy egyéb módon uszítani.


Azóta eltelt pár hónap, minden rendben volt. Vettem egy pórázt és mondtam a barátomnak hogy vigyük sétálni a kutyust, hogy azért legyen már mozgatva, az csak másabb mintha bent a portán szaladgál. Sajnos csak egy héten 1-2x tudunk menni sétálni, mert barátomék dolgoznak, én pedig tanulok és csak hétvégén vagyok otthon. Persze amikor visszük a kutyát, rohanna mint az őrült hogy végre kint van és emiatt húzza is rendesen az embert. A párom emiatt is sokszor megszidta. Elengedni nem lehet a kutyát csak x távolság után, mert könnyen bemehet mások portájára. Sokszor úgy húz hogy már majd megfullad, a párom pedig magához rántja, rosszabb esetben keresztül-kasul húzza egy bokron vagy valamin és elfenekeli. Nagyon rossz ezt látnom, mindig megijedek, hogy meg ne sérüljön a kutyus, és rászólok a barátomra hogy ne üsse, mert nem az erőszakból tanul a kutya. Ő erre csak azt feleli, hogy pedig azóta engedelmesebb, és különben is, neki már volt kutyája akit felnevelt, nekem meg még egy se.

Egyszer találkoztunk egy másik kutyással, akinek egy nagyon szuper vizslája volt. Persze már idősebb volt, de olyan engedelmes volt a gazdájával szemben, hogy mi csak pislogtunk. Beszélgettünk erről, s mondtam hogy biztosan jártak kutyasuliba, majd én is biztosan fogok a saját kutyámmal, ha lesz. Erre ő benyögte, hogy "ja persze, a kutyasuli a gazdagok kiváltsága".


Nem tehetek róla, zavarnak ezek a dolgok, és ez csak néhány példa. Csak nekem más a felfogásom vagy tényleg nem oké amit csinál? Hogyan tudnék hatni rá, hogy elszakadjon ezektől a "falusi" nézeteitől? Lehet egyáltalán hatni valahogy azokra az emberekre, akik a kutyában csak a "haszonállatot" látják?



2012. aug. 9. 21:06
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat!

Próbálok minél inkább hatni rá, szerencsére nem olyan keményfejű és néhány tanácsomat megfogadja, amit én is olvastam könyvekben vagy neten.


21:18: nyilván ha ütöm-verem a kutyát nem csak az idegenekkel lesz agresszív.. ebből jön a sok híradós hír hogy kutyatámadás érte a 7 éves kisgyereket.. vagy a saját gazdáját.

Szóval ennek alapján te nem nagyon osztogatsz jó tanácsokat...

2012. aug. 9. 21:26
 12/22 anonim ***** válasza:

ezt a nézetet szerintem nem nagyon tudod megváltoztatni,nekem az unokatesómék olyanok,hogy bár szeretik a kutyáikat még se tesznek értük semmit vagy nem tudom..3 pincsijük van akik kint élnek a kertben télen nyáron..télen éjszakára a kazánházba zárják őket ,hogy meg ne faggyanak..de ezen kivül orvosi ellátásban egyiket se részesítik mert majd ők házi praktikával megoldják,mert több ezreket nem költenek a kutyákra, annyi hogy a veszettség oltást évente mind3 megkapja, meg féregtelenítik is őket, de pl múlthéten voltunk náluk pár napig és a kutyák vakaróztak ,rágták magukat meg minden, kérdeztem hogy nem viszitek el őket orvoshoz?- erre ők az drága és ők majd megoldják, ajánlottam a Neostomosan szert hogy vegyék azt az olcsó és minden élősködöt elpusztít ,de hogy ők azt nézték és drága mondtam nem drága 450 ft egy ampulla vesznek vagy 2 ampullát és mind3 kutyát megfürdetik vele ,sztem nem nagy összeg ,de ők mondták hogy náluk ez a gyógyszer 1000 ft felett van egy ampulla,mondom az kizárt,erre ők nem költenek annyit a kutyára..ha rosszat csinál akkor elverik őket, ha a kutya beszökik a házba akkor meg ordítoznak vele és volt hogy belé rúgtak,én meg mondtam hogy ebből nem tanul a kutya csak félni fog tőletek ,de hát így kell ezeket nevelni mert semmiből sem értenek..ilyenkor letagadnám a hogy a rokonaim!!!

ja meg nagyon hullik a szőrük a kutyáknak és mondtam vegyenek furminátort 3-4 ezerért a vaterán használtan tudnak venni ők ennyit nem áldoznak a kutyákra..


néha kiakasztanak ezek a dolgok..

mert én ha beteg a kutyám elviszem dokihoz és a drága gyógyszert is megveszem neki még ha rohadtúl szarul állok anyagilag,normális táppal etettem és nem verem vagy üvöltözök vele..mert tudom azt ő úgy sem érti..


szerintem ezt a párodnak nem tudod elmagyarázni max ha te elkezded nevelni a kutyát és belátja hogy amit csinálsz működik és akkor rájön hogy így kellett volna,mert így van eredménye mindennek..kár hogy a többszöri sétáltatást nem tudjátok megoldani..

2012. aug. 9. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

21:35-ös vagyok

uncsitesómék is falun laknak..nekik csak kerti dísz a kutya mert 3 pincsi egy nagy kertes ház őrzésére nem alkalmas max jelző kutyának..

2012. aug. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
35%
7. voltam drága 53%-os válaszoló. Elárulom, apám gyerekkoromban nekem is kiosztott néhány pofotn, semmi bajom nem lett. Ellenben nem tettem többet égő gyertyát a könyvespolcra, nem dugdostam többet csavarhúzót a ventillátorba stb. Az, hogy megvered a kutyát nem tudom a te olvasatodban mért jelenti, hogy pépesre vered... Egyszerűen az ember rácsap a fenekére, ez nem szamélyes ügy, nem élvezet, nem okoz fizikai sérülést, ellenben olyan erős érzelmi élményt igen, ami alklams egy cselekedet erős negatív megerősítésére. Ha olyat csinál, ami még egy kölyöktől is elfogadhatatlna, akkor fegyelmezve van. Na aggódj, tucatnyi módját ismerem még a fegylemezésnek, de mondjuk azt is megmondhatom, nálunk a macska is megáll a nyitott ajtóban várva, hogy behívjam, sőt azt is elárulom, hogyha a kutya annyira messzire megy, akkor már nem megverem, hanem elkezdem keresni mi baja, mert jelen képzettésgi önszántából sose menne el verésig.
2012. aug. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
30%
Akkor a kérdezőnek is válaszolnék: nagyon nem értetted meg a dolgot. Bármely élőlény úgy tanul, hogy egy adott cselekedetre a környezettől kap egy negatív, vagy pozitív választ. Te meg azt mondod, hogy a negatív válasz adása, nevezzük verésnek agresszívá teszi a kutyát, ami hülyeség. A negatív válasz arra sarkall, hogy az adott cselekedet ne ismételje meg. mitöbb, az is igaz, hogy a tanulás erőssége egyesen arányos az azt kísérő érzelmekkel, magyarul eegy verés igen magasszintű büntetésnek számít. tény, hogy ebben veszély is rejlik, hiszen ha valaki nem célzottan alkalmazza, akkor belevéshet olyan dolgokat a kutyába, amiket nem akart. Viszont az egész verés témakört kevered azzal az esettel, mikoron a kutya nem tudja adott cselekedethez kötni, vagyis a cseleked és megerősítés között túl sok idő telik el, vagy pedig a gazda következetlenül veri a kutyát. Ennek lehetnek kicsapongó következményei, de általában ettől sem megvadul, hanem nem adott cselekedethez köti a büntetést, hanem tágabb fogalomkörhöz, helyszínhez, személyhez stb. Ez a vislekedés is egyébként jellemzően védekezésben nyilvánul meg, maximum akkor támad, ha sarokba szorítva érzi magát. Maygarul megint ott vagyunk, hogy az állatot, ha céltudatosan és következetesen nevelejük, akkor semmi baj a veréssel, mert az állat nem fogja magát megveretni fölöslegesen.
2012. aug. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Szia!


Ne hallgass a 80 %-osra, butaságokat írkál össze-vissza, nehogy eltántorítson az elképzelésedtől. Tudod, annak idején én is azt hittem, hogy a verés a legmegfelelőbb módszer a kutya nevelésére. Mit értem el? Volt egy megbízhatatlan kutyám, aki nem bízott bennem, és én sem benne, de félt tőlem, amikor tudta, szabotálta a parancsot. Rájöttem, hogy ezt talán nem így kéne csinálni.


Sok időbe telt, mire többé- kevésbé megtaláltam a helyes hozzáállást. A lényeg: a büntetés ne az idegesség levezetése legyen, hanem korrekció. Ha húz: fordulj meg vele, ha behívhatatlan, motiváld őt ( 1-2 napig nem kap kaját, majd elmész vele valami finom falattal a mezőre, megmutatod, elszaladsz előle, hívod őt.) Ha a barátodnak van rá ideje, kaphatja az egész napi kajáját behívásra. Mindenesetre ez elég összetett, javasolnám egy kutyasuli felkeresését. A lényeg talán a higgadtság, a következetesség és a türelem.

2012. aug. 9. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
Ja, és még annyit: 3 hónap alatt a szemléletváltozással elértem, hogy bárhol el merem a kutyámat engedni, póráz nélkül sétálunk, a telepen meg kérdezgetnek, hogy hogy értem ezt el:) Büszke vagyok magunkra.
2012. aug. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Fontos lenne hogy megírd merre laktok.Lehet van egy ötletem.
2012. aug. 9. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:
Figyelj csak először is kezd a pórázon való,helyes szokások megtanításával.Ehhez alapdolog közepes és nagytestű kutyáknál a szeges fojtópóráz.Ezzel már a második alkalommal láthatod az eredményt.Fegyelmezni mindenképp kell a kutyát,sőt mivel falkaállat tudatnod kell vele,hogy felette állsz.Viszont minden fegyelmezésnél vigyáznod kell arra,hogy utólagosan ne büntesd.Nekem két német juhászom van,egy szuka és egy kan.A kan a méreteiből adódóan elég önfejű bír lenni.Én egy kis botot használtam a kezdetekben a fegyelmezésre,hiszen pusztán a szavak semmit nem jelentenek neki,ha nem tudja mihez párosítani.Természetesen nem agyonverni kell,én speciel éppen csak megszoktam suhintani.Nagyon rövid idő kellett ahhoz,hogy elhagyhassam a vesszőt és pusztán a parancsszavakkal irányítsam őket.
2012. aug. 9. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Sajnálom azokat az állatokat,akikkel rosszul bánnak,a te helyedben pedig elgondolkoznék azon,hogy milyen emberrel is vagyok együtt.
2012. aug. 10. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!