Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ösztönből fakadó viselkedésfor...

Ösztönből fakadó viselkedésformák?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kiváncsi lennék, hogy ki hogy viszonyul ehhez a kérdéshez? Mármint rengeteg dolgot ösztönből fakadóan tesznek a kutyák, de mi az az ösztönbéli viselkedés, amit nem tiltasz a kutyádnak, mert úgy gondolod, hogy ártana neki?



2012. aug. 29. 10:58
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
21%
Igazából szinte mindent ösztönből tesznek. Konkrétan mire gondoltál?
2012. aug. 29. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Nekem egy német juhászom van és két dolgot nem tiltok neki:

-hiába van háza csak a bejárati ajtó előtt érzi jól magát, kivéve ha nagyon rossz az idő.

-ha valaki megjelenik, vagy elmegy a kerítésünk előtt hangosan jelez, de csak addig míg el nem hagyja a portát.

2012. aug. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Pl. a kutyám - 2 éves múlt májusban - egy másik kutya őrzőangyalának képzeli magát.


Apró termetű, kölyök kutyus aki kissé félénk is. Ha találkozunk megvárja, amig a pici odajön hozzá és mivel félős, óvatosan odaszagol - köszön - neki és szépen sétálnak egymás mellett.

Viszont ha szembe jön bármilyen kutya - akár régi haver is - előrevág és ha nyugisabb a kutya akkor "elfoglalja" és amikor a kicsihez közeledik akkor keresztbe áll és ugat. Ha izgága nagytestű akkor körbeugatja. Nem vicsorog, nem őrjöng csak őrmesterkedik.


Picit zavar, de ugyanakkor úgy gondolom, hogy ösztönösen védelmezi a pici és félénk kutyát. A felé történő viselekedése is ezt tükrözi.

Természetesen figyelek arra, hogy ne durvuljon el a helyzet, de nem is történt még ilyesmi.

Egyszerűen úgy látom, hogy hogy figyel a kicsi és gyenge fajtársásra. Ez szerintem normális és nem tiltandó viselkedés.

2012. aug. 29. 11:22
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Imád belefetrengeni büdös dolgokba :S

Régen mindenféle sz@rba (szó szerint) belefetrengett előszeretettel. Arról leszokott, az utóbbi időben már csak apró, döglött állatokkal, rovarokkal csinálja. Olyankor nem szólok rá...

És engem nem zavar, ha séta közben jelölget, vagy túl sokáig szagolja a más kutyák által megjelölt fűszálat, oszlopot, stb.


Tegnap 2 idióta gazdival találkoztam, az egyik mindig ráhúzott a kutya fejére egy kicsit a bőrpóráz végével, ha a kutya lehajtotta a fejét szagolni.

A másiknál meg egy vékony bot volt, ő meg azzal húzott rá a kutyára, ha egy kicsit is oldalra nézett. Kb. mindkét gazdát pofán vágtam volna. Látszott, hogy nem azért csinálják, mert ők olyan szigorúan nevelik a kutyájukat, sokkal inkább próbálták megfélemlíteni a kutyájukat.

Na ez nem kapcsolódik szorosan ide, de qva bosszantó, hogy séta közben szaglászni sem engedik a kutyájukat.

2012. aug. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A kutyai ösztönei?

Szaporodás, zsákmányszerző, falka és territoriális. Örökletesek.


Fajtánként és egyedenként változó, hogy kiben mekkora.


Szaporodásra való ösztön se mindegy, hogy milyen. Mert vannak rosszul nevelő szukák és rosszul fedező kanok is. Ezt persze a tenyésztők 98%-a kiküszöböli mesterséges fedeztetéssel vagy besegítéssel, illetve a rossz anyának is besegítenek a nevelésben. Ezáltal romlott le annyira a kultúrtenyésztett kutyák szaporodó/nevelő ösztöne.


Zsákmányszerző ösztön minden kutyában van. Két szélsőséges típusa van. Pásztorkutyák, ahol nagyon alacsony az emberi szelektálás miatt (ugye nem ölhette meg a rá bízott jószágot). Nem összekeverendő a juhászkutyákkal, ahol nagyon is van zsákmányösztön, csak nem viszik végig a folyamatot (tehát nem ejtik el a jószágot). A puli pl. csipkedve terel, a border collie szemmel és hanggal. Tehát bennük igen erős a zsákmányösztön, csak az ölés része nincs meg.

A legnagyobb zsákmányösztön pedig az agarakban van és még néhány kotorék fajtában (pl. jagd terrier).


Falkaösztön. A kutya falkaállat. Manapság a falka a család, illetve egy tágabb értelemben a kutyafuttatókon is kialakulnak falkák. Erős falkaösztön van a csoportosan hajtó vadászkutyáknál és a pásztorkutyáknál. Bizonyos volt harcikutya típusoknál ez nagyon gyenge, de ott is van és szocializációval "felépíthető".


Territoriális ösztön szintén minden kutyában van. Védik a területüket. A legerősebb territoriális ösztönnel a pásztorkutyák rendelkeznek. De pl. az agarakban szinte alig-alig.

2012. aug. 29. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
....igen a zsákmányösztönös terrierek.. az én kutyámban is erősen megvan. A játékot a mai napig csak "ellenszolgáltatás" ellenében adja ki a foga közül:)
2012. aug. 29. 12:00
 7/16 anonim ***** válasza:
61%

Szerintem meg ez pont hogy nem az ő dolga. Megvannak a kompetenciák egy társaságban, és a másik kutya kéretlen bevédése nem az én kutyám feladata. Védje be a gazdája, ha szükségét érzi, de ha már az én kutyám tesz ilyet, az rangsor problémára utal.

Az én kutyám speciel arra se reagál, ha a közelében más kutyák összebalhéznak, mert az sem az ő dolga.

2012. aug. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
68%

Igazából semmit sem tiltok amiből nem lehet probléma. Nem szeretem az olyan embereket akiknél a kutya még levegőt sem vehet engedély nélkül, meg nem védheti meg magát vagy a gazdát ha baj van, stb mert jaj akkor ő lesz a falkavezér.

Az én kutyám pl u alakban mozog mögötten séta közben ha éppen olyan kedve van, mert terelőkutya.

2012. aug. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ja csak mellesleg megjegyzem, én még border collie-t nem nagyon láttam ugatni terelés közben, híresen csendes, pont azért terel szemmel. A puli és egyéb magyar fajták azok akik jó esetben hangosan ugatnak (és csípkednek)
2012. aug. 29. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Én a terület védést pl nem tiltom nekik. Mondjuk, ha olyan hisztérikus állapotba kerülnének közben, mint farszomszéd kutyája, akkor biztos tennék ellene, de én szeretem, ha jeleznek, ha jön valaki. A zsákmányszerzést viszont tiltom nekik, főként jagd-foxi keverékemnek, mert nem értékelném, ha lefojtaná az állatállományunkat, amibe nem kevés pénzt és főként időt, energiát fektettünk bele.
2012. aug. 30. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!