Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak én tartom eltúlzottnak...

Csak én tartom eltúlzottnak manapság ezt a tenyésztő mániát?

Figyelt kérdés

Minden kérdésben amiben kutyavásárlásról van szó a válaszolók 90%-a szerint azért érdemes tenyésztőtől vásárolni mert KÜLLEMBEN és JELLEMBEN is hozni fogja a fajtára előírt elvárásokat, valamint nagyobb valószínűséggel egészségesek is az ott vásárolt kutyák (a kérdésemben normális tenyésztőről írnék, kérdeznék).

Nekem a kedvenc fajtám a németjuhász. Ha én mondjuk holnap eldönteném hogy keresek egy kennelt ahonnan CSALÁDI kutyának szeretnék elhozni egy németjuhászt, úgy őszintén szerintetek mennyi olyan kennel van Magyarországon amelyikben a kutyák küllemben és jellemben is megfelelnek a standardben leírtaknak ? Csak mert az eddigi tapasztalataim szerint vannak a küllem kutyák, amik jellemben még csak meg sem közelítenek egy németjuhászt de szépek (már akinek), meg vannak a munkakutyák amik jellemben megfelelő tulajdonságúak viszont küllemben nem. Most akkor egy laikus ember hogyan tudná eldönteni hogy melyik verziót válassza? Hiszen ő csak egy olyan kutyát szeretne mint amilyen " A nagy könyvben" le van írva. Nincs ebben a tenyésztői ajnározásban egy kis ellentmondás ebből a szemszögből? És nem csak ebben a fajtában van így kettéválva a vérvonal.

Persze nem azt mondom hogy akkor most irány az első szaporító és hozok inkább onnan kutyát, csak olvasva a hozzászólásokat sokan kb istenként néznek a tenyésztőkre ami nekem egy kicsit furcsa.



2012. szept. 7. 12:03
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
33%
12:32-es, én igen. Legalább is itt ezen az oldalon sokan elítélik az olyan embereket, akik tk nélküli kutyát elletnek. Mi ingyen hoztunk elegy német vizsla kölyköt. Elmentünk megnézni, ha nem lenne tényleg vizsla, nem hoztuk volna el, jó mi értünk hozzá, oltva, féregtelenítva volt, oltási könyvvel, az előző gazda adataival, megnézhettük a körülményeket, meg minden.Még csak három hónapos múlt most s kutyus, de ki merem jelenteni hogy küllemben és jellemben is német vizsla. Remélem betegségei nem lesznek. De hozzá kell tennem, sok a megbízhatatlan szaporító, a rossz körülmények között tartott kutya, akit oltás és minden nélkül is eladnak, aztán tényleg nem az lesz belőle amit mondanak, és egy nem hozzáértőt, aki nem ismeri a fajtát könnyű átverni. De mondjuk én úgy vagyok vele, hogy azért mikor magyar vizslát árulnak, és ott egy foltos kölyök már a képen, ne csodálkozzon az aki megveszi hogy nem vizsla lett belőle. Ugyanez vonatkozik szinte az összes fajtára, azért sokon már kicsinek látszik hogy nem faj kutya, aki mégis pénzt ad érte, mert nem ért hozzá az magára vessen.
2012. szept. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
100%

Én nem tartom eltúlzottnak a "tenyésztő mániát". egyértelműen vannak túlkapások illetve olyan fajták ahol a küllem és a munka vonal elvált elég erőteljesen egymástól. DE ha az ember kicsit megerőlteti magát és túllép a honlapokon és tényleg keresi azt a kutyát aki a társa lesz 15 éven át az meg fogja találni a tenyészetekben. Pl én is ismerek szép, jó munkájú német juhászt és jó tenyészeteket ahol erre figyelnek.

Ha tényleg csak annyi időt töltenének az emberek egy kutya megvétele előtt azzal, hogy utána nézzenek dolgoknak mint mondjuk TV vásárlás elöt akkor biztos vagyok abban, hogy találni fog jó kutyát.


Sokan nem értik mi is a tenyésztés, miért nem követendőek az egyszeri almok és miért is nem jó ha hobby vagy tényleges szaporítók táborát erősíti valaki. Beszélhetünk itt nagy dolgokról, ideákról és hasonlókról de ezek senkit se érdekelnek jönnek az ellen példákkal és ócsárolással. El kell fogadni, hogy ma Magyarországon a kutyatenyésztésre mint olyanra negatív képként tekintenek az emberek. Nincs becsülete a jó kutyának, olyan sok a silány szaporított állat, hogy a jók elvesztik az értéküket.


Tisztázzuk, hogy egy fajta milyen kicsi genetikai varianciával kerül kitenyésztésre. Csak pl nálunk annó 5 anyai és 4 apai vonalból indult a tenyésztés majd a II.vh után maradt 2 apai vonal és 4 anyai... na ez nem egy nagy genetikai variáció mint látható, most képzeljük el ha törzskönyv nélküli kutyákkal tenyésztenek ott milyen kicsi lehet ez. Simán eltudom képzelni, hogy az én fajtámban gyártott törzskönyv nélküli kicsik visszavezethetőek max 1-2 vonalra (nem szülőre hanem vonalra) ezt már csak azért is valószínűnek tartom mert a 90 es évekig csak 2 vonal volt jelen az országban és a mai szaporított kutyák erősen hozzák ezeknek a kutyáknak jegyeit és hibáit. A szaporítók pedig nem fognak vonalakat frissíteni (legyenek ők kedves kutya gazdik vagy tényleg nagyüzemiek) teszem hozzá, hogy az én fajtám szerencsés, évente max 1-2 alomnyi tk nélküli almot hírdetnek az expresszen.

de miért is írom ezt le? nos alacsony genetikai variabilitás egyenlő a fokozottan megjelenő genetikai betegségek megjelenésél erős akár véletlenszerű beltenyésztéssel. Állomány romlás a legkevesebb ami ebből következik.

Kutyakozmetikában dolgozom, hetente minimum 2-3 olyan patellás kutyát hoznak be aki vemhes vagy volt ill. lesz tőle alom. Olyan kutya is jár hozzánk aki évente ellik, recseg a térde, "de olyan kis aranyos és úgy szeret anyuka lenni"... Láttam én már sajnos félig vak vemhes yorkiet és teljesen vak szoptatós angol bulldogot és ezek a gazdik tudtak a problémáról mégis lett alom.

De pont egy hete hoztak hozzánk egy bichont aki "most ellett szeretnénk ha szép lenne megint"... én szóltam a gazdiknak, hogy ugyan már vigyék el orvoshoz mert ahányszor a lábához érek érzem, hogy kiugrik az izület.. a gazdik egy kedves nagyon jóindulatú takaros kis család ahonnan "elkapkodták" a kiskutyákat... nincs bennük semmi rosszindulat imádják a kutyájukat aki egy egyalmos szuka (tehát több alma remélhetően nem lesz) de mégis részeseivé váltak annak, hogy az a fajta amit ők szeretnek az ott tart ma ahol...

2012. szept. 7. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
100%
hogy a te példádnál maradjak, a német juhászban én is a klasszikus munkakutyás vonalat részesítem előnyben, úgy küllemben, mint jellemben. de az tény, h ha nem megbízható helyről veszed, akkor jó eéllyel diszpláziás nj-t kapsz, amitől a kutyádnak folyamatos fájdalmai lesznek és járni sem tud majd rendesen (és ez azért egy családi kutyánál is fontos, nem?). egyetlen megoldás pedig a műtét, ami hatalmas költségekkel jár
2012. szept. 7. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
Miért ha a szaporítótól hozol el, ott talán tökéletes kutya van? Mindegyik laikus ember tudja magát képezeni. Csak keresni és tudakozódni kell hozzá.
2012. szept. 7. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
100%
Hát, ha konkrétan a németjuhászt kérdezed, akkor nekem mindenképp csak a munkavonalas jön be. Még küllemre is. A show nj-k nekem nagyon nyomoréknak tűnnek és sajnos anatómiailag tényleg azok. Családi kutyának se kellene, sőt, sehogy. Azok tényleg csak egyvalamire jók, hogy a tenyésztők egymás között rivalizáljanak a nagy semmivel. Viszont léteznek olyan kennelek, ahol egészséges, szép munkavonalú németjuhászokat lehet venni. Tehát az alapvető kérdésed, hogy tenyésztőtől vegyük-e nem kérdés: igen, de meg kell nézni, hogy melyiktől. Ez a két vonal pedig csak a kutyafajták elenyésző töredékénél válik ketté, tehát a többinél eleve nem is értelmezhető a kérdés.
2012. szept. 7. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 A kérdező kommentje:

Ne értsetek félre nem akarom támadni a tenyésztőket, ha az írásomból úgy tűnne akkor elnézést nem ez volt a célom. Csak mikor írjátok hogy a jó tenyésztő egy pár összerakásánál nézi hogy milyen jegyeket hordoznak a szülők és hogy úgy tenyésztenek hogy a kicsik hozzák a standard előírásokat, na ezt a részét nem tartom igaznak (nem mondom hogy akkor ezek a tenyésztők már nem is jók, de az állítás nem igaz szerintem a tenyésztők nagyon nagy százalékára). Hiszen egy munkakutyás tenyésztőt nem fogja az érdekelni hogy hogyan néz ki a kutya ha munkában kiváló, csak az a fontos hogy egészséges legyen. Küllemben meg sajnos csak a külsőség számít rengeteg helyen, én ez tartom rosszabb variációnak.

Ha kutyát keresek nyilván neten is körbenézek hiszen a felmenőknek ott könnyebb utána járni, de szerintem akkor jár a legjobban az ember ha elmegy egy kiállításra és munkaversenyre, valamint tenyésszemlére nézelődni és érdeklődni.

2012. szept. 7. 13:40
 17/36 anonim ***** válasza:
100%
Azért megnézi, hogy kivel fedezteti a szukáját, csak nem az elsődleges célja, hogy kiállítási győztes kutyák szülessenek, ha munkára megy. Szerencsére van jó pár szép, a standardnak megfelelő NJ itthon is, akikkel dolgoznak és jók is benne. Egy munkavonalú tenyésztőt elsődlegesen tényleg az érdekel, hogy a belső tulajdonságaik legyenek rendben az egészség mellett a kölyköknek. Legyen apportos, jó fogású..., de ő sem akar egy keveréknek tűnő, vagy görbe hátú kutyával fedeztetni, azért mert az épp jól dolgozik. A küllem is fontos, de talán kicsit más szemmel nézik. Nem úgy hogy na ez a kiállítási top, hanem na ez a kutya ezzel a testfelépítéssel fizikailag tökéletes a munkára, hordozza és képviseli a fajtajelleget, ha agyban is ott van, akkor van egy megfelelő jelöltem...
2012. szept. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
Hát nem azért de nem a mai 30 éves Kis Pista tehet róla, hogy egyszer a fajta tenyésztése kettévált. Ő már csak megy az árral. Persze össze lehetne és kellene a kettőt is valahogyhozni, de az nagyobb munka, mint hogy egy tenyésztő egyedül megcsinálja. Amúgy ha valaki tényleg rendes tenyésztő ahogy mondod, akkor igenis kell hogy kinézzen valamiképpen a kutyája, hisz tenyészthetőnek kell lennie, akármilyen jó munkakutya. És ha tenyészthető, akkor azért megfelel a standardnak, ha nem is világszépség. Amúgy meg nem vagyok német juhász kedvelő, de szerintem a kiállítási német juhászok rondák és a munkakutyákkal semmi baj kinézetre. És egy kennelben sem egyforma klónok születnek. Van amelyik szebb, van amelyik kevésbé. Egy munkakutyának is lehet olyan kölyke aki munkára nem válik be annyira, ellenben családi kutyának megfelel.
2012. szept. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
100%
De úgy kell elmenni, h legalább van valami elképzelésed h mit szeretnél. Mert olyan nincs h mindegy....mert akkor ilyen erővel lehetne menhelyre is menni, meg fajtamentőkhöz.
2012. szept. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
Figyeljetek, a forma meghatározza a funkciót! (Ez látható a több mint 400 kutyafajta esetében is, de elég, ha csak a konyhai edénykészletet megnézitek.) Nem véletlen, hogy a show németjuhászok nem jók semmire, mert mozogni is alig bírnak. Egy jó munkavonalas tenyésztőnek igenis fontos, hogy a kutyái anatómiailag minél inkább közelítsenek az ideálishoz. Jó szögellések, egészséges fogsor, jó csontozat, stb... Emellett a wesen is nagyon fontos. Egy anatómialag nem megfelelő kutya nem fog tudni olyan jól teljeseíteni a pályán sem. Szóval nem értem miért gondolják egyesek, hogy aki munkára tenyészt, azt nem érdekli a kinézet. Legfeljebb nem az az elsődleges szempont. De szerintem az egészségnek és a funkcionalitásnak nyugodtan alá lehet rendelni a kinézetet.
2012. szept. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!