Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak én tartom eltúlzottnak...

Csak én tartom eltúlzottnak manapság ezt a tenyésztő mániát?

Figyelt kérdés

Minden kérdésben amiben kutyavásárlásról van szó a válaszolók 90%-a szerint azért érdemes tenyésztőtől vásárolni mert KÜLLEMBEN és JELLEMBEN is hozni fogja a fajtára előírt elvárásokat, valamint nagyobb valószínűséggel egészségesek is az ott vásárolt kutyák (a kérdésemben normális tenyésztőről írnék, kérdeznék).

Nekem a kedvenc fajtám a németjuhász. Ha én mondjuk holnap eldönteném hogy keresek egy kennelt ahonnan CSALÁDI kutyának szeretnék elhozni egy németjuhászt, úgy őszintén szerintetek mennyi olyan kennel van Magyarországon amelyikben a kutyák küllemben és jellemben is megfelelnek a standardben leírtaknak ? Csak mert az eddigi tapasztalataim szerint vannak a küllem kutyák, amik jellemben még csak meg sem közelítenek egy németjuhászt de szépek (már akinek), meg vannak a munkakutyák amik jellemben megfelelő tulajdonságúak viszont küllemben nem. Most akkor egy laikus ember hogyan tudná eldönteni hogy melyik verziót válassza? Hiszen ő csak egy olyan kutyát szeretne mint amilyen " A nagy könyvben" le van írva. Nincs ebben a tenyésztői ajnározásban egy kis ellentmondás ebből a szemszögből? És nem csak ebben a fajtában van így kettéválva a vérvonal.

Persze nem azt mondom hogy akkor most irány az első szaporító és hozok inkább onnan kutyát, csak olvasva a hozzászólásokat sokan kb istenként néznek a tenyésztőkre ami nekem egy kicsit furcsa.



2012. szept. 7. 12:03
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:

"Ez a két vonal pedig csak a kutyafajták elenyésző töredékénél válik ketté, tehát a többinél eleve nem is értelmezhető a kérdés."


Ez ropant nagy tévedés. Kb minden munka fajtánál van munkavonal. Keress rá bármelyik fajtára úgy h eléteszed a "working" szót.

2012. szept. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:

""Ez a két vonal pedig csak a kutyafajták elenyésző töredékénél válik ketté, tehát a többinél eleve nem is értelmezhető a kérdés."


Ez ropant nagy tévedés. Kb minden munka fajtánál van munkavonal. Keress rá bármelyik fajtára úgy h eléteszed a "working" szót.

"

És szerinted csak munkakutyák léteznek a világon?

2012. szept. 7. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
66%

"egy munkakutyának is lehet olyan kölyke aki munkára nem válik be annyira, ellenben családi kutyának megfelel."


ez az általános gondolkodásmód a laikusoknál: tenéysztőtől, méregdrágán tk-s kutyát csak akkor érdemes venni, ha kiállításokra akarom vinni vagy ha munkakutyát szeretnék. ha csak családi kutya, azaz azt szeretném, h ellegyen a kertben, arra jó egy sima, tk néküli is. igen, csak az a baj, h a szaporítótól és a tenyésztőtől származó kutya legfőképp nem ezekben különbözik, hanem abban, h a tenyésztőé egészséges (garanciát vállal rá), a szaporítótol hozott meg beteg (szinte mindig és genetikailag, azaz születésétől fogva). így egy lelkiismeretes szaporított kutyás gazdi uannyit költ gyógyszerre, meg műtétre, mint ha megvette volna tenyésztőtől, ráadásul a kutyája szenved, fájdalmai vannak. 2-3 éves korában szinte menetrendszerűen kezdődnek a gondok, kínlódik gyógyszerek, kezelés nélkül fáj neki az élet és nincs el a kertben, mert sokszor felállni is nehezen tud.

2012. szept. 7. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
100%

na nem... munkában pont olyan fontos ha nem fontosabb!! a küllem... csak más irányból, egy rossz felépítésű kutya soha nem fog úgy dolgozni ahogyan egy jó szögekkel, megfelelő háthosszal, fejjel stb vel ellátott állat. Rossz mozgással nem tud jól futni a kutya nem megfelelő állkapocs esetén pedig rossz lesz a fogása.

Igazán ami a küllemet elkülöníti a munkától az a kiállítások világa... látványosabb egy túlszögelt, hosszan nyújtó, vastag csontú kutya mint egy véznábbnak tűnő. DE vannak olyan tenyésztők és nem is 1 akik mind a kettőre figyelnek és lehet nincs 10 Int.CH kutya az udvarukban vagy 6 IPO1 es de ha kell a kutyáik megkapják a címeket a tenyészthető minősítést és ha kell kimennek a pályára és ráfognak a karra is ha kell, nem mondom, hogy verseny szinten mert az ugye már egy más kategória de képesek rá. Stabil idegrendszer áll a küllemük mögött, és hidd el erre egyre nagyobb az igény, a show és a munka világ is magával ragadhat egyeseket de nagy azoknak a tenyésztőknek a tábora és szerencsére egyre nagyobb akik az egyiket nem áldozzák fel a másik oltárán...

2012. szept. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
Neharagudj de te miről beszélsz? xD Jézusom... Mert én a tenyésztőkről beszélek, és őket támogatom! Pont azt mondtam a kérdezőnek, hogy attól mert valaki munkakutyákat TENYÉSZT még nem lesz mindenk kiskutya az alomban egyformán tökéletes munkakutya (és -a kérdező szerint- "ronda" - szerintem szépek a munkakutyák), és ha a kérdező elmondja az igényeit akkor tudnak neki választani megfelelőt! Neked meg ajánlanám az iskolát amíg nem tanulsz meg értelmezni! -.-
2012. szept. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:

#24

Ennek örülök hogy egyre több ilyen tenyésztő van. Nem keresek jelenleg kutyát mert nekem is van kettő, csak ilyen példával próbáltam a kérdésem lényegét leírni.

Azért is tettem fel a kérdést, mert az utóbbi időben sok németjhásszal és laikus gazdájával találkoztam (a legtöbb küllem kutya volt, de akadt köztük munkavonalú is ) és láttam a gazdákon hogy nem elégedettek, nem azt kapták amire számítottak. Az összes küllem kutya (7db) egy darab kivételével idegrendszeri problémás, meg van egy dp gyanús is számomra de ugye ahhoz hogy kiderüljön le kellene szűretni a kutyát. Az összes kutya tk-s, kiállításoznak és (papíron) munkavizsgásak is a szülők.

Én nem vagyok teljesen kezdő, úgy gondolom ki tudom választani a számomra megfelelő párosítást és az abból született kölyköt.

De ezek az előbb említett emberek nem értettek hozzá, és mivel az ő elmondásuk szerint sokan mondták nekik hogy tenyésztőtől érdemes kutyát vásárolni ők ezt meg is fogadták (még valamilyen módon utána is jártak a szülők eredményeinek), csak hogy egyáltalán nem azt a kutyát kapták amire számítottak. Nyilván egyikük sem akar már megválni a kedvencétől de most szenvedhetnek a kutyával mert annak nem egészséges az idegrendszere.

2012. szept. 7. 15:45
 27/36 anonim ***** válasza:

gond az amikor én se tudok mit mondani a jövendőbeli gazdiknak, hogy tenyésztő nem egyenlő a TENYÉSZTŐVEL. Van egy fajta klub ami megszab feltételeket és aki teljesíti az tenyészthet és kap törzskönyvet a kölykeinek.

Van aki maximális odafigyeléssel a fajta javát figyelembe véve teszi ezt és vannak akik kevésbé ügyesen kisebb tehetséggel vagy utána járással kevesebb lelkiismerettel végzi a munkáját.

Lehet mondani, hogy kutyát tenyésztőtől vegyél de ezt már nem mondhatom a gazdinak, hogy xy kutyái semmit nem érnek zv kutyái pedig jók. Lehet neki és az igényeinek pont xy által tenyésztett típus lenne az ami megfelelő.

Sajnos sokan darb-darab alapon mindegy honnan csak az a fajta legyen és jó esetben törzskönyves elven választanak kutyát holott hatalmas minőségbeli eltérések lehetnek két tenyésztő munkája között. Ezt elektonikai eszközöknél, autóknál már felismerték az emberek sajnos ennyi utána járást egy kutya megvétele előtt már nem tesznek meg... és ez nem csak a gazdák hibája hanem sok "tenyésztő" is rájátszik erre az oda nem figyelésre és nem is biztos, hogy a gazda átverése a cél inkább a másfajta értékek amik a tenyésztői munkát vezetik... nem tudom érthetően fejeztem e ki magam

2012. szept. 7. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
60%

Nem szeretnék belefolyni a kialakult vitába, inkább magam módján közelíteném meg a kérdésre a választ. A GYK-n a tenyésztő mizéria azért alakult ki, mert akik idejönnek, hogy ilyen-olyan kutyát szeretnének (Te esetedben Német juhászt), ők beleszerettek egy képbe vagy a hozzátartozó leírásba és azt akarják megvenni. Természetesen más indokok is vannak, de a lényegen nem változtat. Ugye csak az a kutya nevezhető Német juhásznak, ami a standardban leírtaknak küllemben, jellemben egyaránt megfelel és nem utolsó sorban származási lappal bizonyítható felmenőinek fajtatisztasága több generációra visszamenőleg (ez lenne a TK). Innentől fogva nem kellene csodálkoznia kedves kérdezőnek, ha a "Német juhászt szeretnék vásárolni" kezdetű kérdésére reflexből azt mondják, hogy vásároljon tenyésztőtől. A német juhász csak egy márka, ahhoz tartozik egy leírás, melyben rögzítve vannak a tulajdonságai és egy fénykép, hogy beszédesebb legyen. Persze vannak akik nem tartják fontosnak a származási lapot, de német juhászt szeretnének venni. Ez számomra olyan, mintha a Bentley-t akarnának venni, de nem baj ha nem a Bentley gyárában készül, márkajelzés sem fontos rá, és az már végképp nem számít, hogy a kínaik fogják összerakni.

Csak olcsóbb legyen, mert nekik nem tellik rá, de azt szeretnének vásárolni. Ha ne adj isten két sarokkal odébb lerobban , nincsen semmi baj, majd keresünk egy szerelőt, aki majd megjavítja. Vannak akik megvannak ezzel is elégedve, és fennhangon hirdetik, hogy ők mennyivel olcsóbban jutottak hozzá egy ugyanolyan kinézetű autóhoz, kigúnyolva azokat akik ragaszkodnak a drágább autóhoz. Ne menjünk annyira messze, térjünk vissza az eredeti témához.

Az előbbi szösszenettel akartam illusztrálni milyen is a helyzet. Ha valaki valóban német juhászt szeretne, az keresse fel a regisztrált tenyésztőket és döntse el maga melyik felel meg neki. Ha valaki nincsen annyira anyagilag eleresztve, az nézzen körül menhelyen. Nem feltétlen kellene kölyök kutyát vásárolni, ha nem tudunk kellő mennyiségű időt tölteni vele. Sokszor jobb növendék/felnőtt kutyával (kezdőnek meg pláne!), de ezt sokan nem hajlandóak belátni.

Nincsen tuti recept, az biztos. Függetlenül attól kitől vásárolod a kutyát, ugyanolyan jól és rosszul járhatsz. Tenyésztők javára kell írni, hogy ott kisebb az esély a pórul járásra, mert azért megnézik kinek adják oda a kutyát és elvárják a gazditól a kutya életéről a rendszeres beszámolót. Ki nevezhető tenyésztőnek? Ez megint egy téma, amin hosszú-hosszú órákat lehet vitatkozik pro és kontra.Ezt meghagyom másoknak, ha van rá idejük.

2012. szept. 7. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 A kérdező kommentje:

# 28

Nem igazán értem a válaszod első részét, szó nem volt arról hogy bárki is sajnálta volna a pénzt a kutyára, mint már írtam rendes tenyésztőtől vett kutyákról van szó, van kennelnév, kiállítási eredmények a kutyával, eü szűrések stb, csak épp jellemileg van hatalmas probléma. Az egyik válaszoló mondott számomra hasznos dolgot ide vonatkozóan, hogy nem mindenki rendelkezik elég szakértelemmel ahhoz hogy tenyésszen, még ha jót is akar tenni.

2012. szept. 7. 16:43
 30/36 anonim ***** válasza:

Engem abszolult nem zavarna a téma, ha nem azt látnám, hogy úton-útfélen boldog-boldogtalan elleti a kutyáját, hogy aztán 5 forintért eladhassa.

Csak idén 7 ideiglenes kutya volt nálam, és egy állatmentő szervezettel idén több önjelölt szaporítótól mentettünk kutyákat. Ha valaki úgy dönt, hogy nem tenyésztőtől veszi a kutyáját, engem nem érdekel, de ha egy szaporítós alomban születik 5-6 kölyök, tuti, hogy abból legalább négyet tovább fognak szaporítani.

És én ezért vagyok q mérges.

2012. szept. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!