Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » LittleRed, Szilvi&Argos -...

LittleRed, Szilvi&Argos - Póráz nélküli séta? Jutalomfalat nélkül?

Figyelt kérdés

Szeretném, ha póráz nélkül is tudnám sétáltatni a kutyámat, de nem jutalomfalattal akarom "magamhoz édesgetni", azt szeretném, ha szabályszerűen maradna a közelemben a kutyám. Vagyis körülöttem szaglászna, de egy bizonyos távolságnál messzebb soha nem menne mellőlem (mondjuk legyen ez 2-3 méter). Nagyon kicsi kutya, nem is tudnám úgy magam mellett vezetni jutalomfalattal, mint egy nagytestű kutyát, mert értelemszerűen az orra nem éri el a kezem magasságát, max a vádlim aljáig ér a kutya. Szóval szeretném vele azt a kölcsönös bizalmat kialakítani, ami a feltétele a póráz nélküli sétának és behívhatóságnak.


Jan Fennel módszerei alapján nevelem, amióta hozzám került, szóval nem alszik ágyban, előre enged, amikor ki/be megyünk az ajtón, nem őrjöng, ha hazaérkezek (betartom az üdvözléses szabályt), nem szokott soha sírni vagy hisztizni...stb. A kertben, ha hívom odajön, de mindig figyeli, hogy van e a kezemben jutalom falat és ha nem biztos benne, hogy van nálam, akkor nem jön oda olyan készségesen. És erről szeretném leszoktatni, hogy ne a jutalomfalatok miatt engedelmeskedjen, hanem amúgy is.


Utcán pórázon szoktam sétáltatni, amit húzni szokott, csak nem neveltem le róla. És ha utcán meglát valami érdekességet (kutya, macska...stb), akkor teljesen megbolondul, elvesztem vele a szemkontaktust, remegni kezd és sehogy nem tudom magamra vonni a figyelmét.


LittleRed és Szilvi, főleg a ti válaszaitokra vagyok kíváncsi, mert rólatok tudom, hogy tapasztalt kutyások vagytok, de más válaszának is örülnék.


2012. okt. 9. 15:12
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
30%
A jutalom falat fontos. Kis kutyánál is. Nekem póráz nélkül sétál az összes kutyám. A pórázt nem azért nem húzhatja mert hülyén néz ki hanem azért mert ha húz akkor az van amit ő akar. A kutya macska problémára el kéne vinni kutyaiskolába. Szocializálni. Vagy esetleg engedd oda egy nagyobb kutyához hogy csak messziről csinálja e. Persze előtte egyeztess a gazdájával. Az hogy elolvasol egy könyvet nem igazán elég sok mindenre. A Fennel módszerei alapján nevelted volna teljes mértékig akkkor nem igazán lenne az örjöngés. Ami egyébként az lehet hogy nem ismer el vezetőnek (ami a húzáson is látszik) azért örjöng mert meg akar védeni.. Hogy áltok az előevésel? Jártatok valahova iskolába ?
2012. okt. 9. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
17%

Mindennek alapja az lenne, hogy a kutya tökéletesen sétáljon pórázon. Tehát láb mellett, ne húzza. Ezt úgy tudod elérni, hogy beszerzel egy nyakörvet, vagy még tanácsosabb, fojtó nyakörvet (nem, nem okoz fájdalmat a kutyának, hiszen nekik 4× vastagabb a bőrük, mint nekünk, plusz még a szőr), és amint a kutya húzni kezd, vagy csinál egy hátra arcot, mész egy két lépést majd fojtatod az eredeti irány, vagy minden szó nélkül megállsz. Amint az eb lazít a pórázon, mehet tovább a séta. Ezt néhány kutya pár nap alatt megérti, valamelyiknek hosszabb idő, de előbb-utóbb az összes megtanulja. A lényeg, hogy egyre rövidebb pórázon csináld. A végén menni fog láb mellett. Nekem bevált. Szintén pórázon használnod kell két vezényszót. Az egyik a "Lábhoz!", ilyenkor a kutyának a lábad mellett kell mennie, a másik pedig a "Mehetsz", ebben az esetben pedig a kutya körülötted mehet, szaglászhat, de a póráz megfeszítése nélkül. Ezeket után, ha ez már tökéletesen megy jutalomfalat nélkül, akkor le a pórázt. Először csak a kertben gyakorolni, aztán fokozatosan kimenni az utcára, egyre nagyobb tömegbe.


Ha meglát valamit, és húzni, ugatni, remegni kezd, akkor vigyél magaddal egy műanyag kannát, flakont, benne pár kaviccsal, a lényeg, hogy zörögjön. A kutya ezt nem köti össze veled, tehát nem teljesen tőled kapja a büntit, hanem a kannától. Ezt séta közben magadnál tartod, és ha rakoncátlankodni kezd, akkor megzörgeted, sőt, felé is dobhatod. Így meg fogja tanulni, hogy a helytelen viselkedésért kanna jár.


A jutalomfalat viszont minden dolog alapja. Le tudod róla szoktatni a kutyát, ha felcseréled sok simogatásra, szóbeli dicséretre, esetleg ha a kedvenc játékát adod neki. Ám a biztonság kedvéért mindig legyen nálad pár darab.


Az én kutyámmal (3 éves keverék szuka) így elértem azt, hogy az utcán minden szó nélkül láb mellett jön pórázzal és anélkül, és mindig megvan a szemkontaktus, illetve bármit megcsinál falat nélkül, vissza is jön minden helyzetben. :)

2012. okt. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
25%

Először mindenképpen a pórázos sétán kell javítani. Mert ha pórázzal is elhúz, akkor ha elengeded, magasról tenni fog rád.


Tudom, h emiatt sokan utálnak, de én nem használok jutifalatot. Tudom, azzal sokkal többet meg lehet tanítani, klikkerrel meg szuperkutyát lehet képezni...De én akkor sem szeretem. És épp az általad leírt dolog miatt. Van több olyan kutyás ismerősöm is, aki jutifalatos tanítással elérte ugyan h jólnevelt legyen a kutya, de az eb jutifalat nélkül nem hajlandó dolgozni. Ha meglátja h nincs kaja, nem is csinál meg semmit sem.

Szóval ha egy kölyök kerül hozzám, azzal kerülöm a jutifalatos tanítást. Ha már egy felnőtt kutyáról, vagy egy félénkről, esetleg nehezen motiválhatóról beszélünk, azaz így kerül hozzám, ott már alkalmazom.


Azon is mindenképpen javítani kell, h ha van valami érdekesség, akkor veled nem foglalkozik. Ilyenkor mit teszel? Megpróbálod valahogy kizökkenteni?


Lábnál vezetéshez meg nem feltétlenül kell a jutifalat. Úgy is meg lehet tanítani, hogy ha túl megy a lábadon, akkor megfordulsz, megállsz ,stb. Persze nem árt, ha erre is van parancsszó. Aztán ha ezt megtanult, akkor elvileg menni fog póráz nélkül is.


Elengedésnél ne távoldojon nagyon el. Sima elengedésre gondolsz, vagy amikor kedvére mehet, szagolhat, stb? Mert ha az utóbbira, akkor nem tartom jó ötletnek, h ilyen közel kelljen maradnia.

2012. okt. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

1-es. Szocializálva van, a kutya már 2 éves. Pont az a baj, hogy nagyon szereti a kutyákat és a macskákat is, mert hozzászokott, hogy ha látunk valamilyen állatot, akkor mindig odamegyünk játszani. Ami egy darabig rendben is van, de most már elkezdett zavarni engem, hogy ha állatot lát a kutya, akkor nem figyel rám és túlságosan örül mindig, szeretném, ha kicsit közönyösebb lenne az állatokkal.


Egyébként most olvastam a Cerbinek a honlapját és van pár dolog, amit nem jól csinálok, de akkor most változtatok ezeken.


2-es, A póráz húzásról le tudnám szoktatni, csak eddig nem zavart és nem érdekelt, bár tudtam, hogy mi a jelentősége a húzásnak, annyira jól nevelt kiskutya és olyan szépen viselkedik szinte minden helyzetben, hogy ráhagytam. Azt nem tudom, hogy ha már tud pórázon sétálni, kertben és utcán is, akkor mi következő lépés jutalomfalatok nélkül? Köszönöm a választ. Mindkettőtöknek.

2012. okt. 9. 17:14
 5/15 A kérdező kommentje:

LittleRed! Köszönöm a választ.


Amikor elkezd túlzottan örülni egy-egy állatnak, akkor szépen továbbsétálok és nem veszek tudomást az eseményekről, hátha ő is kicsit közömbösebb lesz. Ilyenkor egyébként vonszolom magam után a pórázon.


A láb mellett közlekedést, parancsszóval egybekötve egyáltalán nem is szeretném neki megtanítani, csak annyit, hogy sétánál vagy mögöttem jöjjön, vagy velem párhuzamosan, de ne előzzön meg. Mindezt laza pórázon vagy póráz nélkül. És ha azt mondom neki szaladj (vagy mehetsz, tök mindegy), akkor mehet tőlem kicsit távolabb és szaglászhat, nézelődhet...stb vagy ez hülyeség? Nem tudom, hogy elvárható e a kutyától, amit szeretnék, vagy butaság az egész...

2012. okt. 9. 17:21
 6/15 A kérdező kommentje:
Nem tudom, csak azért ragadtam le 2-3 méternél, mert a szomszédom úgy szokta sétáltatni a kutyáját póráz nélkül, hogy a kutya mindig a gazdája körül kering, mintha egy láthatatlan madzag összekötné őket, soha nem megy túl távol a gazditól és ezt nem tanította neki, egyszerűen kölyökkorától póráz nélkül sétáltak és a kölyök automatikusan ilyen közel marad hozzá. Mondjuk az már más, ha kölyökkorban ehhez szokik a kutya. Az enyém meg ahhoz szokott, hogy az utcán kb mindent lehet neki. :-/
2012. okt. 9. 17:27
 7/15 anonim ***** válasza:
56%

Attól nem lesz közömbös h te fogod magad és mész tovább. Ez egyértelműen ráhagyás, legalábbis ő annak veszi. Ilyenkor vagy állj elé, h eltakard a látványt, vagy bökd meg, valami, lényeg h kizökkentsd a felfokozott állapotból. Haltit próbáltad már?


Nekem elég morbidul hangzik, h a kutya mindig csak 2-3 méterre van a gazditól. Így hogy tud önfeledten játszani, vagy épp megkeresni egy szag forrását?

2012. okt. 9. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Ja, ilyen Ceasar Millan-os böködésre gondolsz? Azt nagyon tudom, a nagykutyámat egész nap böködöm. :D (mert egy kis genyó)


Akkor összegzem:

1. Először a pórázas sétát gyakorlom vele az utcán.

2. Ha ez már jól megy, akkor ugyanezt póráz nélkül a kertben.

3. Ha ez is jól megy, akkor ugyanezt az utcán.


És mindeközben azt kell valahogy elérnem, hogy akármi történjék az utcán, ő rám figyeljen, ne hagyjon ott engem faképnél.


Ha megtanítom neki a láb mellett sétálást, de mit tudom én, 1 km múlva megunom, és kiadom a mehetsz parancsot (ami azt jelenti, pisilhet, szaglászhat...stb), akkor mi az a távolság, mikor rá kell szólnom, hogy jöjjön csak vissza a közelembe? És még egy kérdés, ha kiadom neki a mehetsz parancsot és elsétálgat messzebb tőlem, és találkozik egy másik kutyával, akihez odamegy köszönni, az szabályszerű? Mármint nem kell hozzá a falkavezér engedélye?

2012. okt. 9. 17:42
 9/15 anonim ***** válasza:
Magától ne menjen oda másik kutyához.. Én magamhoz szoktam hívni ha jön egy másik kutya és miután megbeszéltük a másik gazdával csak akkor engedjük össsze őket.
2012. okt. 9. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Az az a távolság, amit te szabsz meg. De ne nevetséges 2 méter legyen.


És nem, magától nem mehet oda egy kutyához sem. Ha jön egy kutya, akkor behívod, leülteted, és ha a másik kutya gazdája megegedni, akkor odamehet.

2012. okt. 9. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!