Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok...

Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok nagytestű pásztor kutyáitokat? Ha ugatja a postást/ismerőst, mit csináltok?

Figyelt kérdés

Van itt valaki, aki úgy kézben tudja tartani a kau/káj/kangal/komondor/kuvasz stb. fajtájú kutyáját, hogy az engedély nélkül senkiben nem tesz kárt? (póráz és szájkosár nélkül). (a komondort meg a kuvaszt mondjuk nem olyan nehéz, inkább a többi fajtára lennék kíváncsi, velük nincs tapasztalatom).


Ha őrzi a házat, de ti kimentek, elhallgat, vagy megvárja, amíg leállítjátok, esetleg akkor sem áll le, ha ti azt akarjátok?


Sétánál van, hogy NEM KIHALT területen is elengeditek pórázról, és akkor sem történik baj?



Ha igen, hogy értétek el ezt?


Az én kutyám kiszámíthatatlan egyelőre... Hol a legdurvább helyzetben is úgy működik, mint a gép, hol meg gondol egyet, és nekiáll megkergetni egy tacsit/megtámadni egy nem szimpatikus kutyát,...


Ivartalanított kan (akit azóta minden kan csinos szukának néz, ami csak olaj a tűzre...)

1,5 éves múlt.

Ja, és domináns, de érzékeny, iszonyú erős védőösztönnel.


Rangsorproblémáink mérsékelten vannak, de csak ilyen helyzetekben jön ez elő - amikor "hazai pályán" van - tehát el kell döntenie, kit támadunk meg.

Nem mindig jut el hozzá, hogy ezt én kellene, hogy megszabjam.

De mi van, ha azért, mert belőlem ilyenkor csak annyit lát, hogy kétségbeesem? (bármennyire próbálom leplezni, tuti megérzi) Innentől pedig miért gondolná, hogy ebben a helyzetben lehet beleszólásom a dolgokba?...

De hogyan mutassam meg neki, hogy ezt is én döntöm el?...


(Tehát pórázfegyelem megvan, szemkontakt - figyelem - megvan, a kajáját akkor veszem el, amikor akarom, a közelembe csak engedéllyel jön (bár erre még gyúrnom kell), ha megtiltom, hogy kimenjen a kapun, tárva-nyitva is lehet, nem megy ki, és egyéb szabályok is vannak - mikor hova nem mehet be, stb.)


Ja, kertes házban élünk - tehát tanya/jószágőrzésre nincs lehetőség... de valahogy el kellene vezetnem ezeket az ösztönenergiákat. De hogy?

ŐV-re biztos, hogy nem viszem, a többi kutyás sport sem neki való.

Valami tipp esetleg?

Egy olyan "kutyás sport" kellene, ahol meg tudom értetni vele, hogy a "védős" helyzetekben is én irányítom... De anélkül, hogy "univerzálisan bekapcsolnám"... ha lehet ilyet egyáltalán.


Szóval a kérdésem, hogy "hogy csinálják ezt a nagyok?"


Nem hiszem, hogy Türkmenisztánban a gazda jelenlétében egyetlen kutya is önállóskodni merne - mert az szerintem ott helyben megdöglik.


2012. okt. 11. 09:58
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
100%

Az ŐV-n pont az a baj, hogy olyan ösztönöket próbálnak felfokozni, ami az ilyen kutyákban alacsony szinten van, és ami meg magasan, abban okoznak kárt. Ugyanolyan ostobaság ŐV-re járatni egy pásztorkutyát, mint egy labradort vagy palotapincsit. Sajnos ez a kutyaiskolák felelőssége. Mivel nekik ebből sok pénz befolyik, mert mindenki ezt akarja, hiszen látványos és elmondhatja, hogy a kutyája milyen kemény, ezért azt mondják, minden kutyának jó. De ez nem igaz.


A kutyafajtákat funkcióra tenyésztették ki anno, és manapság is funkcióra kellene tenyészteni. Sajnos már nem így van, mert küllemre tenyésztik őket (kivéve a munkavonalas kutyákat). Valamint az iskolákban sem funckió szerint képeznek, és nem nézik meg a fajtát és az adott egyedet, hogy alkalmas-e rá.


A rendőrségnél nagyon fiatalon eldőntik, hogy egy adott kutya megfelelő vagy sem. Amelyik megfelelő, azt tovább nézegetik és az alapengedelmesség után eldöntik, hogy az adott egyed mire jó, milyen az energiaszintje, milyen funckióra lehet alkalmazni. Nem minden kutya lesz jó járőrkutyának, nem minden kutya lesz jó nyomkeresőnek, kábszer vagy robbanószer keresőnek. Stb-stb...


Sajnos az iskolák mivel pénz van benne és egyre több lett, sok náluk a kontár segéd, akik nem értenek a kutyákhoz és mindenre ezt a németjuhász típusú dolgot erőltetik rá. A pásztorkutyákhoz pedig végképp nem értenek. Mondjuk nem csodálom, nagyon kevesen tartanak ilyen kutyát és ennek is a töredéke az, aki iskolába viszi.

2012. okt. 11. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
Első kettő vagyok :) erről a pásztorkutyás problémáról még nem hallottam. Köszönöm a felvilágosítást és elnézést akkor a megtévesztésért. Amúgy a pincsivel tudnék vitatkozni. voltam vele párszor öv-n és nagyon élvezte sokkal jobban írányítható azóta..
2012. okt. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
100%

Visszatérve a kérdezőre. Egyetértek Akumival, a kutya még kamasz. Ha ezt a viselkedést most nem töröd le nála, akkor ő lesz a falkavezér 3 éves korára. Én úgy gondolom, hogy nem való neked ilyen kutya, de ha a sarkadra állsz, akkor kisülhet jó is a dologból. Ha nem szeded össze magad, akkor ez a kutya is úgy fog járni, mint azok a kauk, kájok, kuvaszok és komondorok, amelyeknek a gazdájuk nem értett hozzájuk és nem tudta biztosítani a megfelelő körülményeket: vasvillával fogod nyújtani neki az ételt és egy szűk udvarban fogja leélni az életét. Ha pedig olyanja van, megharap Téged is.

Kauban láttam már néhány ilyet, komondorból szerencsére csak egyet. Kuvaszról pedig még csak hallottam. Mindenesetre ezek a kutyák mind falkavezérek lettek felnőttkorukra és nem tűrnek meg senkit.

2012. okt. 11. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 A kérdező kommentje:

Igen, ez az, hogy a komondor/kuvasz sokkal "lightosabbak", mint a káj vagy a kangal...

A komondornak lehet, hogy a telek a területe...

de a keletieknek a falu.



Terápiára már járunk, már sokat javult az idegeskedésem (nem is otthon vagyok ideges, hanem amikor sétáltatom...), de elég nehéz úgy magabiztosnak lenni, hogy ha hibázol, a kutyát elaltathatják, én meg mehetek a börtönbe és fizethetek a megtámadott ember élete végéig...

A többi kutyámmal nincs is ilyen gondom, valahogy ott inkább őket féltem (hiába nj méretűek), és határozottabban tudok fellépni.


na hát igen, szóval azt tudom, hogy magabiztosságra még gyúrnom kell.

De pont ezért lenne jó, ha lenne valami olyan (nem ŐV) kutyás sport, ahol "mesterséges körülmények között", képzett, védőruhában lévő vagy mittudomén milyen emberekkel tudnék gyakorolni...

(Most elég jól kezd alakulni a dolog, kutyákról már kb. 10/8-szor le tudom hívni vagy leállítani... embert rég nem nézett ki magának, de mivel kiszámíthatatlan, félek, ha valaki részegen/akaratlanul is fenyegetően jönne felénk, azt megtámadná... így állandóan pórázon van és szájkosárban szerencsétlen, de hát ezt az állapotot nem szeretném fenntartani sokáig...)


(Pl. van egy tacsi, akivel jó haverok, nagyokat játszanak. Eddig a kistestű kutyákkal vagy játszott, vagy semleges volt velük, még ha azok nagy pofával fel is álltak neki... de múltkor ahogy engedtem, hogy ezzel az ivaros kan tacsival játsszon, előkerült egy másik ugyanakkor kan kutya... azt azonnal le akarta vadászni - még jó, hogy rajta volt a szájkosár.)


Na, szóval ez a nemlétező kutyás sport arra kellene, hogy ne a faluban történjenek ilyenek, hanem ott, a sulin. Ott megtanulnám kezelni, aztán a többi helyen is jóval magabiztosabb lehetnék...


Oké, a terápián is kb. ez van, csak gondoltam egy ösztönenergia levezetés is segíthetne...

(Mert így szerencsétlen nem kap kb. semmilyen feladatot.)

Klikkerezni marha nehéz vele, annyira passzív... szóval gondoltam, kiteljesedhetne valami nyájőrzésben, amit én kontrollálnék...


Hülyeség?

2012. okt. 11. 10:50
 15/43 anonim ***** válasza:
100%

Ha jót tett a palotapincsinek, akkor nincs gond. Sokszor egyedfüggő, nem fajtafüggő. Én is láttam már foxit így dolgozni, sőt, pulit is. De olyan kutyákat is, amelyek félősek lettek, mert beleerőltették őket ebbe, pedig látszott rajtuk, hogy nem akarják csinálni.

Meg olyat is láttam, amelyik addig bárkivel lepacsizott, de utána mindenkire ki akart támadni. És neves iskoláról van szó, ahol tudom, hogy értenek hozzá, mert a kutyáik versenyeket is szoktak nyerni.

2012. okt. 11. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
87%
Pásztor kutyákkal tilos ÖV-re járni! Aki az ellenkezőjét mondja, az kicsit tanulgasson még a kutyázásról. A pásztor kutyáknak látens tanulásuk van, az ÖV foglalkozások alatt nagyon keveset lehet velük elérni, de közben mégis hatalmas mennyiségben megnövelik bennük az amúgy is kő kemény védőösztönt. Voltak nagyon csúnya esetek ebből. Ilyen volt az is, ami nagy port kavart anno a kutyás társadalomban, hogy itthon egy ÖV-re járatott kau 4 perc után bevédte a buszmegállót. Kb. 4 percig várakozott a buszmegállóban a gazdájával és ez elég is volt ahhoz, hogy a megemelt védőösztön bekapcsoljon és a kutya nekimenjen a járókelőknek. Ilyenkor nem lehet tudni, hogy mitől és mikor fog bekapcsolni a védőösztön a kutyákban, és ez bizony életveszélyes mindenkinek, aki a közelben van.
2012. okt. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a 10hónapos amerikaibuldogom 3hétig tarott hogy rávegyem klikkerel hogy ne csak előttem üljön.. most már oda jutottunk vele 5hete csinálom hogy felugrik hogy elérje a pálcát... először megkönyeztem mikor elmozdult a pálca felé... A 3hetet úgy képzeld el hogy naponta 4szer kezdtük el vele... Meglátta hogy van jutalom falat és ott ült előttem végestelen végig... még csak nagyon el se fordította a fejétt...
2012. okt. 11. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
100%

Ezt, hogy lightosabb, nem tudom honnan veszed. A temperamentumra gondolsz? A kuvasz ugyanolyan temperamentumos mint a kau vagy a káj.

A komondor valóban kilóg a sorból, szerintem egy sokkal agyasabb kutya, mint a többi. Míg a többi egygazdás, a komondorra inkább azt mondják, hogy családos (több embert is elfogad). Kicsit olyan, mint az alvó oroszlán. De ez is egyedfüggő, mert ismerek néhány nagyon temperamentumos komondort. Én speciál nem szeretem azt a típust. Jobb szeretem a nyugodt kősziklát. De pl. ismerek ugyanilyen nyugodt kaukázusit, bár az nem a börtönőr típusból van, hanem nyáj melletti vidékről származó vérvonal. A nyájak melletti kutyák sokkal higgadtabbak. Sajnos az oroszok a kaut és a kájt is egy teljesen más irányba vitték el, és Magyarországon ezek a vonalak vannak többségben.


Keress hasonló méretű, de nyugodt kutyákat. Én szívesen segítenék, az enyémek jó terápiás kutyák. Mind a kettő. Csak szerintem nagyon messze lakunk egymástól.

Szerintem nincs rendesen szocializálva sem a kutyád. Az pedig ha Te ideges vagy, a kutya azonnal megérzi és ő is ideges lesz és akár át is veszi az irányítást. Megérzi, hogy gyenge vagy.

2012. okt. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
42%

Csak ŐV-ző kiképzőknek van ehhez felszerelése, és tudása, csak az a nagy kérdés, hogy túl tudnak-e lépni azon, hogy az ŐV több is lehet, mint a versenyzés, és hogy lehet azt a kutya érdekeit figyelembe véve, egyáltalán nem hagyományos módon és teljesen más céllal is csinálni (amikor már persze nem ŐV-nek hívjuk, de mivel nincs még neki neve, én ezt teszem, sorry). Ilyet baromi nehéz találni szerintem, mert ez nem sport, hanem terápia, tehát a begyöpösödött munkakutyás sportkiképzők valószínű ki fognak röhögni az ötlettel.

A terelés szerintem nem a legjobb ötlet, ha ilyen hajlamai vannak, hogy harap meg nekimegy mindennek, akkor gondolom az állatokkal sem bánna szelídebben, és ha meg ráadásul bevadul a menekülő állatok látványától, ember legyen a talpán, aki leszedi róluk.

[link]

Ezeket nézd meg, hátha bejön valamelyik a kutyádnak fárasztásnak. Akár fel is veheted velük a kapcsolatot, biztosan tudnak okosakat mondani, hogy mit csinálj a kutyával, hogy jobb legyen :)

2012. okt. 11. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
100%

Erre a buszmegállós történetre csak annyi, hogy mi ha leülünk egy padra sétáltatás közben, 5 perc múlva már őrzi a kutya és a közeledőket morogja. Ilyenkor persze rászólok és abbahagyja, de kb. ennyi idő alatt be is kapcsol a védőösztön.

Ha nyaraltunk, akkor a számára teljesen ismeretlen telket körbejárta és 1 óra múlva őrizte. Ez a területvédő ösztön a németjuhásznál 1 hét múlva kapcsolt be.

2012. okt. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!