Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok...

Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok nagytestű pásztor kutyáitokat? Ha ugatja a postást/ismerőst, mit csináltok?

Figyelt kérdés

Van itt valaki, aki úgy kézben tudja tartani a kau/káj/kangal/komondor/kuvasz stb. fajtájú kutyáját, hogy az engedély nélkül senkiben nem tesz kárt? (póráz és szájkosár nélkül). (a komondort meg a kuvaszt mondjuk nem olyan nehéz, inkább a többi fajtára lennék kíváncsi, velük nincs tapasztalatom).


Ha őrzi a házat, de ti kimentek, elhallgat, vagy megvárja, amíg leállítjátok, esetleg akkor sem áll le, ha ti azt akarjátok?


Sétánál van, hogy NEM KIHALT területen is elengeditek pórázról, és akkor sem történik baj?



Ha igen, hogy értétek el ezt?


Az én kutyám kiszámíthatatlan egyelőre... Hol a legdurvább helyzetben is úgy működik, mint a gép, hol meg gondol egyet, és nekiáll megkergetni egy tacsit/megtámadni egy nem szimpatikus kutyát,...


Ivartalanított kan (akit azóta minden kan csinos szukának néz, ami csak olaj a tűzre...)

1,5 éves múlt.

Ja, és domináns, de érzékeny, iszonyú erős védőösztönnel.


Rangsorproblémáink mérsékelten vannak, de csak ilyen helyzetekben jön ez elő - amikor "hazai pályán" van - tehát el kell döntenie, kit támadunk meg.

Nem mindig jut el hozzá, hogy ezt én kellene, hogy megszabjam.

De mi van, ha azért, mert belőlem ilyenkor csak annyit lát, hogy kétségbeesem? (bármennyire próbálom leplezni, tuti megérzi) Innentől pedig miért gondolná, hogy ebben a helyzetben lehet beleszólásom a dolgokba?...

De hogyan mutassam meg neki, hogy ezt is én döntöm el?...


(Tehát pórázfegyelem megvan, szemkontakt - figyelem - megvan, a kajáját akkor veszem el, amikor akarom, a közelembe csak engedéllyel jön (bár erre még gyúrnom kell), ha megtiltom, hogy kimenjen a kapun, tárva-nyitva is lehet, nem megy ki, és egyéb szabályok is vannak - mikor hova nem mehet be, stb.)


Ja, kertes házban élünk - tehát tanya/jószágőrzésre nincs lehetőség... de valahogy el kellene vezetnem ezeket az ösztönenergiákat. De hogy?

ŐV-re biztos, hogy nem viszem, a többi kutyás sport sem neki való.

Valami tipp esetleg?

Egy olyan "kutyás sport" kellene, ahol meg tudom értetni vele, hogy a "védős" helyzetekben is én irányítom... De anélkül, hogy "univerzálisan bekapcsolnám"... ha lehet ilyet egyáltalán.


Szóval a kérdésem, hogy "hogy csinálják ezt a nagyok?"


Nem hiszem, hogy Türkmenisztánban a gazda jelenlétében egyetlen kutya is önállóskodni merne - mert az szerintem ott helyben megdöglik.


2012. okt. 11. 09:58
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:

és annak mi értelme van, ha leszorítom a földre?:O


Ezt a cesar millanos marhaságot sosem értettem...

(szerintem ő maga sem...)


büntetni tudok... elég sok fajtáját ismerem "papíron", és igazad van, a lelki büntetés valóban sokkal durvább... de ennek a földrenyomósdinak szerintem nem sok köze van ahhoz. Az, hogy a kutya "megadja magát", csak akkor ér valamit, ha magától veszi fel azt a pózt...

Az már más, ha ezt szóval eléred...

De én ezt is csináltam a kutyámmal, és nem tett csodát... ahhoz a két kutyához már nem megy őrjöngeni, akik kapcsán megcsináltam... de nem merem túl sokszor, mert "elkopik". (Mármint hanggal és testtartással értem el, hogy a hátán feküdjön, nem leszorítottam.)


Igazából most jó sok kérdés merült fel bennem...


Ti hogy büntettek?

Mondjuk hogy büntetnétek azt, ha a kutyátok megtámadna egy másik kutyát? (tudom hülye kérdés, nem azért kérdezem, hogy instant kipróbáljam az én kutyámon, hiszen ezt kutyája válogatja, csak érdekel, milyen "módszerek" válnak be nálatok!


(odaírnátok, milyen kutyáról van szó? - fajta, ivar, kor, érzékenység,...)


nagyon megköszönném!:)

2012. okt. 11. 15:56
 32/43 anonim ***** válasza:

A földre szorításnak van értelme, de csak ha az ember tudja, hogy mikor és hogyan alkalmazza. Sokan nem értik a lényegét, úgy nyilván nincs semmi értelme, nem is kell csinálnia senkinek a saját szakállára.


Én mint említettem, igyekszem nem büntetni, hanem korrigálni a hibás viselkedést. Ha a kutyának azt mondom, hogy a helyén marad, és feláll, visszaviszem a helyére, illetve ha látom, hogy kelne fel, rászólok, még mielőtt hibázhatna. Ha tízszer áll fel, tízszer viszem vissza, másnap már csak ötször fog kelleni.

Más kutyákkal pofátlankodásra most a nevelt kutyámnál (6 éves, frissen ivartalanított, eddig nem nagyon nevelt, de beilleszkedni akaró pörgős labi kan) kannát használok; mást nem is nagyon tudok, mert nincs nálam elég régóta ahhoz, hogy feddhetetlen tekintélyem legyen, a nyakörvet meg az egyéb fizikai behatásokat le se sz*rja, mivel kicsit jól izmolt a drága, meg gondolom egész életében húzott pórázon, a kannára viszont gyönyörűen reagál. Illetve eleinte az is segített, hogy autógumit kötöttem utána, és úgy mentünk sétálni, kevesebb kedve volt arcoskodni munka közben, meg hát nem is tudott olyan hévvel nyomulni, mint szeretett volna. Megkaptam mondjuk, hogy miféle állatkínzás ez, mintha legalábbis egy készlet konyhakést állítottam volna a kutya hátába :D Most két hét alatt ott tartunk, hogy földre dobott hosszú pórázzal sétálunk kanna nélkül (a gazdái sosem merték elengedni), a gumit is otthon hagyjuk, mert lenyugodott a kutya, és már csak elvétve akar hepciáskodni, akkor is könnyű lebeszélni róla. Mondjuk ő eleve nem volt nehéz eset olyan szempontból, hogy magától sosem bántott volna egy kutyát sem, csak olyan pofátlanul dominánsan ment oda mindenkihez, meg hörgött, hogy attól tartottam, kiprovokálja, hogy megverjék. Kicsit olyan volt, mint aki kirakott magára egy céltáblát, hogy "gyere, üssél, mutasd, mit tudsz" :))

2012. okt. 11. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:
59%
Nagytestű pásztorkutyának soha semmilyen körülmények között nem szabad ÖV-zni. Mondhatni tilos. Én anyuék komondorát szoktam sétáltatni, simán pórázzal az utcákban, illetve kimegyünk a rétre, ott elengedem.
2012. okt. 11. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:

Kérdésed és válaszaid alapján közben rájöttem ki vagy, már kértem tőled tanácsot. Tükörsuliba jársz, ugye? Ők mit mondanak erre? Hogy neked kell változni, ugye?


Ez most nagyon hülyén hangozhat, de csinálj olyan NEM KUTYÁS dolgokat, amik növelik az önbizalmad, kicsit kikapcsol, így újult erővel állhatsz neki a kutyázásnak. Nekem egy huskym van, akivel igen komoly problémák vannak még mindig, fél éve van nálam, már középfokra járunk, de kisállatokról nem tudom lehívni, ha épp rosszabbul vagyok, nem jön a behívásra, erdőbe elmegyünk 5 percekre eltűnik. És pont ez van vele is amit írtál, hogy néha nagyon jól megy minden (jön, nézi hol vagyok, lelkes), máskor meg le sem sz.r A büntetés nála szerintem hasztalan: nagyon érzékeny, egyszer hajtottam meg behívás megtagadásért (azt is hosszú pórázon, mert amúgy simán elszökött volna), utána 2 napig semmit nem akart csinálni, aztán ugyanúgy nem jött oda, pedig jól csináltam a büntetést. Bocsi a kisregényért, de talán kis erőt ad, ha látod, hogy másnak sem tökéletes a kutyája, de igenis csinálni kell:)

2012. okt. 11. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:
Másik kutyámnál volt olyan, hogy kisebb kutyával elkezdett durvulni, már-már zsákmánynak nézte, és agresszívoskodott, őt egész egyszerűen negyed órára kizavartam 5 méterre, nem jöhetett oda sem hozzám, sem a kutyához. Ez elég volt neki, hogy megértse, hogy nincs agresszívoskodás, de ő mondjuk egy könnyű eset:)
2012. okt. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, hogy Te nem csak a Cesar Millanos marhaságot nem érted, hanem úgy alapvetően sok mindent. Cesar Millan dolgaival én sem értek maradéktalanul egyet, de azért neki van egy 25-30 kutyából álló falkája, ahol nincsenek gondok és bármikor, bármilyen idegen kutyával össze tudja engedni a kutyáit, olyanokat is, amelyeket a pitből mentett ki.

Ennek a földrenyomásnak az a haszna, hogy a kutya ellenállása megtörik. Alárendelt pozícióba kerül és egy idő után lenyugszik. Ő idegen kutyával megcsinálja, Neked a sajátoddal már rég le kellett volna ezt tisztáznod. Kevés időd van, 1,5 évet már elpocsékoltál. Még 1,5 év és a kutyádat vagy el kell ajándékoznod egy hozzáértőnek, vagy le kell lőni vagy bezárod egy udvarba és a kerítés felett dobálod be neki a kajáját.


Nálunk már nincs szükség büntetésre, gyakorlatilag ha rádörrenek, azonnal abbahagyja a nem kívánt cselekvést.

Amit kispalikee írt, az jó megoldás. Ezt nevezik falkából kizárásnak. A kutya legfontosabb ösztöne a falkaösztön. És ha egy kutya kizárásra kerül a falkából, azt büntetésnek fogja fel. Sokan ott rontják el, hogy a kutyát gyerekként kezelik, babusgatják, mennek oda hozzá és dögönyözik. Nem. A kutyának kell a gazdához mennie, neki kell puncsolnia a gazda figyelméért. Farkaséknál is úgy van, hogy a falkavezérhez mennek oda üdvözölni, nem pedig az járjra végig a falka tagjait.


Szokták javasolni, hogy az ilyen jellegű kutyáknál ha hazaér a gazda, először ne a kutyával foglalkozzon, hanem pár percig csináljon ezt-azt, a kutya jelenlétében. Aztán ha megcsinálta, akkor forduljon a kutya felé a figyelme. Ebből is látja a kutya, hogy nem ő az első, nem ő a figyelem középpontja.

2012. okt. 11. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat...:)

De már megint az van, hogy nem olvassátok el (kinek nem inge...), miket írtam, és csak nyomjátok a standard szöveget...ami nyilván az én hibám is, hiszen nem mindenkinek van türelme végigolvasni a hosszabb hozzászólásokat.


Egyébként ma csak kétszer kellett helyreraknom a terápián, és eljutottunk arra a szintre, hogy (egyelőre szájkosárban), de indulhatunk a legközelebbi alapfokon!!!:):) (amit még nem tudom, miből fizetek...)


Egyébként gondolom abból is adódhat a hullámzó "teljesítménye", hogy sajnos az egyetem mellett nincs rá annyi időm, mint szeretném... tehát van, hogy csak 3 naponta viszem sétálni...:( erre még "fejlesztés alatt áll" a megoldás.

(mivel sok kutyám van, egy ideje egyenként viszem őket... tehát napi 5 órát sétálok, de fejenként csak 3/4-1 óra jut a kutyáimra...)

ezért inkább úgy csinálom, hogy egyik nap 2 "nehezebb esetet" viszek külön-külön, és az otthoni 3-mal klikkerezem, másik nap a 3 lightosabbal sétálok (őket van, hogy egyszerre is viszem), és a másik kettővel klikkerezem.



megkérdeztem a megtolást, még építenünk kell a kapcsolatunkat hozzá, és jobban fel kell készülnöm rá. (amit tudok:))


egyébként annyira inden fejben dől el... szerintem nekem erre kell rágyúrnom elsősorban...

pl. amikor még nem jártam kutyasuliba, csak kutyaoviból szedegettem az infókat, a pórázfegyelem (a forgolódós, nem a ráncigálós) abból állt, hogy minden nap tötyörésztem, kb. 10 métert sikerült megtenni fél óra alatt, feladtam, és mentem úgy-ahogy sikerült...


Aztán elmentem egy ŐV szemináriumra, ahol Korom Gábor bemutatta ezt egy kutyán... és akkor értettem meg, hogy ez b.sszus nem abból áll, hogy hetekig p.csölök...

+ már nem is emlékszem, mi történt, de valamiért elkezdtem "védendő" tagként tekinteni a pásztoromra is...

és amikor így, agyban felkészülve legközelebb kiléptem az utcára, 10x kellett megfordulnom, és azóta csak nagy ritkán 1-1 "emlékeztetőfordulásra" van szükség, de úgy jön laza pórázon, hogy öröm nézni...:D


hiába, nagyon bele kell még tanulnom ebbe a gazda dologba...


(egyébként van privát területem - nem pofátlankodhatnak hozzám csak úgy -, vannak privát tevékenységeim - ha söprök, kajálok,... nem zavarhatnak, ha rájuk szólok, vannak "tiltott helységek" a házban..., a pásztorom mostanában különösen jól behívható - ami nála 10/8-at jelent, de vannak 10/10-es kutyáim is. amikor hazajövök, már régóta nem örvendezem, nem is jöhetnek oda hozzám az engedélyem nélkül. a kapun még 5/4 kutyám előbb akar kimenni, de ezen is dolgozom...

Ehetek a földön ülve úgy, hogy rám se mernek nézni.

Elvehetem a kajájukat, megvizsgálhatom a fájó testrészeiket, sose mernének megmorogni.

A macskáról 5/4 kutyámat rögtön le tudom hívni, a legkisebb kutyám még nem 100%-os. Ha jön a vízórás, vagy a postás, már elhallgatnak, ha kimegyek, ritka, amikor (csak a pásztor) nem áll le - ez akkor szokott lenni, ha az a család sétál ott, akinek a gyerekei kővel dobálták. Szóval olyan katasztrofális gondok (már) nincsenek...


Csak a pásztorkámnál ez a kiszámíthatatlanság...


De persze tudom, hogy a legtutibb helyen vagyok, és csak idő kérdése, hogy az is meglegyen, csak néha azért elbizonytalanodom... lehetséges, hogy elérjek egy olyan szintet, hogy egyszerre az 5 kutyámmal póráz nélkül, zsebre dugott kézzel sétálhatok??


Jó lett volna több pásztorkutyás gazdit találni, akik már elértek erre a szintre...



Ja! még egy kérdés!

A komondor a betörőt sakkban tartja... ha jól tudom, a kuvasz is. De nem tudom, mit csinál egy kangal, káj, kau?


Csak azt tudom (jól tudom?), hogy feleslegesen nem őrjöngenek, de Romániában pl. amikor leváltották az ottani pásztorkutyákat kájokra, rövid időn belül kiderült, hogy túl kicsi az a terület ilyen kutyáknak... és állítólag még a tejért jövő asszonyokat is elkergették.

Ne értsetek félre, a komondor és a kuvasz nagy szerelmeim, és ez nem jobb/rosszabb jellegű kérdés!

(igazából jobban örültem volna egy kuvasznak, de csak azért, mert ekkora területre egyszerűen az való...)

Szóval ha bejönne ide valaki, akkor mit csinálna az én keleti pásztorom?:O

(sosem akarom kipróbálni, csak eddig olyan rémtörténeteket hallottam, hogy nyakra mennek, vagy nem is nézik, midet harapják - amit érnek...)


Ja, és ma a klikkerezésben is áttörést értünk el!:D Nem nagyot, csak annyit, hogy ma végre "csillogott a szeme", és látszott, hogy nagyon dolgoznak az agykerekek...:D

2012. okt. 11. 22:02
 38/43 anonim ***** válasza:

Én ezt az egész terápiát nem értem. Miért van erre szükség? Pásztorkutyával kutyaiskolába 1 dolog miatt kell járni: szocializáció. A kutyaóvodában megfelelően szocializálva lesz és megtanulja az alapengedelmesség legfontosabbikát: behívás.

Ezek után már el is lehet felejteni a kutyaiskolát. Ezek nem munkakutyák, nem sportkutyák, nem kell velük erőltetni (nem is szeretik) az ilyen ül, fekszik, marad, kiskör jobbra/balra, stb. dolgokat. Unják, nem értik mi szükség van erre.

Inkább tovább kellett volna szocializálni és megfelelően lemozgatni 6 hónapos kora után.


Szerintem alaposan túlvállaltad magad és sok a kutyád. Nem jut időd mindegyikre.


Ez egyedfüggő, hogy mit csinál vele a pásztorkutya. Ezek nagyon egyívású kutyák, ugyanarra lettek kitalálva és szelektálva. Nem fajtafüggő, hogy mit csinál, hanem egyedfüggő és attól is függ, hogy a behatoló milyen jellegű. Ugye a legtöbb teszt arról szól, hogy bundás ember megy be a kutyához. A legtöbb kutya el is bizonytalanodik, miután megharapta a bundát és érzi, hogy nem tud benne kárt tenni. Van olyan, amelyik sakkban tartja, van amelyik jelez, de 2-3 méternél nem megy közelebb, van amelyik elfut. Láttam már nem egy KÁJ-t elfutni az ópusztaszeri pásztorkutyás találkozón. De olyat is, amelyik még a bukósisakon is csattintotta a fogát. Láttam komondort, amelyik ráharapott a bundára, de olyat, amelyik szabályosan sokkot kapott (küllemkutya). Láttam KÁJ-t amelyik 2-3 méterről ugatta a bundást, de közelebb nem mert menni. Láttam kuvaszt, amelyik ráharapott a bundára. Láttam kaut, amelyik elfutott. Szóval egyedfüggő teljesen.


Romániában nem váltották le az ottaniakat kájokra. Vannak káj-ok. Voltak kauk is, de azok többnyire nem váltak be, túlságosan vadak voltak. Nem illeszkedtek be a falkába, ha farkas jött utánuk ment, másnak már csak a koponyáját és a gerincoszlopát találták meg. Vannak komondorok és kuvaszok is az esztenákon, de a legtöbb még mindig a román pásztorkutya fajtákból van.


Ez is butaság, hogy egy kájnak, kaunak nagyobb terület kell vagy nagyobbat véd. Nem véd nagyobbat. A kutya nem hülye, jól tudja, hogy a területe addig tart, amíg a kerítés, de még kicsit tovább véd, mivel az agyában zónákra van felosztva a terület. Erről egyszer írt egy etológus egy remek könyvet, de nem tudom a címét. Leírta, hogy van elsődleges, másodlagos és harmadlagos zóna, valamint a semleges zóna. Az elsőt az élete árán is védik, a másodikban körbeállnak és támadnak, ha kell. A harmadikban még csak figyelmeztetnek, hogy ne tovább. A semlegesben pedig a kutya is semleges, inkább kitérő magatartást mutat.


Ja, és hozzáteszem, a kuvasz és a komondor szintén keleti típusú pásztorkutya.


Hogy mit fog tenni a kutyád? Kiszámíthatatlan. Még nagyon fiatal, úgyhogy ha bizonytalan, még az sem számítana, mert 3 éves korára attól még lehet magabiztos.


Itt van két fiatal komondor. Az első videón szereplő 14 hónapos, a másodikon 13 hónapos. Ők nem finomkodnak, már harapnak. Nincs náluk semmi olyan, hogy sakkban tartják az embert.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bFXwS..


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JylMI..

2012. okt. 11. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:

megnézném azt aki egy kifejlett nagytestű pásztorkutyát,úgy dominál le ,hogy erőből lenyomja a földre:)

tapasztalat: mivel a játszópajtások mind nagy erős,és komoly kutyák voltak, az enyém már kicsi korától pikkelt a játékterületén átbicajozó emberekre.

mert ezt látta a többi kutyától ( óriás snaci,airedale terrier,pit-bull,roti).

szóval , ha jött a biciklis ,a kutyák beparancsolva lábhoz.ha jöttek a hangoskodó gyerekek-beparancsolva lábhoz,stb.

persze csak azok után ,hogy vagy 20 esetben ,sűrű bocsánatkérések között ,megfogtuk öket, mert bizony az elején símán odarohantak mindenkihez,és erős ugatásukkal jelezték : eddig és ne tovább( pedig ezek a területek varoson belüli füves terek ( nem parkok !)volta, ahol kevés ember járt keresztül.soha nem támadtak, csak erősen jeleztek.

persze ez csak számunkra " jelzés " akiket megugattak, azok számára ez támadás volt ( hiszen nem értették a kutyák viselkedését, csak azt látták hogy futnak feléjük) a kutyák ,akkor még kölykök voltak 5-6 hónaposak!

szóval telt múlt az idő, költözés,új helyek,és egy séta közben,miközben játszom a kutyával ,a szomszéd ül be a kocsijába, vele egy 10 év forma gyerek.

a kutyám meg ránt egyet a póráz kicsúszik a kezemből,odarohan a kocsihoz( amibe már beszálltak,és ugat-ugat-ugat!)

behívom,nem jön,csak ugatja ,az ő területét megsértőket.

később ...nem sokkal később ,kapott egy komoly verést,nem szégyellem, kipic@áztam mint a lovat.( állatvédők ,ezt nektek :),és az eredmény??

soha többet nem tett ilyet!!!

mivel ideges-feszült,és mérges is voltam, és eldurrant a kezem ,de közben mérlegeltem,figyeltem,és rájöttem. a büntetés erejétől függ annak hatékonysága,és annak a jövőben levő ,visszatartó ereje.

tehát működik,DE csak 2 X történt meg,és minden esetben azonnal a szabályszegés után!

a kutya soha többé nem tett ,semmi olyant amivel veszélyeztetne másokat. mert megtanulta!

jöhet a bicajos,jöhetnek a hangos gyerekek,és a suli kerítése mellett,csendes beletörődéssel viseli a sok gyerek kezet,simogatást dögönyözést.régebben ez kizárt volt!mintha megértette volna,hogy nem jelent veszélyt. persze este sötétbe a póráz mindíg rajta!

amikor pedig támadó szándékú kutyával találkozunk ( sokszor, mert keressük az idegen kutyások társaságát),símán elengedem a pórázt!

soha nincs harc ,ha a kutyák szabadon vannak, de szinte mindíg ,ha az egyik ,vagy akár mindkettő pórázon van

!mert a gazdi félelme azonnal feltölti a kutyát a pórázon keresztül!

a feszülő póráz,mindíg bajt jelez!

ezek saját tapasztalatokon alapuló megfigyelések.de a rotis gazdák is tudják, vannak kutyák amiket be kell törni, erővel, mert az erő sok esetben, igenis működik!

de a pozitív megerősítés , az amivel nevelhetőek!

2012. okt. 12. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:

Nem érted a lényeget. Pont azért kell kölyökkorban elkezdeni és ahányszor bepróbálkozik ledominálni, hogy felnőtt korra megtanulja a kutya, hogy hol a helye.

Bármikor földre nyomom a kutyám, pedig 60kg felett van. Bármikor.

2012. okt. 12. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!