Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok...

Hogy/hol/mennyit sétáltatjátok nagytestű pásztor kutyáitokat? Ha ugatja a postást/ismerőst, mit csináltok?

Figyelt kérdés

Van itt valaki, aki úgy kézben tudja tartani a kau/káj/kangal/komondor/kuvasz stb. fajtájú kutyáját, hogy az engedély nélkül senkiben nem tesz kárt? (póráz és szájkosár nélkül). (a komondort meg a kuvaszt mondjuk nem olyan nehéz, inkább a többi fajtára lennék kíváncsi, velük nincs tapasztalatom).


Ha őrzi a házat, de ti kimentek, elhallgat, vagy megvárja, amíg leállítjátok, esetleg akkor sem áll le, ha ti azt akarjátok?


Sétánál van, hogy NEM KIHALT területen is elengeditek pórázról, és akkor sem történik baj?



Ha igen, hogy értétek el ezt?


Az én kutyám kiszámíthatatlan egyelőre... Hol a legdurvább helyzetben is úgy működik, mint a gép, hol meg gondol egyet, és nekiáll megkergetni egy tacsit/megtámadni egy nem szimpatikus kutyát,...


Ivartalanított kan (akit azóta minden kan csinos szukának néz, ami csak olaj a tűzre...)

1,5 éves múlt.

Ja, és domináns, de érzékeny, iszonyú erős védőösztönnel.


Rangsorproblémáink mérsékelten vannak, de csak ilyen helyzetekben jön ez elő - amikor "hazai pályán" van - tehát el kell döntenie, kit támadunk meg.

Nem mindig jut el hozzá, hogy ezt én kellene, hogy megszabjam.

De mi van, ha azért, mert belőlem ilyenkor csak annyit lát, hogy kétségbeesem? (bármennyire próbálom leplezni, tuti megérzi) Innentől pedig miért gondolná, hogy ebben a helyzetben lehet beleszólásom a dolgokba?...

De hogyan mutassam meg neki, hogy ezt is én döntöm el?...


(Tehát pórázfegyelem megvan, szemkontakt - figyelem - megvan, a kajáját akkor veszem el, amikor akarom, a közelembe csak engedéllyel jön (bár erre még gyúrnom kell), ha megtiltom, hogy kimenjen a kapun, tárva-nyitva is lehet, nem megy ki, és egyéb szabályok is vannak - mikor hova nem mehet be, stb.)


Ja, kertes házban élünk - tehát tanya/jószágőrzésre nincs lehetőség... de valahogy el kellene vezetnem ezeket az ösztönenergiákat. De hogy?

ŐV-re biztos, hogy nem viszem, a többi kutyás sport sem neki való.

Valami tipp esetleg?

Egy olyan "kutyás sport" kellene, ahol meg tudom értetni vele, hogy a "védős" helyzetekben is én irányítom... De anélkül, hogy "univerzálisan bekapcsolnám"... ha lehet ilyet egyáltalán.


Szóval a kérdésem, hogy "hogy csinálják ezt a nagyok?"


Nem hiszem, hogy Türkmenisztánban a gazda jelenlétében egyetlen kutya is önállóskodni merne - mert az szerintem ott helyben megdöglik.


2012. okt. 11. 09:58
1 2 3 4 5
 21/43 anonim ***** válasza:
100%

Igen, pont ez a baj, amit Akumi mond. A begyöpösödött sportkutya-kiképzők... Mindent a németjuhászra találtak ki anno és ezt próbálják ráhúzni az összes többi fajtára. Itt a gond.


Egyébként egy pásztorkutyának nem szabad félnie vagy támadnia a jószágot. Ez is alapvető ösztön náluk. Ha támadja, akkor már hiányzik belőle a pásztorkutyás ösztön. Az enyém pl. a lovakat hívni szokta játszani.

2012. okt. 11. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/43 anonim ***** válasza:
71%
Na ja, soha nem az ösztönökkel van a baj, hanem azzal, ha irányíthatatlan a kutya. Az irányíthatatlan kutya minden szakmában gáz volt, a vadászkutyák se rohantak el mókusokat fogdosni, miközben vaddisznóra mentek, a terelőkutyák se kezdték el maguktól hajtani a nyájat, falun se az volt, hogy a kutya döntötte el, kit eszünk meg és kit nem, hanem egyik nap felkoncolta a tyúktolvajt, másik nap beengedte Marinénit, mert a gazda azt mondta. Ez ma sem lehetetlen, csak nem vagyunk már elég tökösek hozzá, mindenki jutalomfalattal akar megoldani mindent, de sajnos kemény kutyáknál az kevés. Nem kell fizikai erőszakhoz folyamodni, csak keményen kell fogni a kemény kutyát pici korától. Aki erre nem képes, az ismerje fel, és válasszon egyszerűbb fajtát.
2012. okt. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/43 A kérdező kommentje:

Én olyan suliba járok, ahol a keletieken kívül minden kutyafajtával lehet ŐV-re járni.

És nem történnek ilyen "balesetek", mint amiket az utolsó válaszoló írt.

De máshogy is dolgoznak a segédek.

Alapból egyéni órák vannak (csomó helyen 10-20 kutya körben vagy szórtan áll és nyomják őket agyba-főbe), és attól függ, meddig tart, hogy a kutya mennyire élvezi.

Ha pl. nem zsákmányos, lehet, hogy 16 másodperc lesz egy foglalkozás.

mert annyi történik, hogy a gazda felfut a kutyával, a segéd "megszemélyesíti a zsákmányt" - ami ilyenkor általában egy apporttárgy madzaggal -, a kutya kap egy könnyű fogást, ha el akarja engedni, a madzagot rángatva a zsákmány "szökni próbál", a kutya jobban ráfog, és a gazda ujjongva kiszalad a kutyájával.


Félős kutyáknak (mint az én ŐV-s kutyám) terápiát tartanak az elején.

Pont az a lényeg, hogy a kutya szeresse ezt csinálni.

Persze ennek nem a verseny ŐV-re való felkészíts a célja.


Csak az emberek hajlamosak elfelejteni, hogy a kis tacsijuk hiába lett néhány száz éve zsákmányosságra szelektálva (most sarkítok), az a többszázezer éves szelekcióhoz képest lóf.sz.

MINDEN kutyában ott van a zsákmányos és a védőösztön is, azt nem olyan egyszerű elhallgattatni...

Ritka az, amikor mondjuk egy border zsákmányosságát előhozni annyival nagyobb energiabefektetést igényel, hogy nem javasolják ŐV-re...


Minden a segéd felkészültségén és kreativitásán múlik.


És miért jó az ŐV? Mert a lehető legmagasabb szintű ösztönenergiákat mozgatja meg.

Az agility is szuper, az apport is szuper, a terelés is,... na de az ŐV...

Konkrétan ez a fajta ŐV, amiről beszélek egészségügyi funkciókat is ellát.

nem egy kutyát ismerek, akiknek évekkel ezelőtt hónapokat jósoltak az orvosok... (pl. egy minden bajjal "megáldott" boxer, egy rákos vizsla,...) És azóta is - ha a boxer meg nem is gyógyult, de az ŐV szinten tartja az állapotát.

Amikor a gazdi el kellett, hogy utazzon, és nem volt ŐV, a kutya rögtön rosszabbul lett.



Rengeteg dolog van, amit még nem tudunk a kutyákról...



Na de ezt csak érdekesség képp mondtam, de még mindig nem válaszolt olyan ember, akinek kangalja, kauja vagy káj-a lenne, és faluban, póráz és szájkosár nélkül sétáltatva zsebre teheti a kezét.


Nagyon érdekel, van-e ilyen egyáltalán?



Az eddigi válaszokat nagyon szépen köszönöm!:)


Jöhetnek még!

2012. okt. 11. 11:14
 24/43 A kérdező kommentje:

Akumi!

Teljesen igazad van, tudom, hogy nekem kell felnőnöm a feladathoz.

Szerencsére nem olyan suliba járok, ahol "mindent jutalomfalattal akarnak elintézni", és nem is olyanba, ahol csak a tökös gyerekeknek van létjogosultságuk.


Csupán még csak nem tanultam meg úgy büntetni, hogy az ÉRZÉKENY, de domináns kutyámat se jobban, se kevésbé ne büntessem, mint ahogy szükséges.

Másik két kutyámmal már nincs ilyen gondom, és másik kettő pedig olyan érzékeny, hogy kb. az életben nem kellett még egy erélyesebb rászólásnál több energiát a büntetésbe ölnöm.


Szóval ezzel még várok, amíg annyira biztos nem leszek a tudásomban, hogy behibáztassam és nekiálljak megbüntetni. (de akkor úgy, hogy többet ne kelljen...)

Egyelőre csak a hangomra kondicionáltuk, de nyilván ez egy feszültebb szituban kevés lenne.



nagyon érdekes Veletek erről beszélgetni, örülnék, ha folytatnánk, de most kiugrom kicsit klikkerezni, meg tanulni sem ártana...:D, de utána visszanézek!:)



Amúgy arra gondoltam, talán a dzselal ad dinos tenyésztővel kellene beszélgetnem, ő úgy tűnik, olyan gazda lehet, akinek egyszer, ha meg merik kérdőjelezni a kutyái az akaratát, utána soha többet.:D

2012. okt. 11. 11:29
 25/43 anonim ***** válasza:
71%

"Nem hiszem, hogy Türkmenisztánban a gazda jelenlétében egyetlen kutya is önállóskodni merne - mert az szerintem ott helyben megdöglik."

Ez után mondjuk a klikkerezést emlegetni kicsit nekem olyan furcsa :D Próbáld meg egy türkmén gazdának elmagyarázni a klikkert, meg hogy te nem akarod büntetni... :D


Ez az érzékeny, de domináns kutya nekem meg kicsit ellentmondásos. Ha érzékeny, az azt jelenti, hogy minimális határozottság is elég hozzá, a dominás meg azt, hogy ő baromira határozott, a kettő totálisan ellentéte egymásnak. Nem lehet, hogy hülyére vesz téged a kutya, és bűnbánó "jaj, bántottak" fejjel akar elkerülni mindenféle retorziót? Nem lenne egyedi eset.

A büntetést meg ha korrigálásként fogod fel (ezer hála és köszönet Cesar Millannak ezért a hozzáállásért), akkor mindjárt könnyebben meg tudod ítélni, miért mi a jó reakció. Nem büntetni kell, hanem elérni, hogy azt és úgy csinálja, amit te akarsz. Ha ez rászólással megy, akkor úgy, ha egy határozott ordítással, akkor úgy, ha pórázrántással, akkor úgy.


Amúgy csak kíváncsiságból, miféle suliba jártok? Kannát használtok, vagy használnál, ha valaki elmagyarázná, mire jó és hogy működik? Szerintem érdemes lenne megpróbálkozni vele, nagyon jól be lehet vele szabályozni a kutyát anélkül, hogy bántanád.

2012. okt. 11. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/43 anonim ***** válasza:
70%

hát ?? komám nem-tudom,hogy ki ,hogy van vele , de komolyan el kellene gondolkodnod azon,hogy a sok leírt okosság használ e hosszú távon???!!( igaz nem mindet olvastam el)

ha,jól értem a saját területen belül nagyjából kézben tartod a kutyát,viszont a kapun kívül ?? ott nem ?!

neked nem kutyás sport kell, még nem !

talán inkább a kutyát kellene nevelni!

vannak iskolák ahol az ÖV. képzést kizárólag a BH.vizsga letétele után engedik ( talán mert akkor már kézben tartható??,IGEN !)

sajnos sok suliban,még a szabadon követést is csak ritkán gyakorolják, hiszen a kutyaiskolák házirendjében benne van : kutyát csak pórázon !!!

na bumm, akkor meg ??

persze a tükör módszert használóknál nem így van:)

úgy érzem,hogy talán túl nagy hangsúlyt fektetsz olyan dolgokra mint pl. ösztönenergia.

a te kutyád ,neveletlen és szocializálatlan!

amit te " iszonyúan erős védőösztönnek nevezel,azt én neveletlenségnek,szófogadatlanságnak:)

a pásztorkutyák általában 2-2,5-3 éves korukra érnek be!

a domináns kutyád ,nem hallgat rád,miért?? :)

tudod van amikor büntetni kell,keményen határozottan,azonnal! van amikor szeretni kell ( nagyon )

és van amikor FIGYELNI KELL!nevelni kell .

nem lesz eredmény ,még nem!

dolgozni kell vele, ( teljesen elfelejteni az ÖV-t!!) szerintem!

a klikker-képzéssel csodákat érhetnél el vele, persze csak azok után hogy megtanultad!

nekem 3 évembe került, sok-sok munkában ,de bárhol póráz nélkül jön,láb mellett ,heti szinten 30-50 km-t futtatva van,sokat úszik,póráz nélkül járkál idegen kutyák között,nem harcol!nem támad,és nem véd! ( nappal !)

este pórázon viszem, a kisebbséget kerülöm , mert rasszista??!!de a nyugalmam,minden esetben kihat rá is!

persze más amikor sötét van más amikor a párommal van együtt( olyankor inkább védő-sőt testőr szerepben van, de akkor ,ez a dolga !)persze ő is kézben tarja ,és persze pórázon!

de nincs soha-soha önfejűség,már nincs!!

volt,,és nehezen kinevelhető,de kitartással, és nyugalommal,elérhető.

pedig egy 45kg-os bivalyerős pásztorkutya!

a futtatás felső határa szerintem 45kg! a fölött már nem igazán !

tehát, nem a sport a lényeg,hanem a te hozzáállásod az elkövetkező 1-1,5 évben,mert még van időd!

( bár sokan nem értenek egyet velem, de vannak helyzetek ,és kutyák amikor a támadó-szófogadatlan-rossz ebet büntetni-bántani kell!

persze ,tudni hogy hol a határ,mert olyan nincs ,hogy a kutya rátámad másokra!!nem védekezik,,,támad!!

na ekkor jön a bünti!

de ezt tanulni kell!!

mert igenis működik, persze nem ütni-vágni a kutyát, sokkal inkább a pozitív megerősítésben hiszek, de néha,ritkán, van helye a bántásnak!

mert a kutyának tudnia kell,hol a helye,és ha nem tudja!! na az a te hibád!

2012. okt. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/43 A kérdező kommentje:

Igen, persze ésszel én is tudom, hogy (az én sulimban) középfok után lehet csak kutyás sportokra járni... és értem, hogy ez miért nem véletlen...

Csak olyan hosszúnak tűnik addig az út, és kínomban már mindenfélén gondolkodom...


Azért ne úgy képzeljétek el, hogy a h.lyegyerek pincsit szeretett volna, de pásztort kapott.

Az az igazság, hogy nekem a másik 3 kutyám bőven jó lett volna, velük könnyen el is bírnék.

Csak édesapukám ötlete volt, hogy "az én kutyáim nem kutyák", kell ide egy "igazi" is...

Csak neki ez annyiban merül ki, hogy hazajön, a kutya bepofátlankodik a privát "buborékjába", ő jön meg is simogatja, megszeretgeti, ad neki finom falatkát, és ezzel el van intézve.


Na ez az, amit én nem bírok nézni...

Ő képtelen, és nem is akar semmiféle szabályt bevezetni, szerinte gonosz vagyok, ha helyre rakom a "picikutyáját".


Szóval amikor édesapám (amikor még engedtem neki) elvitte sétálni a babakutyát, ő direkt beállt a kerítések elé a kutyuskájával és élvezettel nézte, ahogy a kerítésen át próbálják széttépni egymást a kutyák.

Mindezt pár hónapos korától.

Ha emberre ment volna, feszítette a pórázt és állt egy helyben, és várta, amíg az ember elment...


(Persze én ezt csak később tudtam meg, amikor elkezdett dicsekedni vele, milyen kemény kutyája is van...)


Innentől amikor én vittem, naná, hogy nekiment a kerítés mögül ugató kutyáknak, kinézte az embereket, kitámadott pórázról...

Az a nehéz, hogy minden egyes háznál "általánosítanom kellett" a szabályaimat.

Tehát lehet, hogy az egyik utcában már esze ágában sincs odarohanni őrjöngeni a kerítéshez, de a másikban ugyanúgy bekapcsol.


Most már mondjuk ilyen gondunk nincs, és embert sem nézett ki jó ideje...

(+ a pórázfegyelmük elég jó, esze ágában sincs rántani a pórázon... persze ha apámnak átadtam, rögtön nem érdekelte, hogy pórázon van...)


Szóval úgy mondanám, hogy tekintélyem nincs, de bizonyos fokú hatalmam már van.


És egyáltalán nem mondtam, hogy nem szeretnék büntetni!:O

Csak még nem tudom, nála meddig mehetek el.



Amúgy tudom, szerintem is vicces klikkerezni és a füstösszagú pásztorokról áradozni egyszerre.:D

De szerintem a klikker jó...

Most azt képzeljétek el, hogy az én drága kutyuskámnak amikor (interaktív játékként) adtam egy pet palackot kilyukasztva néhány helyen, megtöltve a vacsorájával, elmenekült a konyha túlsó végébe...

2 nap volt, mire az orrával meg merte bökni.

Szóval a klikkerezés szerintem neki direkte jó, mert a problémamegoldó képességét is növeli...

(Bár az az érzésem, hogy valóban távol áll tőle...:D

De biztos nem reménytelen, ennél nehezebb eseteket is láttam már.)


(ŐV-re meg eszem ágában sincs vinni - lehet, ezt a hozzászólást pont nem olvastad:))



Na nem tudom, mikre akartam még reagálni...

Most elolvasom megint.:D

2012. okt. 11. 12:17
 28/43 anonim ***** válasza:
Ha megfelelő az anatómia és nincs a kutyának csontszerkezeti vagy izületi gondja, akkor futattható 45kg felett is. De tény, hogy minél kisebb a kutya tömege, annál többet fog bírni. A pásztorkutyák ideális súlya pont ezért ~50kg, mert megvan a robbanékonyság, a sebesség, a kitartás és az erő is. Bár én a mai kultúrkörnyezetben jobban szeretem, ha a kutya nagyobb ennél, de nyáj mellett azok már életképtelenebbek.
2012. okt. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/43 A kérdező kommentje:

Ja igen, csak ennyire, hogy pórázon azért már kézben tudom tartani, néha még lemaradok arról a pillanatról, amikor még szóval le tudom állítani, akkor kap egy kisebb nyakast, vagy a fejére csapok, csak egy jelzés értékűt, és akkor leáll...


Csak azt nem tudom, el lehet-e érni valaha az életben egy ilyen kutyával, hogy póráz nélkül is nyugodt lehettek, hogy a kontrollom alatt van.

De javítsatok ki, ha tévedek, ehhez minimum egyszer, de inkább 2x (kutyára is, emberre is vonatkoztatva) meg kel büntetnem... (és itt nem feltétlen verésre, inkább durvábbra - megtolásra gondolok. Bár nem tudom, erről ma megkérdezem a terápiás oktatónkat.) Jó így írni, mert csomó gubanc előkerül a fejemből, amit így helyre tudok tenni:)

Na de amíg ez a büntetés - ha kell - nem történik meg, nem tudom, hogyan vehetném át az irányítást teljesen. Sehogy?...


mert szerintem pásztoréknál ez kb. úgy történhetett, hogy a kutya egyszer hibázott, és ha nem csapta agyon, akkor is istenesen elverte.

Oszt' kalap.


De ha nem jól csinálom, csak hülyét csinálok magamból, vagy még velem is terápiáztatni kell szerencsétlent.:D



Az érzékeny, és domináns jelzőt pedig szerintem úgy kell érteni, hogy könnyen gátolható, de domináns hajlamú.

Tehát ha mondjuk nekiáll ledominálni egy másik kant, nekem elég morognom egyet, vagy csúnyán nézve lépnem egyet felé, és leáll.


(De van egy r.hadtul nem érzékeny, domináns kanom is, na rá nem elég csúnyán nézni. Egyébként érdekes, hogy a többi kutyámat mennyivel kevésbé esik nehezemre megnevelni, pedig vannak jóval keményebb diók, mint a pásztorom... ők mégis tudják a rendet - de magabiztosabb is vagyok. áááá... meditálnom kell egyet.:D)


lehet amikor a pásztorral sétálok, egy másik kutyámat kellene a helyébe képzelnem, és mindjárt tökösebb lennék...?:D

2012. okt. 11. 12:38
 30/43 anonim ***** válasza:
31%

Az ütés nem a legjobb... Inkább szorítsd le a földre és hord le. A lelki büntetés sokkal hasznosabb, mint a fizikai. Egyszerűen érzékeltesd vele, hogy rosszat tett és Te vagy a falkavezér.

El lehet érni, ismerek kaut és kájt is, amelyiket el lehet engedni más kutyák között.

2012. okt. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!