Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kiskutya: gondok más kutyákkal...

Kiskutya: gondok más kutyákkal való ismerkedéskor?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Gond: Ha ez gond egyáltalán, lehet h természetes. Még csak pár napja sétálhatok a kutyámmal. Kicsi havanese, 2,5 kilós, 3,5 hónapos.

Ha meglát egy kutyát, akkor érdeklődik iránta, de ha odamegyünk, va másik jön és elkezdi szaglászni a fenekét, akkor fél, nagyon összehúzza magát és el akar menni. Tegnap egy spánielre rá is ugatott. Akkor le szidtam nagyon, mert nem akarom, h esetleg egy kutya támadásnak vélje, és megharapja v ilyesmi. Ezt jól tettem? Főleg mer annak a spaninak a FEJE akkora volt, mint az egész kutyám...


Viszont ami fura, h a westie-ket szereti. MA reggel is találkoztunk egy yorkie-val és attól félt, meg egy westie-vel de attól nem félt. A westie-vel összedugta az orrát és csóválta a farkát.


Igazából két dolog fura. Az egyik, h azt nem szereti ha a fenekét szaglásszák rögtön, mert a westie-vel előbb üösszedugták az orrukat és utána hagyta h a fenekét szaglássza, de a többi kutya mindig a fenekével kezdi. Illetve arra is gondoltam, h nem azért van-e h a westie-ket szereti, mert nekem az a kedvenc kutyafajtám, és imádom őket, és ezt érzi, és ezért nem is fél tőlük? Lehet h más kutyáknál aggódom, h mi lesz de a westie-k meg annyira elbűvölnek, h nem is gondolok rá, h aggódjak, és érzi a kutyám, h én nem félek, és ő sem?


És úgy általában, hogyan kezeljem az ismerkedést? Mit csináljak ha az enyém morog? Mit csináljak, ha másik?


Kicsit hosszú voltam. A válaszokat előre is köszönöm.



2012. dec. 10. 09:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Na ez az amihez nem árt a rutin, vagy egy jó kutyasuli ahol segítenek "tolmácsolni" mi történik. Nagyon sokféleképpen alakulhat egy ilyen szituáció, és egy érzékeny kutyánál az sem szerencsés, ha túlságosan óvod, de az sem, ha még le is szídod ha meg akarja védeni magát. Nagyon pontosan kell itt érezni a határokat, hogy mi az amit szerinted még el tud viselni a kutyád, és mi az, ami tényleg sok neki.

De próbálom az alap dolgokat összeszedni.


Az, hogy kutyák megszagolják egymás fenekét, az telejesen normális, egészséges módja az ismerkedésnek. Tehát normál esetben annyival tudsz segíteni a kutyádnak, hogy amíg nyugodtan tűri, hogy megszagolják a fenekét, megdícséred, akár falatot is adhatsz rá, mert azzal el tudod terelni a figyelmét, és pozitív megerősítéssel el tudod érni, hogy jó dolognak tartsa, ha fenekét szaglásszák. Viszont van ennek a szaglászásnak egy pofátlan módja is (az én kutyám is hajlamos rá), amikor nem hajlandó a másik kutya leszállni a kutyádról, alá dugja az orrát, akár fejjel meg is emeli kicsit. Ilyen esetben a kutyád részéről jogos, hogy jelzi, hogy ez már sok neki, viszont érdemes az ilyen szitut elkerülni, ne tanulja meg, hogy azonnal odamorran, ha picit sok neki. A legjobb ilyen esetben az, hogyha első körben megkéred a másik gazdit, hogy szóljon rá a kutyájára, ha pedig ez nem megy, akkor finoman kézzel eltolhatod onnan te is a másik kutyát. Ugye a falkavezérnek az is feladata, hogy megvédje a falkatagokat. Attól ne tarts, hogy verekedésbe keveredne, egy kölyköt épeszű kutya nem bánt.


Viszont sajnos nagyon kevés épeszű kutya (gazda) van az utcán, ezért tud nagy segítség lenni egy kutyaovi, ahol azért normálisak a gazdák, és az oktatók is segítenek.

Amit még én tapasztaltam, hogy azok a kutyák, akik flexin vannak, szinte mindig neveletlenek, az ilyeneket én el szoktam kerülni. Olyan kutyához engedd oda, aki szabadon van, mert a szabadon sétáló kutyák általában jól neveltek, illetve még azok is, aki laza pórázon közlekednek. Nem kellene most túl nagy megmérettetésnek kitenni, inkább kerülni a necces szituációkat, és biztonságos helyzetekben szoktatni a kutyusod a kutyák jelenlétéhez.


Ha kutyád morog, akkor elsősorban próbáld elcsalogatni, és megdicsérni, ha kifordul a szituációból, mert valójában az a legkézenfekvőbb megoldás, ha a kutya konfliktusba kerül, hogy kikerüli, elfordul, tehát ha így csinál, akár hívásra, akár magától, érdemes érte megdicsérni. Ha a másik kutya morog, akkor fel kellene tudni mérni, hogy a másik kutya jogosan fegyelmezi a kutyádat, mert mondjuk túlságosan nyomul, akkor nincs dolgod, maximum annyi, hogy ha a kutyád helyesen reagál (értsd befejezi a másik kutyát irritáló tevékenységét) megint csak megdícsérheted. Ha viszont a másik kutya nem jogosan morog, hanem dominál, és a gazdáját hiába kéred nem tud rászólni, akkor a legjobb ha elcsalod a kutyádat és tovább mentek, ilyen kutyákkal azért nem kötelező barátkoznia, akik neveletlenek és ledominálnak egy kölyköt.


Ha a kutyád összehúzza magát és el akar menni, akkor menjetek picit odébb, és próbáld hagyni, hogy távolabbról szokja a másik kutya jelenlétét.

Igazából ideális esetben normális, együttműködő gazdákat találsz, akik tudják úgy irányítani a kutyájukat, hogy segítenek a kiskutyádat szoktatni.

Lehet pl, olyat játszani, hogy egymás körül mozogtok a kutyákkal, eleinte nagy körben, aztán közelítve, és mindenkire figyel a saját kutyája, nem egymással foglalkoznak. Ez is hatásos módja a szoktatásnak.

2012. dec. 10. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"lletve arra is gondoltam, h nem azért van-e h a westie-ket szereti, mert nekem az a kedvenc kutyafajtám, és imádom őket, és ezt érzi, és ezért nem is fél tőlük? Lehet h más kutyáknál aggódom, h mi lesz de a westie-k meg annyira elbűvölnek, h nem is gondolok rá, h aggódjak, és érzi a kutyám, h én nem félek, és ő sem? "


Itt a válasz. A kutyád érzi amit érzel, és amikor meglátsz egy kutyát és egyből aggódsz érte, meg attól, hogy ő félni fog tőle, akkor a kutya érzi, hogy te tartasz a másik kutyától és ezért fog ő is félni, és ugye mivel a westie-kkel szemben pozitív érzéseket táplálsz, ezért ő is úgy reagál vele szemben. Legalábbis szerintem. Legyél nyugodt, ha valami hülyeséget csinál és oda kapna a másik kutya azt nem úgy fogja tenni, hogy baja essen a te kutyádnak, olyankor jelzik csak, hogy nem tolerálják, amit csinál. De nem harapnak erőből. Szóval fölösleges azon aggódni, hogy mi lesz, ha...

2012. dec. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Oké, köszönöm. A yorki szabadon volt, de tipikusan az a pofátlan volt, amit írtál, h alányomult a kutyusomnak, de mikor a gazdája elhívta, ment rögtön. :)


Kutyaovi sajnos nincsen erre felé, már néztem, és rendes suli sincs. Csak olyan h kimegyünk vasárnap és történik valami. De semmi tanfolyam jellege nincsen sajnos :(


Mondjuk én a szabadon lévő kutyáktól még jobban félek, mert mivan ha a kis szaros kutyám felhergeli? _Ha pórázon van, akkor a másik gazda vissza tudja húzni, ha szabadon van, nyilván közéjük állok, ha baj van, de azért nem szeretném én sem megcsócsáltatni magam :) Majd keresek jól neveltnek tűnő kutyákat akkor. :)


Egyszer láttam egy srácot két álomszép közép snacival, azok nagyon jól neveltek voltak. De nem tudom, merre lakhatnak, csak egyszer láttam őket a tónál.

2012. dec. 10. 09:49
 4/5 Szilvi & Argos ***** válasza:

Szuper válaszokat kaptál! :)


"Mondjuk én a szabadon lévő kutyáktól még jobban félek, mert mivan ha a kis szaros kutyám felhergeli? _Ha pórázon van, akkor a másik gazda vissza tudja húzni"


Íratlan alapszabály, hogy pórázos idegen kutyához NEM ENGEDJÜK a kutyánkat. A póráz sok kutyában feszültséget kelt, hamarabb kitámadnak, kiacsarkodnak, mint szabadon. Nem tudják alkalmazni a csillapító jeleket, míg szabadon több terük van erre. A beavatkozó gazdi pórázhúzása még olaj a tűzre!

Ha ismerkedni szeretnétek, engedjétek el mindkét kutyát.

A szabadon közlekedő kutya gazdijának szólj oda, hogy a tied félős, de szeretnétek ismerkedni, milyen az ő kutyája...így le tudjátok dumálni, hogy ajánlatosabb elkerülni egymást, vagy mehet a szocializálódás PÓRÁZ NÉLKÜL

2012. dec. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát köszi a választ neked is, de az én kutyámat csak a futtatón merem elengedni, sajnos nagyon eltereli minden a figyelmét, minden emberhez odamegy simogattatni magát meg ilyesmi. szerintem majd alakul ez is :) De a kifutó tök üres mindig. Nem tudom hol vannak a kutyások??? Vagy a hideg miatt mindenki gyors pisi-kaki sétát tart csak?


Ma reggel barátkoztunk egy spániellel, a lépcsőházban. Egész jól ment, pedig jó nagy volt a kutyus :) Tegnap meg két westie-vel. Játszani nem mer velük, de szaglászgat. Szerintem ez már egész jó, nem? :D

2012. dec. 11. 09:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!