Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Klikkerrel kapcsolatban...

Klikkerrel kapcsolatban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Pont ma kaptam egy klikkert egyik ismerősömtől, aminek nagyon örülök, mert eddig is szerettem volna, de a környéken sehol nem lehet venni, és úgy egy kicsit feledésbe is merült, mert klikker nélkül is nagyon ügyesen tanul a kutyám.

Már több, mint 30 trükköt ismer, de ezeket mind klikker nékül tanítottam neki.

Természetesen rögtön elkezdtem olvasni a klikkerezésről, de majdnem mindenhol azt írják, hogy a kölykökkel a legegyszerűbb, meg, hogy a már "előnevelt" kutyák nehezebben tanulják meg a klikkert.

de kb ennyi, és nagyon nem írják le, hogy akkor én hogy tanítsam meg neki a klikkert, ha már egy csomó dolgot tud:S:S Sőt, azt is olvastam, hogy olyan gyakorlatoknál ne alkalmazzam, amiket már tud.

szóval, valaki tudna adni jó ötleteket, hogy így hogy kezdjek neki az egésznek?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

.

.

.

illetve, még egy olyan kérdésem is van, hogy Vámosi-Nagy Nóra- Klikk című könyvét hol lehetne letölteni, vagy nyomtatni?

Előre is köszönöm.


2012. dec. 21. 20:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

[link]

Nekem ez a könyv van meg, ír a "keresztképzett" (eleinte hagyományosan tanított, majd klikkerre áttért) kutyákról is, hogy mik a nehézségek, és hogy ezeket hogyan lehet feloldani. Nekem nem volt hozzá türelmem, de azért használom, csak épp nem a kutya kreativitását használom ki vele, csak pontosítom a feladatokat, meg hát lelkesebben dolgozik vele, nekem ez is bőven elég. Szóval használd te is nyugodtan a már megtanult feladatokhoz, most azokat nem kell kihagyni az életedből csak azért, mert nem klikkerrel tanulta meg a kutya :)


Amúgy az első lépés a klikkerre kondícionálás, mindenféle elvárás nélkül kattintasz, és adsz egy falatot, aztán megint, klikk-kaja, klikk-kaja, ezt játszd el vele egy nap 2-3-4-szer, és ha látod, hogy összekötötte, akkor elkezdheted jelzésre használni a hangot.

2012. dec. 21. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Így segíteni nagyon nehéz. A klikkert nem kell tanítani a kutyának, csak kondicionálni. A klikker, mint te is leírod, csak nem veszed észre, a tanításhoz van, a gyakorláshoz már nem kell feltétlenül. Vagyis ha valamit már tud a kutya, ahhoz fölösleges behozni a klikkert, hisz azt már megtanulta. Ha klikkerrel tanítasz meg valamit, ha már tudja, akkor is el lehet hagyni azt.


Ha nem gond, inkább írj le néhány trükköt, amelyik még tervben van, vagy amelyik még tetszik, én pedig leírom azt, hogy a 6 tanítási formákon keresztül azt a trükköt alapvetően hogy lehet elkezdeni. (Írhatsz nehezebbeket is, illetve olyanokat, amikről nem tudod, hogy lehet megtanítani.) Így rá tudsz kapni az ízére, meg tudod érteni a tanítások lényegét, menetét.

2012. dec. 21. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
A szószos üvegek fedelével is lehet klikkelni. Vagy a tormásüvegével :)
2012. dec. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat és a linket! Elolvasom mindenképp! most a kúszikot kezdtem el tanitani neki pár napja, már nagyjából rájött, hogy mit kell csinálnia, de magától nem hajlandó megcsinálni, csak akkor, ha lefektetem, és kb annyira tartom elé a kaját, hogy kúsznia kelljen érte. de ezt már eléggé sokat gyakoroltuk, és még mindig nem jött rá. Amúgy, totál türelmes vagyok hozzá, de mindenki azt mondja, hogy klikkerrel sokkal egyszerűbb, és jobban végre tudja hajtani a gyakorlatot.

Kedves második, erre milyen tippet adnál? vagy már egy teljesen új dolgot kezdjek el neki tanítani a klikkerrel?


Amúgy, akumi, hogyha én holnaptól neki állok annak, hogy klikk, és utána kaja, szerinted mennyi idő után jön rá, hogy ez neki jó? illetve, és hogy jövök rá arra, hogy ő már rájött, hogy a klikk jó?:)

Bocsi, ha kicsit kesze-kusza, csak közben sietek, mert 10-kor el kell mennem:S

előre is köszönöm a további válaszokat!;)

2012. dec. 21. 21:56
 5/15 anonim ***** válasza:
Hát ez kutyafüggő, de igazából ezen ne görcsölj, sokan azt tanácsolják, hogy az első két perc után már használd normálisan, aztán majd leesik neki, és igazából én sem vártam vele sokat, megcsináltattam vele pár feladatot, amit már ismert, kapott rá klikket, simit meg kaját, és így elég gyorsan leesett neki a lényeg. Persze ezt párszor még előről kellett kezdeni minden alkalommal, egészen addig, amíg azt nem láttam, hogy felismeri a klikkert és baromira örül neki, akkor tudtam, hogy megjegyezte a szituációt. Egy kicsit lassabb felfogású kutyánál ez tovább tarthat, de maximum pár nap, ha nem cseszed el :)
2012. dec. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Akkor lehet elkezdeni a klikkerrel tanítást, mikor már érti a jelentését. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy mikor pl. sétáltok és ő épp nem rád figyel, előre fut, szaglászik, ismerkedik, te klikkelsz és ő rögtön visszamegy hozzád a hang miatt a kajáért, akkor már jó is.


A klikkeres tanítás 6 fajtája a megvezetés, célkövetés, elkapás, utánzás, modellezés és formálás. Ahogy te tanítottad a kúszást az a megvezetés. Ennél valamivel hatékonyabb a célkövetés, mikor egy mutatópálcát követ a kutya. Mutatópálcát házilag is lehet gyártani. A mutatópálcára rá kell formálni a kutyát, hogy eleinte csak megérintse az orrával, majd rajtatartsa valameddig az orrát és végül, hogy kövesse a a pálca mozgását. Ezt fokozatosan kell felépíteni, de 1-2 alkalomnál, összesen 15-20 percnél nem lehet több az egész. A mutatópálcának megvan az az előnye, hogy nem pörög annyira rá, mint a kajára. Sok kutya kikapcsol a jutalomfalat állandó, intenzív illatától és nem tud úgy koncentrálni az adott viselkedésre. Illetve a mutatópálcánál nem kell lehajolnod sem és nem a kaján fog múlni a feladat sikeressége. A kutyát lefekteted és a mutatópálcával vezeted a mozgását, persze az első gyakorlásokon még sűrűn megy a klikk-kaja, később egyre több kúszó mozgást kell megtennie a klikkért. Idővel egyre távolítod az orrától a pálcát, egyre rövidebben fogod, végül elég lesz csak a hangjel és/vagy kézjel. Ennél a feladatnál az utánzás értelem szerűen nem megfelelő, de az elkapást lehet használni, ha a kutyád spontán is szokott kúszni. Ha ilyen előfordul, akkor mindig meg kell erősíteni a viselkedését. Előbb-utóbb egyre gyakrabban fogja felajánlani. A formálás lehetséges, de ez a leghosszabb. Ekkor a kutya maga ajánlja fel a viselkedést megerősítésre várva, anélkül, hogy bármivel rásegítenél. Te kiválasztod az általa felajánlott viselkedéseket. Ez akár nagyon hosszú is lehet, de ez a legérdekesebb és legélvezetesebb tanítás, mert itt állandó a kommunikáció. A kutya vissza-vissza kérdez, te pedig a klikkerrel ráerősítesz az általad kívánt mozgásra. Amire nem klikkelsz, azt a kutya nemleges válaszként értelmezi. (Én formálással tanítottam a sántítást, tolatást, oldalazást, hempergést, hátsó láb emelést, függöny elhúzást, villany lekapcsolást, ajtó kinyitást, a helyes apportot, lábnál követést, előre küldést, szlalomot, zónát és még rengeteg kisebb-nagyobb dolgot.) Viszont ehhez a trükkhöz nem annyira ajánlom, mert kicsi az esélye, hogy nulla formálási tapasztalattal fel fogja a kúszást ajánlani. A modellezés lényegében itt annyi, hogy nem engeded felkelni fekvésből, pórázzal vagy kézzel lent tartod a testét, míg megvezetéssel vagy akár póráz húzással arra ösztökéled, hogy előre kússzon. Nekem nagyon nem szimpatikus ez a módszer, nem is használnám, ezt anno a vadász kutyáknál használták a kúszás tanításához de ezzel, ha csak nem munkamániás kutyád van, elveszed a tanulás örömét, lelkesedését tőle. De vannak feladatok, mikor a modellezést is lehet jól használni, hogy a kutyának csak pozitív élménye legyen belőle.

2012. dec. 21. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy mikor pl. sétáltok és ő épp nem rád figyel, előre fut, szaglászik, ismerkedik, te klikkelsz és ő rögtön visszamegy hozzád a hang miatt a kajáért, akkor már jó is."

Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy ez a teszt csak akkor működik, ha a kutya magától olyan, hogy odaáll eléd kajáért, ha szerinte jár neki, vagy kifejezetten arra szoktatod, hogy menjen oda érte. Az én kutyám pl. a mai napig nem menne át ezen a teszten, egyszerűen nem olyan típus, aki kikapkodja a kezemből a kaját, neki konkrétan oda kell adni, mert amíg nálam van és az enyém,és nem dugom a szájába vagy ejtem le, addig ő azt tiszteletben tartja, méghozzá nevelés nélkül, ilyen a természete. Anno még a menhelyen egyszer adtam neki egy pogácsaaljat a rácson át, visszaköpte nekem, hiszen az az enyém, csak másodjára fogadta el (de akkor nagyon boldogan). Szóval finom lelkű, szolidabb kutyáknál simán előfordulhat, hogy nem mászik az arcodba akkor sem, ha tíz éve klikkereztek.

2012. dec. 21. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Akkor úgy mondom, ha felkapja rá a fejét. :)
2012. dec. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"finom lelkű, szolidabb kutyáknál simán előfordulhat, hogy nem mászik az arcodba akkor sem, ha tíz éve klikkereztek.

"


Ezt én nem értem. Ha megfelelően kondicionálva van a klikkerre, akkor a kattanásra mindenképp odamegy és elveszi a kaját. Legalábbis olyat még nem láttam, hogy egy klikkerre kondicionált kutya figyelmen kívül hagyná a kattanást. Nem az arcodba mászik, de minimum azt várja, hogy a szájába add a falatot.

2012. dec. 21. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Nem azt mondtam, hogy figyelmen kívül hagyja, csak azt, hogy nem szabad sémát ráhúzni a kutyákra azügyben, hogy hogy reagálják le a klikker hangját :)
2012. dec. 21. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!