Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terápiás kutyust szeretnék...

Terápiás kutyust szeretnék venni. Merre induljak?

Figyelt kérdés

Gyógypedagógus végzettségem mellé a kutyával asszisztált terápia végzettséget is szeretném megszerezni. Ehhez azonban kell egy kutyus is. Tudna valaki abban segíteni, hogy mégis merre induljak? Azzal tisztában vagyok, hogy milyen kutyus kéne, a boxer és a labrador retriver között gondolkodom. Mindkettő megfelelne a feltételekne, bár a boxer egészségügyi problémái miatt aggódom. Természetesen kizárólag tenyésztőtől, törzskönyvezett, állatorvos által megvizsgált, tesztelt kiskutyus kéne. Lehetőleg minél korábban kapcsolatba szeretnék lépni vele, már akár az ellés előtt is megismerkednék a szülőkkel.

A következők lennének a kérdéseim:

- Melyik fajta a jobb? (esetlegesen más tipp is érdekelne fajta téren)

- Merre tudnék elindulni? Mármint hol találok olyan tenyésztőt, aki az elvárásaimnak megfelel? Vannak tenyésztők, akik kimondottan ezzel foglalkoznak?

- Van esetleg valamilyen szervezet, amivel érdemes lenne felvennem a kapcsolatot ez ügyben?


A válaszokat előre is köszönöm mindenkinek! :)


2012. dec. 22. 19:13
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
79%

Én is terápiázom a kutyámmal(hosszú szőrű collie), idén novemberben tettük le a vizsga második felét. Vele szerencsém volt, nem célirányosan erre lett kiválasztva az alomból, 5 hónaposan ismertem fel benne a lehetőséget. Megkerestem a lakóhelyünkhöz legközelebbi terápiás kutyás egyesületet(az egri Mondjunk Mancsot egyesület), akik megerősítettek alapos tesztelés után, hogy a kutya erre a munkára született. Végtelenül nyugodt, emberbarát, játékos, jól motiválható, soha semmitől nem ijed meg, a végletekig megbízható. 11 hónapos korában tettük le a vizsga alkalmassági részét, majd kevesebb, mint egy év múlva a második részt, a valódi terápiás helyzetben történő gyakorlati vizsgát. Ha minden jól megy februárban kiskutyái lesznek, akik közül teszttel fogom kiválasztani a kölyköt, aki szintén terápiás képzésben fog részesülni.

Én mindenképpen azt ajánlom, hogy első lépésként keress fel egy szimpatikus terápiás egyesületet, akik talán tenyésztőt és almot is tudnak ajánlani. Együtt kiválasztjátok a tenyésztőt, ahol jó párosításból, esetlegesen terápiás kutyáktól származó kölykök várhatók. Nagyon fontos, hogy az első héten le kell a kiskutyákat teszteltetni hozzáértő személlyel, aki vélhetően már több sikeres terápiás kutyát választott ki, egy pár napos kiskutya viselkedése sokat elárul a későbbi viselkedéséről. A tesztet 6 hetes kor körül kell folytatni, amikor már jóval alaposabban fel lehet mérni a kölyök temperamentumát. Egy ilyen teszt során nézik, hogy a kutya mennyire teremt kapcsolatot az emberekkel, mennyire domináns, érzékeny illetve apportos. A terápiás egyesület ezt úgyis fogja tudni.

A menhelyi kutyát én, mint terápiás kutyás nem kifejezetten ajánlanám. Ilyenkor nem ismerjük a kutya előéletét, beteg gyerekek között adódhatnak olyan helyzetek, amik egy régebbi rossz élményből kifolyólag agresszív illetve félelmi reakciót válthatnak ki a kutyából. Az ilyen kutyákkal, bár nem állítom, hogy nem lehet sikeresen együtt dolgozni, de sokkal nagyobb az esély arra, hogy valami miatt meghiúsul a kiképzés. A kölyökkori szocializáció szintén nagyon fontos, így a tenyésztőt is alaposan meg kell választani, csak olyan tenyésztőtől érdemes kutyát, venni, akinél családi környezetben nevelkednek a kiskutyát, nagyon sokat foglalkoznak velük és különféle helyzetekkel megismertetik őket(fésülés, porszívó, hajszárító, idegen emberek, stb). A törzskönyv és a szülők meglévő egészségügyi szűrései szintén elengedhetetlenek, főleg ilyen kutyáknál, mint a labrador vagy a boxer, ahol a diszplázia igen gyakran előfordul és emiatt nem igazán lehet dolgozni a kutyussal. A fajta gyakorlatilag teljesen mindegy, a kölyök egyéni temperamentuma a mérvadó, bár tény és való, hogy labiból könnyebb ilyet találni, mint boxerből, ahol inkább az őrző-védő munkára tenyésztik a kutyákat. Labrador kennelből őket tudom ajánlani: [link] , a kutyáik közül úgy tudom többel terápiáznak.

Végül azt szeretném még megjegyezni, hogy még a nagyon alapos teszt ellenére is előfordul, hogy a kutya valami miatt mégsem lesz alkalmas a terápiás munkára, szóval erre az eshetőségre is fel kell készülni.

2012. dec. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Például a Kékcsillag Segítőkutyás Egyesületben vannak olyan gyógypedagógusok, akik terápiás kutyájukkal együtt dolgoznak. Tesztekkel, pl Volhard kölyökteszttel lehet megtámogatni a választást, ha van kérdésed, őket ajánlom, biztosan segítenek neked. Ajánlom még a NEO-val való kapcsolatfeltételt, mivel Mányik Richárd az egyik legelismertebb szakember a téren.

A fajtákról annyit: bármelyik fajta tagjai közül kerülhet ki születetten alkalmas terápiás kutya. Az enyém pl mudi - bár mudik között kevés van, aki valóban erre született, de mi kivételt képezünk. :) De vannak tipikusan kedvelt fajták: uszkár, leonbergi, labrador... Igazából, ha konkrét célod van, azt is meg kell nézned, hogy kikkel foglalkozna az a kutya. Pl idősek mellé egy kisebb, alacsonyabb fájdalomküszöbű kutya is jó, de pl mozgászavarokkal küzdő tinédzserek mellé már dögönyözhetőbb, magasabb fájdalomküszöbű kutya kell, de pl a fájdalomtűrés egyedfüggő. Mindenféleképp kiváló kennelből válassz, ahol segítenek választani, akár teszttel is. Tanulmányozd át a vizsgát - ne azt nézd, mit kell csinálni, mert megfelelő képzéssel bármelyik kutya teljesítheti a vizsgát, azt figyeld, milyen készségeket néz a vizsga, mert ezekre a kutyának alapból hajlamot kéne mutatnia. Pl olyan kutya semmiképp sem alkalmas, aki nem dolgozik mással, csak a gazdával.

Szóval, a lényeget kigyűjtve kaotikus leírásomból:

NEO+Kékcsillag Segítőkutyás Egyesület, a fajtát pedig úgy válaszd, hogy a "célközönséget" vedd figyelembe. Bármely fajta tagjai között találhatsz megfelelőt, a kiskutya vérmérsékletétől függ. Azok a fajták, akik tipikusan egygazdásak, mimózák, önfejűek és nagyon izgágák, nem annyira jók, de a nehezen képezhetőek sem.

2012. dec. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Van kölyök teszt ami alapján egy almon belül megvizsgálják az arra alkalmas kutyákat.Ez német módszer pár kiképző hozta be az országba,az egyiket ismerem is.Nagyon tetszenek a tesztek.

Érdeklődhetsz a KEAnál vagy a PACSInál.

Valószínüleg a labit ajánlják majd.

2012. dec. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm szépen az összes választ és tanácsot mindenkinek, sokat segítettetek! :)


A kutyus kicsi gyerekek mellé menne (3-15 év között), sok az autista, de mozgásszervi, értelmi fogyatékosok, figyelemzavarosok is vannak, szóval elég "vegyes a paletta". Mindenképpen egy nagyobb testű kutyust szeretnék, de nem óriást. És ez mellett persze jó idegzettel, "nyúzható, gyötörhető" legyen, aki mellette barátságos és minden helyzetben számíthatok rá.


Megnéztem a labrador tenyésztő oldalt, csodálatosak a kutyusok és az almok is, ráadásul földrajzilag sincs messze, nagyon szépen köszönöm a tippet!


A teszteket én a KEA-nál láttam és nekem is nagyon tetszenek. Különböző tippeket olvastam a kiskutya szocializálására is, és nagyon tetszenek az újonnan olvasott ötletek!


Köszönöm szépen mégegyszer mindenkinek! :)

2012. dec. 23. 11:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!