Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem szabad keleti...

Miért nem szabad keleti típusú pásztorkutyákkal őrző-védőzni?

Figyelt kérdés
Több helyről hallottam, hogy tönkreteszi az ösztönkészletét, de ez pontosan miben nyilvánul meg? Kiszámíthatatlan lesz?

2013. márc. 6. 10:35
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
92%

Jószomszéd: ki beszélt a puliról? A puli nem pásztorkutya. Inkább tanulj, mint kritizálj...


A puli juhászkutya, terelő. Akárcsak a mudi, a pumi, a border collie, a németjuhász, a belga juhász összes típusa, stb...


Pásztorkutya az, amelyik védi a nyájat: kuvasz, sarplaninac, az ovcharkák (kau, káj, stb.), a kangal, a komondor, a pireneusi, a csuvacs, a mioritic, az abruzzói, stb.

2013. márc. 6. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
100%
Nekem nem pásztorkutyám van,de egyetértek a második válaszolóval...Sőt a következő válaszaival is...Érdekes,akkor engem milyen típusú gazdák közé sorolsz? :)
2013. márc. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
6%
Olyanok közé akiknek az ilyen gondolkodású emberek miatt nem volt még kellemetlen tapasztalata.
2013. márc. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
87%

"És a legfontosabb tulajdonság: az alkalmazkodás képessége elég komolyan hiányzik ebből az általad tökéletesnek leírt típusból."


A jó pásztorkutya semleges területen nem támad, csak ha őt vagy a falkáját megtámadják. Ezért nincs az, hogy kóborló pásztorkutyák embereket harapnak meg, míg rotival, németjuhásszal elég sűrűn megtörténik. A pásztorkutyák területe réteges, több részből áll. A legkülső kör felé közelítő embert/állatot figyeli, szemmel tartja. Ha közelít, akkor feláll és ugatással jelzi, hogy ne tovább. Ha még közelebb jön, akkor odamegy és közvetlen közelből jelez felé, hogy állj. Ha még tovább megy, akkor sakkban tartja, ha nem megy máshogy, akkor támad és harap. Ha az ellenfél megadta magát és mozdulatlan, nem harap tovább.


Egy tény, ha megállnak velük valahol, akkor kutyafüggő, hogy 10perc és 1 óra közötti időtartam alatt a területet a sajátjának gondolja és védeni kezdi. Viszont a gazda jelenlétében bárkit elfogadnak, bár nem fog bízni bennük. Erről szólnak a pásztorkutya teszteken a közömbösítési feladatok.

2013. márc. 6. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
Milyen kellemetlen tapasztalatod volt? Oszd meg velünk, kíváncsi vagyok.
2013. márc. 6. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
94%

71%-os, részben egyet értek azzal amit írtál, de azért nem mindenben.

Nagyon sok gazda a kutya helytelen viselkedését azzal magyarázza "hogy hát ez pásztor kutya, ezek ilyenek", könnyű ráfogni erre mindent. Többször láttam már hogy nem ereszt egy ilyen típusú kutya, vagy akció közben a saját gazdája sem mer a közelébe menni, most akkor mi van? Ez hol helyes viselkedés? És itt most nem a hozzá nem értő emberekről beszélek hanem tenyésztőkről, kiállításozókról. Youtube is tele van ilyen videókkal.


Van egy németjuhászom ,aki 85-90%-ban védő ösztönből dolgozik őrző-védő közben, de érdekes módon tudom kontrollálni őt. Ő is simán átfogna a karról, volt is ilyen próbálkozása nem egyszer de érdekes módon meg tudtuk neki tanítani hogy a karra fogjon, és oda is fog. Mondjuk nála az nem működne hogy elrejted a kart és akkor nem tudja hogy mit csináljon, mert simán ráfogna a lábadra ennek ellenére ha ott van a kar a segédnél akkor arra megy. El tudom küldeni szökőbe is, pedig nem zsákmányos, az eresztés is megy neki.


Nem azt mondom, hogy ezeknek a kutyáknak is az általános őv. a legjobb, de azért ne akarjon már minden egyes pásztorkutya tulaj a kutya ösztöneire hivatkozva könnyíteni a lelkén azért, mert nem tudja kezelni a kutyáját. Ja és természetesen tisztelet a kivételnek, mert nyilván nem csak az általam leírt kutyatulajdonosok léteznek.

2013. márc. 6. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek Veled, de ezt nem lehet lebontani pásztorkutya tartókra. :-) Kb. minden fajtának vannak dilettáns tenyésztői, tartói. Kutya nem való mindenkinek, azt hiszem ebben egyetértünk. Pásztorkutya pedig még kevesebb embernek.

Egyébként sok olyan pásztorkutya van, amelyik már nem pásztorkutya magatartást mutat. Ez köszönhető annak, hogy nem hozzáértő tenyésztők vannak, nem hozzáértő tulajdonosok vannak és nem hozzáértő kutyaiskolák vannak.


Én pedig láttam olyan malinoist (rendőrségi), amelyik a gyakorlatozás közben ráfog a saját gazdája kezére és nem is ereszti el, konkrétan lóg rajta.


Ezektől függetlenül pásztorkutyát nem szabad őrző-védőztetni. Ezzel minden komoly vagy komolyabb pásztorkutyás egyetért. Sajnos egy időben divat volt kaukázusit tartani és rengeteg olyan embernek lett ilyen kutyája, akinek nem való, se tartási körülmények miatt, sem emberileg. Ráadásul a Magyarországi kau állomány 90%-a az a bizonyos börtönőrnek elcseszett típus.

2013. márc. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
34%

Oh hát könnyű így beszélni amíg nem a te apró mudidat támadják meg csak mert úgy gondolják az ő területük.

Hátlássuk csak: például a KÁJ kan aki a szuka kutyámat megtámadta, mert a házuk előtt elsétáltunk, ő meg kiszökött. Még szerencse, hogy a gazda ott volt. Kommunákicó nuku, csak jött mint a tank.

Vagy a komondor aki egy versenyen majdnem a lábamba harapott, mert elsétáltam a járdán és nem láttam, hogy pár méterrel arébb van kikötve. Még szerencse, hogy a kutyám a másik oldalon jött. A gazda persze fel volt háborodva.

Vagy egy másik verseny, ahol hangosbemondóval hirdették ki az x-edik támadás után, hogy senki el ne engedje a kutyáját többet aznap (akik békésen játszottak volna), ha nem akarja, hogy kinyiffantsa a jelenlevő két kuvasz...

Vagy a kiállítás ahol a kaukázusi juhászok majdnem átharapták egymás torkát a ringben...

Vagy azok a tulajdonosok akik büszkén ecsetelik, hogy bizony az ő kutyájuk minden idegen élőlényt megöl ami betéved a területére, mindegy hogy az védett állat vagy valaki szeretett kedvence. És hogy ez milyen szép és jó, mert 200 évvel ezelőtt amikor az ázsiai hegyekben birkát őriztek ez milyen hasznos volt.

A mi családunknak is voltak régen komonrodjai de egyik sem volt ilyen. Csak most manapság ez divat, hogy térjünk vissza a régi időkhöz mert az milyen jó volt és még véletlenül se kelljen alkalmazkodni a mai világhoz. És a rossz oldalait elfelejtik kiemelni ezeknek a fajtáknak.

2013. márc. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%

Ezek személyes sérelmek és köze nincs a témához. Ezt ugyanúgy megteszi Veled és a kutyáddal egy vérmesebb rottweiler, amstaff vagy bármi. Az én kutyámra egy afgán agár(!) támadott ki hasonló módon.


És hozzáteszem, a komondoros esetnél Te is figyelmetlen voltál. Ha egy kutya ki van kötve, akkor nem sétálunk be póráztávolságon belülre.


A két kuvasz pedig? Ha azok meg vannak kötve és egy kutya aki szabadon van a közelükbe megy és azt bántják, az igenis a szabadon lévő kutya gazdájának a hibája.


Te úgy érzem egyáltalán nem vagy tisztában a kutyafajtákkal és minden kutyából azt szeretnéd, ha tündibündi szőrgombolyag lenne. Felejtsd el, mert a kutyákat nem szőrre kell tenyészteni, hanem idegrendszerre. Sok az idegbeteg kutya. Pásztorkutya fajtáknál is. Ez a tenyésztők hibája. De sok a jó idegrendszerű remek kutya (pásztorkutya is).


Mudid van. Ismerek egy mudit, amelyik átszökött a szomszédba és kinyírt 8 kacsát. Pedig ugye elvileg nem is bánthatná a haszonállatokat.


Nekem vadász vonalas agaram van, az kb. mindent kinyírna, ami mozog.


Meg kellene tanulnod, hogy melyik kutyafajta milyen, nem pedig leszólni őket személyes és néhol saját hibád miatt bekövetkezett esetek miatt.


Én a komondoromat bárhol és bármikor el tudom engedni. Idegen emberek és kutyák között is. Nem fog bántani senkit, amíg őt nem piszkálják. A belvárosban rendszeresen sétáltatom emberek között. Kutyafuttatón rendszeresen van, teljesen szabadon elengedve. A saját területét őrzi, ha pedig az utcán valami idegen az engedélyem nélkül közelít, jelez felé hogy stop és támad, ha arról van szó.

2013. márc. 6. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem itt nem arról van szó, hogy bárki is degradálna adott típusú kutyát, csak helyenként hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy milyen személyiségi jegyeket hordoz úgy általában egy adott fajta. Pl. nem állok neki sírni azon, hogy miért nem indulhat agár versenyen a tacskóm, mert tudom, hogy a tacskó nem erre a célra lett kitenyésztve és ha megfeszülünk (a kutya, meg én) sem lesz esélye ilyen versenyen indulni. Mint ahogy apport versenyt sem fog nyerni mondjuk egy kau, nem azért, mert fúúú de előítéletes vagyok adott fajtával, hanem azért, mert van olyan, amit konkrétan erre tenyésztettek és van olyan, amit nem. Ez szerintem nem hátrányos megkülönböztetés. Persze minden kutya nevelhető egy bizonyos szintig arra amire a gazdi akarja, de el kell fogadni, hogy ha én örző-védőzni akarok egy juhász kutyával, akkor az nem azt az eredményt fogja elérni, mint egy másik kutya, akinek "testhezállóbb" a feladat. Nekünk volt boxerünk és tapasztalatom szerint ő ízig-vérig "munkakutya" volt. Nem kellett különösebben rávezetni, hogy megfogja a csibészt, egyszerre játszott és dolgozott. A kutyán látszott, hogy baromi komolyan veszi és meg akar felelni a gazdinak, de ugyanakkor nagyon is élvezte. Más ez, meg más az is, amikor adott kutya betanult mozdulatsorokat teljesít, mert azt kell csinálnia. Megtudja, persze, de más az egész. Ettől egyik kutya sem rosszabb, vagy jobb.
2013. márc. 6. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!