Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen gyakorlatokkal lehet...

Milyen gyakorlatokkal lehet erősíteni a falkavezéri pozíciót?

Figyelt kérdés
Nem a falkavezérséget jelentő alapokra gondolok, mint pl. ajtón elsőnek menjen be/ki a falkavezér, ő eszik először, sétánál ő határozza meg az irányt, hanem esetleg speciális feladatokra amivel a kutyában még inkább tudatosítani lehet a rangsort, amivel tesztelni lehet, hogy valóban 100%-osan a gazdi a falkavezér. Van ilyen?

2013. márc. 14. 11:13
 1/10 anonim ***** válasza:
21%

engedelmességi gyakorlat: lábnál jövés, megállásnál melléd ülés ( és nem oda ahova ő akar) fekszik, ül, marad.


ezekkel mind a falkavezéri poziciod erősíted, hiszen te mondod hogy mit csináljon és mikor.

2013. márc. 14. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlatokkal nem lehet! A viselkedéseddel lehet, de ha eleve gyakorlatként fogod fel, akkor a kutya is annak fogja tekinteni, megtanulja és megcsinálja, de pont az a kommunikáció nem fog átmenni belőle, hogy "én irányítok, én tudom mi a jó és mi a rossz, én jelölöm ki számodra a határokat tehát én vagyok a főnök".
2013. márc. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

az alapokról ezek szerint fogalmad sincs:)

pl. ajtón elsőnek menjen be/ki a falkavezér, ő eszik először, sétánál ő határozza meg az irányt, EZ NEM AZ ALAP:)

hogyan teszteld? engedd be sok kutya közé ,figyeld hogyan viselkedik,majd később ( nem 2 perc után ! később !! hogy miért később ? majd megérted:)

odahívod magadhoz ,több-szőr és figyeled hogyan viselkedik ,odamegy ? mikor és mennyi idő telik el a behívástól . idegen kutyával való játék közben elindulsz ,követ -e ? stresszes helyzetbe hozod ,és parancsok kiadása nélkül képes vagy -e megnyugtatni??

( stressz helyzetben NEM OKOS DOLOG PARANCSOKAT ADNI A

KUTYÁNAK !)

a falkavezérség egyfajta lelkiállapot ,a tiéd : a fellépésed a viselkedésed, a testtartásod, ( ez fontos ),és a nyugalmad ami a kutyát irányítja :)

nem az ajtón kimenés, az evési sorrend ,a séták iránya !!

egy követő kutya már alapból így fog viselkedni,hiszen ezt várod el tőle . ha nem így viselkedik ,akkor bizony félreértelmezed a dolgokat :)

pl: a szánhúzó versenyeken a kutyák esznek először !!

ők adják meg az irányt és a sebességet ( legalább is az elején ) és mégsem ők a főnökök!!

a sétánál, a kutyám mehet arra amerre akar,olyan tempóban ahogy akar,szaglászhat amit akar ! ADDIG AMÍG ÉN ENGEDEM! a póráz 1,2 méteres hossza korlátozott cselekvést engedélyez neki, de dönthet sok mindenben, amíg ezt engedem, és amikor váltunk,az egy pillanat alatt történik, egy parancsszó, egy pórázmozdítás ( nem rántás, csak a csuklóm kis mozdítása,és a nyakörvén keresztül érzi ,hogy mostantól én irányítok .

rá sem nézek, csak egyszerűen tempót váltok,és irány a világvége.

sem az irány ,sem a tempó,sem a környezet nem lehet rá hatással,csak és kizárólag én,mindez LAZA PÓRÁZON.MINTHA CSAK EGY TÁSKÁT CIPELNÉD A KEZEDBEN .

a legjobb gyakorlás a mindennapi séta ( és annak megtervezése már a séta előtt ! hogyan fogsz viselkedni, hogyan kezdesz neki,hogyan és mit veszel fel ( ruha-sapka,stb)

mikor,hogyan adod rá a nyakörvet, a pórázt.

ezeken az apró dolgokon múlik a séta !

egy kutya kb 1000 információt kap rólad, a lelkiállapotodról,a nyugalmadról, a viselkedésedről, még mielőtt te hozzáérnél.

a séta onnan indul,hogy te hazaérsz :)( hazaérsz a suliból, mosakodsz-átöltözöl,eszel,stb,stb,stb . a kutya látja,érzi,tudja ezeket,na innen indul számára a séta. még ha 4 órával később indultok is el !!!

nem pedig onnan ,hogy felcsatolod a pórázt !

2013. márc. 14. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Az előzőekben már szinte mindent nagyon jól leírtak.

Annyit tennék hozzá, hogy ha kétes helyzetekben magabiztosan és nyugodtan tudsz viselkedni, akkor azonnal sokat tudsz nőni a kutyád szemében.

Például ha egy kutya bunkózik Veletek, akkor a kutyádat fektetve helyben hagyod, vagy pórázon magad mögé húzod és TE magad zavarod el a kutyát. Ekkor a kutyád látja, hogy TE, mint jó vezető megvédted a falkát egy esetleges támadástól

2013. márc. 14. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek!

A 3. válaszolónak csak annyit magyarázatként, miért írtam, hogy alapok a falkavezérséghez. Egy 2 éves örökbefogadott kutyusról van, aki 3,5 hete van nálam, Jan Fennel Kutyapszichológia könyvét nagyon jónak tartom, ezért az alapján kezdtem el a kutyával foglalkozni, és kiépíteni közöttünk a kötődést, illetve azt, hogy elfogadjon falkavezérnek. Az ott leírtak, amiket felsoroltam, alap dolgok szerintem, nekünk tényleg mindent a legelején kellett kezdenünk. Talán így már érthető... Ráadásul a kutyus múltjáról nem tudok sokat, de szinte minden új az életében, a szabályok betartása is... sőt még a pórázon sétálást is most tanuljuk.

De köszönöm a sok hasznos információt, szeretnék vele eljutni arra a szintre, amikor már egy mozdulatomból érteni fogja mit szeretnék, de nyilván ez még hosszú idő lesz. Áprilisban megyek vele alapfokúra is kutyasuliba.

2013. márc. 14. 13:25
 6/10 anonim ***** válasza:
Nekem lenne néhány kérdésem a többi válaszolóhoz: ha a kutyám elsőre megcsinálja a parancsokat(ül,fekszik,menj ki stb.),de a behívást nem akarja meghallani,akkor ez azt jelenti,hogy nem fogad el falkavezérnek? Egyszerűen ez az egy dolog valamiért nem megy,hiába fütyülök,vagy hívom,sosem jön oda azonnal,néha pár perc múlva,néha egyáltalán nem.(főleg,amikor más kutyákkal játszik)
2013. márc. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nem megy vissza, mert nincs semmi oka rá, hogy visszamenjen és tisztában van vele hogy nincs olyan hatalmi eszközöd amivel erre rákényszeríthetnéd illetve nincs semmi következménye annak, ha nem megy oda. A másik kutya érdekesebb, mint te vagy. Persze, amikor feladatokat adsz neki, akkor te is érdekes vagy, mert foglalkozol vele, megdicséred, esetleg jutifalatot is adsz neki meg akkor amúgy sincs épp más dolga. De ha elvan szabadon, szaglászik, játszik akkor már más a helyzet. Nincs kellő tekintélyed előtte. Ha mindenáron a falkavezérség felől akarod megközelíteni a dolgot, akkor mondhatjuk, hogy nem fogad el falkavezérnek.
2013. márc. 14. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Igazából azért kérdeztem,mert ez fontosabb lenne bármelyik parancsnál,mert ha jön egy autó vagy másik kutya(esetleg agresszívebb)akkor az élete múlhat rajta,hogy megtanulja,hogy visszajöjjön a fütyülésre. Már megpróbáltam mindent,ami eszembe jutott,jutalomfalat,amikor visszajön,vagy büntetésként rövid póráz,ha nem jött azonnal,de látszólag semmi nem hat rá,ezt nem hajlandó megtanulni. Viszont érdekes,hogy a szomszéd kutyát is szoktam vinni sétálni és őt nem tanította a gazdája,sőt nem is foglalkoztak vele rendesen soha,mégis mindig visszajön,amikor hívom,sokszor még akkor is visszajön megnézni,hogy megvagyok-e,amikor nem is hívom. De a saját kutyám nagyon makacs ilyen szempontból,ő akkor jön,amikor épp kedve tartja...
2013. márc. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

a kutyák nem hül@ék . egyszerűen kutyák,akik úgy viselkednek,mint a ..kutyák :)

sajnos ,mi emberek sokszor vagy félreértelmezzük,vagy túlmisztifikáljuk ( nehéz szó :) ezt.

az ül,fekszik stb parancsok egyszerűek ,könnyen végrehajthatóak,sőt sokszor jutalom is jár érte . DE !!!

a legtöbb kutyának nem kell kiadni szóban a parancsot,hiszen pont elég a testjel, vagy a kézjel,esetleg egy betanított szemmozdulat. ki mire tanította .

de ezekben az esetekben a kutya közel van.mellettünk. nem így a behívásnál, vagy a távolról lefektetés, vagy leültetésnél ( ez a legnehezebb ).

behívás , sok idő,sok gyakorlás minden esetben pozitív megerősítéssel ha sikerült,még ha 10 perc után ért is oda !! hosszú póráz,vagy elektromos nyakörvvel könnyebb büntetni, de nehezen érhető el ,hogy önszántából és örömmel menjen oda hozzád . erre a legjobb módszer : a közömbösség . szerintem legalább is .

ezt otthon kell gyakorolni,mindíg amikor hazaérsz,felkelsz, vagy bármikor amikor a kutyával hosszabb ,több órás távolét után találkozol .

amikor hazaérsz és ő boldogan rohan oda hozzád ,és te erre bárhogyan is reagálsz .....

hát elcseszted :)

mert ő döntött és nem te .

így amikor behívod ,miért is menne oda ??

hiszen eddig is ő döntötte el mikor megy oda hozzád !!

pl: amikor hazaérsz?!

légy vele közömbös ,gyakorolj otthon. mikor hazaérsz ,vagy felkelsz .. NINCS KUTYÁD !! 5-10 PERCIG NEM LÉTEZIK,ÍGY NEM IS REAGÁLSZ BÁRMIT IS TESZ !!

persze ku@-vára nehéz megállni,de muszáj :)

5-10 per után vagy amikor megnyugodott ,és félrevonult ( az elején felugrál,nyüszít,ugat, dörgölődzik,játszana,rálép a lábadra .stb!!

de te csak közömbösen!! rá sem hederítesz!

szóval,mire lenyugodott ......

behívod ! ( felkészülve a rohamra,jutalomfalattal.sok-sok dícsérettel,simogatással,eltúlzott örömmel !!

most lehet dícsérni,jutalmazni,örömködni.

és mikor eljön az idő ,bárhol-bármikor behívhatod, hanggal, testjellel ( nekem a karba tett kéz működik ),ultrahang síppal,bármivel amire tanítod!

a lényeg a megfelelő pillanatban közömbösen viselkedsz, és azonnal átveszed az irányítást tőle ezzel a viselkedéseddel!!

persze ,van még sok más technika, de ez a legegyszerűbb,leghumánusabb,és legkönnyebben végrehajtható,hiszen naponta sok alkalmad nyílik rá.

a jól működő behívás 1,5 -2 éves kortól alakul ki ,és kb 3 éves kortól működik 98 % -an . ( azaz 100-ból 98 x szinte azonnal odamegy hívásra )

a technika előnye,hogy nem hívásra is a közeledben marad, hiszen az irányítás nálad van ,így rajta nincs felelősség ,nincs stressz, csak te vagy ,és a külvilág, de te kell hogy az érdekesebb legyél !!

szerintem.

2013. márc. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

lemaradt !

a kutyák múltja NEM SZÁMÍT ,csak akkor ha te problémát csinálsz belőle!!

a nyugalom,és a közömbös viselkedés nyugtatja a kutyákat, az idegesség és a sajnálat idegessé,és feszülté teszi őket !

ne sajnáld, neveld és szeresd!

rengeteg mentett kutya dolgozik rendőrként,vakvezetőként,katasztrófa keresőként,stb.

szerinted hogyan képezték őket ??

sajnálkozva???

nem !

okosan ,következetesen ,néha közömbösen,de legfőképpen szeretettel és kitartással.

2013. márc. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!