Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy törzskönyvön belül előford...

Egy törzskönyvön belül előfordulhat ugyanaz a felmenő többször?

Figyelt kérdés
Úgy értem, kiadnak-e törzskönyvet abban az esetben, ha pl a nagyszülők testvérek voltak vagy ez már kizáró ok? Pedigrében mostanában sok ilyet láttam, de azt nem tudom, hogy törzskönyv is járhat-e az ilyen kutyusoknak. Mikor a minap nemtetszésemet fejeztem ki a témával kapcsolatban, leoltottak, hogy nem hallottam még vonaltenyésztésről és hogy ez egy természetes dolog. Ti mit gondoltok erről? Van valami szabály erre, hogy hányadik felmenő lehet rokon egy törzskönyves kutya esetében?

2013. márc. 18. 01:11
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%
Igen, előfordulhat. És nem probléma még a szoros rokontenyésztés sem, ha a két kutya, akire alapozzák komolyan szűrt háttérrel rendelkezik. Ugyanis egy tulajdonságot rögzíteni csak így lehetséges. Na, itt rendkívül fontos, hogy az, ami a törzskönyvön áll, az igaz legyen (tk-es szaporítók esetében ez nem mindig igaz).
2013. márc. 18. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
100%

Pont ez a lényeg... egy fajta visszavezethető x számú ősre ( pl az én fajtámban az első és a második vh után maradt 5 anyai és 3 apai vonal) Tehát az összes kutya a fajtában ezekre az ősökre vezethető vissza. Minél többször van egy adott ős a törzskönyvben a kutya vonala annál stabilabbá válik és kiszámíthatóbbá az örökítése, ha ez maghalad egy szintet akkor szoktak idegen vonalakhoz nyúlni a tenyésztők.. átlagban 6,25% os beltenyésztettségi együtthatóig nem beszélünk beltenyésztettségről 10-11% az ami felett már viszont erősen beltenyésztett egy egyed ami ha alapvetően egészséges, ösztönerős, immunrendszerileg erős fajtáról beszélünk akkor még nem jelent problémát. A kutya ebből a szempontból nagyon tág tűrésű, tehát valójában elég sokáig lehet közeli rokon egyedeket párosítani mielőtt nagy probléma adódna az utódok életképessége szempontjából.


Igazán ami a szaporítókkal a probléma az az, hogy nincsenek tisztában a beltenyésztettség fokával egy adott párosítás esetében és ismeretlen vonalakat használnak akik nincsenek leszűrve betegségekre, az pedig, hogy mit örökítenek csak véletlen kérdése.

Szabály annyi van, hogy nagyon szoros rokon egyedek csak a klub engedélyével párosíthatók (testvérek, szülő-kölyök) ilyenkor a klub megvizsgálja az adott párosítást és vagy jóváhagyja vagy nem plusz minimum bronzkoszorús mestertenyésztőnek kell lenni a fajtában ahhoz, hogy egyáltalán megfontolják. Ha viszont valaki engedély nélkül hoz össze ilyen párosítást akkor felülbélyegzett törzskönyvet kapnak a kölykök.

2013. márc. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Utolsónak kifejezetten, mivel pont erre voltam kíváncsi, hogy milyen mértékben engedélyezett ez :)

"Kedves kérdező: attól még hogy a nagyszülők testvérek voltak, még lehet a kutya kültenyésztett. Nem érted, mi?


Pedig egyszerű...:-DDD"

Ez a válaszoló pedig társaival együtt vehetne egy-két etikett órát..szerintem a kérdésem alapján elég egyértelmű, hogy nem vagyok gyengeelméjű, csak érdekelt egy hozzáértő válasza. Meg is kaptam, köszönöm!

2013. márc. 18. 11:46
 14/29 anonim ***** válasza:

Csak a gond itt az volt hogy eleve ellenérzésekkel álltál hozzá egy dologhoz anélkül hogy tudtad volna hogy mi miért van. Elkezdtél szaporítózni és társai.


Szóval etikett órákra neked lenne elsődlegesen szükséged...

2013. márc. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:
Azt mondtam, szerintem. És már meggyőztek a válaszolók, a te hozzászólásodnak viszont nem volt sok haszna. Lehet, ők is ugyanazt gondolják, amit te, mégis ki tudták fejezni normálisan, a kérdésre válaszolva.
2013. márc. 18. 12:26
 16/29 anonim ***** válasza:

örülök, hogy segíthettem :) alapvetőn sokan vannak abban a tévedésben, hogy a törzskönyveken lévő ismétlődés problémás lehet pedig igazából ez csak egy eszköz amivel tulajdonságot rögzítünk és ez se nem jó se nem rossz, inkább csak jól kell használni. ( ma ma 11:36- voltam :) )

nézd ilyen egy beltenyésztettségi analízis (most találtam): [link]

Ez egy közepesen beltenyésztett alom

2013. márc. 18. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:

Én is a kérdésedre válaszoltam, csak neked kár feltenned egy olyan kérdést amire nem érted a választ.


A megfejtés a kérdésemre meg az hogy úgy lehet egy kutya kültenyésztett, ha a nagyszülei testvérek, hogy az ominózus nagyszülők nem rokonai egymásnak.


Ez a heterózis-hatás, amikor két szorosan rokontenyésztett, de egymással nem rokon kutyát raknak össze. A haszna annak ez hogy a két vonal keresztezése folytán létrejött egyedek bizonyos tulajdonságokban felülmúlják a szülőket. Mi tenyésztők azért alkalmazzuk, hogy a rokontenyésztés káros hatásait kiküszöböljük ezzel.


Gondolom ez sem volt hasznos számodra, de hát egy ősember számára semmi sem hasznos ami bonyolultabb mint egy furkósbot...

2013. márc. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
de a heterózis-hatás nem csak heterozigóta állapotban tartható fenn? egyfajta végtermék előállítás, tenyészállat előállítás estében ez zsákutca nem? És most nem a hibridekről beszélek hanem fajtatiszta tenyésztés szempontjából is kérdezem. Inkább outcross-os keresztezések azok amik vonalfrissítésre alkalmasak mármint ha továbbra is tenyészállat előállításnál tartunk és nem csak az utódok tulajdonságait vesszük figyelembe hanem azok örökítő képességét is.
2013. márc. 18. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
oké, újra végig gondoltam a te magyarázatoddal és asszem értem ebben az esetben, hogyan érted a heterózis-hatást :) tehát egy outcross párosítás esetéről beszélünk ( megzavart a kontextus abból a szempontból, hogy haszonállatoknál inkább végtermék előállítás esetében beszélünk erről)
2013. márc. 18. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
50%

Igen, de ezek a tenyésztés finomságai. Ezek nélkül egyszerűen nincs tenyésztés.


Erre jön egy ilyen hozzánemértő amatőr és elkezd szaporítózni.


Meg kell mondjam irigylem a türelmedet és a gyógypedagógiai érzékedet.

2013. márc. 18. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!