Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyatulajdonosok leggyakori...

A kutyatulajdonosok leggyakoribb tévedései cikkhez mit szóltok? Pl. Ne fogjuk meg a tarkónál, s ne nyomjuk le a padlóra fegyelmezésként.

Figyelt kérdés

Linkelem a cikket és bemásolom a két említett pontot. Mi a véleményetek a földre lenyomásról és tarkó megragadásáról? Ha ezt nem alkalmazzátok akkor hogyan fegyelmeztek?


[link]


9. Ha a kutyát hátulról megragadjuk a tarkójánál, jó mód a büntetésre!

Ez már nem pusztán tévképzet, hanem totális tévedés. Időről-időre felüti a fejét az a tévhit, miszerint az almon belül gyakran a kutya tarkójánál történő megragadással történik a büntetés. Valójában még senki nem látott olyan kutyát, amelyik így utasította volna rendre a másikat. A farkasok valóban alkalmazzák ezt a módszert, de ők is csak a préda elejtésénél, és a farkaskölykök felnőtt életre való játékos felkészülésének része a nyaktájék harapdálása. Tehát tilos a kiskutyát így büntetni, mert – legrosszabb esetben – a kutya egész életét félelemben fogja leélni.


10. Ha lenyomjuk kutyánkat a padlóra, megmutathatjuk neki, hogy ki a főnök

A dominancia ilyen módon történő kinyilvánítása immár végképp a múlté a kutyakiképzés terén. A magabiztos falkavezér nyugodtan és határozottan cselekszik. Nem kell folyton fitogtatnia az erejét, különösképpen nem nyers erőszakkal. A farkasfalkán belül ugyanez a helyzet: az alfahímnek nem folyamatos aggresszióval, hanem a méltóság és a határozottság jeleinek kimutatásával kell megerősítenie természetes tekintélyét. Jobb tehát, ha egyértelmű, átgondolt és következetes magatartásunkkal mutatjuk meg kutyánknak, hogyan kell igazodnia hozzánk. Azoknak, akik csak erőszakos eszközökkel tudják megértetni magukat kutyájukkal, még ki kell építeniük a nyilvánvalóan hiányzó érzelmi kötődést az állathoz.



2013. jún. 10. 14:05
1 2
 1/11 Valletta ***** válasza:

Én csak szóval, testbeszéddel fegyelmezek, vagy ha pórázon van a kutya, akkor rántással, durvaság esetén ha nincs pórázon, orrbavágással, ami kb. évente ha előfordul.


Ha van időm, szívesen figyelem ahogy 20 szabadon lévő kutya kommunikál egymással, valóban soha egyik sem rázza meg a másikat a grabancánál fogva (kivéve ha néha napján komolyabb verekedés alakul ki, de az már teljesen más tészta, amikor egyik elkapja a másikat és rázza, viszi, a többi meg megy rá), illetve valóban nem szorítják le egymást, hanem a megadó kutya magától vágja magát hanyatt. Szerintem ha ezt erőszakkal kényszerítik ki semmit nem ér, pont mint pl. tiltás helyett a pórázzal valóvisszahúzás, hiszen a döntés nem a kutyában alakul ki, hanem csak bele van kényszerítve a szituációba, amit nem feltétlenül fogad el.

2013. jún. 10. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
50%

a cikket nem olvastam el, de én abszolút egyetértek mindkét kiemelt dologgal. szerintem egy egy kérdésnél ezt el is fogom "lopni" mert ennél szuperebbül nem is tudtam volna soha megfogalmazni ugyanezt.


ahogy a 10es pontban le van írva, rengeteg más módszer létezik amivel a kutyát lehet büntetni.


azt hogy adott helyzetben mivel büntetsz az függ a kutyától és a helyzettől. illetve a bűntett mértékétől.

én rengeteg féleképpen büntetem a kutyám anélkül hogy egy újjal is hozzányúlnék éppen a fent leírtak miatt. tehát nincsen egyfajta monoton séma a büntetésben.

2013. jún. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
Eléggé nagy hülyeségnek tartom az ilyen módszereket. Mivel az állatok nem tudatosan cselekszenek, értelmetlen dolog büntetni őket, mert fel sem fogják, miért kapják. Sok idióta csinál olyat, hogy belenyomja a kiskutya orrát a kutyapiszokba, ha nem a megfelelő helyre ürített.. én nem értem, ezek komolyan azt gondolják, hogy ettől megtanulja, hogyan kell viselkedni?? A másik dolog, hogy ha kiskorában sokat egrecíroztatnak egy kutyát, az idősebb korában pikkelni fog az illetőre és akár meg is támadhatja. Én még azt tartom helyesnek, ha max motiválással neveljük a kutyát, pl. jutalomfalattal.
2013. jún. 10. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes módon az én kutyám (2 éves, de másfél éves koráig hányatott sorsa volt, családban és menhelyen is élt) igenis érti, ha megrázom a grabancát, és még a "harmatos lelke" sem sérült tőle. Egyébként közepes termetű kan és vadászkutya keverék, nagy vagány. A pórázrántást is érti, a mérges hangsúlyt is.
2013. jún. 10. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Egyetértek mindkét ponttal. Tényleg nem a grabancrángatással fegyelmezik egymást, azt inkább játék közben lehet megfigyelni. Ha egy kutya, akár az anya akár egy domináns egyed fegyelmezni akar, akkor inkább a másik pofájára fog rá. Lenyomni meg végképp semmi értelme sincs. Gyorsan megtanulja a kutya, hogy békén hagyod ha felveszi ezt a pózt és utána már magától is alkalmazni fogja ha el akarja kerülni a konfliktust veled. A kutya büntetése sokkal nehezebb és összetetteb feladat, mint amilyennek elsőre látszik. Rengeteg buktatója van, nagyon könnyű elrontani.
2013. jún. 10. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nekem ez a pont tetszik különösen, mindig is így gondoltam, bár sokan jól lehurrogtak érte. :)

5. A kutya le van tiltva a kanapéról!

Ez a kanapé-dolog is csak tévhit. A kutya nem fogja azt képzelni magáról, hogy ő a főnök a háznál csak azért, mert néhanapján elhever a kanapén. A gazdi akár az ágyába is beengedheti kedvencét, ha úgy akarja. Természetesen ez igen nagy kegy, ami néhány állatból valóban kiválthatja a „nekem már mindent szabad” érzést. Ezért olyan fontos, hogy a kutya csakis akkor fekhessen a kanapéra, illetve az ágyba, ha Ön kifejezetten felszólítja erre. Ráadásul parancsra el is kell hagynia kényelmes fekhelyét. Tehát a kutya nyugodtan felengedhető a kanapéra vagy az ágyra, de nem tekintheti azokat saját felségterületének, különben előállhat az a helyzet, hogy a gazdival vagy annak vendégeivel szemben megakadályozza a bútorok rendeltetésszerű használatát.

2013. jún. 10. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
70%

még mindig nem olvastam el a linket, most értünk haza a kutyával azóta hogy írtam...


kedves 4es.


én szívesen átengedném neked egy napra az enyémet aki nem kis szinten domináns. próbáld meg grabancrángatással megfegyelmezni. abszolút de nem hatásos számára. ahogyan sok más kutyának sem. főleg nem domináns kutyának, ugyanis az csak jobban bepörög az ilyentől, sőt valójában fel veszi veled a harcot. és amikor egy testesebb nagyobb méretű kutya a grabancrázás következtében neked esik, jó esetben szemtelenül rád ugrál hogy majd elesel, plussz még egy kissé "játékosan" morogva nekiáll harapdálni, próbáld leállítani. és ez még a jobbik eset ha csak így "kiröhög" a kutyád és nem kezd el keményen "harcolni" hogy nah akkor most ki a jani?


ugyanez a lenyomás esetében. lehet hogy egy kisebb testű esetleg megadóbb típusú kutyával "csodákat" érsz el de egy erősebb domináns fajtát te nem fogsz lenyomni az életben. de még ha vagy 200 kiló és teljesen rátehénkedve mégis földhöz szegezed, amint a kutya felkel tuti ugyanazt fogja legjobb esetben lerendezni amit a grabancrázásnál leírtam. ha viszont eléggé felbosszantottad akkor viszont sokkal durvább dolgokat is megélhetsz nekem elhiheted. mert ugyan nyomigálhatod lefele meg rázogathatod a kutya grabancát de egy erős domináns kutya csak egyszer fogjon rá a kezedre és rántson le a földre, ott már lehuzták a rolót az is biztos. de még ha nem is olyan dühös hogy ilyen durván felvegye a kesztyűt, az tuti hogy tekintélyed ettől nem lesz! hangsúlyozom, NEM DOMINÁNS kutyával simán meg lehet csinálni ezeket. de egy dominánssal az tuti fix hogy nem. épp itt olvastam egyszer (talán egy goldi volt) egy full neveletlen kutyáról, akit a gazdái úgy büntettek hogy befogták a lábuk közé és ököllel verték a fejét. ért valamit? semmit sem, a kutya ugyanolyan "neveletlen" volt. azért írom idézőjelbe mert tekintély híján sajnos a kutya nehéz feladata volt hogy ő legyen a vezér és ebből kifolyólag volt neveletlen. (behívás megtagadás, balhé a többi kutyával, emberrel stb)


nem mellesleg mindig elgondolkodtam a grabancrázó és lenyomkodós megoldású gazdikon: egy behívás megtagadását hogyan oldják meg? odacsörtet és jól megrázza, na és ha a kutyának nincsen kedve megvárni a feldühödött gazdit és elszalad?


az aki a pozitív megerősítést vallja:

az biztos hogy az életben nem volt dolgot domináns kutyával. ugyanis ha a domináns kutya úgy dönt hogy odaszalad teszem azt egy másik kutyához, akkor már bocsánat a kifejezésért de lehúzhatod a pozitív megerősítésedet a klotyón úgy ahogy van. a domináns kutyának kell a bünti. lényegében az hogy tudja egy adott dolog nem elfogadott a részünkről. egy visszajelzés. tény ha jót cselekszik akkor elengedhetetlen a pozitív megerősítés akármilyen formája. és hidd el ha egy dolgot amit nem jó hogy tesz, figyelmen kívül hagysz (mondjuk egy macska után szalad) az tuti fix hogy máskor ugyanúgy megteszi.


bizony nagy igazság van abban is hogy nem tilos a gazdi ágya. ellenben itt megint egy domináns kutyát vennék példának:

eszméletlenül elengedhetetlenül fontos hogy a rangsor rendben legyen, ezen felül (ahogyan ott is írják) mindig egyértelműen a gazdi engedélyére mehet. illetve első szóra azonnal le kell mennie.

ez egy domináns kutya esetében úgy néz ki hogy még fel se kéredzkedjen! pl. este lefekvéskor automatikusan találja meg a helyét, ne lessen az ágyra, ne bámuljon a képembe mikor hívom mááá'. (kb. mint az etetésnél: attól mert akár az orra előtt van a tál, még nem az övé, így nem is stíröli pl.) és ha én épp úgy gondolom akkor szólok neki hogy jöjjön. egyébként egy domináns kutya esetében, ahogyan az etetést, eszméletlen könnyen el lehet rontani. nagyon apró dolgokon csúszhat el az egész.


végezetül: van egy szuka barinőnk. az a kutya egy tünemény. a dominancia legcsekélyebb jelét sem mutatja. no, ha neki megráznám a grabancát azonnal lekushadna. szóval attól mert egy nem domináns kutyánk van akinek lazán cimbálgathatjuk a grabancát, ne tévedjünk el a kutyanevelés erdejében! főleg ne úgy hogy ezt ajánlgatjuk boldog-boldogtalannak anélkül hogy tudnánk egyáltalán milyen jellemű kutyával állunk szemben! nem mellesleg ezelőtt nekem is volt egy követő jellemű nem domináns staffim 8sőt volt egy kistestű kutya is, uszkár keverék ). no náluk beváltak a rancigálások, lenyomigálások (orrba nyomni még életemben nem nyomtam orrba kutyát, tekintve hogy az egy baromi érzékeny pontjuk, jóhogy nem a szemét nyomom ki...) de miután a kezeim közé került ez a domináns pernahajder, hamar rájöttem hogy mindezzel az ég világon semmit nem fogok elérni. am, kíváncsian várok erre ellenpéldát, ki az akinek egy ütösebb nagytestű (német juci, dobi, roti, ambull, stafi, pit, cane c. stb stb) abszolút domináns kutyája van és ezekkel elért valamit.

2013. jún. 10. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Maximálisan egyetértek a fent leírt pontokkal, zsenge koromban még én is próbálkoztam ilyen marhaságokkal, de igen hamar rájöttem, hogy semmi de semmi értelme, amellett, hogy a kutyát bántom, még csak nem is hatásos.
2013. jún. 10. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"én szívesen átengedném neked egy napra az enyémet aki nem kis szinten domináns. próbáld meg grabancrángatással megfegyelmezni. abszolút de nem hatásos számára. ahogyan sok más kutyának sem."


Csatlakozom! Szintén domináns kan. 67 kg. Lehet ráncigálni, sok sikert! :)

2013. jún. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"behívás megtagadását hogyan oldják meg? odacsörtet és jól megrázza"

Nem fogod elhinni, de pontosan így van ahogy írod! Odamegy, megrázza, lenyomja majd otthagyja. Sőt, akár még a "marad" parancsot is kiadja és ez a "büntetés", hogy ott kell maradnia pár percig. Sőt, ezt javasolja sok más kutyás ismerősének is. Évek ótá látom ezeket a jeleneteket több kutyánál. Szerinted változott bármit is a helyzet? Fenét! Kiröhögik őket a kutyáik.

2013. jún. 10. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!