Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gyakorlott kutyatartók, ti...

Gyakorlott kutyatartók, ti mit javasolnátok ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Van egy 9 hónapos husky kislányunk. És nagyon kis virgonc. Amivel nincs is semmi gond, hiszen ebben a korban normális minden amit csinál. Legalábbis minden ismerősömnek akinek 8-10 hónapos kutyája van, így viselkedik a kutyája ahogy a miénk (fajtától függetlenül).

A miénk domináns hajlamú ráadásul.


Viselkedései: csipkedés, harapdálás, ugrálás, bokaharpdálás stb.

Eddig viszonylag jól tudtuk kezelni ezeket, de tegnap olvastam Jan Fennel könyvét, és ott kitért erre a részre, hogy miként szoktassuk le az ugrálásról.


Be is vált amit írt! Párszor bepróbálkozott, de hatásos módszer. Az a lényege hogy hagyjuk figyelmen kívül a kutyát. Forduljunk el, sétáljunk arrébb, ne foglalkozzunk vele. Ez be is vállt. Sok idő volt, de felfogta és feladta.


De reggelente, mivel nincs lemozgatva ilyenkor még, nagyon aktív. És konkrétan széjjel harapja a vádlimat, bokámat. Ahhoz hogy ezt a módszert alkalmazzam, ahhoz be kéne öltöznöm 3 nadrágba és 5 zokniba. Mert amikor a fogaival a vádlimat harapja, akkor kissé nehéz figyelmen kívül hagyni. Én így abban a pillanatban a földhöz nyomtam, sajnos nem tudtam végig vinni Jan Fennel módszerét ma reggel.


Ti mit javasoltok ilyen helyzetben jó az ha beleavatkozok (mivel elvileg a falkavezért nem szokás harapdálni, nem?)


Csakis értelmes, kutyatartók hozzászólását várom.



2013. aug. 5. 07:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Igen a falkavezért nem lehetne harapdálni én is ilyen helyzetbe voltam de nem foglalkoztam vele de rájöttem h semmire se megyek ezzel ha hagyom ezért amikor harapdál rákiáltok nagyn hangosan h NEM és ilyenkor nekem abbahagyja lehet h neked is egy kicsit ugatni fog de azzal se törrödj csak amikor ugat rád mérgesen akkor ne nézz a szemébe fordulj el tőle és valószinű le fog feküdni melléd sajnálkozni de akkor se törödj vele és akkor utána vársz 1 picit és megsimogatod de ha nem fekszik oda le hozzád az se baj csak akkor ülj le 1 székre és ha odajön és nem harapdál jó úton jársz :D bocsánat ha tévedek. :D
2013. aug. 5. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Imola Ágnes ***** válasza:
100%
Ugyan ez volt a gondja egy ismerősömnek csak ott 5 hónaposan csinálta ezt a Husky...szintén domináns hajlamú. Ott 2 dolog segített...lemozgatni a kutyát, és ha hülyeséget csinál, a nyakán harapni (kézzel elkapod egy pillanatra, mintha az újjaid megharapnák). Ennél a kutyánál az is szükséges volt, hogy földre fektessük domináns pózba és addig tartsuk ott, amíg megnyugszik. Erre volt a kutya a legérzékenyebb. Ha megfelelő ideig tartottuk lennt a földön, teljesen megváltozott, jó kutya lett. Az ismerősöm azonban nélkülem gyakorolta ezt...és túl hamar felengedte... ennek az lett a következménye, hogy a kutya még dominánsabb lett. Újra kezdtük, a kutya most rendben van, jól viselkedik, és nem harapdál.
2013. aug. 5. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat. Akkor ezek szerint hülyeséget nem csinálok, ez jó :)

Az ha rákiáltok néha használ. De reggel amikor be van indulva akkor a dominánsan lefektetés az ami egyedül hatásos. De pont itt a gyk-n mondta valaki hogy ezzel semmit nem érek el stb stb, ezért hittem azt hogy rossz úton járok. De nem fogom engedni hogy a kutyám harapjon.


Köszönöm a válaszokat akkor kombinálom ezeket és remélem sikerrel járunk :)

2013. aug. 5. 08:04
 4/11 A kérdező kommentje:

Az is feltűnt, hogy sokáig kell a földön tartani, és általában ilyenkor nem hagyom hogy egyből felpattanjon. Remélem megtanulja lassan :D


Egyébként okos kutyus nagyon, tehát hamar tanul, de piszok egy rossz csont :D

2013. aug. 5. 08:05
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom milyen a lakás körülményetek de esetleg hatásos lehet az is ha ilyen esetben azonnal elkülöníted. Persze olyan hely kell ahol nem tud nagy kárt csinálni, csak akkor lehet visszaengedni a falkába ha lenyugodott. A lenyomással az a gond hogy ha túl sokszor csinálod egy idő után nem veszi komolyan nincs értelme sűrűn rutinszerűen alkkalmazni. Victoria Stillvelnek a póráz két végén sorozatában van egy videoja a you toubon ami pomt egy ilyen huskyval foglalkozik.
2013. aug. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Imola Ágnes ***** válasza:
100%

A lefektetést az emberek azért tartják haszontalannak, mert nem tudják, hogyan kell csinálni. Nem elég ha lefekteted és ott tartod...akkor nem hogy haszontalan, hanem ártalmas is. A lényeg: az oldalára fekteted, egyik kezeddel a nyakát tartod, lehetőleg az újjaiddal, a másikkal ha szükséges a hátsó felét. A kutyát csak akkor engedheted el ha:

-megnyugodott

-amikor elengeded nem emelkedik fel egyáltalán, ott marad fekvő helyzetben és te fel tudsz egyenesedni, ő pedig még mindíg fekszik az oldalán.

Te adsz neki parancsot, hogy felálhat,

Ha elengeded, és ő akar felálni, akkor azonnal vissza kell nyomni a földre. AZONNAL? ÉS HATÁROZOTTAN. Figyelj, mert ha hamarabb engeded el, akkor rontassz a helyzeten. Készülj fel, hogy első próbálkozásnál ez akár egy óra vagy több is lehet. Mi az 5 hónapos huskyt 55 percig kellett a földön tartsuk:)

2013. aug. 5. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Utolsó! Ezt nagyon jól leírtad :) Sajnos sokan nem tudják, hogy hogyan kell alkalmazni és azért tartják hülyeségnek. Sőt volt olyan aki azt mondta, hogy ne bántsam már szegény kutyát :D
2013. aug. 5. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Olvastam a Fennel könyvet. Aranyos :), de kutyát nevelni abból nem lehet, max irányt mutathat. Azért hamar fel lehet sorolni sok olyan helyzetet amire ez a könyv nem megoldás.

Na mindegy. A lényeg. Husky-d van. Ez alapból szívás :). Nem fogsz unatkozni a köv. 10 évben :).

Amit csinál, attól még nem domináns, csupán nincsenek határok húzva a kishölgynek. A domináns szuka százszor rosszabb, mint egy domináns, verekedős kan, de nagyon ritka is hál'Istennek.

Határozott tiltás kell neki, ami következetes. Nincs olyan, hogy reggel ne harapdáljon, de a játékba később délután belefér. Ha nem szabad cakkozni a gazdit, akkor soha semmilyen helyzetben nem szabad. Alapból zavard el magadtól, csak akkor mehet veled játszani, ha hívod, egyébként méteres körben kerüljön el. Ha jól csinál valamit, dicsérd (simi, jutalomfalat, labdaeldobás, stb.) aztán küld el magadtól.

A lényeg: csak akkor legyen veled, melletted, ha hívod. Ez elsőre kegyetlenül hangzik, de itt nem fog más beválni.

Mivel kölyök még nagyon a futtatást, komolyabb mozgatást nem javaslom, mert akkor komoly összegeket emészthet fel a jövőben az ízületi problémák kezelése.

Az úszás lehet nagyon jó ötlet lemozgatásként. Nem terheli az ízületeket és kb. olyan lesz tőle a kutyád, mint aki kómába zuhant :).

Később, fejlett csontozattal, ízületekkel már fokozatosan el kell kezdeni a mozgatást (a legjobb a fajta irányos választás), mert különben saját magát fogja elszórakoztatni, ami neked nem lesz különösebben nagy öröm.

Most még kölyök, ebbe kalkulálj bele némi kárt, bosszankodást. Viszont a jó vezér mindig nyugodt marad és nagyon szigorú.

Remélem sportos alkat vagy :).

Sok sikert!

2013. aug. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Imola Ágnes ***** válasza:
100%
7-es. ha téged állatkínzónak neveztek ki, látnod kellett volna hogy összegyűlt a szomszédság a husky üvöltése miatt. Azt hitték kínozzuk, öljük, egy órán keresztül ordított és sírt.
2013. aug. 5. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Elhiszem :D Nekünk a szomszéd néha látta, hogy ledomináljuk a kutyát, ő nem is szólt semmit, aztán megvettük a második kutyánkat és még nagyon pici volt, egy méh fullánk belement a tappancsába, olyan szinten visított, hogy az egész környék zengett bele. Másnap találkoztunk azzal a szomszéddal és nagy zordan megjegyezte, hogy a kiskutyát nem kéne verni...hát el tudom képzelni ki milyen elvetemültnek nézhetett minket :D
2013. aug. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!