Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya "természetes kiképzés"...

Kutya "természetes kiképzés" vagy "szabadidomítás"?

Figyelt kérdés

Lovas is vagyok ugyhogy a kutyások nem tudom értik e ezt. Igazából kezdő "hobbi" kutyás vagyok.

Lovaknál ez azt jelenti hogy az ő testbeszédükkel kommunikálunk. Tehát attól függetlenül hogy milyen testbeszédet alkalmazunk fog a ló előre, hátra vagy oldalra lépni. Ügetni, vágtàzni vagy megállni. És persze ezt lehet egész bonyolult dolgokig fokozni. Csak a megértést akartam könnyíteni ezzel.

TEHÁT: engem az érdekelne hogy a kutyáknál van e ilyen. Egy konkrét problémát tudnék említeni. Szerintem a kutyánk jó helyen van a rangsorban de nem tisztel. Ha megyek az udvaron elkezd előttem keveregni és elállja az utamat. Ezt szeretném valahogy orvosolni. Testbeszéddel vagy "kutyanyelven" közölni vele hogy én ezt nem akarom. Néha megpróbálok tudomást sem venni róla és továbbmenni, térddel odébblökni de egy kuvaszt elég nehéz. Meg szerintem nem is érti mi van mert nem javult egy kicsit se a helyzet.


2013. aug. 6. 21:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem a kutyánk jó helyen van a rangsorban de nem tisztel. "

Ilyen nincs. Akkor van jó helyen, ha te vagy fölötte, azaz tisztel.

A falkavezérségnek olvass utána alaposabban, szerintem könnyű átvinni egyik fajról a másikra az alapokat, nem lesz vele gondod. A kutyáknál mondjuk ez sokkal kevésbé képzés, mint ahogy írod a lovas dolgot, inkább kapcsolatrendezésnek lehetne nevezni, de ugyanúgy azon alapul, hogy az állat kommunikációját igyekszünk átvenni mi ahelyett, hogy a sajátunkat erőszakolnánk rá.

Ezt a cikket tudom ajánlani: [link]

Illetve Cesar Millannak kb. bármilyen könyvét, sorozatát, előadását.

2013. aug. 6. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ha jó helyen lenne a rangsorban tisztelne. Értem mit szeretnél de konkrét választ nem nagyon tudok. Nállunk úgy működik a dolog ha hátramegyek közéjük mind odajönn köszönni, ilyenkor én nem igazán foglalkozom velük. Állok egy kicsit majd tovább megyek, a dolgomra( ezt akkor is megjátszom többnyire ha hozzájuk megyek direkt) pl adok nekik friss vizet. Majd odahívom őket és mehet a játék tanulás akármi. Persze ez nem megy gyorsan, nem tudnám megmondani mennyi időbe került de mostmár tudják mi a helyzet, igaz én használok szót is : elég. Ilyenkor már szélednek is szét amíg nem szólok nekik. Kiváncsi vagyok hogy tud-e valaki igazán hasznos tanácsot adni, lehet egyszer nekem is szükségem lesz rá.
2013. aug. 6. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan ismered a "lovakkal suttogó" Monty Robertset. Nos, Cesar Millan a "kutyákkal suttogó". :) Ő a saját nyelvükön kommunikál a kutyákkal. Tudom ajánlani a videóit a Youtube-on ill. indavideón, és két könyve le is tölthető a netről. Én amit a kutyákról, falkavezérségről stb. tudok, nagyrészt tőle tanultam meg.
2013. aug. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Valletta ***** válasza:
100%

Kevered a szezont a fazonnal. A lovaknál a természetes kiképzés is pont olyan jelekkel kommunikál, mint a hagyományos kiképzés és azt sem lehet kijelenteni, hogy a durvaságot nélkülözi (főleg, hogy adott esetben a lovak is durvák egymással, ahogy a kutyák is). Ha a lovas kézen vagy szabadon dolgozik a lóval, eredményes lehet ha olyan jeleket használ, amiket a ló már a társaitól ismer, tehát testbeszéddel kommunikál, nyomást gyakorol, amire engedést vár. Ez kutyáknál is ugyan így működik, de ahogy a lovas is elvárja a lótól, hogy az adott jelre megfelelően reagáljon, a kutyától is el kell várni, és ha ez nem történik meg, kellemetlen helyzetbe kell őket hozni (ez a büntetés). Ez nem suttogás, ez az egyetlen eredményes módja a kiképzésnek.

Olyan pedig nincs, hogy a kutya jó helyen van a rangsorban, miközben rád erőlteti magát, gátol a szabad mozgásban. Ugyan úgy a ló sincs a megfelelő helyen a rangsorban, ha mondjuk pont ugyan azt csinálja, mint a kutyád, tehát az utadat állja, a nyomásnak nem enged. A lovat is, a kutyát is el kell tolni, küldeni magadtól. A "természetes" lovasok nagy hibája, hogy azt hiszik, szeretettel, "bizalommal" minden akadály leküzdhető - hát nem. Meg kell mutatni az állatnak, hogy te vagy a vezető pozícióban, vagyis az példában felvázolt esetben át kell gázolni rajtuk. Ha a lovad csinálná ezt, akkor is csak állnál és néznél, mert a ló 500 kg, a kutya meg csak 50, mégsem tudod arrébb küldeni.

2013. aug. 6. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 sippara ***** válasza:
100%
De ha már Monty Roberts - Jan Fennel módszerét egy az egyben az övé alapján dolgozta ki, a könyvét Kutyapszichológia címen megtalálod a neten is pdf formátumban.
2013. aug. 6. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
84%
"A "természetes" lovasok nagy hibája, hogy azt hiszik, szeretettel, "bizalommal" minden akadály leküzdhető" Igazából a kutyások egy része is ezen az állásponton van. :) De valljuk be, kicsit humoros lenne egy toronnyi kuvaszt jutifalival kicsalogatni az utadból...bocs! a vezetői pozíciójából. :D Vagy jutalomfalattal rávenni egy emberölően agresszív kutyát, hogy tegyen le a támadási szándékáról...nem lenne valami eredményes. Hálistennek azért kezd kiszorulni az a nézet is, miszerint laposra kell verni az állatot, ha nem fogad szót. Egyébként én falun lakom, és a falusiaknak lila gőze sincs a falkavezérségről. A legtöbb kutya láncra van verve, és rekedtre ugatja magát minden nap. Nem hasonlítanám őket juhász dédapám terelőkutyájához...Ő se tudta - dédapám -hogy mi az a falkavezérség, mégis tökéletes összhangban volt a kutyával. Ösztönből nevelte. De ez már elmúlt, és ezért kell megtanulnunk, könyvekből, videókból, és legfőképp tapasztalatból, hogy mi a helyes bánásmód.
2013. aug. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Figyelj, a kutya ragadozó állat. Teljesen máshogy viselkedik, mint egy ló, akire inkább vadásznak, áldozati szerepben volt a vadonban. Nem fogod tudni egy az egyben alkalmazni a lovakról tanultakat egy ragadozónál! Ellentétesek a szándékaik, a mentalitásuk, minden!


Kutyáknál a fő, hogy te legyél első a rangsorban. Ezt mindenkor el kell ismernie a kutyának. Nagyon sokrétű dolog, és szerintem meg kell az elejétől tanulnod, ugyan úgy, mint amikor a lovakról megtanultad a dolgokat!


és nem számít, hogy kuvaszod van, ha törpepincser lenne, akkor is meg kellene vívnod vele ezt a csatát!!

2013. aug. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Valletta ***** válasza:
Utolsó: a lovaknál is pont ugyan olyan rangsor van, mint a kutyák között, tehát a lovasnak is pont ugyan úgy ki kell vívnia az elsőséget, mint a kutyatulajdonosnak, attól függetlenül, hogy az egyik ragadozó, a másik meg növényevő, menekülő csordaállat. Ahogy a kutyák, úgy a lovak is tudnak igen durvák lenni egymással, de a felsőbbrendűséget ugyan úgy apró jelekkel folyamatosan a másik tudomására hozzák, mint a kutyák. Szerintem igen hasonlóan kell hozzájuk állni, folyamatosan kommunikálni a felsőbbrendűséget, pont, ahogy ők is teszik. Nincs ebben semmi hókuszpókusz, Monty Roberts se találta fel a spanyol viaszt, meg Jan Fennel se, csupán a modern embernek szüksége van olyan véleményvezérekre, akik számukra érthetően is el tudják magyarázni, hogy hogyan kell az állathoz hozzáállni, de ebben semmi új nincs, a lovakat, a kutyákat is évezredek óta képzik igen magas szinten, akár munkára, akár művészi szintű teljesítményre. Egy lovasnak igenis tudnia kellene, hogy hogyan küldjön odébb egy kutyát, vagy ha nem képes rá, akkor el tudom képzelni, hogy a lova mennyire nézi hülyének.
2013. aug. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Néha úgy érzem teljesen felesleges bármilyen kérdést itt feltenni. Rosszul fogalmazok egy kutyás kérdést és burkoltan közlik velem hogy szar lovas vagyok. Lássuk csak.12 éve lovagolok. Volt hogy napi 5 lovon ültem. Mindig legalább 2 edzőhöz jártam de volt hogy többhöz is. Jelenleg 3-hoz. Itthon 3 lóról gondoskodok ebből kettőt én lovagoltam be úgy hogy versenyre is nyugodt szívvel el lehet vinni. Van rajtengedély vizsgám és versenyzem is. Tehát köszönöm a jó emberismerőknek akik egy rosszul feltett (vagy talán kiforgatott) kérdésből levonták hogy szar lovas vagyok.

Egyébként én "hagyományos" lovas vagyok de érdekel mindenféle kiképzési módszer és ami tetszik belőle azt alkalmazom. Ezért nem tudom rendesen elmagyarázni a természetes kiképzést.

Cesart imádom, szoktam nézni a tévébe. A kutyával szinte csak ez a bajom van. Hogy elállja az utat. Van két dolog aminek egyensúlyban kell lennie a lovaknál is és akkor lesz minden jó. Azt hiszem a tisztelet és a bizalom. Ha túl bizalmaskodó akkor lesz az hogy túl közel jön vagy ilyesmi. De attól még ugyanúgy elfogadhat vezetőnek csak nincs egyensúlyban a két dolog. Ezt valóban rosszul írtam. Azt hiszem a kutya túl bizalmaskodó.

2013. aug. 7. 14:17
 10/14 A kérdező kommentje:
Amúgy köszönöm azoknak akik értették vagy legalábbis megpróbálták megérteni és válaszoltak rá.
2013. aug. 7. 14:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!