Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölykök közti agresszió -...

Kölykök közti agresszió - hogyan kellene ebben a helyzetben helyesen kezelni?

Figyelt kérdés

Kicsit bonyolult a helyzet, igyekszem érthetően elmagyarázni.


Van egy egyébként is elég domináns típusú shiba inu kan kölyköm, 5,5 hónapos. Engem (és azt hiszem a páromat is, bár köztük azért van rangsor vita néha) teljesen elfogad maga fölött, betartja a szabályokat, normálisan viselkedik, szófogadó. Sétákon szó nélkül jön ha hívom, előreenged az ajtókban/kapukban, nem ugrál rám, a NEM-re azonnal abbahagyja amit csinál. Le tudom hívni döglött galambról, kajáról, akármiről.


Viszont ingázom vele: hol otthon vagyunk ahol édeasnyám felnőtt kan shih-tzu kutyájával van, hol a pároméknál, ahol egy 3,5 hónapos kan golden kölyök lakik.


Nálunk a felnőtt kutyával szemben mostanában agresszívan lép föl (már a kezdetektől egyértelmű volt, hogy a kölyök lesz a magasabb rangú, mivel a felnőtt nagyon elkerülő természet). Az utóbbi 2 hétben védelmező a játékokat, ételt illetően. Javult a helyzet, mert amint agresszívvá válik a nyakánál fogva elkapom, felemelem és elzárom a fürdőbe, illetve elveszem tőle azt amit védelmez (velem szemben sosem teszi amúgy).


A nagyobb gondot a kölyökkutyával szemben tanúsított viselkedése okozza. Az én kutyusom pici kora óta ingázgat velem, szóval amikor először találkozott ezzel a másik kölyökkel ebben a lakásban, már akkor agresszív volt. Akkor úgy sikerült őket összehozni, hogy engedtük szagolgatni őket, és amint az enyém agresszív viselkedést tanúsított, a nyaki bőrnél fogva megrángattam kicsit. 20 perc alatt sikerült elérnünk, hogy játszanak, nincs baj azóta sem - a házban és a kertben.


Most viszont a másik kiskutya feljött a párom szobájába, és az enyém megint nekieset.. Megrángattam, erre lehiggadt. De idegessé vált ahogy az "idegen" kiskutya ugrálni kezdett és ismét nekiugrott. Megint megrángattam, megint magába zuhant.


Fogalmam sincs, hogy mi a teendő. Kövessük a mi kutyánk szabályait és akkor a másik kutyus ne jöjjön be ide, vagy minden alkalommal rendszamályozzuk az enyémet, ha agresszív lesz? Meg fogja egy idő után tanulni, hogy nem az ő posztja eldönteni, hogy ki jöhet be és ki nem?


Most kamaszkorát éli, kezd lázadni. Esetleg ebben az időszakban érdemes kerülni az ilyen konfliktus helyzeteket, nehogy valami rossz dolog rögzüljön benne?


Szeretném, hogyha a másik kutyus sem lenne agresszív az enyém miatt, és azt is szeretném, hogyha az én kutyám megértené, hogy ez a viselkedés nem elfogadható. Nem tudom, hogy jól csinálom-e, hogy belemegyek ezekbe a helyzetekbe és korrigálom a viselkedését, avagy inkább mindent meg kéne tennem, hogy elkerüljük a bajt (azaz nem ideengedni a másik kutyát).


Nagyon megköszönném a tapasztaltabb kutyások segítségét!


Kis kiegészítés: járunk kutyaoviba, jól szocializált a kutyám egyébként. Sétákkor is eljátszik a többi kutyussal, sosem agresszív. Úgy tűnik játékot, területet, kaját véd. De nem értem miért, hiszen az alapvető falkavezéri szabályokat kicsike kora óta betartatjuk vele, és egyébkén úgy tűnik sikerrel.


2013. aug. 22. 17:00
 1/5 anonim ***** válasza:

erre mondják azt hogy nem elég ha 90%ban vagy vezér mert akkor a maradék 10ben ő lesz az.


namármost. ha te vagy a vezér akkor nem a te kutyád fogja eldönteni ki lehet veletek egy légtérben és ki nem. nem mondom hogy meg kell szeresse a másik kutyát de normálisan egy légtérben maradjon meg vele anélkül hogy bántaná! márpedig jelen esetben a te kutyád dönti el mindezt.


az már most borítékolható hogy vagy valami nem 100%os a kapcsolatban (a falkavezéri szabályok nem tisztázottak a kutya számára) vagy pedig te nem adod megfelelően a kutya értésére hogy mi a helyzet. itt jegyezném meg hogy a természetben a kutyák nem zárják be egymást helységekbe ha az nem viselkedik megfelelően!


ha tőled védi a játékát stb akkor nem vagy a vezére. ha más kutyáktól akkor az megint egy kicsit bonyolultabb téma. ...

2013. aug. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Fiatal. Most kezdi próbálgatni a szárnyait, most kell betonkeménynek lenned, a nagyja még hátravan a kamaszságából, kiegészítve azzal, hogy a fajtájából is adódik (intelligens, dominanciára hajlamos, makacs).

Én a helyedben továbbra is tiltanám, de effektívebb tiltási módszereket kéne keresni. A grabancrángatáshoz akár simán hozzá is szokhat. Meg kéne keresned a fegyelmező hangod, ami pl. az én esetemben elég artikulátlan és nőietlen...de működik! Más averzív hangokkal is próbálkozhat, mi a köves palackot a talált élelem megtagadásánál szedtük elő, gyönyörűen működött(én nem dobáltam, csak egyszer megráztam).

Azzal, hogy nem engeded hibázni (tehát elkerülitek a másik kutyát) nem oldódik meg a probléma, sőt, egyáltalán nem lesz kontroll alatt.

2013. aug. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
(Kutyust véletlenül nem Harunak hívják?:))
2013. aug. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Tolem nem ved sem etelt sem jatekot, vezenyszora meg akarmit elenged ami a szajabam van.
2013. aug. 23. 19:23
 5/5 anonim ***** válasza:
Az ok, de a más kutyákkal szemben tanúsított agressziót ugyanígy kéne tiltani, újra meg újra bebizonyítani a kutyának, hogy te vagy a főnök.
2013. aug. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!