Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Husky tulajdonosok, adnátok...

Husky tulajdonosok, adnátok nekem tanácsot?

Figyelt kérdés

Van egy 10 hónapos, ivartalanított, szukánk. Nem az első kutyánk, de ő az első husky-nk. Terep futó vagyok, és rengeteget mozgok. Ezért is választottam ezt a fajtát, mert úgy gondoltam, hogy személyiségben tökéletesen passzol hozzám.


Amikor 8 hónapos lett, elkezdett kamaszodni. Eleinte nagyon nehezen kezeltük (csipkedett, ugrált, harapdált, nekünk ugrott nekifutásból, tele voltunk kék zöld foltokkal) Aztán rájöttünk hogyan is kell kezelni a dolgot, és sikeresen fejlődött is akutya.


Eddig nem is volt gond. Viszont egy két hete (ahogy lehült az idő) Ismét lett étvágya, és valahogyan az energiája is hatalmas lett. Még ez se lenne gond, de mostanában ismételten őrült módon viselkedik.


Folyamat hisztizik. (ilyenkor ignoráljuk, de nem sokat ér) Folyamat velem akar lenni, egy percet se szeretne nélkülem tölteni, és ha épp nem engedem be a lakásba, akkor ugrál az ajtóban és hisztizik. (Ha fél órán át akkor fél órán át)Minden nap járunk futni. Kb 2 órát vagyunk kint, egy erdős, mezős terepen, ahol kedvére áshat, futkoshat, vadászhat :D Szóval nagyon jól szórakozunk, és nagyon jól le is mozog a kutya. Ha észreveszi hogy indulunk (mert látja hogy öltözködök) akkor megőrül. Olyan szinten bepörög, hogy engem kezd el harapdálni. Tépi a cipőmet, a ruhámat (miközben öltözködök) aztán rohan a nyakörvéhez, azt nyalogatja, aztán engem harapdál. Múltkor 20 percembe telt mire lenyugodott. Eleinte elindultam más felé, sétáltam az duvarban. De ott úgy bepörgött, hogy elkezdett nekem ugrálni és közben harapni. ekkor viszont földhöz nyomtam, rá is morogtam és sokáig ott is tartottam. Megnyugodott.


Délután tudunk csak futni. Reggelre viszont már visszanyeri az erejét és olyan iszonyat hisztit előad. Ugrál, harapdál mindenkit.


Mit javasoltok? Mi ez, kamaszkor még mindig? Hirtelen tele van energiával. Agyilag is próbálom lekötni, de eddig csak az vált be hogy eldugok neki jutalom falatokat és azokat kell kiszednie pl egy régi cipőből. Épp most is azt csinálja. Eddig tombolt, megkapta a cipős játékot és csöndben dolgozik az ügyön :D


Szeretném megérteni, hogy mi zajlik most a kutyámban és mire figyeljek oda. Előre is köszönöm a válaszokat!



2013. szept. 19. 07:47
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Több és szigorúbb szabály, mint eddig. Kamasz is, makacs is, husky is, nyugodtan lehet őt kicsit 'szívatni'. Én akár egy egy hetes kizárást is javasolnék, az valószínűleg helyretenné a kis agyát. Vagy egy meghajtást, de azt meg valószínűleg nem tudod úgy végrehajtani, ha nem tanultad, hogy hatásos is legyen, ezért inkább a kizárás.


Mihelyst kezdi a hisztit, azonnal fordulsz vissza a lakásba, otthagyod őt. Megpróbálkozhatsz még egyszer aznap, ha megint hiszti, megint otthagyod, majd másnap próbálkozol újra. Vagy ha van türelmed, megvárhatod, hogy lenyugodjon, ehhez neked is végig nyugodtnak kell maradnod, ami tény, hogy egy ilyen helyzetben nem könnyű.


A lényeg összegezve: most kell neki komoly szabályokat felállítani, mert igenis elég nagy pofátlanságokat követ el, ezek már bőven megérnek egy kizárást.

2013. szept. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Leírom, hogy hogyan szoktam. Hátha valaki észrevesz benne hibát vagy valamit amit máshogy kéne csinálnom.


Ha hisztizik (csak ugat) akkor elfordulok, vagy nyugodtan csinálom tovább a dolgomat, mintha ott sem lenne. Ez van amikor használ de van amikor odajön és elkezd csipkedni.


Mikor elkezd csipkedni vagy harapdálni, akkor először rászólok. Olyankor van hogy abbahagyja. De van hogy rám ugat, méltatlankodik egy sort és tovább harapdál. Na olyankor viszont már ráütök a szájára. Ritkán szoktam, de mindig hatásos. Méltatlankodik egy sort és lefekszik vagy elvonul.


Amikor felugrál akkor ellépek tőle, lelököm magamtól (de igyekszem nem hozzáérni kézzel). Rá se nézek, egyszer se csak sétálok tovább. Mindig arrébb lépek. Ilyenkor sokszor feladja. de van hogy hozza a játékait is. Mivel én mondom meg hogy mikor játszunk ezért nem figyelek fel rá, haladok tovább.


De ha nem használ az ignorálás és nekem ugorva harapdál, akkor viszont leteperem a földre, rámorgok és ott tartom amíg meg nem adja magát. Van amikor baromi sok idő.


Mindig s gond volt vele az hogy ha ideges vagy fel van pörögve akkor harapdál. Ezt kiskorában rontottam el, akkor engedtem meg neki hogy játszon a kezemmel és most győzöm kinevelni belőle.


Séta: Amint látja hogy felhúzom a mellényemet vagy a cipőmet vagy az övtáskámat, akkor egyből tudja hogy megyünk és bepörög. Kénytelen vagyok kicskni a lakásból mert egyszerűen nemt udok felöltözni ha ott van mert folyamat tépi róla a ruhát. Kicsukom, olynakor az ajtóban ugrál.

Kisétálok az ajtón, a kertben és az ellenkező irányba indulok el (nem a kapu felé) ilyenkor méltatlankodik és fut utánam próbál megállítani, felhívni magára a figyelmet. Rágja a bokám stb. Ignorálom, arrébb lépek, ha kell leteperem. Kb 20 percet kell várnom mire teljesen lenyugszik, és csak akkor teszem rá a nyakörvet ha már teljesen másra figyel és lenyugodott.


Van türelmem és kitartásom. A hisztit ignorálni szoktam de ha már szájával hozzám ér azt letiltom keményen.


próbálok nem engedni a hisztijének. Pl nem beengedni a lakásba ha nyivákol. Nem tudom hogy ezek hatásosak lesznek e. Most pl sikerült lenyugtatnom reggel. Behívtam, adtam neki kis agyi feladatot, hogyan szedje ki a jutalmat a cipőmből, és gyből lenyugodott. Most elvonult a lábtörlőre és alszik is., De nem minden reggel ilyen sima. Nagyon sok függ az én türelmemtől, ezt észrevettem. Próbálok következetes lenni, de lehet tényleg több szabály kéne.

2013. szept. 19. 08:32
 3/15 Akiteki ***** válasza:

A hirtelen hűvös idő meghozta az energiájukat. De ez a harapdálás komoly gond. A földre nyomás jó ötlet volt, de csak ideiglenes.

Én megpróbálnám pórázra venni és néhány engedelmes gyakorlatot csinálni a kertben. Szép lassan séta, ültetés, fektetés. Rájönne, hogy nem csak futás van, amikor megkapja a nyakörvet és a pórázt. És ne sétálj az udvarban, hanem ülj le és ne figyelj rá ha hisztizik.

Én kialakítottam egy jelet az olyan esetekre, amikor nagyon jönnének velem és nem lehet. Széttárom a karom és közlöm, hogy most mindenki itthon marad. Hamar megtanulták értelmezni.

2013. szept. 19. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Ha leülnék akkor kapásból harapna, könnyebben elérne.

Ezt a séta fektetést kipróbálom. :)


A harapdálásról nem tudom hogyan szoktassam le. Mi a hatásos tiltás.

2013. szept. 19. 08:37
 5/15 A kérdező kommentje:
Lehet eljátszom azt hogy nélküle elsétálok a futós ruhámba, ki az utcára és őt nem viszem.
2013. szept. 19. 08:39
 6/15 Akiteki ***** válasza:
Ne üss a szájára. Én úgy szoktam a kölyköknél, hogy összeszorítom a száját, hogy ne tudja kinyitni. A nagyok nem is próbálkoznak ilyennel, mert kicsinek megtanulták, hogy nem csipkedhetnek.
2013. szept. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Gyerek kora óta rákapunk a szájára, úgy ahogy a kutyák szoktak. Van hogy használ, de ha nem akkor szoktam rácsapni. Nem nagyot, csak intően.


A kutyasuliban egy kutya rámorgott, majd ráharapott a szájára. Azt a jelenetet szoktam eljátszani vele. Először morgok, majd rákapok hirtelen a szájára. Persze a kezemmel, nem harapom meg :D Ez ilyenkor be szokott válni. De van hogy (lehet azért mert hamar elengedem, vagy nem tudom) a lényeg hogy nem hatja meg sokáig a dolog.

2013. szept. 19. 08:46
 8/15 anonim ***** válasza:

Kérlek ne sértődj meg, segítő szándékból írom, amit írok, de az a baj, hogy nem csinálod, hanem próbálkozol.


Cesar Millan szerint egy bizonyos szintig hatásos az ignorálás, de egy szint fölött már korrigálni kell a viselkedést. A te kutyád ebben már bőven benne van, főleg az, hogy harap. Fontos, hogy mindig a bűnnel azonos mértékű legyen a büntetés. Egyszer az én kiskutyám is bepróbálkozott azzal, hogy barátomat megharapja. Azonnal megkapta az egy hetes kizárást, nem lacafacáztunk, hiszen a gazda elleni agresszió a legeslegnagyobb bűn, amit egy kutya elkövethet! A kutya szempontjából ez nálatok így néz ki: 'harapdálom kicsit, mert az poén, úgysem kapok érte semmit, kicsit dumál itt, de úgyis tovább folytatom, erőszakoskodok.' A jó büntetés lényege, hogy 2x, nagyon nagyon max. 3x kell ugyanazért a dologért büntetni. Nálad hányszor próbálkozott be ezzel?


A felugrálás kezelése alapvetően jónak tűnik.


Ennek a leteperésnek szerintem annyira nincs sok értelme, én is megcsináltam, nem használt, bár lehet, hogy nem jól alkalmaztam. Itt is el kéne gondolkodni, hogy hányszor kellett ezt megcsinálni? 3-nál többször? Akkor nem elég hatásos.


Azzal, hogy kicsukod sétánál kompromisszumot kötsz vele. Egy vezér sosem köt kompromisszumot, mindig az ő akarata érvényesül, nem enged. Ő lényegében ugyanúgy folytatja tovább a viselkedést, nem áll le, csak kint ökörködik. Csak azt tudom írni, mint az első válaszomnál: napi 2x megpróbálkozol, ha folytatja a hisztit, sehova nem mész vele. Tudom, radikálisnak tűnik, de nagyon hamar le fog neki esni. És tényleg csak akkor indulsz el, ha teljesen lenyugodott.


És végül jól írod, nagyon fontos, hogy te nyugodt tudj maradni, különben nagyon hamar átveszi az idegességedet, úgy pedig sosem oldódik meg a probléma.


Remélem, tudtam segíteni.

2013. szept. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs igazán lemozgatva.A futkosãs az téged kimerít,de nem egy ilyen energia bombát.Valami húzós sportot kezdnék vele,persze terhelésnél figyelembe kell venni az életkorát,canicross,bikejöring .A suliban nem tudom,hogyan oktatnak,de azt láttam,hogy jobb az ilyen kutyáknál a rávezetéses módszer.
2013. szept. 19. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Terhelni nem akarom még olyan durván mivel növésben van. De tény hogy tele van energiával.


kispalee köszönöm a választ. Minden egyes nap harap és minden egyes nap letiltom, tehát így végig gondolva tényleg próbálkozás... Keményebbnek kell lennem.


Te kizárással tiltottad le a harapdálásról? Vagy mi az a hatásos módszer? Kapjak rá a szájára, morduljak oda majd zárjam ki?

2013. szept. 19. 19:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!