Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Motiváció, jutalmazás?

Valletta kérdése:

Motiváció, jutalmazás?

Figyelt kérdés

Nyáron mentettem egy láncon tartott, bántalmazott kutyát, aki hosszabb-rövidebb időre (három hét, egy hónap) szokott nálam lenni , de hamarosan hozzám kerül ideiglenesbe addig, amíg gazdára nem talál. Nagyon zárkózott, emberektől tart, a kontaktust kerüli. Kis létszámú alapítványnál van 15-20 fős kutyalétszám mellett. Megfogni nehéz, pórázon sétál, de ideges, engem fogadott csak el, engem imád, én vagyok a minden, hozzám odajön, olyan, mint egy cica. Ha csak hívom már repes az örömtől, ha megsimogatom hanyatt vágja magát, nagyon megadó, pórázon úgy sétál, hogy néha hátra kell néznem, ott van-e még egyáltalán. A későbbiekben szeretnék vele komolyabban foglalkozni a könnyebb örökbeadás végett, de nem tudom mivel motiválni. Ételt kézből nem vesz el, csak akkor eszik, ha nem vagyok ott vele, akkor is nyugtalanul. Hanggal tudom dicsérni, de ha hozzáérek lesunyja magát, "elgyengül". Szeretném tanítani, a szocializációját javítani, de nem tudom mivel jutalmazni, motiválni.

Ötletek?



2013. okt. 29. 08:58
 1/8 anonim ***** válasza:
a legolcsóbb virslit megveszed le szeded róla a külsejét felkarikázod..! :)
2013. okt. 29. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Teljesen mindegy mit adok neki, nem veszi el kézből, akkor sem, ha két napja nem evett. Az sem érdekli ha elédobom a földre.
2013. okt. 29. 10:01
 3/8 sippara ***** válasza:
A kaját ne erőltesd, ha nem kajás, hát nem kajás, a büdös életben nem fogod rávenni, hogy örüljön neki (tapasztalat :P). Viszont "saját magaddal" ugyanolyan jól tudod jutalmazni, ha sikerül hozzászoktatnod az érintéshez - ráadásul örökbefogadásnál is jobban mutat, ha a kutya nem húzza össze magát a felé nyúló kéz látványára. Arra figyelj, hogy tényleg nagyon apró lépésekben haladj, az elején az érintés legyen minél gyakoribb, neki fel sem kell tűnnie, de ha elmegy melletted, vagy pihen, és te mész el mellette, mindig érj hozzá- hogy hogyan és mennyire, azt látni fogod a kutyán. Ha bármit gyakoroltok - ahogy látom, egyelőre főleg behívást -, a jutalmazásnak mindig fontos része legyen az érintés, de eleinte inkább az oldalát simítsd végig, olyan helyen érj hozzá, hogy már egy picit feszélyezze, de ne húzódjon el. Nem egy-két nap, de nálunk - szintén nem kajás, mindentől félő kutyával - nagyon jól bevált.
2013. okt. 29. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Pont úgy próbálom csinálni, ahogy írtad. Jutalmazásként is és jelentőség nélkül is gyakran érintem meg, lassan és szinte mindenhol. Örül neki, akarja, de közben feszélyezi is, vagy annyira rossz emlékei vannak, hogy még mindig benne élnek (én nem vagyok múltban kutakodós, lelkizős-kutyázós típus, főleg nem félős kutyákkal, de őt egész biztosan verték). A gond az, hogy egyrészt egy hónap alatt szinte semmit nem változott, másrészt meg hogy ilyen módon hogyan tudom motiválni? Mert dicséretnek jó az érintés, a szép szó, de hogy tudok neki bármit is megtanítani? Mert más az, ha ott lóbálom a virslit vagy a labdát és azért dolgozik a kutya, mint hogy nincs ott semmi, csak én, neki meg fogalma sincs arról, hogy én azt akarom, hogy csináljon valamit.
2013. okt. 29. 11:01
 5/8 anonim ***** válasza:
Egyszerű: sehogy, várd meg, amíg feloldódik kicsit. Vagy ha mindenáron tanítani akarod, akkor ott a klasszikus módszer: csináltasd meg vele a feladatot (nyomd le a fenekét, húzd oda pórázon, ilyesmik), aztán simogasd meg és örülj neki, ebből neki pont ugyanúgy átmegy az üzenet és meg fogja tanulni. Az ilyen kutyának ha fejreállsz sem igen lesz lelkes munkakutya stílusú pályamunkája, a mindennapokban meg pont elég az így tanított ülés-fekvés is. Aztán majd ha belejött a tanulásba is meg az életbe is, valószínűleg el fog fogadni kaját is, akár klikkerezhetsz is vele, de amíg be van tojva mindentől, addig én nem erőltetném, csak amit tényleg muszáj.
2013. okt. 29. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Csupán azért szeretném tanítani erre-arra, hogy legyen valami, amit együtt csinálunk, hogy minőségibb legyen az együtt töltött idő, ne csak annyiból álljon, hogy elvan mellettem, időnként odahívom, meg elmegyünk sétálni, mert így egy hónap alatt semmit nem változott - sőt, mikor visszavittem az alapítványhoz még rosszabb lett a kapcsolata az ottaniakkal, mint előtte.
2013. okt. 29. 11:39
 7/8 anonim ***** válasza:

A problémás szituációkkal foglalkozz sokat, szoktasd emberekhez például, az elég jó program egy ilyen kutyának.

Azon meg ne csodálkozz, hogy mikor visszavitted, rosszabb lett... Én nem is engednék csak így pár hétre ki kutyát a menhelyről, képzeld el az ő szemszögéből: lett gazdája, aztán mégsem kellett, aztán megint, aztán megint nem... És hát nyilván morcos, ha visszaviszed, hiszen nem ott akar lenni, hanem veled otthon.

2013. okt. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Szerintem itthon eléggé emberhez szokhatna, mert ketten, hárman is vele vagyunk, sokat viszem emberek közé, de nyilván nem fogok járókelőket arra megkérni, hogy ugyan foglalkozzanak már egy kicsit a kutyával, mert szeretném, ha nem kushadna le ha valaki hozzáér...


Nem menhelyen van, hanem egy családias panzióban, ahol a kutyák szabadon vannak, nagy kerttel, játékokkal, ágyakkal, miegymással és annyit vannak velük, mint amennyit egy dolgozó ember van a kutyájával, tehát reggel, este több órát. Menhelyes-kenneles kutyát én sem hoznék ki, nekik viszont nagy segítség, ha egy-egy problémás kutya akár csak egy hónapra is kikerül, mert egyrészt fejlődik, másrészt nem terheli őket. Hoztam tőlük pl. olyan kutyát, amire ránézni nem lehetett, mert összepisilte magát és egy hónap múlva örökbeadásra készen adtam vissza.

A rosszabb lett-et úgy értettem, hogy az ottani gondozókat még jobban elkerüli, akkor is, ha mondjuk ők jönnek hozzánk látogatóba és nem mi megyünk hozzájuk.

2013. okt. 29. 12:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!