Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ti mit tennétek (kamaszkor)?

Ti mit tennétek (kamaszkor)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy lassan 1 éves border keverékem, ivaros kan. Eddig szépen első szóra jött, tudta a helyét. Póráz nélkül sétálunk, mostanában kevesebb idő jutott a lemozgatására. Mostanában kezdődött a szelektív hallás, illetve, hogy ráérősen jön csak. Ma viszont olyan volt, ami már nagyon régóta nem: hiába hívtam, odajött hozzám, de a dicséret után ment vissza a pajtijához. Nyüszögött, nem akart hazamenni, én meg nem akartam megfogni nem volt lehetőségem. Hiába sétáltam el, egyszerűen nem jött velem. Hozzátartozik még az igazsághoz, hogy a pajtija egy idősebb kan volt, az idősebb, dominánsabb kanokhoz általában csapódik, követi őket.

Most mit csináljak? A büntetés az volt, hogy én léptem oda hozzá és megráztam a grabancát, majd hazáig pórázon jött mellettem, pisi-kaki-szaglászás nélkül.

Lehet, hogy simán elment volna a kannal? Nem vagyok elég erős falkavezér? Mindenhol, utcán is elég egyszer rászólni, ha valamit szeretnék, hogy abbahagyjon, bár a felevéssel még vannak gondjaink. Kicsit el vagyok keseredve. Ha olyan helyen lettünk volna, vagy világos van, megvártam volna, hogy végül mit, kit választ, így nekem kellett megfognom.



2013. dec. 26. 17:14
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
47%

Hogy érdemeben is válaszoljak végre, amit előttem írtak:

Ha látod, hogy nem fog visszajönni, ne hívd.

Ne engedd el pórázról egy ideig ott, ahol amúgy elengednéd.

Vidd olyan helyre ami tutibiztos, főleg ha van más kutya is az nagyon jó. Ha nincs, akkor frizbi, stb míg kijátssza magát, leapad kicsit az energiája.

2013. dec. 26. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Érdemes szerintetek kicsit ridegebbnek lenni vele? Hátha észbekap... mostanában el lett kicsit kényeztetve, ami rövd távon használt a kapcsolatunknak.

Tudom, hogy ha több kutyával találkoztunk volna, vagy többet mozog az elmúlt napokban, nem lett volna ilyen gond, de sajnos most ilyen időszakot élek, hogy ennyi fér bele, ettől függetlenül szeretném, ha így is hallgatna rám. Holnap kimegyünk a mezőre labdázni, bár ezt kb meg nem érdemelt jutalomnak érzem most:/ Elég mérges vagyok rá.

2013. dec. 26. 17:49
 13/20 anonim ***** válasza:
Ilyen korban különösen fontos, hogy lemozgasd, tiszteld az igényeit és a lényét, csak így várhatod el,hogy cserébe te is tiszteletet kapj.
2013. dec. 26. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm amúgy az eddigi válaszokat, jöhetnek még, addig mennek a zöld kezek.

Következő napokban a sétára elkísér minket a köves palackom, meg többet mozgunk, aztán beszerezzük azt a szárítókötelet.

2013. dec. 26. 18:09
 15/20 Szilvi & Argos ***** válasza:

A már leírtakon kívül érdemes új szabályokat bevezetni és szigorúan betartatni őket. Például liftből nem szállhat ki utánad, csak ha hívod. Kutyához engedély nélkül nem futhat el.

Sok-sok lábnál követés pórázon és szabadon

Helyben maradás gyakorlása

Valamint sok-sok tanítás, trükkök, labda kerestetés, hogy agyilag is fáradjon ki

2013. dec. 26. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

11 es válaszoló írta szerintem a lényeget, amiről sokan megfeledkeznek. Legalábbis, én is ezen az elven működöm a kutyámmal. Minden más, ez után jön.


Ilyeneket, hogy nem ehet míg nem parancsolom :D meg nem mozdulhat míg nem adok rá engedélyt, hááát... ízlések és pofonok, de szerintem ezt így telibe erőltetni hülyeség (senkit nem akarok megsérteni, ezt szubjektíven az én véleményem).

Szerintem egy kutya, aki teli van energiával, örül hogy játszhat, szabadon lehet, max megfelelni akarásból csinálja ezt a műsort végig, de hogy értené, azt nehezen tudom elképzelni.


Mindenesetre, én is van, hogy kevesebb időt tudok kinn lenni a kutyával, ez egy két nap alatt nagyon meglátszik a viselkedésén. Sokkal kapkodóbb, kiegyensúlyozatlanabb lesz. Ilyenkor, következő alkalommal igyekszem addig kinn lenni vele, míg kiéli magát, körültekintőn nézem meg hol engedem el, és felkötöm a gatyát. :D


Ha látom, hogy sok benne a levezetetlen energia (stresszes) akkor nem is várok tőle annyit, mintha egy normális - kiegyensúlyozott állapotban lenne - ez persze nem mentség arra, hogy ne figyeljen rád... csak szerettem volna rávilágítani arra, hogy ezek a dolgok nem azért történnek mert t*jik rád, hanem mert "hangyásabb az agya" úgymond. :D

2013. dec. 26. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Esküszöm, semmi rosszindulat nincs bennem, de egy hétre olyan szívesen odaadnék egy 5 év körüli kan, domináns, szocializálatlan rotit a 'neveljük a kutyát szabadon és heppin, a szabályok hülyeségek' típusú gazdának, és megnézném, hogy az egy hét végére hány csomó haja hullott ki:D De szívesen kölcsönadnám a husky keverékemet is, ha nem félteném, és megnézném, egy hét után hol tart nála a kedves új gazdi. Az tök szuper, ha egy kutyánál működik a viszonylag kevés szabály, nem is volt annál jobb, mikor az egyik ideiglenesem csak pozitív megerősítéssel 10-ből 10-szer behívható volt, pedig nála tényleg összvissz egyszer büntettem, amúgy csak pozitív megerősítés volt. Ha nem lett volna rajta kívül 5 nálam lévő kutyával hónapokig dolgom, akkor lehet, hogy én is így gondolnám, mint te. Viszont mikor a totál független, mindentől rettegő, mindentől menekülő szocializálatlan kutyám hozzámkerült, kicsit átértékelődtek bennem a dolgok. Ő kemény, egyértelmű szabályokat kíván, kemény betartatással és retorzióval, ha ez nincs meg, teljesen az ember fejére nő. Őt nem hatja meg a 'csak jutifalat, hónapokig egyedül élt, vadászott magának, macskákat ölt, néha hazament, majd újra ki a vadonba. Akár 2-3 nap lazítás is elronthatja több hónap kemény munkáját. Nem azért irkálom én sem és a többiek sem a szabályokat, mert mi titokban szadisták vagyunk és a kutyán akarjuk kiélni ilyen irányú hajlamainkat, hanem mert van tapasztalatunk keményebb, önfejűbb kutyákkal, akiket a jópofizás, heppizés nem hat meg, a következetes, szigorú nevelés viszont igen. Szóval ha 6-7 különböző habitusú, fajtájú, jellemű kutya átment a kezeid között, elértél vele egy olyan szintet, hogy bárhol szabadon engedheted, bárhol be tudod hívni, senkivel, semmivel nem agresszív, akkor nagyon szívesen belátom, hogy valamit eddig rosszul csináltam, és lehet ezt a te szabadelvű neveléseddel is. Addig maradnak az unalmas szabályok sok mozgatással kombinálva, amit ugyanúgy a jövőben is alkalmazni és propagálni fogok. Maradok tisztelettel: kispalikee
2013. dec. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Miért? Aki 5 éves szocializálatlan kan rotit fogad örökbe, nyilván tudja, ez mivel jár, nem éri meglepetés, hogy nem a"happy" módszer lesz számára a nyerő, és nem is tanácsolná ezt senki.

Én, és még sokan mások szeretünk "happy"-n kutyát nevelni, nagyon jó, kellemes program. Ajánlom mindenkinek. :D

2013. dec. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

10-ből átlag 3 kutyánál beválik a csak pozitív dolog, a maradék 7 meg vagy nem lesz sétáltatva többet, mert nem lehet vagy kín lesz mind a gazdának, mind a kutyának, esetleg emiatt elszökik. Száz fölött van a kutyák száma, akiket kutyaiskolán láttam tanfolyamon, és ahogy írtam, olyan 30 % azoknak a száma, akiknek nem kellenek különösebb szabályok, csak pozitív megerősítés, de lehet, hogy ezzel is túl sokat mondtam. Az hogy egy szubmisszív kutyával elboldogulsz így, egyáltalán nem jelenti, hogy minden kutyát így kell nevelni, aki meg nem így teszi, az egy poroszos katonatiszt.

A szabályok és a boldogság pedig még mindig nem zárja ki egymást. Szerinted hogy boldogabb a kutyám: Úgy hogy nem tudtam elengedni pórázról, mert azonnal szökött, nulla kötődése volt, ezért tele volt szerencsétlen a levezetetlen energiával, nekem folyton rettegni kellett, ha elengedtem, hogy vajon visszajön-e? Vagy úgy, hogy felkötöttem a gatyám, kemény szabályokat vezettem be, amiket be kell tartania, de bárhol elengedhetem, futkoshat szabadon, játszhat, hancúrozhat? Akkor hogy is van ez a szabályokkal? Nem lehet hogy inkább szabadságot adnak hosszú távon? Mert én egyáltalán nem önszántamból kezdtem el szigorítani, nem szeretek ilyen lenni, de a kutyámnál ez működik!

2013. dec. 26. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Ma ugyanez a helyzet, zörgős palack helyett volt nálam egy csomag cukor, ideiglenesen bevált:) Kamaszodik a szentem.
2013. dec. 28. 13:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!