Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen egy border collie?...

Milyen egy border collie? Mire kell oda figyelni nagyon a nevelésében? Tényleg "olyan kemény kutya"?

Figyelt kérdés

Sokan mondják ,hogy a bordereknél az első év nagyon kemény,mitől van,miben nyilvánul meg, miben más mint a többi kutya fajtánál?

Sok bc gazdától hallottam ,hogy érzékeny fajta ,akihez kemény kéz kell ,ez eléggé ellentmondásos, mit jelent valójában?

Mi az amire külön oda kell figyelni a nevelésében?

Mondják ,hogy terelés mániás a kutyájuk és mindent terel biciklit,autót,kutyákat stb. és erről nem tudják letiltani, hogy lehet ez? Csak nevelés kérdése vagy genetikailag ennyire erősen bennük van az ösztön, párosítás kérdése ,hogy mennyire fog a kutya agya elborulni?

Természetesen tudom ,hogy nagyon eszes kutya ennek minden előnyével és hátrányával, pörgős ,juhászkutya stb.

Előre is köszönöm a válaszokat ,mert ezekről sajnos még sehol sem találtam meg a választ.



#kutya #munka #juhászkutya #collie #Border collie #terelés mánia #nehéz kutya #terelő ösztön #érzékeny kutya
2014. jan. 16. 14:51
 1/9 anonim ***** válasza:
50%
Szia! Nekem ugyan nincs Border Colliem, de elég sokat olvastam a fajtáról...Amiket mondtak neked az mind igaz, ők igazi munkakutyák, csak akkor érzik jól magukat igazán, ha feladatokat teljesíthetnek, legyen az terelés, vagy agility...ők a legokosabbak (és hiperaktívabbak) az összes fajta közül, és ha nincsen megfelelően ledolgoztatva, vagy nem kapja meg a kellő figyelmet/ törődést, akkor bizony az a sok felesleges energia mind a ház/kert rovására fog menni...szóval a lényeg, hogy mindig tanítgasd, és mozogj vele sokat szerintem :) és persze kutyasuli kötelező remélem ezzel segítettem valamennyit :)
2014. jan. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%

Nekünk van egy másfél éves kan border collie-nk. Nagyon gyorsan tanul (egy délután alatt megtanulta jutalomfalatokkal a pacsit), foglalkozni kell vele, mert ha nem, akkor elkóborol, butaságokat csinál... Nagyon ragaszkodik a gazdájához, és azokhoz akiket szeret. Fontos neki az ember közelsége, játékos, hiperaktív, barátságos kutya. Mozgásteret muszáj neki biztosítani. Kölyökkorában egy kicsit szelídebb, de amikor megismeri a világot, onnantól... lesem lehet állítani.

Nagyon érzékeny kutya, (mivel okos) ha valami rosszat csinált és rászólok, akkor lejön neki a szitu és elszégyenli magát. Tudja, hogy rosszat csinált. Az egyik legérzékenyebb fajta. Kemény kezek? Talán az elején, de akkor sem biztos, hamar leesik neki, ha valami rosszat csinál.

2014. jan. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%
A kemény kezet szerintem úgy értik, hogy következetesség, és szigorúan betartandó szabályok. Valóban sok foglalkozást (agymunkát is!) és mozgást is igényelnek. Amúgy nekem nem borderem, hanem hosszúszőrű collie-m van, de ők is elég aktívak (a nagyobbikat 14 hónapos koráig csak akkor lehetett "lelőni", ha épp aludt), szóval ezt el lehet képzelni hatványozottan egy bordernél, és mivel okosak, ha nem kapnak elég feladatot, ők majd "találnak" maguknak elfoglaltságot. De annak a gazdi általában nem fog örülni. ;)
2014. jan. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
76%

2-es vagyok.


Nekünk nem szokott semmilyen kárt sem csinálni, kiskorában még megrágta a cipőket, a 20ezer forintos sportcipőmet.. hát igen ^^... 1 éves kóra óta nem csinál semmilyen kárt, max csak a labdáját rágja szét.

2014. jan. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%

Nekem egy két éves borderem, munkavonalból származik Csehországból. Genetikailag alapvetően nagyon erős ösztön szorul beléjük (mondjuk ez sok kiállitási vonalú borderre már nem igaz). Nekem mondjuk szerencsém van, mert sosem terelt a birkákon kívül semmit, a labdát is maximum csak bűvöli a szemével. Átlagban a többi kutyát nagy ívben ne le se sz@rja :). Szerintem abszolút nevelés kérdése ez a tárgyak, állatok, emberek terelése dolog. Konzekvensen tiltani kell róla, elvonni a figyelmüket.

Amúgy igen, nagyon is érzékeny kutyák (az enyém nem annyira, mert direkt domináns önállóbb kutyát akartam), ez abból adódik, hogy pásztor kutya, aki együtt vagy maga dolgozik birkákkal és szinte az első pisszenésre rezdülnie kell és nem szabad ellenszegülni. A kemény kéz, számomra a bordernél a következetességet, határozottságot jelenti, mivel nagyon érzékenyen reagálnak az emberre és a világra maguk körül, figyelni kell, hogy mindig ugyanúgy viselkedjünk, minden szituban. Okos kutyák, ehhez kétség sem fér, nagyon hamar túl jár a gazdája eszén, ezért kell határozottan nevelni, hogy tudja meddig nyúlnak a határok és akkor onnantól, elég könnyű vele bánni, legalább is szerintem.

Az első év szerintem annak nagyon kemény, akinek először van ilyen kutyája, mivel szinte akkor kezdi megérteni, milyen is ez a kutya. Mert látni és tapasztalni kívülről teljesen más, mint együttélni a fajta egy egyedével.

Genetikailag nagyon erős az ösztön, huszonpár éve, hogy az FCI elfogadta hivatalos fajtaként, addig viszont konkrétan senkit nem érdekelt, melyik kutya, hogy néz ki. Viszont az ösztön, mennyire dolgos a kutya, annál inkább. A tapasztalataim szerint a farmokon inkább az erősebb kutyákat preferálják, míg ilyen trialokon, terelőversenyeken inkább a finomabb tulajdonságú kutyák dominálnak.

Amire a nevelésnél oda kell figyelni, ha csak házikedvencként, vagy sportkutyaként funkcionál mindenképp ki kell aknázni az energiáit. Az én borderem heti szinten kétszer terel, meg van az adott napirend, tudja mikor kell készen állni és mikor van nyugi és pihi. Sokan úgy képzelik el a BC-t, hogy állandóan pörög, nem áll meg egy percre. Na számomra ez vagy nevelési hiba, vagy a kutya idegrendszere nem épp a legteherbíróbb és nem tudja mi az, hogy stopp.

2014. jan. 16. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
78%
A legfontosabb,hogy a "kemény kezet" ne úgy értsd ha nem nem azt csinálja amit akarsz rávágsz egy nagyot vagy megvered.A kemény kéz azt jelenti,hogy következetesen neveled.
2014. jan. 19. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem két borderem van, hobbi kutyaként tartom őket. A kemény kezet én arra értem, hogy baromira következetesen és határozottan kell nevelni őket, mert eszméletlenül okosak és könnyen a gazdi fejére nőnek. Ha valami nem, akkor nem... Ha azt mondom ül, akkor ül. Ha egyszer elmegyek amellett, hogy nem ült le, amikor azt mondtam, akkor már következő alkalommal is feszíteni fogja a húrt, mert minek is üljön le, ha nem muszáj? Ilyen szempontból szerintem sokkal érzékenyebb fajta, mint sok más, ellenben nagyon értelmes és hihetetlenül gyorsan tanulnak.

Az enyémek voltak terelő ösztön próbán, jól szerepeltek, de nem akarnak mindent terelni. Pl. az egyiken látom, hogy neki a labda is csak addig érdekes, amíg mozog, gurul, utána csak szugerálja és ugrásra készen várja "terelő pózban", hogy ismét megmozduljon. :) Embereket és más kutyákat soha nem terelt egyik sem. Mintha éreznék, hogy ők nem arra vannak... Ha még is valamiért olyan kutyát sikerül kifogni, aki ösztönösen terel mindent, ami mozog, arról le lehet nevelni.

Az, hogy pörgős kutya sem úgy kell értelmezni, hogy állandóan fel van húzva és pattog, mint aki be van szívva. Ez nálunk inkább abban nyilvánul meg, hogyha nincs meg a napi szükséges fárasztás (testileg és szellemileg), akkor levezetik máshol a felgyülemlett energiát és rágnak, ásnak, kárt okoznak. Ez nem a kutya hibája, ez a gazdié.

Emellett pedig nem lehet elmenni szerintem az igényeik mellett. Nálunk az egyik labda fan, a másik meg séta fan (persze mindkettő szereti mindkettőt). Ha az öregebb nagyon unatkozik már, akkor megy és csörgeti a pórázt a radiátor szélén. Ha a fiatalabb, akkor hozza a labdát és dobja az öledbe. Nem lehet nem észrevenni, hogy igényük van arra, hogy végre foglalkozz velük, ha pedig nem teszed, kőkeményen "bosszút állnak". :)

2014. jan. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Dropo válasza:
25%

Hát énnekem már kb 3 éve van borderem de ez a 3év kb olyan mintha elmegyogyintézetbe kéne lennem. Nagyon okos mind a 2 (ugyanis 2 van) de emellet mindegy mit tanitol neki mitcsinálszvele egyszerüen nem lehet 1 percre sem megállitani. csak is az állatok birják lefoglani. De az a baj hogy a bizonyos állatok amik lefoglalják álltalában holtan végzik legyen rágácsáló,tyúk,bárány. annak reszeltek ha nem vagy ép ott. Mig ott vagyok nincsvelük gond de ha elmegyek otthónrol na akkor a elszabadúl a pokól szó szerint.


Szerintem az én kutyáim elfelejteték hogy ők okos fajtához tartoznak. Mondjuk most nyugotak mert öasze vesztem velük helyükre küldtem (zavartam) őket.

Végülis öszeségébe én anyit mondhatok ha valaki káóba akkar menni akkór vegyen 1-2 bordert és otta kerül.

Ha csak nem kifejezeten a kutyáival fgolalkozik 24/16 órában.Mert akkor téleg jó kis kutyák. de amugy meg kártékony. agreszív. stb... Ha rosz a kedve akkár a gazdáját is megkapja nem vészesen de azért rá ijeszt.

Tehát ezzek a kutyák csakis kizárolagosan olyanok nak való akki színte egésznap vele tud lenni.

2016. márc. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

először is szögezzük le, hogy aki azt írja, a border hiperaktív fajta, az nézzen utána a dolgoknak. a nagyon aktív NEM EGYENLŐ hiperaktívval. a hiperaktivitás egy betegség, egy defekt és egy munkakutyánál egyáltalán nem kívánatos. tudjátok mit tett volna egy juhász egy ténylegesen hiperaktív, folyton a fején táncoló kutyával? agyonütötte volna, mert munkára alkalmatlan.

tehát nem, nem hiperaktívak (illetve van amelyik az, de annak idegrendszeri problémája van), ellenben nagyon-nagyon aktívak. rendszeres napi heti-napi foglalkozás kell nekik. nem elég testileg lefárasztani őket, agyilag is le kell, különben az egész nem ér semmit. viszont ha ez megvan, akkor utána otthon nagyon nyugodtak, ahogy egyébként minden kutynak lennie kellene. a fáradt kutya nyugodt és alszik. nem kell 0-24-ben pörögni, mondom, azzal valami gáz van, vagy a nevelésében, vagy az idegrendszerével...

kemény kéz kell hozzájuk, vagyis következetes és szigorú gazda. tényleg vannak érzékeny borderek, de közben annyira dúl bennük az energia, hogy muszáj kontroll alatt tartani. de a borderek között is van domináns, akaratos bunkó és simulékony, kedves bújós kiscica.

amiben nagyon jók, az a színészkedés. nem egy és nem kettő bordert láttam már, aki palira veszi a gazdáját, amikor kell eljátssza az érzékenyt, ennek bedől a gazdi és utána a kutya átveszi az irányítást. csak akkor könnyű velük, ha egy hullámhosszon vagytok és mindent megadsz nekik. amúgy tudnak nagyon akaratosak, makacsak lenni, kifejezetten önállóak, ha te nem irányítasz, majd ő fog. ha valamit eldöntenek, nehéz őket lebeszélni róla.

a terelés ösztöne már nem mindegyikben van meg (sajnos), vagy különböző mértékben. de aki nem tudja letiltani a sajátját mások idegesítéséről, az ne tartson bordert. tényleg vannak olyanok, akikben nagyon erősen jelen van ez az ösztön, ez öröklődik (szóval igen, párosítástól függ, a vonaltól igazából, a legtöbb show vonalú kutyában már nincs jelen olyan erősen), de ezt kordában KELL tartani, nem lehet ráfgoni, hogy "hát a vérében van, ez van". ha rendesen meg van nevelve, akkor nem fog elborulni az agya.

ha pedig konkrét nomrál válaszokat szeretnél, akkor elsősorban ne itt kérdezz, mert van pár önjelölt borderszakértő (függetlenül attól, hogy esetleg egy darab bordere nincs) és sokszor marhaságokat hordanak össze. sokkal jobban jársz, ha tenyésztőktől, gazdáktól kérdezel (lehetőleg olyanoktól, akiknek normális helyről van a kutyájuk és valamit foglalkoznak is vele). ha anno itt kerestem volna válaszokat, biztos teljesen belezavarodok...

2016. márc. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!