Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mire jó a klikker? Elfogulatla...

Mire jó a klikker? Elfogulatlanul, nem fanatikusoktól kérdezem!

Figyelt kérdés
Értem én, hogy mindenre, de pl. ülni, feküdni raklapnyi jutifalival bárki megtanít egy kutyát perceken belül. Ebben nem érzem az előnyét. Póázfegyelemre a fordulásos módszer nem tűnik erőszakosnak, hatékony is, gondolom, arra sem. Fejen pörögni biztosan könnyebb megtanítani klikkerrel, de az meg haszontalan. Szóval érdekelne egy kis elfogulatlan vélemény róla.

2014. febr. 7. 08:38
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

Vannak feladatok, amiket alapjaiban egészen máshogy is meg lehet tanítani a kutyának.

Pl. formálással tárgyhoz küldés. Klikker nélkül megvezetéssel szokták tanítani. Formálással sokkal tudatosabb a kutya, mint megvezetésnél. Arról nem beszélve, h gondolkodik, fárasztja az agyát is. Én ezt szeretem benne a legjobban, amikor látni a buksiján, h gondolkodik, töri a fejét, h mit szeretnék :)

2014. febr. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
47%
Minden kutya fogékony,a gazdinak kell tudnia pontosan,mit miért csinál.
2014. febr. 7. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
81%
A klikker áthidalja a tanítás során fellépő kommunikációs szakadékot a kutya és a gazdája között. Egyfajta "közös nevező". Vanak olyan kutyák akik így sokkal együttműködőbbek és jobban élvezik a közös munkát. Többet kell gondolkozniuk közben és jobban el is fáradnak. Az meg, hogy neked melyik "cirkuszi mutatvány" hasznos és melyik haszontalan, nem hiszem, hogy vitaalap lehet. Ha nem akarsz klikkerezni, akkor nem kényszerít rá senki se. A számodra haszontalan trükkök nélkül én nem tudnék olyan hatékonyan dolgozni a kutyámmal a halmozottan fogyatékos gyerekek között. Persze ezeket meg tudnám tanítani a kutyának más módon is de én a klikkert választottam. A lényeg az, hogy nem kötelező, hanem egy lehetőség. A te döntésed, hogy mit használsz.
2014. febr. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
93%

Egyébként én mentett kutyákkal is klikkereztem, viselkedés problémák megoldására. Ott szerintem elég egyértelmű az előny, mert olyankor kap tőlem megerősítést a kutya, mikor nem mellettem van. Mondok példát:

Félős kutyával lent vagyunk a futtatóban. Minden nagyobb kutyát elkerül, de az egyiknek odaszagol a fenekébe KLIKK! Persze visszajön a kajáért, így az ismerkedés félbeszakad, de már kapott egy visszajelzést arra, hogy igen, ez jó dolog, nyugodtan menj oda, barátkozz. Vagy fordított helyzetben domináns, balhés kutya a futtatóban. Labdázás van, ketten rongyolnak a labdára, a másik kutya, ő kifordul KLIKK! És már jön is vissza a kajáért. Kapott egy megerősítést arra, hogy kifordult, és mivel a klikk után visszaindult a kajáért, tehát eleve megelőztem a klikkel, hogy mégis kialakuljon balhé, mert visszajött a kajáért, így egyrészt volt egy sikerélménye, másrészt elkerültünk egy balhés helyzetet.

Emellett meg egy bizonytalan kutyánál baromi jó önbizalom növelés a formálásos klikkerezés, meg mondjuk klikkerrel egy mentett kutyát két hét alatt illesztek be a városba úgy, hogy szépen ülve villamosozik, megáll a zebránál, stb.

Én sem vagyok egy nagy cirkuszi kutyás, de tényleg azt gondolom, hogy nincs hatékonyabb a klikkernél. Vagyis sokszor a klikk nincs nálam, csak használom a klikk szót úgy, mintha klikk lenne.

2014. febr. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
82%

Mondok egy tanítási példát. Meg akarod tanítani a kutyádnak a cicamosdást, mert cuki trükk és addig is gondolkodik, fárad szellemileg (én ezt akkor tanítottam meg neki, mikor megrántotta a lábát, pihentetni kellett és unatkozott).

Miután már tudja a kutya, hogy a klikk az jót jelent, régi trükkjeinél is egyértelműsíted a jelentését, azután érdemes belefogni.


Ráhúzol a kutya orrára egy hajgumit. Ha már hasonló furcsaságokat el kellett viselnie tőled (pl. szájkosár, halti), akkor valószínűleg csak ül majd elkínzott fejjel, és tűri, mint az én kutyám. Aztán bátortalanul odanyúl a mancsával... Na, ekkor kell klikkelni azonnal, és dicsérni, falatkát adni. Ha lehúzta a hajgumit, visszatenni, folytatni. Mikor bekattan neki, hogy most pont azt akarod, hogy odanyúljon a mancsával, akkor lelkesen csinálni fogja. Sok szünetet kell beiktatni, mindig egy sikeres próbánál abbahagyni, amikor még lelkes.


Majd fokozatosan elhagyod a hajgumit, és formálod a trükköt. Nekem két (!) nap alatt tökéletesen megtanulta. Első nap is jó volt már, csak még néha nem ért hozzá a fejéhez a mancsával, vagy nem csinálta első szóra, de másnapra rögzült rendesen. Klikker nélkül ez sokkal tovább tartott volna. Mert itt eleinte a kevésbé jó mozdulataira is klikkelsz, később már csak a jobbakra (közben biztatva), és ezzel gondolkodásra készteted.


Vagy van az "elkapás", mikor egy kívánt mozdulatra ráklikkelsz (pl. nyúztózásnál bepucsít), ha ez megtörténik még egyszer-kétszer, magától próbálkozik, újra felajánlva azt a mozdulatot, és máris megvan a meghajlás. Közben hozzárendelsz egy parancsszót és jelet. Simán jutifalattal is rá lehet vezetni, de klikkerrel jobban rá van utalva, hogy használja az agyát, nem csak vezeted a falattal.

2014. febr. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
100%
Nekem tacskóiim vannak. Ilyen fajtájú kutyák gazdájaként-akik ugyebár önálló munkára lettek szelektálva, ennek megfelelően makacsak,kemények,és nem könnyű motiválni őket olyasmiben,ami nem a saját fejükből pattant ki - azt vettem észre,hogy klikkerrel nagyon könnyen motiválható,örömmel és izgalommal tanul, bármikor kapható a klikkerezésre. Ezzel szemben mikor csak falattal ta tanítottam,elkalandozott a figyelme, csak tessék-lássék módon dolgozott. Arról meg nem is beszélve,hogy a kissé butácska, rossz problémamegoldó képességgel rendelkező kutyám mennyit fejlődött agyban tőle. Lényegében az a jó benne szerintem,hogy meggyorsítja a tanulást, és nagyon jól leszívja az agyukat,ha már haladó szinten vannak.
2014. febr. 7. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
100%
A cicamosdást író vagyok. Régi munkakutyások rajtam is vigyorogtak, hogy egy csomó "haszontalanságot" tanítottam a kutyámnak, de le is fagyott a gúnyos vigyor, mikor az enyém szinte azonnal megtanult egy-egy feladatot, ami az övéknek sokkal tovább tartott. Mert a sok trükk tanulása során összehangolódtunk, és neki mindig öröm valami újat tanulni, ezért lelkes és forog az agya.
2014. febr. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
100%

Én klikker nélkül kezdtem el tanítani. Egész picin is gyorsan tanult. Az "ügyes" szót használom, ha elégedett vagyok a "munkájával". Aztán kutyaoviba elkezdtünk klikkerezni.

Azt vettem észre, hogy annyiban gyorsabb a klikker, hogy elég erős azonnal felismerhető hang, míg az "ügyes" elveszhet egy zajosabb helyen.

Ugyanakkor engem zavart hogy egy kezem le volt foglalva a klikkernek, így felhagytam vele. De nálunk a kutya szeret tanulni, meg imádja ha "ügyes". Egy kevésbé motivált kutyánál, lehet a klikkerrel könnyebb dolgozni.

Én úgy gondolom, hogy kinek melyik módszer jön be. Ha klikkerrel érzed jobban a a tanulást, akkor klikkerezz. Ha nem szeretnéd használni, akkor ne használd. A lényeg hogy számodra is és a kutya számára is öröm legyen a tanulás.

A trükköknek az a lényege, hogy tanul a kutya, közös nyelvet használtok a tanulás alatt, hiszen megérti amit kérsz és reagál rá, szóval erősíti a kötődést. Nálunk pl. a "hátas" trükk (hátára fordul) nagyon hasznos volt az ivartalanítás után, amikor a sebet ellenőriztem, illetve most télen, hogy a tappancsát ellenőrzöm illetve ápolom.

2014. febr. 7. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
100%
Na igen, az idősebb kutyámat, aki hagyományos módszerrel tanult, amúgy baromi nehéz volt motiválni, igazán semmitől nem jött lázba, se jutifalat, se labda, még a dicséret is csak úgy so-so, sokszor meg se várja, megcsinálja a feladatot és megy tovább. A klikkertől meg meg van bolondulva, szerintem tetszik neki ez a pontos visszajelzéses dolog, meg az, hogy ha klikkerezünk, akkor nincs igazán negatív visszajelzés, csak semleges meg pozitív. Szóval persze, jelzem, hogy mit ne csináljon, de az csak egy jelzés, nem pedig büntetés vagy korrekció. Az agya nem klikkeres, mint mondtam, de lelkesedni nagyon tud tőle :)
2014. febr. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

Az agresszióporblémás kutyára azért annyit mindenképpen mondanék, hogy eleve nem engedem szabadon szaladgálni, ha tényleg veszélyes más kutyákra. Persze ettől még értem az elvet, bár ez esetben nem vagyok biztos, hogy az a kutya valóban agresszív. Én eddig azt tapasztaltam, hogy domináns agresszív kutya ha támad, nem viccel, akkor egy klikkerrel nem tudom megelőzni a támadást, mert a vágy a falatra nem lesz már elég motiváció.


Mindenesetre köszönöm a választ mindenkinek. A klikker egy jó eszköz lehet, de tényleg macerás, hogy leköti a kezem. Egy jól alkalmazott klikkelőszó kényelmesebb szerintem, de ez már más téma. szóval KÖSZÖNÖM!

2014. febr. 7. 10:55
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!