Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mire jó a klikker? Elfogulatla...

Mire jó a klikker? Elfogulatlanul, nem fanatikusoktól kérdezem!

Figyelt kérdés
Értem én, hogy mindenre, de pl. ülni, feküdni raklapnyi jutifalival bárki megtanít egy kutyát perceken belül. Ebben nem érzem az előnyét. Póázfegyelemre a fordulásos módszer nem tűnik erőszakosnak, hatékony is, gondolom, arra sem. Fejen pörögni biztosan könnyebb megtanítani klikkerrel, de az meg haszontalan. Szóval érdekelne egy kis elfogulatlan vélemény róla.

2014. febr. 7. 08:38
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
79%

Jajj,engem annyira zavar, amikor valaki a trükkös kutyákra azt mondja hogy cirkuszi kutya. Ez egy elég lekezelő megnyilvánulás.

Ennyi erővel, mi "cirkuszi kutyások" lenézhetnénk a nem trükkös kutyákat hogy, jajj, a tied olyan buta, hogy ezt se tudja...de, nem tesszük, vagyis én nem, szóval azért egy kicsit lehetnétek elfogadóbbak is.

De, hogy a kérdésre is válaszoljak.

Én eleinte, úgy az első 30 trükknél klikker nélkül dolgoztam. A kutya ügyes volt, elég gyorsan megtanult bármit. Aztán beszereztem egy klikkert, az utóbbi 14-15 trükköt ezzel tanítottam.

Látványos a különbség.

Klikker nélkül, ha nem értette, hogy mit akarok, akkor csak ült, egyszer-kétszer felajánlott valamit, ha jó is volt, amit ajánlott, mégse lelkesedett annyira.

Illetve, igazán nehéz trükköket nem tudtam megtanítani neki(inkább bele se kezdtem).

Klikkerrel sokkal energikusabb, mindent felajánl, és közben fél szemmel figyel, hogy ez jó? Ha nem kap klikket, tovább megy egy másik trükkre.

Látszik rajta, hogy jár az agya.

Az addigi gyors tanulás még gyorsabb lett, és komoly, illetve összetett trükköket is meglehet tanítani pár nap alatt.

Az pl, hogy a hátamra ugorjon, és megálljon, kb félórát vett igénybe.

Vagy, leraktam a földre egy ládát,és hagytam, hogy azt csináljon vele, amit akar. Hát eszméletlen dolgokat ki tudott találni, és ami tetszett, arra klikkeltem, megtanulta, és utána megint leraktam elé, a megtanult dolgot kezdte el rögtön csinálni, nem kapott rá klikket, csinál mást. Ha tudnátok hogy egy egyszerű ládával mennyi mindent lehet csinálni :D Csak ajánlani tudom.

Illetve, ezzel vicces látni, hogy mikre tud vetemedni az agya (egy lábbal simogatta, ráállt egy, majd két lábbal, feltolatott rá egy majd két lábbal, ráállt, ráült, ráhajolt és még sorolhatnám, szóval érdekes elfoglaltság.)

Én nem vagyok fanatikus klikkeres, de egyértelműen látom az előnyeit, és amikor tehetem, azzal tanítom.

2014. febr. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván nem komoly agresszió problémánál, hanem ott, ahol alapvetően normális (csak domináns) lenne a kutya, csak épp nem tud kommunikálni. Meg nyilván itt azért más eszközök is játszanak, egy sima klikk nem előzné meg bajt, kell hozzá az is, hogy amúgy van már kondícionált tiltás, van tekintélyem, és jó éhes is az eb. Önmagában klikkerrel persze, hogy nem lehet megoldani agresszió problémát, de mint kiegészítő nagyon jó eszköz, mert alapvetően egy agresszióra hajlamos kutyát szét gátolsz, klikkerrel viszont mellé tudsz tenni némi megerősítést is, ami kicsit oldja a a kutyát. És így sokkal gyorsabb és hatékonyabb a tanulás, mintha csak a gátlás lenne benne. Viszont simán falattal ilyen szitukban gyakorlatilag behívást gyakorolnál, nem tudnád megoldani, hogy olyan pontos megerősítéseket kapjon nüansznyi kis mozdulatokra. A kifordulás csak egy példa volt, de tudod erősíteni az összes csillapító jelzést is. De én már sokszor csak klikkelőszót használok, nem klikkert, de attól még a módszer a klikker módszer, és az is tény, hogy klikkerrel könnyebb megtanulni az időzítést, mint anélkül.
2014. febr. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
Domináns, de nem tud kommunikálni? Az milyen? A dominancia maga egy viselkedés, egy kommunikáció; azt kommunikálja a kutya, hogy ő a falu bikája. Tud az kutyául, maximum nem úgy használja a "nyelvet", ahogy a gazdák szeretnék.
2014. febr. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
Bocsánat, hülyén fogalmaztam, a dominancia természetesen nem egy viselkedés, de mi onnan tudjuk, hogy a kutya domináns, hogy úgy viselkedik, mint aki domináns, tehát kommunikálja azt a többi kutya felé. Remélem, érthető, mire akarok kilyukadni :D
2014. febr. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
100%

Láttál már mentett kutyát? Mondjuk olyat, akinek kimaradt a szocializáció? Például a legutóbbi ilyen nálam egy szaporító egyetlen kanja volt. Két évesen semmilyen másik viselkedést nem ismert, csak a megugatom, megdugom verzióit. Nem volt rossz indulatú kutya, sőt amúgy különösebben nem is domináns (ugyanis az nem egy tulajdonság, hanem egy viszony), csak ahonnan jött, ott ő volt a legény a gáton, eddig ezt tanulta, és az eddigi életében, az eddigi falkájában ő volt a legdominánsabb. (Az enyémben már nem). Nála ezt a két viselkedést értelemszerűen tiltottam, de ennek eredményeképp beállt mellém, és ott topogott, mert a leghalványabb fogalma sem volt, hogy mi mást lehetne még csinálni. Nála minden apró normális kommunikációs gesztusra klikkeltem. A szaglászásra, a szájnyalásra, a nyújtózásra, csóválásra, stb. Kiszabadult a 12 nm-ről, ahol verekedésben, és feszültségben élt addig, egy világba, ami túl tágas. Meg kellett tanítani ebben élni. Kellett neki legalább egy hét, mire az ösztönvilága mélyéről előszedte a normális viselkedéseket.

Én most sérült kutyákról beszélek, szocializálatlan, meg rosszul szocializált kutyákról, de asszem a viselkedésterápia módjainak a megvitatása nem gyk. téma. Csak jeleztem, hogy itt is iszonyú hasznos eszköz egy klikker.

2014. febr. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
Azért azt már rég bebizonyították az etológusok, hogy a kutya nagyon sok tanult elemet használ a saját fajtársaival történő kommunikáció során. Ha elmarad a kutyákoz való szocializációja, akkor sajnos nem tanul meg helyesen kommunikálni a fajtársaival (akkor se, ha emberekhez jól van szocializálva és az emberekkel jól kommunikál). Ilyen esetben még ha nem domináns, akkor se tud jól kommunikálni a többi kutyával, amiből konfliktusok pattanhatnak ki. Ha meg még domináns is mellé, akkor kész a baj. Tehát maga a dominancia nem egy kommunikációs forma, hanem egy veleszületett tulajdonság, amit meg tud tanulni úgy lekommunikálni a fajtársai felé, hogy abból ne legyen félreértés és ne alakuljon nyílt agresszióvá a helyzet. Így ha van egy kutyákkal rosszul kommunikáló kutyánk, akkor klikkerrel tudunk neki segíteni a helyes viselkedés kialakításában úgy is, hogy attól még nyugodtan maradhat domináns. Tehát van olyan kutya, amelyik domináns és nem tud kommunikálni. Sajnos többször tapasztaltam már.
2014. febr. 7. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

Ritka hülye kutya lehetett akkor, ha egész életében nézte a többiek nem domináns kommunikációját, meg fogadta és értelmezte a nem domináns jelzéseiket, amiket neki adtak, mégsem tanulta meg :)

Bocsánat, irónia, rossz szokásom. Szóval azt értem, hogy hozzá kell szoknia a másféle kommunikációhoz, de azt azért ne mondjuk már, hogy nem is ismeri.

2014. febr. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
Honnan ismerné, ha nem tanulta meg?
2014. febr. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt ritka hülye, így alakította őt a környezet. Egy full feszült falkában élt, ahol a kajáért verekedni kellett, és ő volt leghúsosabb a falkából, ergo a legsikeresebb a bunyóban. Emellett mivel egyetlen kan volt, ő fedezte a saját testvéreit is, így a rendszeres fedezés miatt is azt a jelzést kapta, hogy ő a király. Ráadásul mivel a szukákkal is folyton bunyózott, mert a szukák hol a kölykeiket, hol a vemhességeiket védték tőle, neki volt egy kis privilégiuma is, mert ő a nem a 4 és nem is a 8nm-es disznóólban volt, hanem ezek előtt kikötve. Minden jel arra utalt nála, hogy ő vezeti a falkát. Így ezeket a kommunikációs fajtákat ismerte, ezek voltak a rögzült viselkedései. A dugás, a verekedés, és a dominálás. Az összesen 12 nm-en plusz a láncon összesen 18 kutya volt. Egy ilyen falkában mindent lehet tanulni, csak kiegyensúlyozott viselkedést nem.
2014. febr. 7. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 A kérdező kommentje:
Az agresszióproblémás kutyát nem akarom tovább bonyolítani, igaziból mindkét felet értem, és jó volt olvasni mindkét oldalt. A cirkuszi kutyát nem bántásnak szántam. Én spec. egy cirkuszi akrobatát is csodálok azért, amit tud, és esetében ez a megélhetését is jelenti, így számára hasznos. Írta valaki, hogy rehabilitációhoz használ kutyát, akinek szintén munkaeszköze a trükkök. A hobbiból trükköket tudó kutyával sincs semmi bajom, nem akartam, hogy ez jöjjön ki. Én is pl. gyorsan rakom a Rubik-kockát, ettől még nem érzem, hogy az különösen hasznos tudást ad, de eszemben sincs bántani senkit, szóval bocs!
2014. febr. 7. 18:38
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!