Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutyafajták a legdominá...

Melyik kutyafajták a legdominánsabbak?

Figyelt kérdés
Tudom,hogy egyedfüggő is,de gondolom vannak fajták,amelyeknél több domináns egyed kerül ki,mint egy másik fajtánál.
2014. márc. 6. 14:55
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az egyik válaszoló kicsit félreértette a dominanciát. Attól, hogy két egyed közt dől el, hogy kettejük közt melyik a dominánsabb, attól egy kutya még lehet általában domináns.

(Kicsit úgy érzem átvett egy "tanítást" valahonnan, ami nem volt kellően kifejtve, értelmezve.)


Emberi példával szemléltetve (nem mintha csak a kutyák lehetnének dominánsak). Határozott, erős kisugárzású mondjuk férfi alkalmazott meghajlik a nála erősebb (tehát valamilyen módon több hatalommal rendelkező) főnöke előtt, de ettől eltekintve a magánéletben mondjuk nem szórakoznak vele.

A dominancia a kontrollról és az autoritásról szól, vagyis arról, hogy mennyire tudod az akaratodat érvényesíteni (ez ugye ahogy a fenti példa is mutatja valóban interakcióban dől el! de létezik egy arány, hogy adott esetből hányban viselkedik dominánsan! így ha 10-ből 9-re rákényszeríti az akaratát vagy ő irányítja a szitut, akkor az egyed dominánsnak mondható, hiába van az az 1 kutya, aki előtt ő is meghajlik). Ezért tartom logikusnak, amit korábban is írtam, hogy az önállóbb (illetve valaki helyesen írta, hogy a falkában dolgozó, ezért sorrendet kialakítani kényszerülő) munkakutyákra jellemző a domináns viselkedés más kutyákkal szemben. Ezt befolyásolják az egyedi tulajdonságok.

Nekem például egy asszertívan kommunikáló domináns ugyanakkor érzékeny kutyám van. Nem keresi a bajt, de nem is hagyja magát ledominálni. (Az érzékenység nem ide tartozik, de én szeretem vele kapcsolatban hangsúlyozni, hogy nem csak a nagyon kemény kutyák lehetnek dominánsak).

Terelőfajta egyébként elég erős terelési ösztönnel.

2014. márc. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: félreérthetően fogalmaztam. "Viselkedhet általában dominánsan " vagy "domináns" nem pedig lehet általában domináns. Ugye ez egyedi tulajdonság, hogy mennyire domináns az adott kutya, amit a domináns viselkedésből szűrhetünk le.
2014. márc. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!