Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border Collie házban, kinek...

Border Collie házban, kinek mi a tapasztalata?

Figyelt kérdés

Csak olyanok írjanak akiknek van tapasztalatuk Border Collie tartásról házban. (Nem egy 20m2 lakásról van szó hanem egy nagy házról.) Most nekem nem az a kérdésem elsősorban, hogy ez lehetséges-e, hanem arra lennék kíváncsi, hogy mások hogy boldogultak ezzel a feladattal.


Tudom, hogy nagy mozgásigényű kutya és hogy fizikailag és szellemileg is le kell fárasztani.


Az egész nyaramat a szocializációval és a nevelésével fogom tölteni. Nyáron el szeretném vele kezdeni az engedelmesség, agility és frisbee oktatását egy kutya suliban, nyaralásokra pedig jönni fog velünk.


Iskolaidőben reggelente elvinném futni fél órára. Délutánonként pedig másfél óra séta és egy óra ügyességi vagy szellemi feladatsor. Hétvégéken kutya suliba mennénk engedelmességre. Frisbee és agility közül pedig arra amelyiket jobban megszerette. Valamint kirándulni is mennénk vele.


Úgy gondolom, ha kölyökkorától erre van szoktatva és szépen van nevelve akkor nem fog rombolni, hanem egy kiegyensúlyozott kutya lesz belőle. Cesar Millan könyveit olvasom és az ő módszereit fogom használni a kutyám nevelésénél.


Köszönöm a válaszokat előre is! :)



2014. ápr. 20. 16:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 2 is van 39 nm-en. Köszönik jól vannak, a lakás is egybe. Kicsiként amikor nem voltam itthon boxban voltak, most már csak ha ők szeretnének.

Ám rengeteg embert láttam akkora lelkesedéssel és tervekkel belevágni a borderbe, és ma már a töredékét sem biztosítják... ez nem 1-2 éves projekt, hanem 10-15.

2014. ápr. 20. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Tudom, hogy 10-15-évig élni fog. 1 éve hagytam abba a kosarazást a sok sérülésem miatt, de nagyon hiányzik a mozgás, lovagolni is jártam, de ennél sokkal közelebbi kapcsolatra vágyok egy állattal, azt szeretném ha a társam lenne mindenben. Elegem van a semmittevésből, imádom az állatokat a kutyákat meg főleg és foglalkozni is szeretnék velük a későbbiekben és kell valami amivel kikapcsolhatok a tanulás mellett.

2014. ápr. 20. 16:55
 3/13 anonim ***** válasza:
Ne kezdj el vele mindent ilyen fiatalon mert utalni fogja a végére! Csak laza játék,trükk tanítás,szocializáció :)
2014. ápr. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Nem gondoltam olyan véresen komolyan. 1-2 órára elviszem a kutyasuliba először csak engedelmességre utána meg a többire és ha tetszik neki vagy szereti akkor folytatjuk otthon, később meg suliban, csak azért akarok 1-2 órára elmenni, hogy tudjam, hogy hogy kell agility-re tanítani, amit órán láttam azt csinálom vele majd otthon. Addigra összebarkácsolunk párommal ilyen agility-s akadályokat neki és megcsinálom a kertben.

2014. ápr. 20. 17:28
 5/13 anonim ***** válasza:
Bocsi h beleugatok, csak mint agility edző mondom... ha nincs tapasztalatod, akkor "1-2 órán megnézem h kell tanítani" nem fog működni. Illetve ez senkinél sem működne. Az agility összetett sport, nem annyi h átugorja-e a kutya az akadályt vagy sem, hanem a lényeg h adott szituban _hogyan_ ugorja meg. Persze lehet hoppszizgatni, meg valakit nem érdekel, csak h a kutya megcsinálja - a hogyan már mellékes.
2014. ápr. 20. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
még annyit hozzá tennék hogy ne kezdd el vele egy éves kora előtt az ugró akadályokat borderrel mert megbánhatod :/
2014. ápr. 20. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ez így ebben a formában hülyeség... ésszel bármit lehet, de pont ezért kell az olyan edző aki ért hozzá.
2014. ápr. 20. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Örülök, hogy érkeztek ilyen válaszok is, mert nem tudtam, hogy egy éves koráig nem előnyös ilyesmire tanítani a Border Collie-t azt hittem, hogy minél hamarabb annál jobb.

Azt hogy 1-2 órára elviszem, hogy megnézzem, hogy kell tanítani nem úgy gondoltam, hogy egyből profi edző lesz belőlem és nem lesz szükségem már senkire.. Úgy gondoltam, hogy amit megtanultunk 1-2 edzésen a kutyussal és láttam, hogy az edző, hogy csinálja azt otthon is meg tudnám csinálni a kutyussal. Nem akartam tovább tanítani másra amit nem láttam edzőtől, hogy hogy kell csinálni.


Ha megkérdezhetem akkor mit tanácsol? Tehát csak 1 éves kora után kezdjem el vele az agility-t? Mi a helyzet a frisbee-vel? Engedelmességre úgy tudom, hogy egész kicsi korában 2-3 hónaposan lehet vele menni? Ezt jól tudom? Előre is köszönöm a választ!

2014. ápr. 21. 11:10
 9/13 A kérdező kommentje:
Ja és nem szerettem volna nap mint nap ezzel nyaggatni a kutyusomat csak mondjuk hetente kétszer foglalkoztunk volna ezzel. A kutyás sportokról szívesen veszek információkat. Mikor, mit, hogy csináljak majd. Lehet, hogy ennek a későbbiekben egy új kérdést is indítok majd.
2014. ápr. 21. 11:19
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Az agility alapokat - ahogy az engedelmest - egész korán 2-3 hónaposan már el lehet kezdeni. Agility alapok alatt azt értem h a kutya tanulja meg követni és értelmezni az ember testbeszédét. Ezen kívül a jó edző először motívációt épít, magabiztosságot a pályán, és csak azután kerül sor az akadályokra. Én általában 6-7 hónaposan kezdem megismertetni a fiatal kutyákat az akadályokkal és ekkor kezdjük átültetni az alapokat a pályára. Eleinte ilyenkor is csak 1-2 akadályon dolgozunk, mivel szintén az alapozáson van a hangsúly h a kutya megtanuljon bizonyos technikákat, valamint a szűk fordítást, a jutalmazás helyét stb. ekkor "rögzítjük". Az ugrókat először földre tett léccel, majd fokozatosan 5-5 centinként emelve haladunk. Általában nálam egy maxi kutya 1 évesen olyan 35-40 centit ugrik. Ezzel párhuzamosan lehet csinálni a zóna (palló, palánk) alapozást: pozíció megtanulásával és annak mindenhol inél gyorsabb felvételével. Illetve 1 évesen elkezdjük a szlalomot. Én 2x2-es módszerben hiszek, több saját és oktatott kutyánál nagyon szép szlalomot lehet vele építeni. És nem utolsó sorban előnye, h a kutya gondolkodik közben.

Ha ezek az alapok megvannak 12-14 hónapos korig akkor elkezdjük összefésülni és kombikat menni, majd versenyérettség előtt egész pályákat. Versenyre 18 hónaposan lehet vinni először de nem dől össze a világ ha 20-22-24 hónapos a kutya amikor először versenyez. Az első versenyen való indulásnál fontosabb h a kutya ne félkészen álljona starthoz, hanem legyen szépen, tudatosan felépítve.


Frisbeet is 5-6 hónaposan el lehet kezdeni alapozni... De ehhez annyira nem értek, nem versenyzek benne.


Flyball úgyszintén. 3-4 hónapos kutyával el lehet kezdeni, amelyik már tud koncentrálni és tudatosan fejlesztve van a zsákmányossága. Erre egyébként nem árt ha már a tenyésztő az alomban odafigyel - de sajnos sok helyen leszarják.

2014. ápr. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!