Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg ez a tükörmódszer csúcsa?

Tényleg ez a tükörmódszer csúcsa?

Figyelt kérdés

Ne szedjetek szét nagyon, de másfél napja ezen kattogok, muszáj kiírnom :D


https://www.youtube.com/watch?v=zZaXtl8LvKE

Ezt láttam élőben is a hétvégén, és megmondom őszintén, elképedtem. Bennem az élt, hogy ők ha mást nem is, de ezt a klikkerezést tényleg jól nyomják, és precízen meg tudnak tanítani a boldog és lelkes kutyáiknak egy csomó látványos dolgot. De hát amit láttam, az a maradék pozitív gondolatot is kiirtotta belőlem a TM kapcsán.

Több kutyának könyörögni kellett, hogy feküdjön le, felkeltek helybenmaradásból, igazodás helyett sokszor beültek félig a gazdáik elé, a lábnál követésük kriminális volt, sok kutya látványosan csak rutinból csinált mindent, nem is a gazdáikra figyeltek, csak a kezüket lesték, hogy mikor nyúl a falatért (a linkelt videón 8:25-nél a bordert érdemes nézni)... Ezek közül többen magas szintű K99-es vizsgákkal rendelkeznek. Félreértés ne essék, hobbikutyának bármelyik tök jó lenne, hogy klikkerezgetünk otthon, ezt csináltuk, de én biztos nem raknám ki őket az ablakba, hogy ez a TM csúcsa, pedig ez így szó szerint elhangzott a bemutatón. Állítólag középfokon náluk már "magas szintű fegyelem" van; ez lenne az? Hogy a lábnál követés az a "kolbászolj valahol a bal oldalamon 1-2 méteren belül, vagy legalábbis néha érj utol, ha találtál valami szaglásznivalót útközben"? Lábhoz igazodás az "ülj le valahova oldalra, ne túl messzire a kezemtől, hogy a kaját azért elérd"? Meg úgy általában az egész úgy néz ki, hogy "ha megfelelőnek találod a jutalmat, akkor csináld meg, amit kérek"?

Komolyan elgondolkodtam ezen a dolgon, és arra a következtetésre jutottam, hogy náluk valószínűleg nincs semmiféle elvárás, a kutyát egész életében tanulási fázisban tartják, lesz ami lesz alapon klikkelgetnek neki, és ha nem megy, akkor sincs fegyelem, csak még jobb jutalomfalat, vagy még egy kis éheztetés, hogy működjön. Valójában a gazda trükközik, nem a kutya.

Mi a véleményetek erről? Tényleg nem érdekli őket az, hogy nem csak okos, de fegyelmezett kutyáik is legyenek? A gazdákat sem buzdítják arra, hogy legyenek elvárásaik? Etetőautomatákat nevelnek? Eleve a jutifalattartójuk mérete is ijesztő, egy olyan zsákból mindkét kutyám jól lakhatna...

Cáfoljatok meg nyugodtan, én lennék a legboldogabb, ha az ország legnépszerűbb sulija nem ezt művelné, esküszöm. Mutassatok valamit, ami tisztán tükrös és azt lehet rá mondani, hogy "na ez igen", légyszi :) De amit hétvégén bemutattak, azon még anyósom is felháborodott (a kiosztott kaja mennyiségén, meg a kutyák fókuszán), pedig ő aztán tényleg messze van a professzionális kutyázástól.



2014. máj. 3. 00:36
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ, érdekesek :)

Elvileg ők heti kétszer gyakorolnak, sokszor a városban, tömegben, legalábbis a bemutatócsoportjuk weboldalán ez áll, szóval a környezet nem lehet kifogás, meg a rutin hiánya sem.

Nyilván én sem tartom amúgy a hagyományos terroros kutyasulit követendőnek, de ezt sem, inkább a középutat keresem. Egyszerűen furcsa, hogy a tükrösök ezzel villognak, mikor sokkal jobb teljesítményt is el lehetne érni, csak valamiért nem megy nekik, vagy nem akarják.

2014. máj. 3. 11:42
 12/22 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem ez nagyban kutya függő is... nem akarok fajtákat írni, de ami nem munkakutya, az úgysem fog milliméterre a gazdája mellett menetelni és végtelenségig tartani a szemkontaktust.... legalábbis jóval kevesebb százalékban! Én tükörbe jártam, munkakutyám van és soha nem maradt le még egy lépést sem, és csak engem nézett. Ennyi!!!
2014. máj. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
67%

Hát azért az egyértelmű a videó alapján, hogy vagy nem gyakorolnak azért olyan gyakran (közel se), mint a honlapon állítják, vagy tényleg valami gebasz van.


Egyébként, az ilyen bemutatós kutyáknál azért lehet nehéz, mert ha meggondolod, egy póráz nélküli bemutató kellős közepén nem engedheted meg magadnak, hogy megköveteld a kutyádtól a feladat teljesítését, hiszen a zene megy, a többiek haladnak, a közönség pedig szintén nem díjazná az alaptanfolyamon begyakorolt üvöltés alkalmazását. A kutya okos állat, szerintem ők is tudják, hogy ebben a helyzetben nem lesz tőlük megkövetelve a feladat. Ilyesmi is lehet a háttérben.

Az én kutyáim nagyon szeretnek dolgozni, de nem mindegyik kutya ilyen, egy bemutatócsoportban pedig az is fontos, hogy sokféle kutya legyen, mivel így lehet a fajták vagy keverékek iránti előítéleteket a leglátványosabb módon csökkenteni.

2014. máj. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 zsuzsabazsa ***** válasza:
100%

Nekem tetszett. Egy jól felépített és koreografált bemutató volt. Ez egy ügyességi bemutató volt amiben nem számít az, ha némely kutya hibázik is.

Némely nézőnek még tetszik is azt gondolják, hogy a kutyának az a dolga, hogy éppen az ellenkezőjét csinálja mint a többi.


Nem szabad az ügyességi könnyed bemutatókat összekeverni a katonás munkakutya versennyel. Az a versenyekre van kitalálva. Ott ha hibákért pontok levonása jár.

Egy munkakutya fegyelmezős bemutatóját hamarább megunná a nézőközönség.

Azért kell kitalálni mindenfélét, ügyességit, hogy nézhető legyen.


Én sem tanítom - tottam a kutyáimat élelem jutalmazással és sokan mások sem. Én sem vagyok híve ennek. De aki a klikkerezős rendszerbe kezdett kutyázni annak az a természetes.

2014. máj. 3. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
24%

Jaj, ezt a hagyományos kutyaiskola leterrorozást nem unjátok még? Csak azért mert láttatok egy-két elcs*eszett kutyát meg béna gazdát, nem azt jelenti, hogy az egész "hagyományos" kutyaiskola csak szr lehet! Azért elégge ellentmondotok magatoknak, hogy jaaaj nem kell itélkezni a tükörsuli felett, hát most így jártak, de a következő mondatban a másik módszer felett már lehet?

Én sem vagyok egyik módszernek sem híve, de mindenhol láttam már jót is, rosszat is. Tanítottam az egyik kutyámat otthon hagyományos módszerrel is. Semmi baja, tökéletesen viselkedik (jobban mint a legtöbb kutya), és szereti csinálni. Pedig urambocsá!!! lenyomtam a fenekét hogy üljön. Úristen. Sőt volt, hogy megrántottam a fojtót. Te jó ég. Utána meg klikkereztem is. Ettől függetlenül nekem fogad szót és nem a kajának.

2014. máj. 3. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
76%
Épp a múlt hétvégén nėztem meg egy nem tükrös suli bemutatóját.Sokkal gyengébb volt.Ezek hobby gazdik,nem profi cirkuszi előadást kell tőlük elvárni.A saját sulinkban sem volt csoda,minden kutya és gazda páros annyit tud kihozni magából,ami benne van.A lényeg az,hogy képzik az ebüket és jól érzik magukat.
2014. máj. 3. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
70%
Ez szép és jó, de erre itthon is meg tudom tanítani a kutyámat és nem kell hozzá két tanfolyam, meg 100.000 Ft. Ha már ennyit fizetek azért, hogy engedelmes képzésre járjunk, akkor segítsenek a kutyámat úgy kiképezni, hogy az adott feladatokat pontosan végrehajtsa, ne csak ímmel-ámmal, mert az én kutyám majdhogynem ezen a szinten van úgy, hogy egy kiképzőt sem látott életében.
2014. máj. 4. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
56%

Abszolute laikusként írom a véleményem, de tapasztalati szinten.


Vagy egy ismerős yorkshire kutya, aki alapvetően típusos egyed (értsd: izgága, örökmozgó, kajára fogad szót).


No ezzel a kutyával elkzdett a gazdi tükörsuliba járni és én azt vettem észre, hogy a kutya egyre kezelhetetlenebb lett. A futiban, kimászott a kapu alatt uccu neki a világnak, kötekedik minden kutyával, a gazdája kiordítja a lelkét mire észre veszi...stb.


Másik kutya golden alapvetően nyugodt kutya, de folyton szólongatni kell, mert bár ő is szót fogad, mintha csak unalmában tenné.


Az én kutyám yorkshire terrier, első kutya. Annak idején vaciláltam, hogy elviszem suliba, de összekaptam magam és úgy gondoltam, hogy könyvből, innen-onnan igenis megnevelem a kutyám, nem kell nekem iskola.


4 éves és az alapvető parancsszavakon kívűl egészen sok mindent tud, de a lényeg: normális egyed, szófogadó, nem kötekedő kiegyensúlyozott kutyám van, tükörsuli nélkül...

2014. máj. 5. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
48%

A bemutatókról és különösen az ilyen nagy rendezvényes bemutatóról:

Bróbáljon meg bárki úgy kommunikálni a kutyájával és megmutatni neki, hogy éppen milyen feladat jön, hogy a tőled 1,5 méterre lévő szomszéd hangját sem hallod a zenétől.

Úgy hogy e fellépés helyszínén előtted közel 100 kutya megfordult és teleszórták jutalomfalattal és nincs lehetőséged a kutyát a fellépés előtt bevinni a helyszínre, hogy megismerkedhessen a területtel.


És nincs póráz a kezedben amivel irányíthatnád.


Ajánlom mindenkinek kipróbálásra.

2014. aug. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 sippara ***** válasza:
67%

"Bróbáljon meg bárki úgy kommunikálni a kutyájával és megmutatni neki, hogy éppen milyen feladat jön, hogy a tőled 1,5 méterre lévő szomszéd hangját sem hallod a zenétől."


Persze, erre nem mindenki képes a kutyájával, de a szomszéd marinéni nem is áll ki WDSre(!!!!!) konkrétan az egész kutyás világ elé ilyen brutálisan leégetni magát. Egyébként ezt elvileg gyakorolták is (a videót látva mondjuk én nem vagyok hajlandó elhinni), meg eleve a bemutatócsoportban mit keres egy olyan kutya, aki egy stabil, vagy legalább egy kezdő szintű lábnál követést SE tud produkálni (megvezetve falattal, ugye)?


"És nincs póráz a kezedben amivel irányíthatnád."


Hát ha megnézed a videót, ez pórázzal se lett volna szebb, maximum a kutyák felét végigrángatták volna a feladatokon - az se lett volna kevésbé ciki.


Lényeg a lényeg, brutális leégés volt ez a "bemutatócsoport", számomra azt sikerült bemutatniuk, hogy hogyan ne csináljunk bemutatócsoportot - azt mondjuk kiválóan csak gondolom, nem ez volt a cél.

2014. aug. 7. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!