Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért értékelik jobban az...

Miért értékelik jobban az újabb tanítási módszert mint a régit?

Figyelt kérdés

Ott van pl. a forgolódós tanítás amikor húzni akar a kutya. Nagyon lassan jut el a kutya agyáig, és nem is biztos hogy működik. Ellenben a régi , hogy magamhoz rántom a pórázt, tíz perc múlva szépen láb mellett jön.

De elnéztem egy két kutyasulit, és a fiatal kutyák nem tudnak szabályosan feküdni. Beállítják őket libasorba, és a gazda meg ott szenved vele, kitolja a kutya a fenekét nem szabályos.

Erre mondja az oktató nem baj majd később megtanulja, most az a lényeg hogy feküdjön.

De ezzel teljesen összezavarja a kutyát mert amiért eddig mejutalmazták jutifalattal utána meg már nem, ráadásu l mit akarnak a feneke körül?

Én a régi jól bevált módszer alapján tanítottam a kutyám, persze oktató segítségével. A keskeny padon másképpnem bír ülni feküdni, csak szabályosan. Két három nap múlva szabályosan feküdt bárhol fektettem le.

Jah és tudni kell hogy a szukám nagyon hisztis volt. Nem akart semmilyen fegyelmező munkát, ágaskodott, földhöz vágta magát ugatott. Érdekes módon a suliban ( a régi módszeres ) egészen a betonfal mellett kellett menetelni, közben a fegyelmező munkát végezni, és csak pár alkalommal próbálkozott, de hipp hopp leszokott róla.

Hangsúlyozom, hogy nem ütöttük vertülk a kutyát, hanem kézzel, ill. lábfejjel segítettük a helyes ültetésre ,vagy fekvésre.

Amit még mefigyeltem az a jutifalat. A modernebb suliban ha netán elfogyott a jutifalat, akkor már nem is érdekelte az egész. A régi módszeresnél, nem lehetett jutifalatkákat dobálni, mert a kutya ne a kaja miatt dolgozzon hanem mert én kérem. És volt benne valami, mert a gyakorlat végén amikor tényleg ügyes volt, jól meg lett dicsérgetve, és felhúzta fülig a száját, vigyorgott. Eddig ezt egyik suliban se láttam nála.


Mégis az emberek rossz szemmel nézik mert jajj nem szabad megrántani a pórázt, az már elavult barbár szokás.

Viszont mégis hatékonyabb.

Nektek mi a véleményetek erről?


2014. máj. 6. 08:39
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
87%

Van aki így, van aki úgy. Ismertem olyan kutyaiskola vezetőt(!), aki azt mondta, ha nem fekszik egyből a kutya, kihozza a szöges nyakörvet, ráránt és akkor megtanulja... híres, neves kutyakiképző, aki a kutyáival versenyeket nyer... én mondjuk ekkor voltam ott utoljára.


Szép dolog egy kiképzett kutya, de nekem épp elég, ha a kutya nem megy el, ha nem akarom és visszajön, ha azt akarom. Az ül, fekszik, marad, stb. nem érdekel. A szabályos(!) fekvés pedig még kevésbé. :)

2014. máj. 6. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
85%

Kit érdekel, hogy a kutya hogy ül vagy fekszik, addig, amíg szót fogad, és azt csinálja, amit kell? Nem rabszolga, és nem dísztárgy, az meg, hogy te lábfejjel neveled a kutyát jutalomfalat helyett...hát, hadd ne kommentáljam. Nem szeretnék nálad kutya lenni. Az a véleményem, hogy a gyereket is, meg a kutyát is lehet többféleképpen nevelni, én mindkét esetben jobbnak tartom a jutalmazó-motiváló-együttműködő nevelést, mint az általad kedvelt erőszakosat.

Ettől függetlenül nem mondom, hogy minden, amit csinálsz az rossz lenne, speciel a pórázt én is megrántom, ha az eb teljesen elfeledkezik magáról.

2014. máj. 6. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

A lábfejjel való segítség adás NEM! egyenlő a rugdosással!!! Letöröm kezét lábát aki bántani merné!


A szabályos fekvés és a többi szükséges egy bh1. vizsgához. Bh. vizsga nélkül nem tudnék dolgozni vele, ugyanúgy mint hogy egy őrnek is vizsgáznia kell. ( nem is egyszer )

Ezért szükséges , nem pedig a maga szórakozására.

Így érthető?

2014. máj. 6. 09:06
 4/33 anonim ***** válasza:
100%
Az én kutyám egy érzékeny mudi. Jártunk ilyen régi stílusú suliba. Csak azt bánom, hogy.nem hagytuk ott hamarabb, kevesebb lett volna a kár, amit okozott. Nem minden kutya bírja ezt a tanítási módot, ezt kéne megérteni. Lehet, hogy egy német juhász vagy egy roti igen és náluk beválik, de egy alap engedelmes kurzusra a yorkitól a golden retrieverig minden fajta érkezik. A legtöbb gazdinak nem az a célja, hogy a kutya szabályosan feküdjön, hanem, hogy mindennapi szitukban irányítható legyen. Be lehessen hívni, ne kergessen macskát stb.
2014. máj. 6. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Jav: magam szórakozására
2014. máj. 6. 09:07
 6/33 A kérdező kommentje:

Elsőnek.

Jézusom! A szögest annak a kiképzőnek raknám a nyakába...

Ahol képeztük a szukámat , igen igen egyesek szerint ,, erőszakos módszerrel'' ott egy egyszerű szíj nyakörvet klehetett használni. És nagyon sokat segített a kiképzésnél.

2014. máj. 6. 09:14
 7/33 anonim ***** válasza:
87%

Tudni kell, hogy melyik kutyának melyik módszer jó. Nincs egyetlen igaz út.

Én tudom, hogy "csak kolbásszal" nem lehet kutyát nevelni - de az is tény h sosem volt hiperérzékeny kutyám (és nem is akarok olyat). Van amelyik kutyának nem elég megmutatni és lejutalmazni a jót, mert attól még bepróbálkozik a rosszal. Ott szükség van rá h legyen módszered arra is, h hogyan korrigáld, tudasd vele h nem jó, és h mit vársz el. De van olyan kutya is, amelyiknek elég ha párszor rájutalmazol a jóra és csak azt csinálja, vagy olyan amelyik egy hangosabb nemtől megzuhan és nem h dolgozni nem akar de a közeledbe menni sem (és nem azért mert fél, hanem mert pszichésen nem bírja el a "magas" elvárásokat ill h annak nem tud megfelelni)


Így ezek alapján elítélni vagy isteníteni egy módszert, enyhén szólva szűklátókörűség. A jó kiképző az, aki tudja melyik kutyának mi kell. Lehetnek meg vannak is alapkövek, de ezek csak támpontok.

2014. máj. 6. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Hetes. Nagyon jókat írtál, így világosabb.

Bevallom sosem volt érzékeny kutyám, sokkal inkább makacs, hisztis, önfejűek.

2014. máj. 6. 09:24
 9/33 anonim ***** válasza:
100%
Mások az igények, ennyi. Manapság már a legtöbb embert nem érdekli, hogy a kutyája mennyire szabályosan csinálja meg az engedelmességi feladatokat, ezért nem is azon van a hangsúly a modernebb sulikban. Nyilván aki munkakutyázni akar, az menjen munkakutyás suliba, mert neki meg az kell. Ez most olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy mennyiben jobb egy kínai étterem egy lángososnál. Semmivel, de aki lángosra vágyik, az csalódni fog a kínaiban.
2014. máj. 6. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

Különböző emberek, különböző igények. Engem például nem érdekel, hogy a kutyám nem vágja magát földhöz fél másodperc alatt, nem érdekel, hogy nem szabályos pózban ül vagy fekszik. Őt pedig ha valami nyűgje van, akkor nem érdekli a jutifalat még ha sült májat nyomok az orra alá akkor sem, ha viszont egymásra hangolódunk, akkor szívesen dolgozik kaja nélkül is (de alkalmanként azért kap ilyen megerősítést is). Egy közepesen átlagos munkakutya versenyen körberöhögnének minket. Ezen túl viszont vizsgázott terápiás kutya, és hidd el, hogy a gyerekeket se érdekli, hogy mennyire szabályosan sikerült leültetniük a kutyát. Egy autista gyereknek adhatok a kezébe jutifalatot és megkérhetem, hogy emelje a kutya feje fölé, mire az leül, de nem kérhetem, hogy rángassa már meg egy kicsit ezt a büdös szófogadatlan kutyát!

Mindennek megvan a maga helye, sőt, lehet a különböző módszereket megfelelő körültekintéssel kombinálni is. A legelső állításodra (forgolódós tanítás - ami egyébként nem is tanítás) pedig lehetne kb. ugyanannyi sikersztorit felhozni, mint ellenpéldát. Abba, hogy mi mennyire hatékony inkább ne menjünk bele, mert ez kutya és gazdifüggő, nem lehet általánosítani. A jó kiképző felismeri, hogy egy páros esetén mi az ami a fejlődésükhöz vezet és mi az ami csak hátráltatja őket. Régen a munkakutyás iskolákba főként munkakutyás párosok jártak. Manapság már rengeteg különböző fajtájú és temperamentumú kutyát képez a gazdája a saját igényeinek megfelelő szinten, amire a munkakutya kiképző iskolák egy része nem biztos, hogy fel van készülve.


Amúgy mi hagyományos suliban kezdtünk, utána két évig dolgoztam rajta, mire a régi szemléletmód által okozott károkat helyreraktam. Nekem bőven elég az is, hogy bármilyen kutyával tudunk együtt sétálni szabadon akkor is, ha az egy domináns kan vagy akkor is ha egy tüzelő szuka.

2014. máj. 6. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!