Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért értékelik jobban az...

Miért értékelik jobban az újabb tanítási módszert mint a régit?

Figyelt kérdés

Ott van pl. a forgolódós tanítás amikor húzni akar a kutya. Nagyon lassan jut el a kutya agyáig, és nem is biztos hogy működik. Ellenben a régi , hogy magamhoz rántom a pórázt, tíz perc múlva szépen láb mellett jön.

De elnéztem egy két kutyasulit, és a fiatal kutyák nem tudnak szabályosan feküdni. Beállítják őket libasorba, és a gazda meg ott szenved vele, kitolja a kutya a fenekét nem szabályos.

Erre mondja az oktató nem baj majd később megtanulja, most az a lényeg hogy feküdjön.

De ezzel teljesen összezavarja a kutyát mert amiért eddig mejutalmazták jutifalattal utána meg már nem, ráadásu l mit akarnak a feneke körül?

Én a régi jól bevált módszer alapján tanítottam a kutyám, persze oktató segítségével. A keskeny padon másképpnem bír ülni feküdni, csak szabályosan. Két három nap múlva szabályosan feküdt bárhol fektettem le.

Jah és tudni kell hogy a szukám nagyon hisztis volt. Nem akart semmilyen fegyelmező munkát, ágaskodott, földhöz vágta magát ugatott. Érdekes módon a suliban ( a régi módszeres ) egészen a betonfal mellett kellett menetelni, közben a fegyelmező munkát végezni, és csak pár alkalommal próbálkozott, de hipp hopp leszokott róla.

Hangsúlyozom, hogy nem ütöttük vertülk a kutyát, hanem kézzel, ill. lábfejjel segítettük a helyes ültetésre ,vagy fekvésre.

Amit még mefigyeltem az a jutifalat. A modernebb suliban ha netán elfogyott a jutifalat, akkor már nem is érdekelte az egész. A régi módszeresnél, nem lehetett jutifalatkákat dobálni, mert a kutya ne a kaja miatt dolgozzon hanem mert én kérem. És volt benne valami, mert a gyakorlat végén amikor tényleg ügyes volt, jól meg lett dicsérgetve, és felhúzta fülig a száját, vigyorgott. Eddig ezt egyik suliban se láttam nála.


Mégis az emberek rossz szemmel nézik mert jajj nem szabad megrántani a pórázt, az már elavult barbár szokás.

Viszont mégis hatékonyabb.

Nektek mi a véleményetek erről?


2014. máj. 6. 08:39
1 2 3 4
 21/33 zsuzsabazsa ***** válasza:

Ez már az oktató hibája, ha így járt el. Mi mindig kedvet csináltunk a kutyának ahhoz, hogy apportos legyen.

Az elején mi tárgyválasztással kezdtük. Letettük a saját szagos rongyunkat a földre libasorba egymás után mindenki lerakta a magáét.Ha a kutya rászagolt a saját rongyunkra akkor azt felkaptuk és ingereltük a kutyát vele,hogy ráfogjon a rongyra és tartsa a szájában egy ideig.Ez a tárgyválasztás volt végül is. A cél azon kívül, hogy szagot azonosítson, az volt,hogy a kutya a rongyot, vagy a saját tárgyat a szájába vegye és lehetőleg ne köpje ki.

Minden összetett gyakorlat után apport játék következett a munka feloldására vagyis a kutyákat azzal jutalmaztuk, és sűrű dicséretekkel is. Voltak olyan kutyák amelyek nem voltak apportosak és nagyon sokszori gyakorlással lehetett őket rávenni arra, hogy a fát ne köpjék ki idő előtt, hanem a szájukban meg is tartsák.

2014. máj. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Mostanában gondolkodtam azon, hogy a nagy, rutinos versenyzők a hétköznapi életben is elvárják, hogy a kutya mindig szabályosan üljön-feküdjön parancsra? Tudom, hogy a legtöbben külön vezényszavakat használnak a sima életben illetve a pályamelóban. A lábhoz, hozzám, igazodj nekem is csak melóban van, sima sétán ez a mellém, ide, gyere és társai :)

Az ül a hangsúlytól-szitutól függően gyorsabb-lassabb.

A fektetésnél a sima feküdj, tréningen-versenyen a fekszik, illetve előreküldés után határozott feküdj.

Szóval Nektek hogy működik ez? Nem zavarja össze a kutyát, hogy egyik vezényszóra elég tessék-lássék módon ülni-feküdni, míg a másikra cm-re pontosan-szabályosan kell? Nem sűrűn versenyzünk, nekem jó, ahogy van :D

Amit Zsuzsabazsa ír, hogy a kutya kiigazítja magát, nagyon igaz, és pikk-pakk megtanulják :D Kutyám a versenyen helyben maradáskor kirakta a seggét oldalra, hisz úgy kényelmes hosszú távon. De megtanítottam, hogy ahogy térek vissza hozzá, a "hogy fekszel" utasításra visszaigazítsa magát szabályosba. Na most a versenyen beálltam mellé, szabályos fekvésre váltott és gyorsan felpattant kérésre ülésbe :D

2014. máj. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
Szerintem bizonyos óriástermetű fajták nem is tudnak így "szabályosan" feküdni. Persze rájuk lehetne erőltetni, de elég nagy ostobaság, hogy ezt elvárják egy engedelmességi vizsgán.
2014. máj. 6. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 zsuzsabazsa ***** válasza:
100%

Egy engedelmességi vizsgán belefér, ha a combján ül vagy fekszik. Ott a lényeg az, hogy elvégezze a feladatot. Az már a gazdától is függ, hogy dinamikusabban csinálja vagy lassabban komótosan. Azért írtam, hogy a gazdától is, mert volt a sulinkon egy másik kiképző is /régi srác nagyon/ akinek volt egy óriási nagy barna színű kaukázusi juhásza, és ezzel a kutyával aki alapjában véve lomha. Egy olyan fegyelmező gyakorlatot csinált, úgy mozgástechnikailag, jobbra- balra át, igazodások, előre-hátra-oldalra, hogy több Német juhászt kenterbe vert munkailag.

Jó, de ez mind nem elvárás egy ilyen és hason szőrű kutyáktól.

2014. máj. 6. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
Jelentkezek én is egy érzékeny kutyával, akire ráadásul nem hat az erőszak, és makacs is. Nála tiszteletet kellett kivívni, de mellette figyelemebe venni az igényeit, hogy pl. nem akar valamit egymás után 15-ször megcsinálni, mert elunja. Mi jártunk hagyományosba, de csak ovi erejéig, hát a modernebből az ovit is jobban élvezte. Ugyanakkor szerintem az újabb sulikban is megvannak a kegyetlenkedések, de nem szöges nyakörv formában, hanem pl. palackkal. Az enyém retteg a palacktól, egyetlen alkalommal használták rá, amikor a suliban volt, azóta nem kommunikál a legtöbb oktatóval, kutyákkal meg egyáltalán nem. (Velem dolgozik, de láthatóan nem érzi jól magát.) Szóval egy általános igényfelmérés, megfigyelés első alkalommal nem ártana.
2014. máj. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 zsuzsabazsa ***** válasza:

Nálunk szigorúan tilos volt a szöges használata a tagoknál.

Minden kiképzés előtt tartottunk egy szemrevételezést.Megnéztük, hogy a tag megfelelő felszereléssel rendelkezik e. Ha szögest láttunk a kutyán akár kifele fordítva, akár befele, akkor levetettük róla.


Kivételes alkalmakkor használtuk, amikor a kutyát szó szerint be kellett törni mint egy csikót, és vad, harapós természetű volt. Ezt is csak 2-3 alkalommal, mert a nyakon sérülést okoz a huzamosabb használata.Mikor már nem volt rá szükség, azért rajta hagytuk még egy pár alkalommal és elétettünk egy fojtó vagy mögé, egy sima bőr nyakörvet. Így becsaptuk a kutyát. Érezte, hogy a szöges rajta van, bár nem használtuk, mert a fojtó vagy bőr nyakörvön dolgozott tovább.

2014. máj. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:

Valaki írta, hogy a kutyafüggő, teljes mértékben egyet értek vele, illetve még hozzátenném, hogy bizony FŐLEG gazdafüggő. Mert attól függ, hogy mit szeretne a kutyájának megtanítani, mik az alapvető elvárásai.


Na mármost az én kutyám magam neveltem, első kutya semmi hozzáértéssel. Tulajdonképpen simán családtag, tehát nem ÖV, sport - bár agilytizni jártunk és úszni is - az alapvető elvárásom az volt, hogy normálisan szocializált, jól kézben tartható kutya legyen.


Ez sikerült, egyrészt kivételesen nyugalmas egyed - terrier létére - másrészt pedig "kihasználtam" azt, hogy roppant mód tanulékony.


Ami picit engem zavar, hogy én is jutalomfalattal tanítottam, ezáltal tényleg majdnem minden megcsinál - méretéből adódnak csak akadályok.


A behívás működik, szófogadó, ha picit kanászodik, akkor csak az esti kajálásnál "beleeszem" a vacsijába és már kisangyal megint. Tehát a parancsoknál szót fogad, a játékban viszont csak akkor hoz vissza, ad oda bármit - frizbi, labda, rongyóka, kutyafüle..- ha kap érte kompenzációt.


Utóbbi nem igazán zavar, mert mint fentebb írtam, nem munkakutya, de azért sokat eszembe jut, hogy vajon ennyire könnyű lett volna mindenre megtanítani, ha nem jutalmazom???

2014. máj. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 A kérdező kommentje:
Nekem elég könnyű volt bármire megtanítani juti falat nélkül. Munka végén labdázni szoktunk, ezzel levezeti az agytornát. Ha játszok vele akkor nincsenek szabályos visszahozás meg szabályos ülés, akkor csak móka van. Mindig vissza adja a labdáját, mert imád futni, és remwgve kéri hogy gyorsan dobjam neki újra. :- D
2014. máj. 7. 12:42
 29/33 anonim ***** válasza:
Én úgy gondolom a kutyasuli, legyen az bármilyen egy szempontból éri meg: szocializáció. A többi már max. extra, egy részét értelmetlennek tartom és egyben lehúzásnak is, pl. amikor golden retrieverre azt mondják a kiképzők, hogy jót tesz neki az őrző-védő vagy amikor egy óriás testű fajtával agility akadályokat akarnak csináltatni.
2014. máj. 7. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
25-ös, az én kutyám dettó ugyanilyen. Erőszakkal csak hergelni lehet. Ez addig fokozódott, amíg engem is többször meg nem harapott. Az oktatók válasza: rángassam még jobban. Egy mudikölyökről beszélünk, tehát az sem normális, hogy a viszonylag szófogadó kölyökből sikerül agresszívat csinálni 1-2 hónap alatt. Aztán meg látom, hogy a kutya már nehezen koncentrál. Mondom az oktatónak, hogy ha lehet, szünetet tartanánk. Azt.mondja, azt nem lehet, mert a kutya akkor is dolgozzon, ha fáradt. És ezzel nem az a legnagyobb bajom, hogy az én kutyámat elcs*szték. Mert én utána átmentem máshová és rendberaktam. De mi van az egyszeri Manyinénivel és szaporított Fifikéjével, akik eljönnek, mert a kutya nagyon szökős és felugrál, mit fog szólni, ha azt látja, hogy csak rosszabb lett minden? Elmegy másikhhelyre? Fenét, inkább elkönyveli, hogy a kutya javíthatatlan, vagy hogy a kutyasuli hülyeség. És Fifi megy vissza a láncra.
2014. máj. 7. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!