Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért értékelik jobban az...

Miért értékelik jobban az újabb tanítási módszert mint a régit?

Figyelt kérdés

Ott van pl. a forgolódós tanítás amikor húzni akar a kutya. Nagyon lassan jut el a kutya agyáig, és nem is biztos hogy működik. Ellenben a régi , hogy magamhoz rántom a pórázt, tíz perc múlva szépen láb mellett jön.

De elnéztem egy két kutyasulit, és a fiatal kutyák nem tudnak szabályosan feküdni. Beállítják őket libasorba, és a gazda meg ott szenved vele, kitolja a kutya a fenekét nem szabályos.

Erre mondja az oktató nem baj majd később megtanulja, most az a lényeg hogy feküdjön.

De ezzel teljesen összezavarja a kutyát mert amiért eddig mejutalmazták jutifalattal utána meg már nem, ráadásu l mit akarnak a feneke körül?

Én a régi jól bevált módszer alapján tanítottam a kutyám, persze oktató segítségével. A keskeny padon másképpnem bír ülni feküdni, csak szabályosan. Két három nap múlva szabályosan feküdt bárhol fektettem le.

Jah és tudni kell hogy a szukám nagyon hisztis volt. Nem akart semmilyen fegyelmező munkát, ágaskodott, földhöz vágta magát ugatott. Érdekes módon a suliban ( a régi módszeres ) egészen a betonfal mellett kellett menetelni, közben a fegyelmező munkát végezni, és csak pár alkalommal próbálkozott, de hipp hopp leszokott róla.

Hangsúlyozom, hogy nem ütöttük vertülk a kutyát, hanem kézzel, ill. lábfejjel segítettük a helyes ültetésre ,vagy fekvésre.

Amit még mefigyeltem az a jutifalat. A modernebb suliban ha netán elfogyott a jutifalat, akkor már nem is érdekelte az egész. A régi módszeresnél, nem lehetett jutifalatkákat dobálni, mert a kutya ne a kaja miatt dolgozzon hanem mert én kérem. És volt benne valami, mert a gyakorlat végén amikor tényleg ügyes volt, jól meg lett dicsérgetve, és felhúzta fülig a száját, vigyorgott. Eddig ezt egyik suliban se láttam nála.


Mégis az emberek rossz szemmel nézik mert jajj nem szabad megrántani a pórázt, az már elavult barbár szokás.

Viszont mégis hatékonyabb.

Nektek mi a véleményetek erről?


2014. máj. 6. 08:39
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
100%

Azzal, amit írtál, szerintem semmi gond nincs. Talán pont te nem ismered eléggé a régi módszert. Én könyvben is olvastam és hallottam is mástól (van, ahol még így működik), hogy pl. a fogd parancshoz úgy bele kell rántani a kutya nyakába, hogy az felvisítson a fájdalomtól és akkor gyorsan bele kell nyomni az apportfát a szájába...és még ragozhatnám. A könyv ecsetelte a befelé fordított szöges használatát is. Nos, ezért nem szeretik az emberek.


A másik meg az, hogy régen csak a munkakutyákat képezték engedelmességre - vagy legalábbis ha képezték, elvárták a tökéletes végrehajtást. Ma már csak hobbiból vagy a kapcsolat javítása miatt tanítjuk a kutyát erre-arra és nem szükséges, hogy szögegyenesen feküdjön vagy kövessen. Nem igénye az embereknek. Nekem mondjuk igényem lenne, mert nagyon tetszik, de egyelőre megelégszek azzal is, ha nem tökéletes, a lényeg, hogy kedveel csinálja.


Amiket írtál, azok sem garanciák arra, hogy pontosan fog dolgozni a kutya. Én fél évig rángattam (nem kicsit) a kutyát, aztán egyik nap elkezdtem fordulni vele és negyed órán belül megértette. Igazság szerint keményebben meg is volt rántva a kutya, hiszen nem kézzel, hanem a teljes testemmel fordítottam.


Jutalomfalatot ma is csak a tanításhoz kellene használni, mint motivációt, rávezetést, jutalmazást.

2014. máj. 6. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

Amiket írtál, azok sem garanciák arra, hogy pontosan fog dolgozni a kutya.


Ezt mire érted? Az összes gyakorlatra, vagy a jutifalatra?

2014. máj. 6. 14:32
 13/33 A kérdező kommentje:

Hát elképzelhető hogy én nem ismerem igazán a régi módszert. Az biztos, hogy nekem nem sok idő állt rendelkezésre, hogy letegye a bh vizsgát. Ráadásul a szukám se volt nagyon fiatal ( 6 éves ), és amit tapasztaltam az addig megjárt sulikban, az nem volt teljesen megfelelő.


Voltam pl. egy rehabilitációs foglalkozáson, mert a kutyám nagyon kutyázott. Pórázon egy kőrt alkottunk a többi kutyással (közömbösítést gyakoroltuk ) és egymás mögött kellett haladni. Volt ott egy puli keverék, folyó volt rajta. Nem akart menetelni, erre mondja az oktató nem baj húzza csak a kutyát. Hozzáteszem , 30 fok volt. Amikor hörögni kezdett meg lilulni a nyelve, már nem bírtam nézni, szóltam a gazdájának, hogy inkább az éles rántások sokkal többet érnének, meg meg kéne állni vele addig amíg levegőhöz jut. Erre az oktató leüvöltött, hogy maradjak csendbe, a puli gazda meg folytassa a menetet. Pár másodperc múlva a puli teljesen összeesett rángatózni kezdett. Na akkor odavitték az egyik itatóhoz és vizet locsoltak rá.

Na én onnan húztam mint a vadlibák.

2014. máj. 6. 15:06
 14/33 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Mert az emberek családtagként kezelik a kutyáikat, szeretik őket és azt kívánják, hogy humánusan tanulják meg az együttéléshez szükséges dolgokat.

A fordulgatós módszer tényleg használ, de én pár fordulás után támolygok :D több kutyát sétáltattam úgy, hogy hátam mögött két kézben a póráz, és amint feszülne, hirtelen hátralépek egyet-kettőt, amíg a kutya mögém nem kerül. Megállok, és ha vár laza pórázon, akkor indulunk és így tovább :)

A fül mögé rakott kontakt póráz is jó, finom jelzéseket ad a kutyának, de nem húzni, hanem RÁNTANI kell, így egyértelmű számára!

Pont, hogy a modern-hagyományos sulikban jutiztatnak sokat :D Szerintem 3 féle suli van. Teljes klikkeres tükörsuli, ezeréves poroszos, fojtós-szöges, meg az átmenet, ahol a hobbistáknak is jutival kezdik a szabályos gyakorlatokat megtanítani :)

Kaja és labda nélkül SOHA nem lesz pontos-gyors munka, mert a kutyának nem tudod elmagyarázni, hogy a feladatot HOGYAN végezze.

A klikker meg szuper eszköz, hihetetlen dolgokat lehet megtanítani a kutyáknak.

Nekem a modern jutifalatos/klikkelős és a hagyományosabb módszerek ötvözete vált be kutyától, feladattól, céltól függően

2014. máj. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább ott látom a problémát, hogy az iskolákban van egy sablon, amit minden fajtára, egyedre rá próbálnak erőszakolni.
2014. máj. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 A kérdező kommentje:

Ami számomra fura volt, és eddig nem találkoztam vele, az a pad. Kb 15 cm széles. Fel kell léptetni a kutyáta pallón, és kb vállamig ért a kutya hasa. Rengeteg segítség kellett neki, és először nagyon lassan csináltuk pl a fekvést. Nagyon vigyázni kellett és nagyon sok türelem, mert a kutya könnyen lepottyanhat. Soha nem gondoltam volna hogy pár nap múlva magátol fekszik szabályosan, úgy ahogy a vizsgán követelik.


Hát akkor most nem tudom milyen módszer szerint tanítottak minket, de nem használtunk szögest, nem fojtottuk halálra, és csak megerősítést kapott. Ha valami nem sikerült akkor nem volt paskolás, hanem megpróbáltuk újra. Sokszor tartottunk szünetet, nem akkor amikor lejárt az a bizonyos idő, hanem amikor a kutya mutatta hogy fáradt agyilag.

2014. máj. 6. 16:43
 17/33 anonim ***** válasza:
Milyen a szabályos fekvés?
2014. máj. 6. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 Szilvi & Argos ***** válasza:
Amikor a kutya nem rakja ki oldalra a fenekét
2014. máj. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 zsuzsabazsa ***** válasza:
100%

Amiről beszélsz az a munkapad. Ott kéne a kutyáknak megtanulni a helyesen való fekvést és ülést. A helytelen fekvés az, amikor a kutya a combján fekszik vagyis nem húzza a hasa alá a két hátsólábát. Ilyenkor a munkapadról leesik. Az ülésnél meg az ülőgumóin űl helyesen, helytelenül meg akkor, mikor szintén a combján űl.

Ez voltaképpen egy irányzék, hogy hogyan is kell szabályosan űlni és feküdni. Ugyanakkor amikor a kutya a talajon űl akkor hajlamos arra, hogy a combjára nehezedjen,és fekvésnél is egy idő múlva, eldől félig az oldalára. Na ezeket a talajon is korrigálni kell. Vagyis azt jelenti, hogy a kutyának tudatában kell lennie annak, ha a gazda rászól, hogy szabály ül vagy szabály fekszik akkor a kutya saját maga kiigazítja a fekvését vagy ülését. Nem kell minden esetben elvárni tőle, csak akkor ha muszáj. Gyakorolni kell vele többször, hogy megtanulja, beépüljön és akkor bármikor erre kérjük megfogja csinálni.


Én mindig a hagyományos suliba jártam, azok közt is van különbség mert mi nem rángattuk meg a kutyákat azért, hogy az apport fát a szájukba vegyék.

Amikor valaki hozta a kutyáját meg lett kérdezve mit akar elérni a kutyájával akkor a szerint lett foglalkozva vele.

Aki csak egy sima engedelmességit akart az azt kapta, aki meg komolyabban munka kutyázni akart és versenyekre járni az más foglalkozást igényelt.

2014. máj. 6. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 A kérdező kommentje:

Nekem csak sima engedelmes vizsgára volt szükségem. Az aportozás az megmaradt játéknak. Imádja a madzagos labdáját. De ilyen brutát módszert még sose láttam, hogy fájdalmába felvisít és bele tunkolják a szájába az aportfát.

Igaz eddig minden kutyámmal rongyoztam picinek, és soha nem volt gond az aport készséggel.

2014. máj. 6. 18:30
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!