Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg ilyen a mudi?

Tényleg ilyen a mudi?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretem ezt a fajtát, tartok is egyet. Általában azt írják, hogy okos, mindenféle sportra alkalmas. De most olvastam, hallottam 1-2 olyan véleményt róla, ami nagyon elszomorított. Volt, aki azt írta itt a gyakorikérdéseken, hogy lassú az agilityben, máshol kereken leírta (ő, vagy valaki más - a névtelenség átka), hogy nem annyira jó agilityre. Terelőkutyások is gyakran mondják, hogy a mudi nem kerül annyira nagy ívben, mint a border vagy a kelpie, ami mondjuk igaz is, gondolom a mudinál más terelési stílusra volt szükség, mint a bordernél. Egyetlen magyarországi mudiról sem tudok, akit mentőkutyának képeztek ki és csak egy olyanról, aki terápiáskutya vizsgát tett. Vajon tényleg nem alkalmas arra, hogy komoly munkát végeztessenek vele és tényleg nem veheti fel a versenyt a sztár fajtákkal, mint a belga juhász vagy a border collie? Vagy csak az az oka ennek, hogy a mudi ritka fajta és kisebb az esélye, hogy a megfelelő gazdi a megfelelő kutyával a megfelelő kutyaiskolába járjon? Nem vagyok az a nagy sportoló, munkakutyás, hogy átlássam ezeket a dolgokat, de nagyon szomorú vagyok, hogy egyáltalán felmerülhetett ilyen kérdés.
2010. jan. 3. 17:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem lehet ezt így rámondani a mudira. Nem egy felkapott fajta, talán a kinézete miatt, de nekem tetszik. :)

Azt el tudom képzelni, hogy vannak egyedek, akik nem alkalmasak erre-arra, de ezt minden fajtánál ki lehet mondani.

Nekem az a véleményem, hogy (szinte) az összes pásztorkutya fajta rendkívüli intelligenciával rendelkezik, mindig az egyedhez megfelelő nevelési, kiképzési módszert kell megválasztani és minden egyednek (fajtától függetlenül) megvannak az erősségei és a gyengéi. Szerintem igenis sokoldalú a mudi és nagyon sok mindent lehet vele csinálni, de mivel nem egy divatos fajta, nem használják annyi mindenre. És ki kell puhatolni az adott egyednél, hogy ő miben jeleskedik igazán, ill. hogy mivel és mire motiválható.

Azt gondolom, akit a kérdésedben említettél, nem a fajta egészére mondta, hanem a saját kutyájára. Legalábbis ez lenne logikus számomra.

2010. jan. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Amúgy nem a saját kutyájára mondta, ezt írta: "Ellenben gyorsaságban egyetlen magyar kutya van, aki tényleg felveszi(né) a versenyt a borderekkel: Kormosvári-Hajtó Pletyka. Az a mudi amelyik maxiba nő pl nem igen gyorsabb az én labimnál." Mondjuk az igaz lehet, hogy egy mudi, aki maxiban versenyez, de csak 45 cm (ennyi a felső határ a fajtánál), az nehezebben veszi az akadályokat, mint egy sokkal nagyobb kutya ugyanabban a kategóriában.
2010. jan. 3. 18:14
 3/13 anonim ***** válasza:
90%

EZ NEM IGAZ! Ez ugyanolyan mint "melyik a jobb a kutya vagy macska" esete. Ahol azt mondják, hogy a macska nem jó, mert hamis, nem hűséges, nem véd meg... No de hát ő nem kutya, miért kéne úgy viselkednie mint egy kutyának? A mudi nem border, miért kéne neki akkorát kerülnie, amikor ő mudi és máshogy terel?

Lehet hogy a border meg a kelpie jobb, de ők csak nyerőgépek, a mudinak meg lelke is van. Szerinted, most logikusan, melyik az okosabb kutya? Az amelyik meglát egy kerítést, mögötte 100 méterre birkákat, ennek következményeképp pedig fel alá rohangál, mert ott a birka 100 méterre, és hőgutát kap és meghal (találkoztam ilyen esettel). Vagy az aki nyugodtan elvan, fekszik, alszik, nem érdekli semmit, majd amikor kinyitják a kaput és odamennek a birkákhoz akkor mint a villám terel? Most kitalálhatod melyik fajta melyik... És melyik kutya boldogabb? Az aki megboldondul ha nem dolgozhat fél óráig, vagy az aki nyugodt és elfogadja hogy most nem csinálunk semmit? Lehet hogy ezért sikeresebbek a fent említett kutyák, de szerintem nem csak ez a fontos.

Az egyik nagy probléma az, hogy sajnos-mint a német juhászosok- nagyon fenhordják az orrukat, hogy az ő kutyájuk a legoksoabb a világon mert nem tudom hány 100 szót tud megjegyezni. Na most szerintem egyrészt az okosságot nem lehet csakígy lemérni, másrészt meg lehet hogy 100 tehetségesebb kutya van, csak olyan ritka vagy ismeretlen hogy nem is vizsgálták. Így viszont igazságtalan a dolog.

A másik baj az hogy borderból van ezer meg ezer, mudiból meg nagyon kevés. Több kutyából ugye könnyebben jön ki több tehetséges is mint 2 darab mudiból... Maga az ország is le van maradva a kutyanevelés és tartás terén.

És persze még azt is hozzávehetjük, hogy manapság nem elég ha jó a kutya, menőnek is kell lenni. A mudi csak egy magyar kutya, akit elgtöbbször az utcán keveréknek csúfolnak, az egyetlen kutya akinek a saját standarjában! azt olvastam, hogy nem baj hogy nem szép, nem azért szeretjük! Soha sehol nem olvastam ilyen (mert ugye egy buldog vagy egy kínai kopaszkutya az szépségkirálynő!) csak nála, több helyen is. Most mondja meg valaki, egy kajla fülű, foltos, cuki border mitől néz ki fajtatisztának? Nem is nyugati, nem is extrém, nem is drága, nem is beteges.

Még egy probléma, hogy nagyon válatozatos a mérete. Általában sokan vannak a határon. És vagy túl nagyok vagy túl kicsik ahhoz hogy lépést tartsanak.

Az emberek szeretik a készterméket. A mudival dolgozni kell. Egy border szinte magától csinál mindent, ami nem biztos hogy olyan jó, csak egyszerű.

Na most lehet pontozni hogy szídom a bordereket (elsősorban a gazdákkal és a közvéleménnyel van bajom) meg fanatikus vagyok de meg vagyok róla győződve, hogy nem a mudi képességeivel van baj, hanem nekünk kell felfejlődni. Szerintem nem is baj hogy nem olyan népszerű, legalább nem lesz belőle is tucatkutya. :)

Én már kb 10 éves koromban megfogadtam, hogy meg fogom mutatni ha nagy leszek hogy milyen is egy mudi, mennyivel jobb. Történt ez akkor amikor sétáltam egy német juhásszal aki olyan kövér volt mintha terhes lenne, egy kör után kifulladt, volt hogy el is ájult, a gazdái azt nem tudták megakadályozni hogy ne szaladjon ki az útra pedig még magánkiképzője is volt. Ellenben az én kis egyszerű kutyámmal aki sosem járt még csak kutyaiskolába sem és minden nap elájultak tőle hogy leül ha szólok neki -.-" (hát még miket tudott), sőt mostmár 3 kutyát irányítok, míg ők ketten nem tudnak egyet. De mindennek tudatában egyszer azt mondta a gazdája, a kutyája, és a többi német juhász is jobb a mudinál meg minden kutyánál, pusztán a tény miatt hogy német juhász... Valahogy így vannak a borderesek is. Hiába akármilyen borzalmas kutyája van egyeseknek, megvetően néznek rám, mert az övék jobb. Sajnos még a kutyások sem tartanak össze, pedig jó lenne.

Igen, mudifanatikus vagyok, és bocs ha valakinek nem tetszik, eddigi kutyás tapasztalataim írtam le. :) Nekem ez a tökéletes fajta, bár mindegyiknek vannak hibái, de nem akkora hogy amiatt ne tudnák felvenni a versenyt.

2010. jan. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Igazad van. A mudival például meg lehet csinálni azt, hogy a juhokat kitereljük a legelőre és a mudi addig nyugodtan fekszik, szöcskére vadászik stb. amíg nem kell visszaterelni a többiekhez egy elkóborló birkát, míg egy borderrel nem, ő egész nap folyamatosan terelne (természetesen munkavonalú borderre gondolok, nem egy szép, de semmire nem jó showkutyára). Viszont te magad írtad: "Lehet hogy a border meg a kelpie jobb, de ők csak nyerőgépek, a mudinak meg lelke is van." "Az emberek szeretik a készterméket. A mudival dolgozni kell. Egy border szinte magától csinál mindent, ami nem biztos hogy olyan jó, csak egyszerű." viszont, ha ez tényleg így van, akkor az az ember, aki meg akarja nyerni mondjuk az agility vb-t, azt a kutyát választja, akivel kevesebb munkával érheti el ugyanezt, nem? De kérdés, hogy tényleg igaz-e?
2010. jan. 3. 18:33
 5/13 anonim ***** válasza:
85%

Első vagyok. Nekem borderem van és ki merem jelenteni, hogy ez nem igaz. Könnyebben tanítható, mint a nagy átlag, de neki is megvan az elképzelése a világról. Könnyebb letörni a szarvát úgymond, mint az "átlag" kutyáknak, de érteni kell hozzá és érzéssel kell, mert különben ugyanúgy a fejére nő az embernek mint az összes többi kutya.

Van másik kutyám is és mindig is voltak kutyáink a családban, tehát viszonyítani is tudok. Szerintem a borderben elsősorban a mozgásigény, és a szellemi pörgősség az, ami mássá teszi őt sok fajtától. De ha jól van nevelve, helyesen van kiképezve, akkor igenis egy fegyelmezett, normális kutya.

És ez a divat dolog is olyan, hogy a border is csak az utóbbi időben lett felkapott, egy évvel ezelőtt még azt sem tudták az emberek, mi ez a fajta. Legalábbis akikkel én találkoztam. De most divat, aztán lehet szapulni (és

szaporítani is sajnos).

Mi már egyszer beszélgettünk erről a második válaszolóval. Ő a mudival elfogult, ez a kedvenc fajtája és sajnos rossz tapasztalata van a borderekkel, mert nem hozzáértő kezekben voltak, akiket ő látott. Ezt ő maga mondta. Én meg a saját fajtámmal, a bodrival vagyok elfogult, bevallom.

Nagyon szeretem a mudit, tény,m egy teljesen más karakter, mint a border vagy a kelpie, de szerintem eleve badarság a kettőt összehasonlítani, mert lehet, hogy terelő kutyák mind, de a jellemük alapvetően más. Border annak való, aki érez magában kompetenciát ahhoz, hogy megfelelően tudja kezelni és ki tudja elégíteni a végtelen szellemi és fizikai energiáit. A mudi más, nyugodtabb. De ez nem baj, egyik sem rosszabb a másiknál, egyszerűen mások.

Amúgy lakásban van a borderem tartva másodmagával, és igenis ha arról van szó, akkor képes elheverészni. Nevelés kérdése. Ettől függetlenül rengeteget kell vele foglalkozni. A munkamániájának kordában tartásához határozottság kell, de összességében egy könnyen kezelhető fajta, kezdő kutyás is bevállalhatja. Én a magam részéről nagyon sajnálom, hogy ilyen divatos lett, mert látom, hogyan hígul fel és mennyivel silányabb az állomány, mint néhány évvel ezelőtt. És megjelentek a szaporítók is, akik valószínűleg szépen tönkre is fogják tenni ezt a nagyszerű fajtát, mégpedig igen rövid idő alatt. :S

A mudiban ez mindenképp jobb, mivel nem amolyan klasszikus szépség, szerintem sosem fog úgy elterjedni. De nekem olyannak tetszik, amilyen, lehet egyszer majd egy mudim is lesz. :)

2010. jan. 3. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
76%

"Egy border szinte magától csinál mindent, ami nem biztos hogy olyan jó, csak egyszerű." viszont, ha ez tényleg így van, akkor az az ember, aki meg akarja nyerni mondjuk az agility vb-t, azt a kutyát választja, akivel kevesebb munkával érheti el ugyanezt, nem? De kérdés, hogy tényleg igaz-e?"


Én vagyok akitől a kérdező az első kommentjében idézett.

Kezdeném először azzal, h a mudifanatikus hölgy :o) (bocsánat, nem tudom a nevedet) valószínű igen rossz borderekkel találkozott igen gyengekezű gazdáknál. Kérdezem én, h látta-e már terelni pl. pintér Ágit Midge-dzsel vagy Balássy Evelint (Blessed Borders) a saját kutyáival vagy esetleg a geleji holland házpár kutyáit? Ami alapján te ítéled meg a bordert ugyanaz a mentalitás mint ahogy a staffordokat ítélik meg: hozzá nem értők miatt bekövetkezett kutyatámodásokból.


Visszakanyarodva... Hogy egy border magától csinálna mindent nem kicsit túlzás. Legtöbbjük - még egy átlag border is - sokkal könnyebben motiválható, mint egy átlag kutya. Illetve az is tény h testfelépítésükből adódóan sokkal könnyebb nekik gyorsan menni a pályán mint a legtöbb kutyának. Viszont megtanítani egy gyors kutyának h precízen menjen a pályán az már csak a gazdán múlik. Még egy border sem tudja megnyerni az agility vb-t egyedül, sőt még egy magyar versenyen sem lesz eredményes egy olyan border akibe nem fektettek rengeteg sok munkát. Tehát nem igaz, hogy a border mindent magától csinál. Aki ezt gondolja az sosem agilityzett. Tény és való h sokan gondolják azt - még agilitysek is - hogyha borderük lesz akkor nyerni is fognak. És annyi de annyi elcseszett border van pont amiatt mert csak közben jönnek rá az emberek, h a borderbe is ugyanannyi - ha nem több - melót kell beletenni, h azzal aztán eredményesen lehessen versenyezni.


(Érdekesség egyébként h a Pletyi gazdájának border lesz a következő kutyája, mivel úgy gondolja h egy ugyanilyen őrülten motivált, übergyors mudija nem lesz mégegy mint a Pletyka)

És én is azért nem vennék mudit, pedig nagyon nagyon tetszik(!!!), mivel nagyon lutri h milyet fogsz ki pörgősség és motiválhatóság szempontjából. Leginkább a sheltiehez tudnám ilyen szempontból hasonlítani.


(ps. nekem nincs se mudim, se borderem, egyelőre csak egy labim van, aki viszont volt olyan gyors és pontos, h idén kijutott az agility vb-re...)

2010. jan. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ismerem a két hölgyet, az említett holland házaspár pedig el volt ájulva az először terelő mudim láttán (aki "túl" nagy, nincs tk-ja, nem járt iskolába, sőt életében nem aludt még más helyen, és sosem volt ennyi kutya között. Mondhatnám, hogy véletlen szerencse, de a másik két kutyám is ilyen) még abban az időben amikor alig tudtak valamit magyarul. :)

Azt hogy szinte magától csinál mindent, a terelésre értettem. Nem csak agility van a világon hanem 100 más dolog. :)

És tuti hogy találkoztam rosszul nevelt borderekkel, de nem hiszem hogy aki táborokba hurcolja a kutyáit (mivel ott ismerkedtem meg a fajtával) az tényleg olyan béna ember lenne. Nekem nem tetszik a mentalitásuk, de legfőképp a gazdáké, majdnem egyedüli nem bordesként gondolhatod milyen fensőbbrendűen viselkedtek. Ezek nem rossz tulajdonságok, csak nem azok amik nekem fontosak.

Tényleg mudifanatikus vagyok, minden más dologban is a kisebbséget védem. Pont a munka teszi olyan értékessé. Könnyű egy jól nevelhető aranyos kutyával. Az enyémet évekig dobálták a lakóhelyünkön, meg csúfolták, hogy pitbull, korcskeverék, merthogy nem menő fajta és amikor végre kutyás helyre kerültem ott is azt láttam hogy megy a széthúzás... Ha nem beszélnének sokan olyan lekezelően a mudiról akkor nem is érdekelne a border meg a többi divatos kutya. Valakinek meg kell védeni őket.

2010. jan. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
83%

Azt nem értem, h miért egy olyannak mondod akinek alapvetően tetszik a mudi mind küllemre, mind jellemre.

De azt még mindig tartom h egy egész fajtát néhány idióta gazda alapján megítélni nem túl bölcs dolog.

Azért az agilityt mondtam mivel azt ismerem. Amit nem ismerek arról nem alkotok véleményt. Egy dolgot viszont láttam, h egy nagyon durva ösztönű kutyát is tanítani kell!!, az se csinálja magától minden hireszteléssel ellentétben. Kérdezd meg Evelint vagy Ágit mennyi munkája fekszik a kutyáiban...

2010. jan. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Igazatok van. Amúgy az én mudim sem pörög annyira a pályán, de szerintem én rontottam el. Mondjuk az utóbbi időben sokat javult.
2010. jan. 5. 20:34
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Szerintem nem mérvadó az, amit terjesztenek róla. Persze, hogy a felkapott sztárkutyákat lekrámozzák, és lepontozzák a mudit, ez elég szomorú, de nem hiszem, hogy igaz. A mudi nagyon ritka fajta, nincs túltenyésztve, megőrizte ősi képességeit. Elég, ha a mudisok tudják, hogy milyen a fajta, a borderesek meg gondoljanak, amit akarnak.

Én Komondor-szimpatizáns vagyok, róla is hallani ezt-azt, azt mondják, hogy már nem alkalmas területőrzésre, ezért nem használják arra, bezzeg a kaukázusi, közép-ázsiai, sarplaninai...NEM IGAZ!!! Én ismerem a Komondort, vannak tapasztalataim, és tudom, hogy sokkal külömb ezeknél a fajtáknál, a közelébe sem érnek:P

Csak a mudinak más a stílusa, ő nem külföldi, Ő MAGYAR!!!És éppen ezért a legjobb:D

2010. jan. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!