Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kezdtétek a munkakutyáz...

Hogyan kezdtétek a munkakutyázást?

Figyelt kérdés

Fél éves a kutyám, kezdő kutyás vagyok. Örökbefogadtam egy kölyök németjuhászt, elvittem kiképzőhöz, aki teljesen odaáig van tőle, mert szerinte kitűnő munkakutya.

Én csak kezdő vagyok, most nézegettem videókat a vizsgáról, és én egy kicsit béna vagyok... Nem tudom, és lehet nem is akarom olyan keményen nevelni, mint ahogy a kiképző mondaná... Szerinte nagyon jól haladunk, jól is bánok a kutyával, de mivel még nem neveltem ilyen kutyát, és ennyire komolyan sem foglalkoztam még kutyával, nagyon idegen nekem a különböző hangok adása, és a parancsok kiadása is, mert rossz mindig a hangsúly.... :) De kedvet kaptam hozzá, és a legjobbat akarom a kutyámnak, szóval sokat foglalkozok vele, tudom kezelni is, de egy kicsit nekem szigorúnak tűnik mert még csak kölyök, és nekem fontosabb a versengésnél az, hogy a kutyám kiegyensúlyozott, boldok kutya legyen... Ha ferdén ül, hát ferdén ül... Tudom, hogy ez fontos a vizsgán, de türelem, és gyakorlás, és megoldjuk... Nem?

Ti, amikor elkezdtétek a komoly munkakutyázást, akkor hogy ment, vagy mindig erre készültetek? Mit tanácsolnátok? MErt otthon, amikor ketten gyakorlunk, akkor rendben van minden, jókat játszunk, de amikor a kiképző néz minket, akkor kissé gátlásossá válok.. (Igaz, hogy sok hibára felhívja a figyelmet, amiket ha nem lát, és én nem korrigálok, akkor abból gond lesz, mindig megfogadom a tanácsát, sőt, szeretem ha szól, hogy mit rontok el.) Pedig bízok benne, csak egy kicsit még idegen nekem ez a világ...


2010. jan. 4. 08:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Szerintem a munkakutyázás csodálatos sport, de ne kényszerből csináld.

Egy féléves kutyát rengeteg játékkal, jutalom falattal és dicsérettel kell tanítani.

Ha szépen megcsinálta a feladatot, akkor jutalom, ha szépen figyel rád, akkor is jutalom.

Később, ha 1-2 feladatot már gyorsan, ügyesen megcsinál, akkor vonj össze 2 feladatot és utána jutalmazz.

Fontos, hogy ne terheld túl a kutyát, inkább többször pár percet gyakoroljatok és mindig akkor hagyjátok abba, amikor a legjobb a kutya.


Viszont arra figyelj, hogy a feladatokat pontosan, szépen, gyorsan csinálja meg, egy lassú, vagy ferde ülésre soha ne jutalmazz rá, mert ha rögzülnek a hibák, nagyon nehéz később kijavítani.


Egyébként semmiről nem vagy lemaradva, vannak olyan nagy kiképzők, akik 7-9 hónapos kora előtt elő sem veszik a kutyát, de utána aztán kezdődik a munka.

Nem kell a kutyával agresszívnak vagy szigorúnak lenni, elég, ha határozott vagy és tudod mikor jutalmazz.


Az mit jelent, hogy örökbefogadott kutya, amivel dolgozol?

Fajtatiszta, törzskönyvezett? Nincs jelentősége, csak érdekel.

2010. jan. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Ez nem így működik!

A kiképző azért szigorú, mert a munkavizsga komoly dolog. Ott szigorú követelmények vannak. Ezeket a követelményeket úgy tudod a legjobban megtanítani a kutyának ha következetesen az első pillanattól a tökéletes megoldásra törekedsz. munkakutyánál nincs olyan hogy most nem ül szépen de majd egyszer....ha hagyod hogy egy feladat megoldása rosszul rögzüljön azzal nem csak a saját dolgodat nehezíted meg, de a kutyáét is, és a kedvét is elveszed azzal, hogy változnak a követeléseid. Összezavarodik, úgy érzi majd nem tudja teljesíteni amit kérsz mert nem érti mi az, és egyre rosszabb lesz a teljesítménye. Egyszerűen elveszed az önbizalmát!


A munkakutyázás nem csak gyakorlati dolog. A fejedben kell először eltökélned magad. A szigorú következetesség az ember számára nem egy megszokott dolog. Erre az elméddel is fel kell készülnöd, hiszen nem csak a kutyádnak van ezáltal feladat hanem neked is!


Próbáld átértékelni a dolgokat.


Először is tudd hogy mit akarsz. Mutasd azt meg neki, és ha már érti jöhet a gyakorlás. Használj határozottan elkülönülő jutalmat és büntetést, de büntetést csak akkor ha már bizonyosan ért egy feladatot! Ezzel segítesz a kutyádnak értékelni a helyzetet. Ez számára egy kapaszkodó.


Ja és még valami! Ha együtt dolgozol valakivel, legyen az a kutya vagy a kiképző, akkor feltétlen bizalom kell hogy legyen köztetek! Ha nem hiszel abban amit mond vagy tesz, nem fogsz haladni. Bíznod kell abban hogy az Ő tapasztalat megfelelő! Ha ez nem megy keress valaki mást! Ez nagyon fontos!

2010. jan. 4. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként jó ha tudod hogy nem törzskönyvezett kutyával csak bizonyos szinten vizsgázhatsz (HPO1) utána már nem.
2010. jan. 4. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

De jó, hogy írtál, köszönöm:)

Hát picurka volt, amikor magamhoz vettem. Nem tenyésztőtől, hanem valakinek otthon a juhászai szerelembe estek, és nem is értem miért lepődtek meg amikor kiskutyák lettek belőle. Nekem kellett kutya, így elvittem a legaktívabbat, mert jó, ha egy kutyát lehet tanítani.

Alapból szeretem a németjuhászt, volt már korábban is, igaz nem közvetlenül nekem, de egy családban éltünk.

Szóval nem kifejezetten munkakutyát vettem, nem ez volt a cél. Nekem is tetszik a sport, nagyon szeretném, ha olyan jó kuty lenne mint a videókon:) és az összhang kutya és gazda között....Egy csoda:)

Nagyon jó kiképzőnk van, mert nagyon figyel mindkettőnkre, és szereti is nagyon a kutyámat, csak nekem kicsit keménynek tűnt az erősebb pórázrángatás, (két hete vezettük be, eddig, ha megcsinálta jutalom, ha nem nem volt semmi) Most ha rossz, nem jön mellettem, akkor pórázrántással húzom magam mellé. OK, ezt megértem, és már alkalmazom, elfogadom mert utána nagyot játszunk, és a tanítást sem viszem túlzásba, csak 5 perc. Ez nem megterhelő neki, mert nagyon élvezi.

Viszont most pontosításra, megemlítette a szöges nyakörvet, én meg leblokkoltam, és normálisan meg sem tudtam indokolni, hogy miért nem szeretném. Tudom, hogy nem bántaná a kutyát, mert jó ember, és szereti a kutyámat nagyon, de ez az amit nem akarok bevezetni....

Nagyon okos a kutya, és olyan akarata van....:)

2010. jan. 4. 10:11
 5/21 A kérdező kommentje:

A többieknek is köszönöm a választ, bízom a kiképzőmben!

Igazad van, ezt érzem én is, hogy nekem kellene kicsit változnom, mert valóban szokatlan az embernek ez a fajta hatalmas fegyelem.

2010. jan. 4. 10:14
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Második voltam.

A szögest én sem szeretem, soha nem is alkalmaztam. (kiképző vagyok)


A pórázrángatás viszont a kutyának hidd el meg se kottyan. Ez nem okoz neki fájdalmat vagy lelkii sérülést. Ez is jelzés, mivel munkavizsgán nem lóbálhatsz előtte falatokat, ott teljesíteni kell és kész!


És ha megfelelően használod egy idő után nem is szükséges!


A szögest visszautasíthatod, ha gondolod, szerintem nem okoz problémát az elhagyása.


A keménység és a szigor szükséges "rosszak"...ettől még otthon a munkán kívül tutujgathatod a kutyádat, amennyit csak akarod, de a pályán tudnia kell hogy munka van!


A munkakutyázás nem elsősorban a kutyának nehéz, mert hiszen ezeket a fajtákat erre tenyésztették ki. Számukra ez élmény. A gazdinak igazi kihívás! Mindig gondolj arra, hogy addig, ameddig a kutyád szeme csillog mikor rád néz, és örömmel teljesíti amit kérsz, addig biztos nem tettél semmi számára rosszat!

2010. jan. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Utolsónak:) Köszi, bizony nekem nehéz, neki ez lenne a feladata...:)

De akkor szerinted is kemény fegyelmező eszköz a szöges? Biztosított arról, hogy csak szakszerűen lenne használva, nem okoz sérülést, nincs kiélezve a tüske stb stb... de arra gondoltam, hogy egyenlőre nem... NEm tudom... Ez megrémített...

2010. jan. 4. 10:29
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Nos én a magam részéről fölöslegesnek tartom a szögest. Valóban nem okoz fájdalmat - különösképpen egy bundás juhásznál- de én akkor sem látom értelmét.


Az amivel a legjobban hatni tudsz a kutyára munka közben, az ami mindig kéznél van és minden ország minden vizsgáján engedélyezett az TE MAGAD VAGY! nincs jobb ösztönzés a gazdinál, hiszen a kutyád neked akar megfelelni!


Ez olyan mint a színészet és ezért mondtam hogy fejben is történik a munkakutyázás. Minden érzelmedet érti. Ha örülsz ha mérges vagy. A legjobb eszköze a kiképzésnek, ha mutatni tudod ezeket az érzelmeket a megfelelő pillanatban. Ezt be lehet gyakorolni. Csak figyeld magad hogyan viselkedsz hogyan gesztikulálsz, mit érzel mikor tényleg mérges vagy, vagy éppen lelkes, és tanuld meg ezeket használni. Nem olyan nehéz hidd el. Rehabilitációs foglalkozáson szoktam ezt gyakoroltatni a gazdikkal. Egyszerű módszer, csak megkérem őket hogy teljesen jelentéktelen szavakkal próbálják meg a kutyát, pl próbálják megszidni vagy dicsérni a kutyájukat. Így gyakorlatilag csak a testbeszéddel és a hangsúllyal kommunikálnak. Gyakori szó a gumikacsa. :) Ez elég vicces ahhoz hogy ellazuljanak és nem görcsöljenek rá a feladatra. Érted már?

2010. jan. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Köszi:) Szóval gumikacsa:) Jó:) Nem vagyok egy dühöngő típus, örülni tudok, és ki is mutatom. Gyakorlaton mindig ha jól csinált egy hosszabb feladatot, akkor megölelgetem és veregetem az oldalát, cserébe kapok egy csókost tőle:)

Még nem szídtam meg komolyan... Gyakorlat közben nem. Most hogy ott a póráz, azt rántom meg.

Nem rossz kutya, nem rosszalkodik... Vagyis inkább csak olyan eleven csibész, de pont ezért szeretem. Ha belelndül, és erősen ráharap a kezemre, kap két taslit... Rend is van utána. De akkor már nagyon mérges vagyok. A mérgemet nem tudom kimutatni... Az örömöt 100%-osan, de a mérgemet nem...

2010. jan. 4. 10:53
 10/21 anonim ***** válasza:
87%

Első vagyok! :)


Szerintem egy 6 hónapos kutyára még nem kell a szöges, de a későbbiekben hasznos lehet.

Megfelelően használva nem okoz kárt a kutyában.

Viszont figyelni kell a kutyát is. Van olyan kutya, akinek szükséges a szöges és van olyan is, aki megcsinálja a 3as munkavizsgát úgy, hogy kb. 10x volt rajta szöges összesen.


Szerintem egyenlőre egy erősebb rántás is elég a kutyádnak és ha figyel, felfogja, hogy miért kapta, és jól csinálja a feladatot, akkor jutalom. Hidd el működni fog, de érezze, hogy határozott vagy, tudod mit akarsz.

Ahogy leírtad, hogy miket és, hogyan csináltok szerintem nincs baj, csak neked is látnod kell.

Ha ügyesen haladtok, szerintem senki nem állíthat meg titeket a BH vizsgáig.

Mivel nincs a kutyódnak törzskönyve, így nem biztos, hogy tovább léphettek a munkavizsgákra, ezt most nem tudom pontosan, nem akarok hülyeséget írni.

Ha esetleg mégsem tudnátok e miatt továbblépni, akkor a BH-nak is vannak magasabb szintjei, pont az ilyen kutyáknak és gazdiknak.

Ezeken a szinteken is szoktak versenyeket rendezni. :)

Ez még a távoli jövő, de nem elérhetetlen, ha lelkes és kitartó vagy és persze a kutyád is alkalmas rá.

2010. jan. 4. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!