Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Farkasból hogy tenyésztettek...

Farkasból hogy tenyésztettek ki, ilyen sok fajta kutyát?

Figyelt kérdés
Úgy tudom a kutyáknak a farkas a rokonuk. Ergo régen farkasok voltak mindenhol. És sokat gondolkozok olyasmiken, hogy farkasból hogy tudtak olyan kutyákat kitenyészteni, mint pl.doberman, csivava, tacskó...stb. Vagy ez hogy van? Régen többféle farkasok éltek, mint amiket látok TV-be, képeken, amiknek fehér-szürke bundájuk van, és nagy testűek? Most akkor milyen másik fajjal szaporították, hogy kijöjjön egy barna bundáju kis méretű tacskó... Valaki elmagyarázná nekem?
2010. jan. 9. 17:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Abban igazad van, hogy a farkasok a kutyák rokonai, de a kutya mint faj nem a farkasból lett kitenyésztve. Közös ősük volt, ami a mostani farkasokhoz hasonlóan nézhetett ki, de nagyobb volt picit náluk.


Másrészt eleinte nem tenyésztés volt, hanem kb 15ezer éve a kevésbé félős, esetleg falkából kitaszított egyedek követték a vándorló embereket, megették a vadászat maradékát ilyesmi, szóval mikor abból a farkas-szerű lényből kutya lett, akkor még majdnem egyformán néztek ki, csak a viselkedésük volt más, mert a kutya nem félt az embertől pár ezer év után és függtek is egymástól (mármint az ember és a kutya).


Aztán mikor az ember rájött, hogyha pl csak a legerősebb vagy leggyorsabb kutyáit hagyja szaporodni, akkor minden generációval egyre jobban előjön ez a bizonyos fontosnak tartott tulajdonság. Ezt hívják mesterséges szelekciónak vagyis kiválasztásnak .

( a természetben is hasonló zajlik, csak sokkal lassabban, a természetes kiválasztódás -vagyis, hogy az erősebb, jobb egyed marad meg, amelyik meg nem elég "jó", az elpusztul és nem lesznek kicsinyei, amik az ő tulajdonságait, génjeit öröklik majd. Ez az alapja az evolúciónak.


Szóval az ember mindig néhány tulajdonságra koncentrált, mikor már maga kontrollálta a kutyái szaporodását, és ahogy ezek a tulajdonságok egyre erősödtek minden egyes alom születésénél, úgy a különböző kutya-csoportok(ma már fajták) külsőleg és kissé viselkedésben is egyre inkább különbözni kezdtek.

-Volt pl, hogy kicsi de strapabíró kutyákat akartak róka vagy borzvadászatra (hogy beférjenek a kotorékokba), belőlük lettek párszáz év alatt pl a tacskók, úgy, hogy mindig a legkisebb lábú, legizmosabb és leghangosabb kutyákat választották és tenyésztették tovább, amelyik kutyák meg nem feleltek meg, azokat nem pároztatták.

-volt aki olyan kutyát tenyésztett ki, aki nagyon gyors, mozgékony, kitartó és talpraesett, hogy nagy nyájakat tudjon őrizni, mint pl a collie (a Babe a kismalac filmbeli kutyák) vagy a magyar mudi és puli is ilyenek

-volt ahol a hosszú, szép szőr és kis termet volt a lényeg, hogy a "nagyságos asszonyoknak" legyen házikedvence és szép legyen és kezelhető (vagyis kicsi) pl palotapincsi, törpespicc,

-stb...


Ami érdekes, hogy a biológia bizonyos megfogalmazása szerint a kutya és afarkas még egy faj, mert ha egy kutyának farkastól születnek kölykei, azok később ugyanúgy tudnak szaporodni, mindha mindkét szülő kutya vagy farkas lenne. Míg ugye pl ha öszvér születik szamártól és lótól, annak nem lehet kicsinye, vagyis a ló és a szamár két külön faj.

Ami elválasztja a kutyát a farkastól az sokkal inkább a viselkedése.


Remélem érthetően sikerült leírnom mindent :)

2010. jan. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
63%

A majomból is ember lett egyszer. :)

Ez egy nagyon hosszú folyamat volt, hogy a farkasból kutya lett.

Igazából inkább a farkasokról és vadkutyákról beszélhetünk, dingókról, stb. Ezek a mai kutyák ősei. Kezdetben a kutyák az ember fennmaradásában segítettek, vadásztak az emberrel, majd később már az állataikat védték, a sebzett vadat követték, megölték a prédát az ember helyett, a vagyonát, gyerekeit védték. Nyilván más képességek és testfelépítés kell ahoz hogy egy kutya jó vadász legyen, mint ahoz hogy jó házőrző. Ezért az emberek elkezdték tudatosan pároztatni a kutyákat. A tacskó például kotorékeb. Minél kisebb, minél rövidebb a lába, annál jobban tudja elvégezni a feladatát, mert annál kisebb kotorékba tud bemenni. Egyszer véletlenül született egy genetikailag torzult egyed, akinek rövid volt a lába. Rájöttek hogy ez még jó lehet valamire, és pároztatták egy másik kutyával. Abból az alomból mondjuk 3 kutyusnak rövid lett a lába, mert a gén átöröklődött, 4nek meg normális. Rájöttek hogy így kisebb helyre befér a rövidlábú, ezért elkezdték tudadosan úgy szaporítani, hogy rövid lábú kutyát, rövid lábúval, így az utódok egyre nagyobb részének lett rövid a lába.

Ez egyszerűen csak genetika. :)

2010. jan. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
aha... végre értem. Köszönöm!
2010. jan. 9. 19:36
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Bezzeg aki ma ilyet csinálna - pl. a genetikailag torzult rövid lábú kutyát pároztatna rövidlábúval - arra mit mondanának... sokat gondolkodtam ezen, hogy azzal, hogy a mai tenyésztők kizárólag a leginkább fajta sztenderdnek megfelelő egyedeket pároztatják, és pl. ha már kicsit más a színe, nagyobb a marmagassága, akkor nem, így soha nem lesznek új fajták, új színváltozatok, stb. Nem tudom, hogy ez jó vagy rossz, de ma nagyon máshogy gondolkodnak erről, mint régen, az tuti.
2010. jan. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

a dobermannt nem a farkasból tenyésztették ki, hanem a rottweilerből a pincherből a beauci juhászkutyából, és még a joég tudja miket kersztezett Dobermann Ur:) Én ugy olvastam, hogy a kutyát a farkas különböző alfajaiból származtatják.

tettek is egy kisérletet hazánkban 1961-ben tiszta vérü farkas szukát pároztattak magyar vizsla kannal, az utodok egymás között is párosithatók voltak, és a farkas anyára történő visszakeresztezés után is szaporodoképes utodok jöttek a világra.

2010. jan. 10. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!