Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi baj van a Komondorral?

Mi baj van a Komondorral?

Figyelt kérdés

Elsősorban Komondor tulajdonosok, illetve olyan fajtaszimpatizánsok válaszára vagyok kíváncsi, akik teljesen "képben vannak". Most előre mondom, hogy nem érdekelnek az "azt mondta a közép-ázsiai juhászkutya tartó ismerősöm a Komondorról, hogy..." sémára épülő mesék. Kérem, hogy az írjon, aki ismeri a témát. Én nem vagyok képben, ezért kérdezem meg itt, hátvan vannak, akik tisztán látják a dolgokat.

A helyzet az, hogy mostanában egyre többször hallom ezt a mondatot:

"A komondor már nem olyan bátor, kemény kutya, mint régen, nem képes helytállni a rászabott munkában".

Utánanéztem a témának, és találtam egy blogot, ahol részletesen leírják a Komondor problémáit:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


Ezt eddig értem, már csak az nem világos nekem, hogy mi baj van a fajtával? Van, aki azt mondja, hogy kilátástalan a helyzet, a Komondor elindult a romlás útján, és ebből a helyzetből már nem tud kilábalni a a fajta. De van olyan is, aki azt mondja, hogy egyáltalán nem olyan siralmas a helyzet, a fajta már elindult a javulás útján. Mi akkor az igazság? Találtam mégegy kérdést ezen az oldalon, de ez sem adott nekem egyértelmű választ:


http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__509082-alkalm..


Találtam videókat is, és azt látom, hogy bár vannak jól dolgozó kutyák, de rengeteg olyan Komondor van, amelyik meg sem közelíti azt, amit én, vagy bárki más elképzelt, és várt a fajtától.


[link]


http://www.youtube.com/watch?v=ZlFm-0f7tNo&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=9r1-LmOR3XQ


http://www.youtube.com/watch?v=UIeZc4gj1WU&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=vcVc7lpOwGY&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=pCICwhCr7y8&feature=related


[link]


http://www.youtube.com/watch?v=PRckfnarIAo


Akkor mi a helyzet a fajtával? Alkalmas e még pásztormunkára, vagy már nem elég bátor és kemény ehhez a feladathoz?

Én a Komondort egy kemény, bátor, rendíthetetlen területőrző kutyának ismertem meg, ezért nagyon elszomorít, hogy ilyen felmerül a fajtánál. Én olyan kutyát szeretnék, amilyennek megismertem a Komondor fajtát, tehát:


"A gazdasági haszonállatok, a vagyontárgyak, a ház õrzése-védése közben rendíthetetlen bátorságot mutat. Hang nélkül, vakmerõen támad. Az általa védett területet a sajátjának tekinti, arra idegen élõlényt nem enged be. Bizalmatlan alaptermészetû. Nappal szívesen fekszik úgy, hogy területét ellenõrizni tudja. Éjjel éberen figyelve õrködik.


Környezetébõl kimozdítva megváltozik viselkedése, visszahúzódóvá válik. Õsi természetébõl adódóan az idegenekkel bizalmatlan. Alapvetõen nyugodt természetû, kiegyensúlyozott fajta, ember, család és gyermek centrikus. A rábízott értékeket, gazdáját, annak vagyontárgyait, területét, a család tagjait élete árán is megvédi. Bár megváltozott a komondor funkciója illetve nagy többségében tartási helye, ezzel együtt viselkedésében pozitívan alkalmazkodik a XXI. századhoz. Lakóházak védelmére, városi udvarok õrzésé kiválóan alkalmas."


Ha ma már nem ilyen a Komondor, akkor attól tartok, nem ez lesz az a fajta, amelyet én keresek, keresnem kell tehát egy igazi, de legalábbis rátermettebb pásztorkutyát, ami nagyon nehéz lesz, mivel a többi pásztorkutyáról is hallok ezt-azt.

Nagyon szépen köszönöm előre is az összes olyan választ, ami segít nekem a döntésben!


2010. jan. 18. 15:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a kérdést már feltették párszor, keress rá.
2010. jan. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A kérdést 1szer tették fel, és azt be is linkeltem ide, de nem adott érdemleges választ. Többről nem tudok. Persze lehet, hogy tévedek.
2010. jan. 18. 15:49
 3/11 A kérdező kommentje:
De utánanézek.
2010. jan. 18. 15:49
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi szépen. Ezeket már láttam, de nem ad érdemleges választ, mert inkább csak vitatkoznak, és a Komondorosok a saját kutyájukat mutatják be, ami egyáltalán nem baj, de én arra vagyok kíváncsi, hogy az állományra mennyire jellemző az, hogy félős kutyákból tevődik össze, mennyire munka-alkalmas a fajta.

De köszönöm szépen, pár dolgot itt is lehet olvasni.

2010. jan. 18. 16:00
 6/11 anonim ***** válasza:
Ennél többet nem hiszem, hogy megtudhatnál. Nincs olyan teszt, ami ezt a képességet objektíven méri, csak a saját kutyáját mutathatja be mindenki.
2010. jan. 18. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de itt mindenki a sajátját mutatja be, vagy az ismerősétől hallotta, hogy.


Érdemben kérj információt akkor mondjuk egy tenyésztőtől, vagy valami, nem tudom mire számítottál itt. Olyan, mintha komoly válaszokat várnál a rák ellenszerével kapcsolatban. Mindenki elmondja a véleményét, a tapasztalatát a sajátjáról, de megbízható szakembert nem hinném, hogy itt találsz..

2010. jan. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Igazatok van, túl sokat vártam, csak reménykedtem abban, hogy lesz valaki, aki ért ehhez.
2010. jan. 18. 18:35
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

hááát azt egyáltalán nem mondom, hogy szakember lennék a komondorok terén.

De nekem van egy 4 éves komondorom, itt az oldalon is irtam vele kapcsolatban a komondoros kérdésekhez.

Szóval azért értek vmit a fajtához, elég sokat olvasok róluk, találkoztam jópárral már személyesen is, no meg ismerősöktől hallok történeteket is.

Persze a személyes példa a meggyőző.

Ezért is inkább nem írok semmit, hanem tényleg menj el tenyésztőhöz,többhöz is, ahol személyesen meglátod, hogy milyenek a kutyák, hogy vannak tartva, hogy reagálnak az idegenre ill. a gazdához milyen a viszonyuk stb...

Egy biztos, a komondor fajtával nincs semmi baj.

Vannak olyan egyedek, akikben nincs szinte semmi agresszió=genetika+környezet,

vagy úgy gondolják, hogy az igazi munkára nem lennének képesek, mivel nincsenek olyan környezetben stb..

Szerintem még most is megállja a helyét a fajta, talán az egyik legjobb fajta a világon.

A tenyésztők nemcsak a küllemet, hanem a jellemet is figyelembe veszik a párosításoknál,törekednek, hogy kiváló kiskutyák legyenek.

Az egyik legegészségesebb fajta a nagytestűek között, ritka a dp, stb, néhány tenyésztő szűri is ezekre őket.

Mindenképpen tenyésztőtöl vegyél kutyát, hirdetési oldalakon szoktam nézni a tanyáról, faluból, szaporítóktól való kölyköket, de uhh... némelyik elég érdekesen néz ki, meg ki tudja, hogy mennyire egészségesek, milyen az idegrendszerük.

Azért ha van vmi konkrét kérdésed a fajtával kapcsolatban, nyugodtan írj!

Remélem pár negatív info (ami minden fajtánál van!!) nem tántorít el ettől a csodálatos fajtától!

2010. jan. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Szia!

Nincs szó arról, hogy lemondanék a Komondorról, az írásod is elég meggyőző volt, köszönöm szépen. Csak a fórumokon annyi vita van, hogy teljesen összezavarodtam, nem értettem, nem láttam tisztán a helyzetet, mostmár szerintem sikerült felfognom. Akkor érdeklődnék pár dologban, ha nem probléma. A Te Komondorod milyen? Hogy hívják? Mekkora? Milyen a természete? Mindenféle info érdekel, ami a Komondorral kapcsolatos :)

Ha van valami történeted a saját Komondoroddal, vagy ismersz valami sztorit/legendát a fajtával kapcsolatosan, az is érdekelne. Honnan vásároltad a kutyust?

Ne haragudj a kérdésáradatért, de nagyon érdekel a fajta, és szeretnék minél többet megtudni róla. :)

2010. jan. 24. 17:34
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!