Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasz dominancia-e? Mi a...

Kuvasz dominancia-e? Mi a teendő ilyen esetben?

Figyelt kérdés
Kuvasz kutyam 4 honapos (kan), szigoruan es kovetkezetesen nevelem, de eves kozben nem lehet hozza erni, morrog. Ezt meg el is turnem, de el akartam venni elole 1 darab kajat, mert nem volt elegge folapritva es a kezemhez kapott(nem okozott serulest). Akkor kapott egy nyaklevest es csak elvettem tole a hust, h. lassa ki a fonok. Ilyen esetben mi a teendo szerintetek ?

2014. okt. 22. 08:13
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Nemtom, nekem 11 hónapos pitbullom van, de valahogy sose jutna eszébe felém kapni. Kiskorától kezdve ha olyan kedvem volt, belenyúltam a szájába és kivettem belőle ami épp benne volt: csontot, húst, játékot, mindent. De eleve nem is úgy kapta meg ezeket a dolgokat, hogy csak leraktam elé hogy nesze, hanem előbb leültettem, megvártam amíg lenyugszik, és ha már "lemondott" arról hogy megkapja, akkor mondom neki hogy "tied".

Nem csak lerakni kell elé a kaját, hanem előtte tisztázni is kell vele, hogy ezt tőled kapja kegyességből, legyen érte hálás. Igenis nyúlkálj a táljába, vegyél ki mindent a szájából, viseld el ha odakap, és nagyon durván szidd meg érte (de megverni tilos!!), mert ha később is ezt fogja csinálni, akkor már fájdalmasabb lesz.

2014. okt. 22. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Az nem önmegtartóztatás a kutya részéről, hogy addig nem nyúl a kajához, amíg le nem teszed a tálat. Az lenne önmegtartóztatás és tisztelet, ha addig nem nyúlna hozzá, úgy, hogy a tál a földön van, amíg arra engedélyt nem adsz. Tehát tudna enni, de nem eszik, mert a kaja a tiéd, amíg át nem engeded neki. Ez nagyon lényeges különbség. Csak egyszerűbb, jobb, ha a lábadat harapja és nem a kezedet, adott esetben. Később, ha jól megy, akkor a kezedet is odateheted és arra is ki kell hátráljon a kutya. De azt fonto tudnod, hogy ez egy nagyon komoly jel, bármennyit is olvastál, videóztál, a példa mutatja, hogy ez nem elég, hiszen egy kölyökkutya ledominál téged.
2014. okt. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
.. koszi a valaszokat (kiveke a spanielest :-))) ... mindenkepp valtoztatni fogok ..
2014. okt. 22. 14:52
 14/20 anonim ***** válasza:

Nekem most 9 hónapos és 40 kg feletti kan kuvaszom van. 3 hónaposan hoztam el és a kaját elé tettem nekem is morgott. "7/13 Időpont 10-22 09:15" által már leírt módszert használom, bár ezt magamtól csinálom, mert nagyapámtól tanultam, aki komondorokat tenyésztett. Bár én nem ropogtatok semmit, csak leteszem a földre és nem engedem enni a kutyát csak parancsszó kimondása után. Eleinte csak 10-15 mp-ig, tartottam vissza.. Ezt az időt fokozatosan kitoltam. Gyorsan tanul a kuvasz hamar rájön mit akarsz és szót fogad, de később a dominancia erősödésével makacskodik. Eleinte elég leszidni (ne üsd 6 hónapos kora előtt), később már a legkisebb engedetlenségre is a nyakánál fogva földhöz szorítom. Nálam 6-7 hónaposan bepróbálkozott, hogy mát odaadtam neki és valamit még bele akartam tenni a táljába és rám mordult. Én nem hátraléptem, hanem az akkor már 35 kg körüli kant egyből földhöz csaptam csak úgy nyekkent. Leszorítottam, pár másodpercig próbált kibújni a szorításból de aztán megadta magát. Leteszem a kaját gyorsan oda ül mellé és néz rám mikor mondom már a parancsszót. Ha szükséges 10 percig is ott nyáladzik a kaja előtt. Ha eszik is belőle elvehetem tőle bármikor.De szigorú vagyok vele, mert annak kell lenni egy ilyen kaliberű kutyánál. Azóta nem próbálkozott csak apróságokkal. Pl. leteszem a kaját és néha (mondjuk már régen tett ilyet) egy-egy falatot lop a táljából. Ezt azonnal meg kell torolni, rászólok és azonnal földre is szorítom. Ha a kicssebb dolgokat elnézel neki, jönnek a nagyobbak pl ha ezt lehet, akkor már oda is kap. Ekkora állatnál már komoly sérülést is kaphat az ember. Jellemző a kuvasz dominanciájárara, hogy van egy 8 éves jagd terrier kanom aki szintén domináns. Nos ez a jagd rangsorban alárendelődött a kuvasz 8 hónapos kora elérésekor. Pedig kemény kutya a mai napig a szomszéd 4 éves német juhászkutyája fölött van rangsorban. Nevetséges számomra, hogy ha valami vitájuk van a kuvasz felveszi a domináns pózt magasra emelt farokkal morog a jagd elfekszik a földön, kis idő múlva a kuvasz leguggol és négy lábon vizel, mert még nem ivarérett.

Tehát a lényeg a következetesség!!! Soha nincs olyan, hogy most a szülinapja va, vagy jókedvem van és ezt, vagy azt megengedem neki amit máskor nem. A kuvasz nem jegyzi ezeket az ünnepnapokat, Ő úgy ítéli meg, hogy ez " hülye" azt se tudja mit akar, egyszer megengedi máskor nem. Így hamar arra a következtetésre jut, hogy Ő lenne a legjobb falkavezér és az a falkának sokkal jobb lenne.

Egy oldalt javaslok, hogy olvasd el. Nagyon sok jó dolgot leírnak rajta példákkal is.

[link]

2014. okt. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Most nézem, hogy a 6-24 hónapos részt linkeltem be. Neked még fiatalabb. A menüben lépj majd a 2-6 hónapos részhez. Sok sikert a kuvaszhoz! Csodálatos kutyák, csak ugye igénylik a nevelést, de ugyanez elmondható minden más kutyáról is. Csak ekkora állatnál a fegyelmezetlenség komoly veszélyeket jelent.
2014. okt. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Elozonek (meg a tobbieknek is)! Koszi a tanacsot!

Ismerem a linket, olvastam mar. Eddig nem is volt gond, szigoru vagyok vele. Mikor a kezemhez kapott kisse meglepodtem. Napokkal elotte mar morgott ha elotte nyulkaltam a kajanal, kapott par kisebb nyaklevest es szidast, de szerintem nem vette szivre a dolgot. Mikor odakapott, akkor durvabb voltam, csak ugy vinnyogott, elvertem az eteltol. Azota nem morog ha a taljaban nyulkalok, el is vehetem elole az etelt. Most csak akkor morrog, ha hatara teszem a kezem, vagy foleg ha simogatom.

Megtanulta az is h. "ul"

Tehat most igy zajlik:

1. elotte kezdem darabolni a hust, csontot.

2. Mondom neki "ul", par napja ugyesel leul.

3. Mielott a talba tennem a kajat a hatara teszem a kezem.

4. "Nem szabad" - mondom, de ilyenkor mar turakodik kisse (ezen meg dolgozni kell, de 2-3 alkalom es meglesz)

5. "Egyel" - es akkor eszik, hatan van a kezem. - nem morrog

6. A taljat is kozben volt hogy elvettem, majd ujra vissza.

Vagy ki- es vissza- teszek belole.

7. De ha kezdem simizni, akkor mar megint morrog, akkor jon a szidas, morgas elhalkul.


Most azt fogom, ahogy elozo irta, mikor morrogni kezd foldre viszem.


Amugy tenyleg hamar tanul, nagyon okos kutya, parszor mutatsz valamit es mar tudja. :-)). Mar masodik alkalommal szepen setalt porazon, ... stb


Koszi megegyszer !!!

2014. okt. 29. 08:38
 17/20 A kérdező kommentje:

tehat roviden: most ha az etelebe nyulok, vagy elveszem semmi gond, nem morrog, DE a fizikai erintest, testi kontaktust, nem szereti eves kozben, ilyenkor morrog meg.

De ura vagyok a helyzetnek, biztos vagyok benne h meg tudom oldani a helyzetet.

De ettol eltekintve johetnek meg a tanacsok, esetek, napokig tudnam a kuvaszos torteneteket hallgatni :-))

2014. okt. 29. 08:44
 18/20 anonim ***** válasza:

Ne ültesd le, mielőtt nekiadod a kaját. Ebből az jön le neki, hogy mindjárt kap egy Óóóóóóóriási jutalomfalatot - majd hülye lenne nem leülni.

Nem. Ne azért ne nyúljon hozzá, mert "Oké, ennek ez a heppje, hogy itt kell ülnöm 5 másodpercig, mielőtt eszek" hanem mert nem engeded neki. Akármit csinál, akkor sem.


Adj neki kézből enni. Vegyél kézbe egy darab húst/csontot, tartsd elé, de ne add neki, hadd rágcsálja ki a kezedből. Szokja meg, hogy tőled kapja, nem a tányértól.

2014. okt. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Utolsó ez marhaság amit írsz. Te minden alkalommal amikor leül a kutyád jutalmat adsz neki? Ha lefekszik, vagy bármi egyebet tesz akkor is? Az enyéim képzeld el csak akkor kapnak amikor megtanulják a feladatot. Ez az egyik a másik, hogy a KAJÁVAL SOHA NEM JUTALMAZUNK! A kaja az jár neki, mint falkatagnak, de csak is a rangsorban felette állók engedélyével. Jutalom falat valami extra dolog amit ritkán kap és csak sikeres feladat végrehajtásnál. Egyébként minden értelmes kutyáskönyvbe is leírják, hogy azzal a kajával amivel etetünk soha ne jutalmazzunk. Az hogy kézből etessem a kaját soha nem fordul elő. Elég nagy mennyiséget kellene a kezembe tartanom, hogy jól lakjanak a kutyák. A másik, hogy több kutya esetén tuti marakodás lenne. Arra meg nekem nincs időm (meg másnak sem), hogy fél óráig külön-külön etessem a kutyákat kézből. A tálnál mindegyiknek megvan a sajátja egymástól 3-4 m-re és mindegyik a saját táljával foglalkozik. Nekem így még soha nem marakodtak össze.
2014. okt. 30. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

en is valahogyan igy csinalom, mert nalam is tobb kutya van. De meg egyik sem volt ilyen kemeny feju :-)). Most mar nem is kell mondjam, ul le amig kiadagolom az o reszet.

Ugy eszunk h. hatara teszem a kezem es ha morogni probal, akkor raORDITOK. Alakul a dolog, most mar nem merne hozzam kapni, meg neha egy halk morgast hallat, de akkor jon a szidas, ilyenkor elcsitul.

Koszi mindenkinek! ... (hozzaszolas... meg johet nyugodtan)

2014. nov. 3. 11:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!