Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy kicsit kusza kérdés...

Egy kicsit kusza kérdés kutyás falkavezéresdi kérdésben, mit gondoltok?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő:


Van egy 10 hetes kiskutyám, nagyjából 13 napja van nálunk. Eddig nem volt vele semmi gond, a legelső pillanattól kezdve nevelve van, de néha "visszabeszél", ha valami nem tetszik neki, és hisztizik, miközben mi eszünk, mivel olyankor ő természetesen nem kap. Ilyenkor rászólunk.

Már egész szépen megtanulta, hogy akkor nyúlhat az ételéhez, ha mi azt mondjuk ("Tiéd"), addig nem szabad, de most simogattam, miközben evett (így próbálom elérni, hogy később ne legyen gond, ha pl. egy kisgyereknek kedve támadni fogdosni őt épp evés közben, nehogy úgy járjon, mint 5 évesen én az akkori kutyánkkal - még mindig három heg van a kézfejemen), és amikor a fejéhez értem, rám morgott. Természetesen azonnal elkaptam a grabancát, megráztam, és erőteljesen rászóltam, hogy NEM, onnantól nem morgott, pedig direkt a táljába is belenyúltam, hogy megnézzem. De ettől függetlenül...

Egy ekkora kölyök nem pályázhat már most a falkavezérségre, ugye? Ti hogy kezeltétek a kiskutyátokat, mikor ekkora volt?

Olvastam a falkavezérségről egy amatőr (hupont) oldalon, nyilván egy gazdi csinálta, de az már tényleg brutális szabályokat állított föl, egy ilyen helyen szerintem a kutya tényleg csak szolga.

Azzal nem értek egyet például, hogy a kutya előtt soha ne legyen játék, csak akkor, amikor mi játszunk vele, hogy szokja meg, ez egy ajándék, amit a falkavezértől kap, és azonnal vegyük is el tőle, ha befejeztük.

Akkor mit csinál egész nap, amíg egyedül van? Szerintem ebből adódnak inkább a rombolásos problémák abban az esetben, ha ezt más gazdi is így csinálja...


Viszont teljesen összezavarodtam, és most félek, hogy rosszul csinálom. Félek, hogy rosszkor szólok rá, akkor, amikor nem is "visszabeszél", hanem csak játékból csinálja, mert sosem tudom... (előszeretettel eszi a lábunkat menet közben, olyankor szoktam ellökni vagy rászólni, olyankor vakkant egyet, aztán vagy elszalad, vagy megint támad, és fogalmam sincs, játékból csinálja-e)


Egyelőre fegyelem van, de úgy veszem észre, nem alakult ki, melyikünk is a falkavezér. Ezt el kell már várni 10 hetesen, vagy még csak fektessük le a szabályokat, de ne neveljünk olyan nagyon komolyan a "semmit nem szabad" módszerrel (kb. ez volt a szabály azon az oldalon, ahol a ne legyen a kutya előtt játék dolgot olvastam)? Elvégre kölyök, hagyni kéne, hogy játsszon.


Majd lesz kutyaovi és kutyasuli, de még csak egy oltása van, és nem is elég idős (tudtommal 3 hónap a korlát).


Nos igen, ez tényleg elég kusza és össze-vissza kifejtés lett, de remélem, azért legalább valaki kibogozta, miről próbálok beszélni. :)

Ha nem, szóljatok rám, és leírom érthetőbben, semmi fölösleges szöveggel. :)



2014. nov. 6. 19:54
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
89%
Az könnyen lehet, elég sokan nem értenek velem egyet ebben :) Viszont az tény, hogy a csesztetéssel csak belerakod a kajaféltést. Ha kell a tálja, vedd el, ha nem kell, akkor meg hagyd békén, de csak úgy simogatni az égvilágon semmi értelme nincs, csak belerakod a stresszt a kutyába, erősíted benne, hogy féltse, mert ott ólálkodsz a közelében. És mint említettem, ha te le is meccseled vele, hogy simogathatod meg piszkálhatod, ha eszik, attól még egy vadidegennek ezt nem fogja megengedni, hacsak külön el nem játszod ugyanezt egy rakás emberrel, köztük gyerekekkel is. Akkor már inkább dobálj még falatokat a táljába, és legyen pozitív élménye, de ez az értelmetlen csesztetés semmi jóra nem vezet.
2014. nov. 6. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
85%
Az én tapasztalatom az, hogy a leghatásosabb élelemféltés elleni módszer az, ha fogsz egy nagy csontot és hagyod, hogy a kutya rágja. Te csak tartod a kezedben, semmi mást ne tegyél, ne simogasd őt, ne nyaggasd, legfeljebb csak dicsérd. Ezt a tálban lévő étellel is megteheted, fogod a tálat és hagyod, hogy egyen belőle, esetleg kiveszel egy maréknyit, hogy a kezedből egye ki. Ilyen kölyöknél semmi ledominálásra, fölösleges büntetésre nincs szükség. Ennek az időszaknak a kötődésről, szocializációról és a kölyök magabiztosságának növeléséről kell szólnia.
2014. nov. 6. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Akumi, köszönöm a választ, bár ha te eddig ilyen kutyusokkal találkoztál, azt hiszem, az enyém speciális. :) nagyon gyorsan habzsol egyébként, de ha leülök mellé, ott maradok vele, akkor normálisan eszik, mert nem akar azonnal utánam rohanni. Nyugodtabb, ha ott vagyok mellette, ha "csesztetem", akkor is lelkesen csóválja a farkát, csak úgy látszik, most rossz vizekre eveztem, lehet hogy a fejére ilyenkor már érzékeny.


Utolsó, ezt is ki fogom próbálni, köszi! :)

2014. nov. 6. 21:47
 14/18 sippara ***** válasza:
100%

"Már egész szépen megtanulta, hogy akkor nyúlhat az ételéhez, ha mi azt mondjuk ("Tiéd"), addig nem szabad, de most simogattam, miközben evett (így próbálom elérni, hogy később ne legyen gond"


Ez nagyon-nagyon szép egy tíz hetes(!!!!!!), BABAKUTYÁTÓL. Teljesen felesleges csesztetni evés közben, ahogyan akumi is elmondta, prímán bele lehet tenni egy későbbi ételféltést.


"(így próbálom elérni, hogy később ne legyen gond, ha pl. egy kisgyereknek kedve támadni fogdosni őt épp evés közben"


Ezt főleg úgy próbáld elérni, hogy abban a napi 3-5 percben, amíg eszik, figyelsz a kutyára, és biztosítod, hogy ne cseszegesse senki.


"Természetesen azonnal elkaptam a grabancát, megráztam, és erőteljesen rászóltam, hogy NEM"


MIÉRT? Tíz hetes. TÍZ. Szűk két hete került ki az alomból, tanul, gyakorol, tapasztal. Most éppen azt, hogy ha kinyilvánítja a nemtetszését (mert hogy nem odakapott, nem vicsorgott, morgott - szólt), azért kőkeményen le lesz zúzva. Nem túl jó lecke egy kölyöknek. Kap egy taslit, "ez nekem nem oké", és ennyi, újra ráengeded a kajára, és nincs konfliktus, mindketten elmondtátok, amit szerettetek volna.


"Egy ekkora kölyök nem pályázhat már most a falkavezérségre, ugye?"


Egy ekkora kölyök azt sem tudja, mi az a falkavezérség. Nem hogy a kutyáknál, de még a farkasoknál sincs semmilyen helyük a rangsorban ivarérésig (persze, vannak brutál domináns kölykök, de az nem így néz ki).


"Azzal nem értek egyet például, hogy a kutya előtt soha ne legyen játék, csak akkor, amikor mi játszunk vele, hogy szokja meg, ez egy ajándék, amit a falkavezértől kap, és azonnal vegyük is el tőle, ha befejeztük.

Akkor mit csinál egész nap, amíg egyedül van?"


Alszik, pihen, esetleg játszik azzal a maximum egy külön erre a célra tartott játékkal (kajás labda, akármi), de más a játék, amivel én játszom vele, utóbbiak soha nincsenek előttük.


"Szerintem ebből adódnak inkább a rombolásos problémák abban az esetben, ha ezt más gazdi is így csinálja... "


A rombolásos problémák fakadhatnak abból, hogy a kutya frusztrált, nincs lemozgatva, szeparációs szorongásban szenved, de nem abból, hogy nincs neki otthon labdája. Totális kivétel ez alól a fogváltás, akkor maradjon előtte rágható játék, mert VALAMIT tutira rágni fog :D


"előszeretettel eszi a lábunkat menet közben, olyankor szoktam ellökni vagy rászólni, olyankor vakkant egyet, aztán vagy elszalad, vagy megint támad, és fogalmam sincs, játékból csinálja-e"


Játékból és/vagy azért, mert nem tanulta még meg a szabályokat. Szűk két hete van nálad, tizenöt évet lesz még ott, ne akarj egyszerre mindent. Következetesség, következetesség, következetesség, és türelem. Szépen lassan fel fog fogni mindent. Falkavezérségről itt még szó sincs, azt sem tudja, mi az a hierarchia, nem hogy még részt is akarna venni benne :) Legyenek határok, de nem kell elnyomni a kutyát, ne előtte hagyd a játékot, hanem játssz vele te :)

2014. nov. 6. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked is :), nekünk is vannak játékaink, amiket csak akkor kap meg, ha én játszok vele. De van egy plüsse meg egy gumicsontja, ami mindig ott van neki, mert imád rágni, és ha épp dolgunk van, ő addig remekül elvan magában azok rágásával és marcangolásával. :)
2014. nov. 6. 21:53
 16/18 sippara ***** válasza:
Ha szét nem tépi, meg nem eszi, bajt nem csinál vele, nincs azzal semmi gond :)
2014. nov. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Én általában felnőtt kutyákkal találkozom, nem naiv kölykökkel, meg extrém sok problémással, úgyhogy igyekszem extrém módon figyelni a megelőzésre is. Fog még a tiéd is kamaszodni, és akkor már nem biztos, hogy jó lesz ez a hozzáállás. Persze csináld nyugodtan, mert nyilván működhet, ha a kutya csak úgy hirtelen felindulásból morrant rád, és amúgy szarik rá, hogy ott vagy-e, de vedd észre, ha mégsem megy, ne erőltesd a dolgot.

De amúgy tényleg nem értem, ha belefektetsz annyi energiát, hogy minden nap kajánál ott ülj mellette és piszkáld, akkor miért lenne gáz az, ha ehelyett például a gyerek kezét fognád ugyanabban a három percben. Mert ugye ha abbahagyod ezt pár hét múlva, mert megunod és feleslegesnek látod, mert szarik rá a kutya, aztán majd csak hetek múlva kezded megint csesztetni, akkor két ilyen alkalom között kifejlődhet a kutyának egy olyan egója, hogy megint morogjon rád. Pláne majd hat hónapos kor fölött kell figyelni az ilyenekre, olyankor egyik napról a másikra is el tudnak kattanni.

2014. nov. 6. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Nálam az nem baj, ha a játékait szétdobálja a földön, ráhagyom, de vannak dolgok, amiket nem tehet meg. Nem ugathat és nem haraphatja a lábamat, a kezemet és nem szökhet ki a lakásból ha kinyitom az ajtót, nem ehet bele a tányér kajámba, akkor se ha az ágyon hagyom, és ha idegen jön vakkantson kettőt jelzésként, de aztán maradjon csendben.


Szokott úgy kaját kérni, hogy két kézzel kalimpál miközben ül. Tudja vinni saját magát pórázon, úgy hogy a szájába fogja a póráz végét és így sétáltatja magát, mert általában ilyen értelmes dolgokra tanítom.


Tanításnál nehéz volt a kezdés, de már érti az alap szavakat, tudja, hogy mit jelent a "jó, okos, nem" szó, így a továbbiakban könnyebb tanítani.


Lehet hogy a dominancia nem alakul még ki, de ha egy kicsit erőteljesebben viselkedek vele, akkor jobban hallgat rám. És ha egyszer megtanítottam arra, hogy megcsinálja az adott feladatot rendesen, utána már a gyengébb, csendesebb hangszínre és szépen reagál.

Most 4 hónapos. Már csomó szót megért.


Az volt a dilemmám, hogy flexi, vagy rövid pórázon sétáltassam, de arra jutottam, hogy reggel a flexivel viszem le hogy rohangálhasson kedvére, este meg rövid pórázzal viszem, hogy jöjjön mellettem lazán és ne rángasson, szokja meg mindkettőt és ne fusson előre.


Este már fegyelem van, mert ez egy fekete kutya és volt hogy ráléptek az emberek amikor messzebb szaladt tőlem kint mikor sötét volt. Már kitaláltam, hogy teszek rá villogót, meg láthatósági mellényt.

2014. nov. 7. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!