Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szerezzek a tekintélyt...

Hogyan szerezzek a tekintélyt a kutyám szemében?

Figyelt kérdés

Nem tisztel, simán megmorog játék közben ha elveszem tőle a játékot vagy figyelmeztetően mintha oda akarna kapni (persze csak a levegőbe harap azt is finoman).

Tekintély alapú dolgok pl. behívás nem működnek (gyakoroljuk sokat elfutással, hosszú pórázzal, nem könyörgök, stb.)

Nem tisztel, nagyon nem tisztel.

Mit tehetnék?

Kutyasuli nincs a közelben sajnos. "Házi "megoldás kellene. Jane fennel és Cesar Millan könyveit olvastam.


2014. nov. 23. 17:30
 1/4 anonim ***** válasza:
32%
én a kajával "tortem" be a kutyámat .... most már tudja,hogy az "úr"tol kapja :D
2014. nov. 23. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kifejtenéd? :)

Kötődési tréning címén csináltátok, vagy csak engedélyre ehetett a táljából, vagy hogyan? :)

2014. nov. 23. 18:04
 3/4 anonim ***** válasza:

A kötődési tréning nem egy rossz dolog, ártani nem árthat, ha végigcsinálod, de igazából ennyiből még nem egyértelmű, hogy egyáltalán van-e gáz kötődés terén a kutyával, vagy sem. Pláne hasznos lehet, ha kifejezetten a behívásra mentek rá a kutyával a tréning alatt: napi kajaadag a zsebedben/jutifalattartóban, hívod egyszer, pár szem (amennyit megkapott volna) megy át a másik zsebbe, másodszor hívod, megint pár szem átmegy a másik zsebbe. Simán lehet, hogy pár napig - 1 hétig (ez már kicsit extrém :)) nem eszik, hidd el, éhen nem fog halni, mindig van lehetősége enni, ha nem eszik, az az ő döntése. 2 hívás után már könyörgés-szagú a dolog, ott már érdemes stratégiát váltani. 3 féle dolgot tehetsz meg: megteheted, hogy elkezdesz elfelé futni, és hihetetlen érdekessé teszed magad valamivel a kutya számára, pl. a legimádatosabb hangodon visongasz, sült májjal, nyers pacallal, akármi extra motiváló kajával dolgozol, cigánykereket hánysz, stb., megteheted, hogy 2 hívás után azt mondod, hogy oké, sziahelló, és csak szimplán, teljes magabiztossággal elsétálsz, lehet, hogy viszonylag sokat kell, de amint elindul feléd a kutya, nagyon megdicséred (ehhez nyilván kell egy nagy és biztonságos hely), és megteheted azt is (ez már bizonyos tekintély fölött ajánlatos) hogy 2 után olyat szólsz rá, amitől rájön, hogy ő most nagyon nem jót csinál. (Viszont ha csak üvöltözöl vele, de rá ez nincs hatással, az pont az ellenkező irányba lendíti a kis dominanciaharcotokat.:)

Azt, hogy a hangodnak ilyen hatása legyen, változatos módokon tudod elérni, ha érzékenyebb kutyád van, lehet, hogy kis gyakorlással magad is tudsz produkálni egy olyan éles, csattanós hangot (pl. valami kitalált, t-vel kezdődő szótagot lehet így jól megcsattintani), amivel tiltani tudod. Fontos, hogy ne valami megszokott legyen, pl. "Nem!", "Fúj!" stb. Pl. úgy gyakorolhatod ezt a hangodat, hogy valami nagyon fincsi kaját kiteszel a földre, és arról letiltod a kutyát. Ennek fokozatai: először egy halk, de határozott "Nem." vagy "Elég.", utána a csattanós hang, és ha arra sem reagál, mert mondjuk nem annyira érzékeny, mellé vághatsz egy kaviccsal teli fél literes palackot is. Fontos, hogy a kutya pontosan érzi, mikor gondolod tényleg komolyan a tiltást, és mikor vagy te is bizonytalan a dolgodban. Továbbá azt is tudnod kell, hogy az ilyen gyakorlatoknál mindig feszültséget raksz a kutyába, és hosszú távon nagyon rossz, ha ez benne marad. Ezt úgy tudod orvosolni, hogy abban a pillanatban, amikor abbahagyta, amit csinált, és már a kívánatos dolgot csinálja (pl. nem eszik), naagyon megdicséred, örülsz neki, stb. (Viszont ilyenkor kajával semmiképpen se dicsérd.) Azt szokták mondani, akkor dicséred meg elég jól tiltás után a kutyát, ha a dicsérettől annyira felbátorodik, hogy megpróbálja újból. Ilyenkor persze megint tilthatod. Ezt a gyakorlatot persze csinálhatod bármi mással: olyasmivel, amiről nehéz tiltani. Pl. ha labdás, lehet a labdáról, más játékról, ha kerítésnél ugat, lehet arról, ami csak eszedbe jut. Ha egy darabig ezt következetesen csinálod, előbb-utóbb már nem kell a palack, aztán abbahagyja már egy csöndes "Nem."-re is. Persze ez egy idő, és behívásnál akkor érdemes használni, ha már biztos vagy benne. (És főleg olyankor hatásos, hogy a kutya éppen látványosan rosszul reagál a behívásra: elkezd pisilni, kaparni, elindul a másik irányba, vagy látványosan úgy csinál, mintha süket lenne.)

Ha megmorog, és te belemész a szituba (nem tudom, bele szoktál-e), hogy most akkor lejátszod vele, szerintem nem igazán kelti magabiztos vezető látszatát. Egy magabiztos vezető annyira magabiztos, hogy - már bocsánat, de - magasról tojik az ilyen kis pattogós-morgós hülyékre. Ha elkezded vele lejátszani, akkor belemész abba, hogy "Igen, szerintem sem éppen egyértelmű, hogy közülünk ki a vezető." Én egyszerűen ilyenkor ignorálnám - ha kelt benned ez a viselkedés némi dühöt, azt pl. nagyon jól bevetheted akkor, amikor tiltani próbálod.

Ha vissza is fordul, az más helyzet. Ott már érdemes lerendezni, de ezt így interneten keresztül nem írnám le, mert ehhez szerintem kell egy szakember, aki ott van, és látja, hogy mire hogy reagál a kutya, és arra neked hogy kell. Sajnos ezek már a veszélyes vizek - ha a kutya csak egy pillanatig ráfog a kezedre, és te arra nem jól reagálsz (kutyától függően) könnyen lehet, hogy a következő próbálkozásával már mondjuk meg is sebesít.


Plusz én gyakorolnék vele dominancia gyakorlatokat.

Pl. ha olvastál Fennelt, ismered a gesztusevést. Én egy kicsit rádobnék: úgy kapja meg a vacsit, hogy tál a földön, eszel. Ha a kutya odajönne, te nagyon csúnyán nézel rá, esetleg halkan morogsz. (Ha beleeszik, tiltod.) Ne elégedj meg azzal, hogy már nem akar beleenni: halk morgással, és a szemeddel told így el 2-3 méterre. Ha megetted a saját részedet, odadobsz neki valami engedélyt: "Eheted.", vagy amit akarsz, és otthagyod.

Sétánál pórázfegyelem. (Úgy emlékszem, Fennelnél a megállós-kivárós módszer van leírva, ami egy domináns kutyánál édeskevés.) Nem elég, hogy laza a póráz, a legvégét fogod két kézzel. Határozottan mész, amin a kutya orra/feje/lapockája (te döntöd el, melyik, de akkor mindig úgy csináld) eléd ér, gyorsan megfordulsz, utána meg (kutya érzékenységétől függően) nagyot rántasz a pórázon. Az sem baj, ha az első két lába elemelkedik a földtől, és az sem, ha az első percekben egy körben mentek oda vissza. Viszont ha jól csinálod, a kutya előbb-utóbb megérti, hogy itt most nincs cécó, és gyakran van egy olyan pillanat is, mikor felnéz, és tipikusan azt lehet kiolvasni a testbeszédéből, hogy "Jaaaa, hogy te ilyet is tudsz? Dee jó!" Persze egy alkalom után nem lesz megoldott a probléma, sőt! Ha igazán jól akarod csinálni, keresni fogod az olyan helyzeteket, ahol a kutya hibázik, eléd lép, (más kutyák közelsége, forgalmas hely, stb.) mert ilyenkor, és csakis ilyenkor mutathatod meg neki, hogy te egyáltalán nem fogadod el, hogy ő irányítson. Nem szaglászhat, nem pisilhet közben. Fontos, hogyha így sétáltok pórázon, akkor nem beszélsz hozzá, nem kommunikálsz vele azon kívül, hogy lefordulsz róla. És következetesen, mindig! ezt csinálod. Esetleg beiktathatsz egy "mehetsz!" vezényszót. Olyankor neki szabadság van, és csinálhat, amit akar, egész addig, míg meg nem feszül a póráz, mert akkor ismét beleállsz az előbbi pórázfegyelembe: lefordulsz, rántasz.

Ugyanúgy minden közös tevékenységet neked kell irányítanod: nem játszhatsz vele, ha odapofátlankodik, csak ha te hívod, hogy most játszunk. A játékot akkor fejezd be, amikor még nagyon pörög, élvezi. Akkor azt mondod: elég. Ha ettől függetlenül pörög tovább, tiltod.

Hazaérkezésnél, elmenésnél nem foglalkozol vele, mondjuk erről már olvastál.

Ha valamit csinálsz a kertben, vagy a házban (sepersz, füvet nyírsz, stb.) elküldöd.

Érdemes azt is elmagyarázni pl. neki, hogy a kaputokon csak hívás után léphet át. Ezt úgy tudod megtenni, hogy rákötsz egy hosszú kötelet, teljesen kinyitod a kaput, kimész, addig mész, míg ki nem megy utánad. Ha átlépte a kapu vonalát, mehet neki palack (vagy ha a hangodra is érzékeny, erős hang), utána pedig megfogod (ha kiszaladt, rá tudsz épni a kötélre), és visszadobod a kertbe. Párszor eljátszod úgy, hogy egyre növeled a tétet: látótávon kívül mész, stb., ha már jól megy, akkor kihívod, és megdicséred nagyon. Ugyanez befelé is van, csak akkor jöhet, ha hívod. Ha kint elszaladna, amíg te bemész a kapun, érdemes rögtön visszahívni. Fontos, hogyha ezt egyszer már megcsináltad egy kapunál, onnantól kezdve az ott mindig áll! Csak akkor jöhet ki, ha hívod, mindig. Érdemes lehet ilyesmit a kocsira is csinálni, ha szoktatok kocsival utazni. Beteszed a helyére, ha kijön, morogsz, visszateszed, amíg csak ott nem marad biztosan.


Húú, annyit lehetne még írni erről, de most nagyon elfáradtam. :D Plusz az a veszélye annak, hogy mindent leírod, hogy anno én is elolvastam egy csomó dolgot, de csak akkor vált világossá, mikor később a kutyasuliban láttam is. Nekünk a suli hozott áttörést, bármennyire is elleneztem, és próbáltam megoldani nélküle. Ha van kérdés az itt leírtakhoz, keress nyugodtan privátban. :)

2014. nov. 23. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

hűha, köszi a hosszú választ

A japán vacsorát még nem próbáltuk, de olvastam róla és csinálni fogjuk. A sétánál megelégedtem eddig a csak laza pórázzal, nem vártam el hogy ne menjen elém de ezen is rajta leszek. És azon is, hogy csak a hangommal tiltani tudjam, hiszen ez nálunk nagy hiányosság - pórázon (ha flexin van épp) tökéletesen elég a hangom mert tudja hogy ott a póráz, anélkül meg szarik rám. :D

Mégegyszer köszi, értek mindent, és rajta leszünk :)

2014. nov. 23. 20:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!