Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi lehet az oka, hogy egyes...

Mi lehet az oka, hogy egyes kutyák valósággal megőrülnek a petárda hangjától?

Figyelt kérdés

Elszöknek, kárt tesznek magukban, kerítésnek rohannak... Sokan úgy tesznek, mintha ez tök természetes lenne, pedig nem az, és sok olyan kutya van, ami konkrétan lesz.rja ezeket a hangokat, és mindenféle tréningezés nélkül. Azt vettem észre, hogy ez a riadalom elsősorban a szaporított kutyákra jellemző - akkor ez jele a gyengébb idegrendszernek? Ha ez a tendencia valós, akkor nem kéne szóvá tenni, amikor szapis kutyákról van szó?

Nekem törzskönyves kutyáim voltak mindig is, és soha egyik sem félt a petárdától, vihartól, stb. Ismerek néhány embert, akinek a kutyája retteg ezektől, és róluk mind tudom, hogy szaporítótól vannak.


Egyszer mondtam egy ilyen gazdának, hogy ez szerintem "ideggyengeség", és teljesen fel volt háborodva, hogy nem az, és neki kiváló kutyája van, remek idegrendszerrel, csak épp be kell nyugtatózni ünnepekkor, de hát ez teljesen normális, minden kutya ilyen...



2014. dec. 16. 11:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%
Nem kell ennek ideggyengeségnek lennie, bőven elég, ha a gazda rosszul reagálja le az első ilyet, és/vagy nem elég magabiztos a kutya (ami a kölyökkorból egyébként simán következhet, a jó tenyésztőktől általában magabiztos kölykök kerülnek ki, a szaporítók meg szarnak rá), esetleg látta egy másik kutyától, hogy ettől bizony félni kell. Nekem két befogadott keverékem van, nyilván egyiknek sem volt ideális kölyökkora, az egyik retteg az ilyenektől, a másik meg a legnagyobb szilveszteri lövöldözés közepén is békésem elment végiszaglászni a kertet, hogy járt-e arra macska. Szóval sok tényező közrejátszik.
2014. dec. 16. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
74%

1. Rohadt hangos, és a kutyák füle sokkal érzékenyebb

2. Ő nem tudja, hogy szilveszter van.


Semmi köze ennek a szapihoz, ne keverj már mindent mindenbe bele.

2014. dec. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

általában a nem megfelelő szocializáció a hibás, normális idegrendszerű kutyánál. ( kevés inger és szokatlan helyzetek-hangok ismertetése kölyökkorban )

másodszor a gazdi túlreagálása különböző hangokra/eseményekre, pl: villámlástól való megijedés.

harmadszor nem kutyaként való tartás ( gyerekpótlék ), és nem kutyaként való nevelés.

2014. dec. 16. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

"1. Rohadt hangos, és a kutyák füle sokkal érzékenyebb

2. Ő nem tudja, hogy szilveszter van."


Akkor miért vannak kutyák, akik nem kaparják véresre magukat és nem futnak ki a világból? A természetben se őrülnek meg az állatok a mennydörgéstől, pedig semmit se tudnak róla.


Igaz, sok tényező közrejátszhat. Nekem mondjuk az egyik kutyám kifejezetten bizonytalan, és nagyon érzékeny, mégsem lesz rosszul se szilveszterkor, se vihar idején. Kölyök korában se mutatott félelmet egyik sem, szóval nem volt mit túlreagálnom.


De azért arra kíváncsi volnék, hogy vajon hogy oszlik meg a különböző hátterű kutyáknál az arány. Nyilván az utcai harcosok is jól bírják, különben már rég autó alá futottak volna.

Nyilván, ha valaki továbbszaporítja a rettegő kutyáját, akkor a kicsik azt fogják látni az anyjuktól, hogy az ismeretlen, hangos zajoktól félni kell.

Ha az anyának nincs ilyen problémája, akkor nem hiszem, hogy ezt a viselkedést eltanulhatná, akár tenyésztőtől, akár szaporítótól van.

Aztán persze a gazda kutyájától még eltanulhatja.


De akárhogy is, szerintem sokat játszik ebben a genetikai "gyengeség", erre példa az, hogy vadászkutyák esetében nem veszik tenyésztésbe azt, amelyik nem bírja a lövés hangját. Pedig az sokkal hangosabb, mint a petárda. Ráadásul egy tenyésztett kutyát sem ismerek, akinél ez probléma. Meg veterán utcai keveréket se. Szapis németjuhászt, bernáthegyit stbstbt viszont sokat. De mivel nem ismerhetek reprezentatív mennyiséget, ezért érdekelnek mások tapasztalatai, most, hogy elkezdődik majd lassan a petárda ellenes hype.

2014. dec. 16. 13:32
 5/13 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom hogy mit jelent, de az én kutyám pl. arra ugrik, ha leejtek egy fedőt, edényt stb.


De soha nem érdekelte a petárda és hasonló robbanós izék. Természetesen felfigyel a hangra de csak hegyezi a fülét és mivel - gondolom - látja, hogy nem rohangászunk a lakásban nem foglalkozik vele. Általában végigalussza a szilveszteri petárdázásokat nyugodtan.


Nem tudom mitől függ de pici kora óta ilyen. Az első időkben. mikor az utolsó esti sétát tettük korábban vittem le és úgy füleltem,lestem körbe mint egy bolond, nehogy ránk, mellénk dobja valaki és akkor vége a világnak, tehát a viselkedésem abszolute provokáló lehetett volna mégsem történt semmi.

2014. dec. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
....ja és hozzátenném hogy yorkshir terrier.
2014. dec. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szerintem ezt valóban nem lehet fajta szerint megítélni. Ahol mi élünk nagyon sok és sokféle kutya van, ráadásul még egy lőtér is. Talán 2-3 olyan kutyát ismerek kik paráznak az egyik tacskó a másik kettő nagytestű és nagyonkeverék" kutyák.


Tehát a szelektálásod abból - is - fakadhat, hogy túlnyomóan milyen fajták élnek a környezetedben, mert pl. lehet hogy az enyémben 10 yorki van de egyik sem parás, akkor nem fogom azt mondani, hogy a yorkik nem félnek a petárdától.

2014. dec. 16. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Ahogy az emberek, a kutyák sem egyformák. Van, aki baromira élvezi pl. a petárdázst, én egyrészt nem értem őket, másrészt félek is tőle, pedig nem tartom magam ideggyengének. Egyszerűen van olyan kutya, ami alapból érzékenyebben reagál. Ha erre a gazdája még rásegít, akkor kész a pánikolós kutya.
2014. dec. 16. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. :)

7-esnek csak annyit mondanék, hogy nem fajták szerint próbáltam különbséget tenni, hanem háttér (elsősorban szapis - tenyésztett) szerint. :)


Persze, vannak érzékeny kutyák, de vannak olyan kutyák, amik képesek saját magukban kárt tenni, annyira kikészülnek. Akkor ezek szerint ez nem genetika, nem ideggyengeség, hanem színtisztán a gazda hibája (kivéve persze, ha mentett kutyusról van szó). Akkor mégse a petárdázókra kéne a követ vetni, hanem a teljesen inkompetens gazdákra.

Mondjuk én se vagyok egy petárda-fan, tartok is tőle, csak sose értettem ezeket a "ne petárdázz, féélünk" plakátokat. Így még kevésbé, inkább ilyen plakát kéne ezek szerint: "ne erősítsd a félelmemet petárdázáskor, ha meg már tönkretettél, vigyázz rám" :S

2014. dec. 16. 18:25
 10/13 anonim ***** válasza:
A kutyák sem egyformák, mint ahogy az emberek sem. Van aki az egértől retteg, van, aki a pókoktól, más semmitől, vagy még nem tudja, h mitől :)
2014. dec. 16. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!