Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyások! Van köztetek olyan,...

Kutyások! Van köztetek olyan, aki csak azért nem tart magyar fajta kutyát, mert a körülményei nem alkalmasak rá?

Figyelt kérdés
Gondolok itt pl panellakásra, ami a nagy területigényű pásztorkutyáink szempontjából nem igazán jöhet szóba, szűkösebb pénztárcára, akármire. Ma épp ezen gondolkodtam, hogy olyan szomorú, hogy nemzeti kincseink, talán a rövid szőrű magyar vizsla és a puli kivételével alig ismertek, páran közülük a saját országunkban is elkeserítően alacsony egyedszámmal rendelkeznek. Nem vagyok ,,nagy magyar", mégis egyfajta belső késztetést érzek, hogy legalább egy fajtánk esetében elősegítsem majd annak fennmaradását, népszerűsítését...Ami valahol nem is nehéz, hiszen az egyik kedvenc kutyafajtám (kuvasz) is közülük kerül ki, de egyébként is a legtöbbjükkel szimpatizálok és hála Istennek, a körülményeim is adottak egy-egy nemzeti büszkeségünk tartásához. Érdekelne viszont a ti véleményetek is, egyfajta kisebb közvélemény kutatásképp, hogy megfordult-e már esetleg hasonló a ti fejetekben, hogy mindegyre csak külföldi fajtákat választunk és, hogy ezzel mennyiben befolyásoljuk a magyar fajtáink fennmaradását. Nekem is van külföldi fajtám is, de mellette magyar fajta is, tehát félreértés ne essen, ha valakinek egy külföldi fajta az álma (nekem is jutott ilyen szerelemfajta is), azzal sincsen semmi baj. Tényleg csak az érdekel, nem éreztek-e hasonló késztetést, mint amilyen érzés néhanapján engem is a hatalmába kerít, hogy kié, ha nem a mi kötelességünk lenne ezeknek a csodálatos kutyáknak az utókornak való megőrzése...Illetve, ahogyan a kérdésben is szerepel - hogy akad-e esetleg olyan, aki,,tartana, ha...". Persze, azok a válaszok is jöhetnek, akik éppen magyar fajtát tartanak, rájuk is nagyon kíváncsi vagyok, miért épp az adott fajtára esett a választásuk. A válaszokat előre is nagyon köszönöm.

2015. jan. 2. 23:36
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
7%
Egyébként meg a tenyésztő is azt mondta, hogy 6-7 hónapos koráig soha ne bántsam (amit mindig így is tettem). De a későbbiekben, ha szükséges be kell hódoltatni és a legjobb megoldás leszorítani és megadási pózba kényszeríteni. Direkt megkérdeztem, mert legendákat mesélnek a kuvasz agressziójáról. De ugye itt rutinosabb emberek vannak. Eddig nekem egy kutyám sem kötött ki menhelyen, hanem 10-15 évesen otthon haltak meg. Mind domináns fajta volt és többség kan. 1,5 éves korukig próbálkoztak, de később soha.
2015. jan. 12. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
52%

9/11/18 hozzászóló ugye egy személy, mint írta is. Köszönöm neked is, hogy lepontoztál, hiszen hatalmas tapasztalatod van a domináns kutyák terén. Saját bevallásod szerint retviered van, az ugye nagyon domináns. A komondorodra azt írtad egy birka, ebből következik, hogy valószínű az is domináns. Tehát joggal mondhatod, hogy értesz a domináns kutyákhoz. Éppen ma reggel olvastam, hogy egyik kuvaszos kérdésnél valaki egy domináns kuvaszt fogott ki. Mint írta van neki mellette egy komondor kanja, és egy kuvasz szukája. Semmi gond nincs vele. De a kuvasz kannal nem bír. Nem részletezem keress rá. A lényeg azzal fejezte be, hogy soha többé kuvasz kan. A másik aki hozzá szólt az meg egyszerűen nem is tudja értelmezni a szöveget. Ha most a kan morgására mindig visszakozok, úgy ítéli meg, hogy az van amit Ő akar. Tehát joggal tekintheti magát falkavezérnek és előbb-utóbb ennek rossz vége lesz. Sehol nem írtam, hogy verem, de ha rászólok és tovább morog. Akkor mindenképpen leszorítom a földre, mert nem akarok egy időzített bombát az udvaromba. Nem akarom azoknak a sorát növelni, aki azt mondja, nekem volt kuvaszom az egy idegbeteg. Megharapott többször is. Nagyon sok ilyen ember miatt van rémhír a kuvaszról. Én megfogadtam a tenyésztő tanácsait. Soha nem engedem, hogy a kutya döntsön helyettem. Sétálás közben ha balra indul én tuti jobbra megyek. Én megyek elsőnek ki a kapun, stb. Nem csicskáztatom, szinte csak az ülj, hozzám, lábhoz, hagyd és a maradj vezényszavakat használom. De csak 1-2 alkalommal, hogy ne felejtse el. Ha pedig rám morog, hogy pl megnézzem miért véres a lába és rám morog. Majd ha rászólok és nem hagyja abba, az biztos, hogy lenyomom a földre, hogy tisztába legyen vele nem Ő parancsol. Ellenkező esetben egy időzített bomba lenne, aki akár az állatorvost is megharaphatja, mert hozzáért. Ezek az alkalmak a tenyésztő és a saját tapasztalatom szerint is csak ritkán használom. Mint említettem ennél kb. 1-1,5 havonta. Csak akkor, ha rászólok és nem hagyja abba a morgást kihívóan viselkedik.

Most este megkérdeztem a tenyésztőt akitől hoztam. Azt mondta mindent jól csináltam. Egy kamasz kuvasznak nem szabad megengedni, hogy megmorogja gazdáját, semmilyen körülmények között. Domináns kell vele szemben lenni!

Aki meg azt mondta rosszul tettem annak javasolja nézzen utána.

2015. jan. 12. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
Kuvaszos gazdi! Egyrészt, nem pontoztalak le. Másrészt, egy szóval nem mondtam, hogy minden kutyám domináns, és én értek hozzájuk a legjobban a világon. Harmadrészt, attól, hogy a te hozzászólásodra írtam, attól még nem bírállak, csak más a véleményem. Az a "bele kell vernem az orrát a földbe" dolog pedig félreérthető volt.
2015. jan. 13. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim válasza:
76%

Kedves hozzászólók. Nem bírtam megállni, hogy ne regisztráljak és helyre ne tegyem ezt a hozzáértő társaságot.


16. hozzászóló: "Nekem is van kuvaszom, de én nem ütöm soha. Lehet, hogy a kedves kutyatartó csak az agresszió nyelvén ért, de a kutya sokkal intelligensebb annál. "

"A veréstől csak elvadul, ideggyenge lesz a kutya, főleg az önérzetes kuvasz."

Beszéljük meg ezt először is. Ugye van az egyik kuvasz és a másik kuvasz. Jegyezzük meg már végre, hogy nem sorozatgyártásban készülnek ezek az állatok és nem mindegyik ugyanolyan küllemmel, természettel születik.

Több típust különböztetünk meg.

Szelídebb szuka: javasolható átlagos gazdának (valószínű önnek ilyen van), illetve határozott gazdáknak, de finoman kell velük bánni, mert érzékenyek.

szelídebb kan: erős határottságú gazda, őrzőkutyás tapasztalat nélkül is beválik.

átlagos kan, szuka, domináns szuka: átlagos határozottságú gazda, komoly őrzőkutyás tapasztalattal.

domináns kan: erőskezű gazda, komoly őrzőkutyás tapasztalattal. (15. hozzászóló leírása alapján valószínű ilyet fogott ki)


Ha a domináns kant 10-18 hónapos kora között nem fogják meg, nem kordázzák, az 2-3 éves korára egy töltött fegyver lessz!!! Abból a kutyából egy megbízhatatlan agresszív kutya lessz, a klasszikus mende-mondák alapja az idegbeteg kuvasz.

Holott nem idegbeteg, csak nem volt megfelelően nevelve, nem lett tudatosítva vele a rangsor megfelelően. Ez a jobbik eset, a rosszabbik, amikor a családban valami tragédia is esik, mert a kutya azt hiszi Ő a főnök és mindenkinek Ő dirigál és az akaratát, (mint a kutyafalkában) harapással ki is fejezi.

Megtörtént eset, hogy a kan 10-12 hónapos korától eleinte odamorgott, majd későbbiekben oda is harapott a családtagoknak. Nem volt helyretéve. Ha morgott inkább elkerülték. A 13 éves kisgyereket azért harapta meg, mert az az ajtón kilépve a küszöbön fekvő kutyát átlépte és nem rá lépett! Kutya úgy ítélte meg, hogy alá akarják rendelni és azonnal helyretette a falkatagot. Kórház lett a vége. De előtte már mindenki rettegett a kutyától, ha morgott mindenki menekült előle.

15. hozzászóló jól csinálta, igenis ilyenkor kell megfogni a kutyát, mert 3 éves kora után már komoly kutyás ismeretek és kemény küzdelmek kellenek, hogy ezt a dolgot rendbe szedjék.

16. "Anno kutyaiskolában az egyik fazon elkezdte ütni a kutyája pofáját, mert szerinte rakoncátlankodott. A kiképző csak annyit mondott, hogy ő ezt nem tűri el és legközelebb már nem kell jönni."

Teljesen jogos volt a kiképző intézkedése. Nem büntetünk azért, mert a kutya nem hajt végre egy feladatot! Ha nem sikeredik, akkor egy olyan feladatot kell végrehajtatni vele, amit biztosan megcsinál és meg kell érte dícsérni. Nem biztos, hogy a kutya direkt nem csinálta a feladatot, valószínű nem értette a feladatot, vagy csak unta.

De ismétlem ez nem ugyanaz, mint amikor a falkavezéri címért kihívja a gazdát a kutya. Azt szigorúan büntetni kell és azonnal. Nem szabad elnézni! Tehát a 15. jól csinálta.

Tehát kedves 16. és azok akik a 15. hozzászólását lepontoztátok, jó lenne, ha gondolkodnának és értelmeznének mielőtt véleményt mondanak, mert sajnos ezekkel a hozzászólásokkal, jó tanácsokkal, csak még több elrontott pásztorkutya lessz és sajnos még rosszabb híre a kutyáknak.

Mindig a kutyához kell idomítani a nevelési módszert, ez nem egy sablon, hogy minden kutyára rá lehet húzni és mindnél beválik. Egy szelídebb, gyengébb idegrendszerű szukára például ne ordibáljunk, mert úgy megretten, hogy lehet két napig az ember közelébe sem jön. Viszont ezek tuti nem is fognak vicsorogni a gazdira, így ez a keményebb megregulázás nem is kell.



18. hozzászóló: "komondorom is elég önérzetes. egyetlen egyszer csavartam le neki egy isteneset, mert éppen "eljátszotta" az egyik kiscsirkét. ok, hogy többet nem nyúlt hozzájuk, de egy darabig én sem érdekeltem. hiba volt a pofon, egyrészt, mert nem tudta, mit csinált rosszat, másrészt meg meg kellett volna tanítanom, hogy hogy bánjon a többi állattal."

Nem tudom pontosan ebből, hogy történt az eset, de ahogy visszaolvastam neked van a "birka" komondorod, valószínű egy jó indulatú kevésbé kemény kutyát fogtál ki. Erre elég lett volna rákiabálni, de mindenképpen azonnal jelezni a kutyának, hogy rosszat csinál. A fő hangsúly az AZONNAL! Ha utólag veszed észre, hogy kinyírt egy csirkét nem szabad büntetni, el kell venni és kész. Nem tudja a kutya összekötni, hogy most azért kiabálsz, vagy vered, mert előtte 10 perccel lefojtott egy csirkét. Ilyenkor menjél vele vissza a csirkékhez és figyeld, ha újra meg akar fogni egyet, akkor azonnal szólj rá, ha nem hagyja abba akkor büntesd, de mivel írtad nem egy kemény kutya elég ha a tarkójánál megmarkolod és picit megrázod közben megismétled a parancsot. Nem kell földre nyomni és hasonlók, mert nem a rangsort kérdőjelezte meg, csak kicsit elengedte magát. De nem szabad ráhagyni.

"NEM igaz a "néha el kell verni, hogy tudja, hogy én vagyok a főnök" dolog."

Hát sajnos, ha nem is szószerint így igaz, de a kemény kutyáknál el kell ismertetni magát a gazdának, hogy Ő a vezér és nem a kutya. Így ez ha nem is butaság, de nem egészen igaz. Mert bizonyos esetekben sajnos a kutya érdeke is ezt kívánja, hogy kemény kézzel kell megfogni. Akik ennyire berzenkednek a kemény kutyák szigorú kézzel tartását, azok minden bizonnyal még nem találkoztak olyan kannal, amelyik vicsorogva rátámad, például azért mert megsimogatja a hátát és ezt a kutya annak ítéli, hogy alá akarják rendelni, holott a kutya meg van győződve róla, hogy Ő erősebb és Ő az igazi főnök. Így a számítógép mellől lehet írogatni okosakat, de ha kifog egy ilyen ember egy kemény kutyát, akkor valószínű ez a szerencsétlen állat visszakerül a tenyősztőhöz, rosszabb esetben menhely.



15./22. hozzászóló, ha jól értelmezem ugyanaz a személy. Neked pedig sok sikert kívánok a kemény kanodhoz. Te tetted jól, hogy a tenyésztőt kérdezted meg és a kapott tanácsoknak megfelelően neveled a kutyádat. Becsülöm a kitartásodat! Ha a továbbiakban is betartod a tenyésztőd tanácsát, akkor 1,5 éves kora után a kutya el fogja ismerni, hogy alárendelődött és nem lessz több probléma. Egy hűséges, becsületes társad lessz.


"Azt mondta mindent jól csináltam. Egy kamasz kuvasznak nem szabad megengedni, hogy megmorogja gazdáját, semmilyen körülmények között. Domináns kell vele szemben lenni! "

Talán ennél pontosabban én sem tudtam volna fogalmazni. "Egy kamasz kuvasznak nem szabad megengedni, hogy megmorogja gazdáját, semmilyen körülmények között." Ebben minden benne van, ez a lényeg! Az önjelölt etológusok meg csak pontozgassanak.


Végül mindenkinek azt javaslom, ha problémája van a pásztorkutyájával, akkor a tenyésztőt, vagy más pásztorkutyás tenyésztőt, esetleg olyan kiképzőt kérdezzen meg a megoldásról, aki ismeri is a pásztorkutyát. Ne pedig innen vegye a tuti ötleteket. Higyjétek el még ha nem is ismeritek a tenyésztőt, csak a netről vetted a telefonszámot, vagy e-mail címet, akkor is segíteni fognak. Nekik is érdekük, hogy a fajta jó híre megmaradjon és ne az elrontott kutyák száma növekedjen.


Sajnos az ilyen esetek miatt olvasható a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület oldalán az alábbi.


"Míg 2011-ben 42, addig 2012-ben csupán 23 gazda jelölt jelentkezett nálunk. Szerencsére a bejelentett esetek száma is csökkent, az előző évi 55 bejelentéssel szemben 2012-ben 34 bejelentés érkezett, de 45 (!) kutya elhelyezéséről kellett gondoskodnunk. 7 kutya utcán kóborolt, ebből kettőnek meglett a gazdája, az egyik törzskönyvezett volt, a tenyésztőt is értesítettük. 12 kuvasz gyepmesteri telepen vagy menhelyen várta segítségünket. "

2015. jan. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
91%

24 hozzászólónak köszönöm a tanácsát. Egy oroszlányi kuvasz tenyésztővel beszéltem a kanom ügyében. Kikérdezett, hogy etetés, sétáltatás és egyéb esetekben hogyan viselkedik a kutya. Majd ellátott tanácsokkal. Az Ő véleménye is az volt, hogy kutya dominánsan viselkedik és amit a kutya tenyésztője javasolt azt a megoldást folytassam. Azt mondta, az elején a legkönnyebb megnevelni a kutyát, ha el van rontva, utólag már nehéz megnevelni. Legvégén megkérdezte kitől származik a kutya és annyit mondott neki tényleg kemény kutyái vannak. Még azt a tanácsot kaptam, hogy a facebookon van a Magyar Kuvasz Fajtamentők Egyesületének egy nyílt csoportja, ha bármi kérdésem lenne ott tegyem fel. Ott tenyésztők, kiképzők névvel és arccal sok évtizedes tapasztalattal segítenek.

Mindenesetre megnyugtató, hogy nem csak a tenyésztő, hanem egy olyan ember is helyben hagyta a kuvaszom nevelését, aki közel fél évszázados tenyésztői tapasztalattal rendelkezik. Igaz vagy 40 percig beszéltünk telefonon és ha nem idegesítem fel magam az itteni hülye hozzászólások, lepontozások miatt, akkor ezt megspórolom. De mindenesetre jól jártam, mert megismertem még egy becsületes, segítőkész tenyésztőt.

Szerintem akinek kuvaszról kérdése van az az említett facebook csoportba tegye fel.

2015. jan. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim válasza:
43%
Szia. Nekem magyar kutyám (is) van és szeretnék még más fajtát is. Volt kuvaszom, most pulim van, de szeretnék mellé még egy komondort is. :) Hogy miért? Magyar embernek magyar kutya dukál. :) 24/L
2015. szept. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Szia!

Köszönöm a kérdést.

A komondor, nekem, természetre tetszik, de küllemre, nem bírom magam rábeszélni hosszú távon. Ideig-óráig kitart a lelkesedésem, de aztán inkább taszít. Nem tetszhet mindenkinek.

Kuvaszt szívesen tartanék, csak a városban, ahol a munkám van, nehéz lenne. Illetve, csak kuvasz-keverékünk volt régebben, s nem tudom, igazából miylen a kuvasz. Annyira megbízható és stabil és segítőkész, mint remélem? Nem tudom, melyik tenyészet a megbízható, mert sok helyen ott a figyelmeztetés, hogy foglalkozni kell vele nagyon sokat, hogy ne bolonduljon meg. Pláne, ha tenyésztőtől olvasom, én igazán kutyás vagyok, de ez megijeszt, hogy mit takar.

A mudi tetszik nekem, lakásban is tartanám ám sok helyen azt olvasom ugatós. Tetszik belőle a cifra, a fehér, valamint a nem pártolt színváltozat, amit én csak kapucsínőnak hívok. Nem tudnám pontosan leírni, de továbbtenyésztése tiltott. Még mielőtt azt hinnéd, küllemkutyás vagyok, ám nem.

A magyar vizsla, szerintem nem panelkutya. De barátaim, akiknek volt, eltanácsoltak tőle, mert igen aktív, és kicsit bolondos, de talán a rossz értelemben. Nekem meg van némi allergiám rájuk, ha mindent összenyálaz, attól csak még jobban előjön. Márpedig nyáron ahogy liheg, minden csupa nyál. Pl a labda. Szolidabb kutya való akkor nekem.

Igazából amit szeretnék tartani, az a rövidlábú erdélyi kopó, de ötletem sincs, hol találhatnék ilyen világosbarna kutyát. Illetve, ha találnék, akkor lehet a hosszúlábú normál fekete változat is. Már csak egy kérdés, amit csak egy ilyen kutyát tartó mondhatna meg: levadászná a házicicánkat? Őrzi rendesen a házat? Elmehetek vele túrázni anélkül hogy meglógna? Milyen most a génállomány? Vannak tehát kérdéseim.

Különlegességnek tartom a drótszőrű vizsit is, az nekem szilajabb és talán tartanám. Egyelőre nem szántam rá el magam, hősiesen bevallom.

Ez mindig egy nagy harc, a lelkemben, hogy melyiket szeretném tartani, s mi adott. Persze, a körülmények rajtam múlnak, de azt én döntöm el, milyen körülményt akarok megvalósítani.

A kötelesség, az nagyon sokszor szegénnyé teszi az embert. S ez olyan kötelesség, ami választható. Mártírszerepet felvállalni nincs kedvem. Ha kuvaszt választanék, akkor inkább mártírnak érezném magam, mert nehéz a helyes öregkori tartása. Míg, ha erdélyi kopót, akkor büszke lennék rá nagyon. ugye, nem megsérteni akarlak, nézd el nekem. De talán a kopóval valamiért sokkal jobban szimpatizálok. Utánna jöhet a kuvi vele egyrangon a mudi. Pumit nem, pulit sem. Puliról sok mindent nem tudok.

2015. dec. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Kuvaszom volt anno még gyerekfejjel vettem és örök szerelem maradt.Ő az igazi Magyar temperamentumú kutya.Csodálatos fajta és még remélem hogy megélem hogy lesz még újra kuvaszom.Kosztolányi nagyon jól megfogalmazta a "Hattyú kutyám" című versében a Kuvasz jellemét,érdemes elolvasni!Jelenleg Komondor van.Belőle lett a 2.szerelem.Ő nem kutya hanem Komondor.Akinek már volt az tudja hogy miért is írom.Valami idegen,intelligens faj a föld nevű bolygón:) Egyébként az összes Magyar kutyafajtát csodálatosnak tartom.
2015. dec. 20. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!