Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fehér kutyák esetében valóban...

Fehér kutyák esetében valóban nagy az esély arra, hogy süket?

Figyelt kérdés
Elsősorban az angol bulldogokkal kapcsolatos tapasztalatok érdekelnének, valamint az, hogy ezt hogyan lehet megállapítani?

2015. jan. 10. 00:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos fajták esetében igen (bár nagynak nem feltétlenül nevezném azt az esélyt, de látványosan nagyobb, mint a többi színváltozatnál), de nem mindnél. Egy fehér juhásznál ez nem játszik, hiszen az összes fehér, aztán mégsem süketek, de például a dalmatánál (ami meg nem teljesen fehér) igen, meg az argentin dognál, vagy a boxernél. A bulldogokról csak így gyors guglizás után azt mondom, hogy simán előfordulhat, hogy náluk is a fehér színnel együtt öröklődhet a süketség.

A megoldás: jó tenyészetből, szűrt szülőktől kell venni kölyköt, és ha valóban reális náluk a süketség, letesztelni a hallását, illetve teszteltetni a tenyésztővel, mielőtt kifizeted. Persze normális ember magától is megteszi, ha fennáll ennek a veszélye.

Felnőtt kutyánál meg próbálgatni kell, hogy figyel-e a hangokra. Volt a menhelyen anno egy süket dalmatánk (tán még mindig ott van), nála akkor bizonyosodtunk meg 100%-ra, hogy süket, mint az ágyú, amikor aludt és becsaptuk mögötte a döngő-visszhangzó fémajtót, és a füle botját se mozdította, bezzeg egy apró érintésre rögtön felpattant. De gondolom, állatorvos is tudja vizsgálni, nem kell feltétlenül házi módszerekkel bizonytalankodni.

2015. jan. 10. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy létező jelenség a genetikában, kapcsolt géneknek hívják. Ilyenkor két tulajdonság kapcsolt örökléséről van szó. Bizonyos fajták esetében a fehér színhez a süketség párosul, de ezeknél a fajtáknál a fajtastandard egyértelműen kizárja a fehér színváltozatot. Persze nincs megmagyarázva, hogy azért, mert ehhez más nem kívánt tulajdonságok párosulnak, de ettől még nem véletlen, hogy nem engedik. Pár buta ember meg pont erre megy, mert neki az tetszik, az ritka, az különleges. Azt meg nem tudja, vagy tudja de nem érdekli, hogy milyen kellemetlen mellékhatásai lehetnek.


Az angol bulldogot nem ismerem, de akit érdekel, az ezek alapján már rá tud keresni a google-n.

2015. jan. 10. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
52%
Akumi, te menhelyen dolgozol? Mindig csodáltam, hogy mennyire jól értesz a kutyákhoz:) Akkor volt lehetőséged megtanulni, hogyan kell bánni velük.
2015. jan. 10. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Csak dolgoztam menhelyen, lassan tíz éve. Most kutyasulin oktatok :)


Ez a féhérség-süketség meg nem feltétlenül jár együtt az erre hajlamos fajtáknál sem, ezért nem süket az összes argentin dog. PárosulHAT, de nem kötelező.

2015. jan. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ha jól tudom a bulldogoknál standard szerinti színnek számít a fehér. Olvastam a BAER tesztről, amivel a süketséget ki lehet szűrni, de 19000 Forint, ezért gondoltam hogy megkérdezem hátha laikusként is észre lehet venni. Esetleg azt még megírhatná valaki, hogy ez később is kialakulhat, vagy csak akkor ha így születik az állat? Előre is köszönöm!
2015. jan. 10. 14:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!